Felmenő falak és hőszigeteléseik
Az épületek határoló szerkezeteinek hőszigetelése, illetve a megfelelő hőtechnikai keresztmetszet elérése szakmai szempontok alapján nevezhető egyszerűnek vagy összetettnek. Egyszerű a hagyományos technológiából ismert falazott rendszer, míg összetett a különböző rétegekből készített határoló szerkezet, a kapcsolt hőszigetelő rétegekkel. Mindegyiknél alapvető követelmény a megfelelő teherbírás, a jó hőszigetelő képesség, az időtállóság és a könnyű kivitelezhetőség, legyen szó akár kültéri akár beltéri hőszigetelésről.
A következőkben a hagyományostól a korszerű falazati rendszereken keresztül mutatjuk be az egy- és kéthéjú falak és a kiegészítő hőszigetelők csoportját (5.48-5.50 ábrák).
5.48 ábra. Pincefödém és felmenőfal kapcsolata lábazati kiképzéssel (példaábra a WIENERBER téglagyárak ajánlásából) 1 POROTHERM falazati elem; 2 POROTHERM koszorúelem; 3 kapcsolt hőszigetelés; 4 POROTHERM-38 pincetégla; 5 vasbetonkoszorú; 6 homlokzati vakolat; 7 előregyártott lábazat; 8 lábazati pinceszigetelés; 9 bitumenes kiöntés; 10 toldás mechanikai védelme (téglasor); 11 vízszigetelés toldási gallérja; 12 szigetelésvédő éltégla-fal; 13 szorító habarcsréteg; 14 pince talajon szigetelése; 15 POROTHERM födém (rendszer); 16 pincefödém (méretezett) hőszigetelése; 17 belső vakolat; 18 felbeton; 19 burkolati rétegek.
5.49 ábra. Közbenső emeleti födém és felmenőfal kapcsolata (WIENERBERGER példaábra) 1 POROTHERM falazóblokk; 2 POROTHERM koszorúelem; 3 kapcsolt hőszigetelés; 4 koszorú; 5 homlokzati vakolat; 6 padozati burkolat; 7 aljzat; 8 lépéshang-szigetelő réteg; 9 felbeton; 10 födém béléstest; 11 POROTHERM födémrendszer.
5.50 ábra. Homlokzati fal nyílásáthidalással és födémkapcsolattal (WIENERBERGER példaábra) 1 POROTHERM falazóelem; 2 POROTHERM koszorúelem; 3 kapcsolt hőszigetelés; 4 POROTHERM S elem magas áthidaló; 5 hőszigetelő betét; 6 koszorú; 7 homlokzati vakolat; 8 poránhab hőszigetelős fal/ablak kapcsolat; 9 POROTHERM födémrendszer; 10 felbeton; 11 lépéshang-szigetelés; 12 burkolati réteg.
Falazati rendszerek
A hagyományos rendszerek közé tartoznak a tömör és az üreges téglafalazatok, valamint a különböző anyagú falazati rendszerek.
Vályogfalak
Hőtechnikai és szerkezeti szempontból a vályog, a vályogfal korszerűnek egyáltalán nem mondható. „Vályogból házat építeni” mondja az idősebb falusi generáció „jó, mert nagyon hűvös” és télen meleg, „jobb az égetett” téglánál – és sorolhatnánk tovább. Ez azonban nem mind helytálló megállapítás, mert ha egy agyagtömböt (történetesen vályogot) téglagyártási technológiával kiégetünk, több szempontból is jobb anyaghoz jutunk. A kiégetett szerves anyagok helyén pórusok keletkeznek, csökken a térfogatsúly és javul a hőszigetelő képesség. Megszűnik a nedvesség (és pára) hatására jelentkező térfogat-változási, zsugorodási hajlam, továbbá könnyebben vakolható, emellett a teherbírás erősen javul stb. „Hátránya” a kiégetésnek az, hogy nem „környezetbarát”, mert mint építési és bontási törmelék, már soha nem illeszkedik vissza a természetbe, legfeljebb újrahasznosítható.
Hőtechnikai érvek alapján a vályog
- homokkal soványított anyagból, adalék nélkül: 1,00;
- agyagból, szerves adalékkal (pelyva, törek, faforgács, fűrészpor): 0,80;
- vert falhoz, szálas gabonaszalmával 0,60-0,70 értéksorrendbe sorolható.
A számok a súlyarányt érzékeltetik, ahol az apró adalék 20%, a szálas szalma akár 40% térfogatsúly-csökkenést is eredményezhet. A hőtechnikai érték viszont fordítottan értelmezhető; egy tömör vályogfal vastagsága közel duplája egy szalma adalékú vert falénak (ha szakszerűen méretezzük).
