Homlokzattatarozás keményhabbal és lapos burkolólemezekkel
A teljes hő védelemmel és lapos burkolólemezekkel optikailag felértékelődik és egyben jó szigetelővé válik a vakolt homlokzat.
Van, aki csak meg akarja szépíteni a házát, van, aki valamit szeretne a külső homlokzat szigetelésén is javítani. A lapos burkolólemezekkel mindkét kívánságot problémamentesen teljesíthetjük. Ezek hidraulikus kötőanyagokból, ásványi adalékanyagokból és ibolyántúli sugarakat elviselő festék pigmentekből épülnek fel, és felületük annyira hasonlít az égetett tégláéhoz, hogy már történelmi épületek tatarozásához is használták. Különösen előnyös azoknak, akik szívesen burkolnak saját kezűleg, és örülnek annak, hogy nincs szükség különleges alapokra. A ház új külső homlokzatához csak 6,5 kg/négyzetméter ragasztó szükséges.
(Kép fent) A hőszigetelő rendszerhez a szigetelőanyag, speciális dübelek, az erősítő szövet és a ragasztó szükséges.
A lapos lemezekből készült külső héjalás olyan, mint egy klinker fal
(Kép fent) Teljes hővédelemmel ellátott fal, erősítő szövettel, ragasztóággyal és lapos burkolólapokkal. Az érintetlen vakolt felületre is elhelyezhetők.
- Hogyan válasszunk homlokzati hőszigetelést
- Homlokzati szigetelés
- Szerelt homlokzatok: műpala, hátsó szellőzésű polisztirol hőszigetelés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
(Kép fent) Az elhelyezési munka úgy kezdődik, hogy a ház sarkán bejelöljük a kősorokat. A méreteket vízszintmérővel át kell vinni a másik házsarokra.
(Kép fent) A ragasztóhabarcs már felhasználásra kész. Egy 4×4 fogméretű fogas simítóval fél négyzetméternyi falra felhordjuk.
Habarcs helyett ragasztó
Teljesen mindegy, hogy a lapos burkolólemez teherhordó vakolatrétegre kerül-e, vagy a dekoratív külső réteget megkoronázva időjárástól védő hőszigetelő réteget alkot: ha gondosan dolgozunk, a homlokzatot később nem lehet megkülönböztetni egy valódi, falazott klinker homlokzattól. Az ok: pontosan olyan, mint az égetett klinker, amit rendszerint csak tanult szakember falazhat; ezek a lemezek darabonként ragasztandók fel. Az így keletkező kisebb szabálytalanságok még hasonlóbbá teszik a falazottakhoz.
Ehhez még hozzáadódik, hogy az anyagot különböző profilja, három különböző alakja és felületének különféle szórása miatt éppen úgy kell megdolgozni, mint egy igazi klinkert. A kezelése eközben sokkal könnyebb. Csak a gondosan és egyenletesen felhordott ragasztóágyba kell belenyomni, és egy kicsit kiigazítani. Ehhez olyan kevés ragasztót hordunk fel, amennyit 15 percen belül be tudunk burkolólemezzel fedni. Mielőtt a ragasztó kiszárad, egy kemény, de vékony ecsettel először a függőleges, azután a hosszanti fugákat át kell kenni simára. A fogas simító nyomai akkor elsimulnak, és a fal úgy néz ki, mintha éppen frissen fugáztuk volna.
(Kép fent) A saroktól sarokig kihúzott vezetőzsinór mellett minden második sorban felrakjuk a burkolólemezt. A közbenső sorokat szemmérték szerint kell elhelyezni.
(Kép fent) A sarokköveket úgy helyezzük el a ragasztóágyban, hogy szép kötés keletkezzen. 1,23 cm-es fugaszélesség adódik a felrajzolt rétegezésből.
(Kép fent) Ollóval vághatok a burkolólemezek a kívánt méretre. Ha több egyforma lemez szükséges, legjobb sablonnal dolgozni.