Gondoskodjunk jobb ökológiai egyensúlyról
A mérőszalag világosan mutatja a különbséget: hosszú évekig a 10 cm-es szigetelőréteg vastagságát megfelelőnek találták. A legújabb felismerések szerint jobb, ha kétszer annyi szigetelőanyagot építünk be a tető alatt.
Minél jobban szigetelünk, annál kevesebb károsító anyag kerül a környezetbe. Ez az a cél, amilyet az átdolgozott hő védelmi előírás maga elé tűzött. A műszaki fejlődések, a magasabb nyersanyagköltségek és a környezetvédelmi követelmények emelése maga után vonja a hő védelem állandó aktualizálását, amely 1976-ban kezdődött a lakóházak energiatakarékosságának előírásaival. Ebben három fő irány szerepel: a hőszigetelés, a fűtőberendezések és a fűtési költségek szabályozása, tekintettel a szigetelésre, illetve az energiatakarékosságra. Ez az energia felhasználását és a káros szennyező anyagok levegőbe jutását hivatott csökkenteni.
Az előírásban megszabták a mindenkori legmagasabb technikai színvonal alkalmazását, ami lehetővé teszi a használati idő alatti amortizálódást. Ha egy jobb szigetelés megakadályozza, hogy a hő kiszökjön, akkor az energiafelhasználás azonos szobahőmérséklet mellett csökken. 1 °C belső hőmérséklet elszökésének megakadályozása 6%-os fűtési költség-csökkenést eredményez!
Németországban 1995 óta tehát a hőszigetelés került előtérbe. Emiatt az új épületeknél az értékeket újra 30%-kal csökkentették, és további előrelépés várható az ezredfordulóig. Hogy ez mit jelent, azt a következő oldalon ismertetjük.
Aki a szigetelőanyaggal takarékoskodik, károsítja a környezetet
(Kép fent) Ha a szarufák közötti hely nem elég arra, hogy megfelelő mennyiségű szigetelőanyagot tegyünk alá, akkor is van megoldás. A rajzon látható, hogy segíthetünk magunkon ilyen esetben.
(Kép fent) A szarufák fölött csak akkor tudunk szigetelni, ha a tető még nincs befedve. A speciális anyagok ezt a módszert az új épületeknél különösen gazdaságossá teszik.
Aki a hő védelemért tesz valamit, egyben a környezetvédelemért is teszi így lehetne a kül- és belföldi kutatások eredményét összefoglalni. Minden fillér, amit a kiépítésekbe vagy az új épületek szigetelőanyagába fektetünk, fűtési energiát takarít meg. Ez tehermentesíti a saját költségvetésünket is, mert kevesebb pénzt kell tüzelőanyagra költeni. Egyben – és ez hosszú távon éppen olyan fontos – tehermentesítjük a környezetet azzal, hogy csökkentjük a kibocsátott káros anyagokat.
Az új épületeknél a törvényhozó meghosszabbított karjával, az építési hatósággal ellenőrizteti, hogy a technika mai állása szerinti szükséges értékeket betartották-e. Saját házunk utólagos szigetelése a mi döntésünktől függ. Rossz tanácsot fogadnánk meg akkor, ha éppen a szigetelőanyaggal takarékoskodnánk. Csak az, aki gondosan és az előírásoknak megfelelően szigetel, tud megfelelő mennyiségű energiát megtakarítani.