Homlokzat felújítás: külső burkolat ásványgyapotból és vakolatból
Azt, aki a vakolt homlokzat külsejét nem akarja megváltoztatni, de szeretné felújítani és egyben szigetelni, ez a módszer érdekelni fogja. Ha a ház homlokzatáról beszélünk, gyakran úgy említjük, mint „az időjárás elleni kabátot”, ami a falszerkezetet az esőtói, vihartól vagy fagytól megvédi. Ennek a szimbolikának jó oka van. Mert, ahogy egy sűrűn szövött, jól impregnált, de légző képes kendő védi az időjárás viszontagságaitól az embert, és gondoskodik arról, hogy ne ázzon át, ugyanúgy akadályozza meg az érintetlen vakolt homlokzat azt, hogy a nedvesség bejusson a falszerkezetbe.
A klasszikus, de sokszor nagyon tönkrement vakolt homlokzat felújítása az épülettest erősítésével is gyakran együtt jár. Ha a külső héjalást fel akarjuk újítani, és szigetelés technikailag a legújabb követelményeknek megfelelővé akarjuk tenni, az itt ismertetett kőzetgyapot vakolathordó lamellák állnak rendelkezésre. Ezek 20 cm szélesek, 210 cm hosszúak, és különlegesen nyomásállóak, mert rostjaik merőlegesek az épület szerkezetére.
Alapanyagként helyezik el a hőszigetelő rendszerben (ezt szakember végezze), és akkor még további pozitív tulajdonságai is előtűnnek: víztaszítók, öregedés ellen ellenállók, és ami még nagyon fontos, teljesen éghetetlenek. Szakemberek azt is meg tudják ezzel az anyaggal oldani, hogy a régi szép vakolatok megmaradjanak. A laikus maradjon csak a segédmunkánál.
(Kép fent) Kőzetgyapot vakolatszabályozó lemezek, amit itt ragasztóhabarccsal látnak el, a felújítás és szigetelés alapanyagai.
(Kép fent) Egy lábazati sínre helyezik az első sor vakolatszabályozó lemezeket, és a régi vakolatrétegre nyomják.
- Hogyan válasszunk homlokzati hőszigetelést
- Homlokzati szigetelés
- Szerelt homlokzatok: műpala, hátsó szellőzésű polisztirol hőszigetelés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
(Kép fent) Kötésben kell az egyes lamellákat felragasztani, hogy ne keletkezzenek felismerhető fugák. Az egész felületet be kell burkolni.
Az új homlokzat: éghetetlen, optimálisan szigetelt és diffúzióképes
(Kép fent) A hőszigetelés, a beton és az új ásványi vakolat alkot zárt egységet ebben az új szisztémában, ahogy ez az elvi vázlaton látható. A homlokzati sarkoknál is kötésben kell felragasztani a kőzetgyapot vakolattartó lamellákat – egy speciális ragasztóval – a régi, gyakran repedt homlokzati felületre.
(Kép fent) A homlokzati sarkokat, amelyeket textilcsíkokkal és műanyag profilokkal védünk, dolgozzuk át először egy vékony ragasztóréteggel.
A szigetelőanyagot szorosan felragasztjuk
Ha kőzetgyapot vakolathordó lamellás hőszigetelő rendszert alkalmazunk, amit szakember, például szobafestő vagy kőműves épít be, segíthetünk neki. A lamellák felragasztása egyáltalán nem nehéz, ha betartunk néhány előírást. Megosztható úgy a munka, hogy a tulajdonos szereli és ragasztja a lamellákat, a szakember készíti a többit. Ebből mindketten profitálnak.
(Kép fent) Egy erősítő textilt, ami a homlokzati feszültségeket felveszi és szilárdít, hosszú csíkokban, a toldásoknál jól átfedve a ragasztóba helyezünk.
(Kép fent) Simítóval óvatosan belenyomjuk az erősítő szövetet a friss ragasztóágyba, amíg egészen bele nem dolgozódik az első rétegbe.
(Kép fent) Az ablaknyílásoknál kezdve, vékony ragasztóréteget húzunk széles simítóval a teljes falfelületre. Vékony és egyenletes legyen.
(Kép fent) A homlokzatbefejező réteg ásványi vakolat, amit egy munkamenetben kell felhordani. Ez szakember dolga.