Víztartályok – Töltőszelep javítása
Dugattyúcsere
Ahol kemény a víz, ott a dugattyús szerkezetű szelep megszorulhat a belsejében lerakódó vízkő miatt. Szerelje szét és tisztítsa meg az alkatrészt, de jobb, ha újfajta membrános típusúra cseréli a régi szelepet – ez megbízhatóbb, kevésbé vízkövesedik, és nem szorul.
Vigyázzon, ha fagy!
Hideg időben megfagyhat a ciszterna túlfolyójába kicsorduló víz, és a jég el is dugaszolhatja a kivehető csövet. Emiatt túltöltődik a tartály, és a víz az egész házat eláraszthatja. Ilyenkor állítani kell a töltőszelepen vagy ki kell cserélni, hogy ne csorduljon túl a tartály. Ha télire üresen marad a ház, célszerű elzárni a vizet.
Nyomásszabályozás
A kiegyenlítőtartály szelepe csak akkor lép működésbe, amikor a fűtési rendszer túltöltődik. Mivel ez csak ritkán fordul elő, a szelep hajlamos beszorulni – s e hiba következtében végül kifogyhat a csőből a víz. Ellenőrizze rendszeresen a szelep akadálytalan működését, mozgassa meg az úszókart. Fűtési szezonban a tartálynak körülbelül a harmadáig kell feltöltve lennie.
Membránost vagy dugattyúst?
Érdemes átvizsgálni az öblítőtartály szelepét, mielőtt baj történne vele – így legalább tudni fogja, hogy milyen típusú. Az újabb szelepek membrános rendszerűek (fent), míg a régebbi házakban még a dugattyús típus (lent) is megtalálható. A membrános szelep többnyire műanyagból készül, a dugattyús pedig rézből.
- Csapvíz mennyire lehet ártalmas?
- Jacuzzik, forró vizes medencék veszélyei
- A kert vízellátása- mikor és hogyan locsoljunk?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hogy el ne folyjon a víz…
A hideg vizes ciszterna szelepe napjában többször is kinyit és bezár. A dugattyús szelepek tömítését hamar tönkreteszi a nagy igénybevétel.
A csere igazán könnyű, csak ne a tartály fölé hajolva végezze ezt a munkát, mert belepottyanthat és elveszíthet valami fontos alkatrészt. Oldja ki a hollandi anyát, majd vegye ki a szelepet, és cserélje ki a zárótömítést.
Zacskóba zárva…
A fémúszó korrodálódhat, és apró lyukak keletkezhetnek rajta. A beszivárgó víz miatt mind mélyebbre süllyed az úszó, a szelep már nem zár tökéletesen, a tartály pedig túltöltődik. Ha nem cseréli az úszót, legalább vegye le, majd folyassa ki belőle (szükség esetén egy nagyobb lyukat fúrva) a vizet, végül húzzon köré egy megfelelő nagyságú és bekötött szájú műanyag zacskót, hogy ne jusson víz az úszó belsejébe.
A lefolyóvezeték hibái
Mekkora a nyomás?
Mielőtt kicserélné a szivárgó vécétartály töltőszelepét, járjon utána, hogy mekkora a víznyomás, nehogy rossz szelepet vásároljon. Nagy víznyomáshoz természetesen kisebb átmérőjű, kis nyomású vezetékhez pedig nagyobb átmérőjű töltőszelepet kell választani a szaküzletben.
Baljós előjelek
Időről időre ellenőrizze a víztartály túlfolyócsövét. Ha a tároló állandóan túltöltődik, a kicsorgó víz csúf foltokat hagyhat a házfalon, sőt – ami még rosszabb – akár teljesen át is áztathatja az esetleg frissen festett falat.
Ha szivárog a tartály…
A vécétartály alatt jelentkező nedves foltokat valószínűleg az okozza, hogy ereszt a tömítés a tartály alján kilépő cső körül. A hiba elhárításához ürítse ki a tartályt, és szerelje ki a csövet. Tegyen új tömítőalátétet a hollandi anya és a tartály közé, végül pedig kösse vissza az öblítőcsövet.
Szabadon mozog-e a kar?
Mivel a vécétartály belsejében szűk a hely, az úszókar fennakadhat a szivornyán, így nem zár rendesen a töltőszelep és túlfolyik a víz. Ilyenkor hajlítsa meg az úszókart – ha fémből van – hogy szabadon mozoghasson. A műanyagból készült kar felakadása a szelep elforgatásával orvosolható.
Igazítsa be a túlfolyót!
A kádak és mosdók túlfolyóinak összeszerelésekor ügyeljen arra, hogy a flexibilis lefolyócső végén található műanyag perem pontosan fölfeküdjön a túlfolyónyílás szélére.
Csőtisztítás
Fürdőkádaknál és mosogatóknál sokszor rugalmas műanyag csővel kötik be a leeresztő alatti szifonba a túlfolyót. Ennek a csőnek nem szabad eldugulnia. Időről időre ellenőrizze, hogy szabadon lefolyik-e a víz – nyissa meg mindkét csapot, és dugja be a lefolyót. Dugulás esetén óvatosan szerelje szét a csövet, és forró, szappanos vízzel jól mossa át.
Membráncsere – Lépésről lépésre
- Zárja el a vizet, majd utána tekerje le a szeleptest végéről a nagy zárócsavart.
- Ha a csavar a szelep végén van, vegye le a zárókupakot és a dugattyút. Ha pedig a vízbevezető és -kiömlő nyílás közt található, szerelje le a szeleptestet.
- Vékony csavarhúzóval pattintsa ki a szeleptestből a régi membránt.
- Tisztítsa meg a szelepet. Illessze pontosan a helyére az új membránt, szerelje össze a szelepet, majd a csapot kinyit/a folyassa a vizet.
Tartálytippek
Tartsa távol a rovarokat!
A túlfolyócsövön felmászó rovarok bejuthatnak a tartályba és azon keresztül a vízvezetékbe is. Ezek behatolását úgy akadályozhatja meg, ha rovarhálós kivitelezésűre cseréli a túlfolyócső csatlakozóját.
Védelem a huzat ellen
Nagy hidegben a túlfolyón átáramló huzat hatására elfagyhat a tartály beeresztőszelepe. Ennek úgy veheti elejét, ha egy könyökdarabot és toldást szerel a túlfolyócső tartályba nyúló végére, így az a víz szintje alá kerül.