A tömítés is segíti a szigetelést
A tömítőanyagok éppen olyan fontos feladatot látnak el az építés kezdeti szakaszában, mint a ház végső kialakításában. Itt látható, hogy melyik mire használható.
Tömítőanyagok:
1. Habanyag tömítés (fehér) és PVC-tömítés ajtók és ablakok léceihez.
2. A fakáva ajtótömítő profilt be kell az ajtókávába tolni. Acélkávához is használható.
3. Kerek fugaprofil habanyagból az épület mélyebb fugáihoz.
4. Szerelőhab az ajtó- és ablakkávákhoz tömítésként.
5. Tapadó primer és elválasztó fólia a szilikon tömítő massza számára.
6. Lenolaj gitt, a klasszikus tömítőanyag egyszerű üvegezéshez.
7. Profiltömítés, 3 mm vastag, ablak-és ajtólécekhez.
8. Ablakszigetelő fólia, a szimpla üvegezésből duplát csinál.
9. Üreges profiltömítés 2 és 5 mm szélességben ajtó- és ablaklécekhez.
10. Pisztolyból nyomható tömítő massza átlátszó és más színekben. Végfugákhoz, amikben csak kismértékű mozgás jön létre, megfelelő az olcsó akriltömítő massza. Tartósan rugalmas fugákhoz szilikon tömítés szükséges.
11. Ajtósíntömítés kefével széles ajtónyíláshoz.
12. Polipropilén kiegyenlítő tömítés V alakú, bukó- és tolóajtókhoz.
13. Ajtó- és padlótömítés habanyag tekercsből.
14. Levélbedobó-tömítés két kefesorral, amik a hideget és huzatot kizárják.
Ragad, mint a kátrány, és nagy hézagokat is kitölt: gyorsan táguló szerelőhab
(Kép fent) Sokféle szerelőhab van: univerzális, gyorsan keményedő egykomponenses és kétkomponenses hab.
(Kép fent) A hab kinyomásához segédeszközök: ragasztószalag, amivel az éleket le lehet takarni, locsolóflakon a felület előnedvesítésére, tisztítószer a szerszám és a kéz tisztításához.
Kitöltik a hézagokat és összekötik
A szerelőhabok elsősorban a nyers építkezésen és a belső épületrészekhez alkalmazhatók. Ablakkeretek rögzítése például az ablaknyílásban az egyik feladat, amit szívesen oldanak meg szerelőhabbal. De az ajtónyílások béléseinek felcsavarozásakor a falszerkezet és fakeret közötti tér kitöltésére is jó, ezzel a gyorsan táguló és keményre szilárduló habanyaggal hézagmentesen lehet a teret lezárni.
- Tömítő- és ragasztómasszák helyes használata
- Klinkertéglával borított felület tömítése
- Ajtó alatti rés tömítése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
De természetesen sok más, az épülettesten nemkívánatos nyíláshoz is alkalmas. A bedolgozása egyszerű, persze csak ha megfogadunk egy alapszabályt. Például azt, hogy az anyagból ne túl sokat nyomjunk a nyílásba, mert a táguláskor erős nyomás keletkezik, amit a körülvevő anyag fog fel. Semmi esetre sem szabad a még nedves habmaradványokat megérinteni! A kikeményedett habot éles késsel lehet vágni.
(Kép fent) Példaként bemutatunk egy ajtóbélést, ahogy a szerelőhabot ott eldolgozzuk. Mindkét érintkező felületet vízzel jól be kell nedvesíteni.
(Kép fent) Feszítőelemmel vagy a keret szélességének megfelelő távolságtartó léccel belülről kitámasztjuk a nyílást. A tokot faékekkel a falnyílásba rögzítjük.
(Kép fent) A betöltő tubuson van egy vékony csődarab, a doboz felrázása után ezt a csövet a fal nyílásába helyezzük, és a habot így adagoljuk.
(Kép fent) A hab tágulásakor a fölösleges anyag kinyomódik. A kikeményedés után le kell vágni és bevakolni.
Minden fugához más anyag: tömítő szerek patronból
(Kép fent) Finom repedések – amik könnyen keletkeznek ott, ahol különböző anyagok találkoznak – kitölthetők akriltömítő masszával vagy szilikonnal.
(Kép fent) Az ablaknál a huzatot zárjuk ki: ez is a massza egyik feladata. A széleket jól ragasszuk le, a tömítő szert pontosan adagoljuk.
(Kép fent) Otthon is jól használhatók a tömítő masszák. Itt az új munkalap elhelyezése utáni rést tömítik.
(Kép fent) Festőgéz és öblítő szer biztosítja a szép hajlatot. A szélességet ragasztószalaggal behatárolni, a nedves tömítő szert az öblítő szerrel megnedvesített ujjheggyel simítani.
(Kép fent) A patronok nagysága 50-130 ml. A műanyag fej a legmodernebb, mert környezetbarát.
A tulajdonságok: alkalmazkodó készség, lágy, vízálló
Ha a házban vagy a házon valamit tömíteni kell, érvényes az, hogy a legtöbb probléma gyakorlatilag a nyomópatronnal orvosolható. A hézag vagy kitöltendő rés nagysága szerint találjuk meg a megfelelő patronnagyságot és a megfelelő anyagot és máris dolgozhatunk. Az ablak- és ajtóbélések repedéseit, tehát azokat, ahol a falszerkezet a fával érintkezik, olyan tömítő szerrel kell kitölteni, ami mázolható. Általában ez akrilbázisú. Másik általános probléma például a fürdőkád, zuhanyozó vagy a konyhában lévő rések, ehhez szilikon tartalmú tömítőanyagot ajánlanak. Ezek gyakran készülnek gombaölő szerrel.
(Kép fent) A kinyomó fej megfelelő levágása a bedolgozandó anyag méretétől függ. így minden feladathoz meghatározható, hogy milyen vastag hurka szükséges.