A padlásfeljáró szigetelése: egy fedél a hideg levegő ellen
További gondoskodás az energiatakarékossághoz az, ha szigeteljük a padlásfeljárót, ezt a munkát minden laikus elvégezheti. Ha alig több mint egy négyzetméter a felület, akkor is szigetelni kell.
(Kép fent) Egy doboz alakú fedél a szigetelés külső kereten lehet. Csappal és enyvvel erősítjük össze a léce
(Kép fent) Oldószer nélküli ragasztóval két réteg keményhabot eltolt illesztéssel a fafedélre erősítünk.
Ha a betolható padlásfeljáró létra egy kicsit öregebb modell, mint az ifjabb testvérei, akkor nincs szigetelve. A hidegnek az általában nem szigetelt felső padlástérből csak egy vékony lécnyi hely szükséges az átjutásra, és már kellemetlenné válik a felső szintünk. Ha a betolható létra kétszer összehajtható, tehát három részből áll, aminek nem kell nagy tér, könnyen elhelyezhetjük felülről a hideg elleni szigetelést. Az egyik segítség, amikor speciális szigetelőlemezt helyezünk a felületre, a másik az, ha jól szigetelt fedelet készítünk a vékony lezáró lemez helyett.
Hogy az ilyesmi hogy nézhet ki, az ábrán szemléltetjük. A szigetelőtest lécből készült doboz, aminek a falát kemény hablemezzel szigeteltük. Olyan méretűnek kell lennie, hogy a betolt, összehajtott létrát befedje. A belső tér felől is el kell látni vékony forgácslemezzel, hogy a szigetelőanyag ne károsodjon. Az egyik keskeny oldalon a fedelet két pánttal rögzítjük. Egy húzókötél, amin ellensúly lóg, könnyíti meg a fedél nyitását.
(Kép fent) 1.3 mm vastag forgácslemezzel burkoljuk a kemény hablemezt belülről. A kapaszkodólécet enyvvel és csavarral rögzítjük.
(Kép fent) Csiga egy vékony drótkötéllel és ellensúllyal a másik oldalon megkönnyíti a tető kezelését.
(Kép fent) Elég hely van a háromrészes betolható létrának a fedél belső terében. Alulról és felülről is nyitható.