Legfontosabb tényező a vályogfalak nagy hőtároló képessége, amely több tényezőből adódik. A nagy szerkezeti vastagság eleve nagy tömeggel jár. Ebben az esetben nemcsak arról van szó, hogy a falszerkezet bizonyos vastagságú „aktív” rétege részt vesz a napi ciklusú hőfelvétel és hőleadás folyamatában. Hosszabb időtartamú változásoknál mélyebben fekvő rétegek hőtároló képessége is szerephez jut (pl. egy hideghullám vagy egy hőségszakasz 5-10 napos „története” folyamán). Egy átlagos vályogfal egy négyzetméterében tárolt hő megegyezik a felületén hathét nap alatt távozó hőveszteség halmozott értékével! Ha egy teljes keresztmetszetében egyenletesen átmelegedett vályogfal egyik oldalán a hőmérsékletet ugrásszerűen csökkentenénk, és az új, alacsonyabb értéken tartanánk, 15-20 napnak kellene eltelnie ahhoz, hogy a falban az új helyzetnek megfelelő hőmérséklet-eloszlás kialakuljon.
Az adalékanyagok hatása kettős: egyrészt a keverék sűrűségét és hővezetési tényezőjét módosítják, másrészt a fajhőjét növelik. Ez utóbbinak az az oka, hogy az adalékok szerves anyagok. A sűrűség és az adalékok függvényében a vályog hővezetési tényezője 0,1 és 1,2 W/(m2K) széles határai között változik. A fajhő megközelítheti az 1,6 kJ/kgK értéket, ami csaknem kétszerese a szilikátanyagok fajhőjének. A sok szerves adalékkal készített – ezért kisebb sűrűségű – vályog hőtároló képessége (a szerves adalékanyag miatti nagyobb fajhő következtében) meglehetősen jó.
A vályogról való vélekedés és szakmai értékelés igen változó – mint ahogy az előzőekben ezt érzékeltettük. A vályogra, mint termékre nem léteznek szabványelőírások, így jellemzőik gyártónként és szakemberenként óriási eltéréseket mutatnak.
Egyrétű falazatok
Az építészetben alkalmazott egyrétű falazatok rendszerébe tartozik a már említett vályogból, az égetett agyagtéglákból, a könnyű és normál betonból, kőből és könnyített anyagból készült falszerkezetek teljes sora, továbbá a monolit vagy azonos anyagú zsaluelemes falak bármelyike.
Az egyrétű falak hőfizikai szempontú szakmai követelményei a következők:
- megfelelő szerkezeti alkalmazhatóság (statikai megfelelőség);
- alapvető hőtechnikai igények teljesítése;
- a használati komfortminőséget jól biztosítsa (lélegző falak stb.);
- könnyen beépíthető legyen stb.
A hőtechnikai követelményeket úgy kell teljesíteni, hogy a falazatok a többi követelménynek is megfelelhessenek.
A hőszigetelési teljesítmény értékét egyrétű falaknál (részleteikre bontva) három alapszempont határozza meg:
- a falazat anyaga;
- a falazati ragasztóhabarcs hőtechnikai tulajdonságai;
- a felületi (vakoló és burkoló) rétegek.
A durvakerámia téglák
Falazati anyagok a tömörtől az üregesen keresztül, a pórusos szerkezetűekig egyaránt előfordulnak. A tömör téglák statikai szempontból nagyon jók, hőtechnikai szempontból azonban a gyengébb kategóriába sorolhatóak.
Tömör téglából készült falazat – az érvényes hőtechnikai szabvány szerint – körülbelül 1,0 m-es falvastagság esetén elégíti ki az előírásokat, üreges tégláknál ez felére vagy akár 1/3-ára csökken. Mindehhez csatlakozik egy gazdasági tényező is, mellyel például egy 100 m2 külső méretű épületen vizsgálva, 0,90 m vastag tömör fal esetén, 38 cm-es középfőfallal 64 m2 (64%) lakás alakítható ki (belső válaszfallal).
Egy korszerű falazati rendszer esetében (ahol minden fal 38 cm) a hasznos tér már 81 m2 (81%). A többlet-faligényen túl, a körítő falat hordozó alsó szerkezet szükséges méretigénye tovább növeli a – már amúgy is indokolatlanul nagy – költségtöbbletet (a széles alap és lábazat). Ugyanez igaz a felső épületrészekre is, hiszen nagyobb épületet kellene tetővel, illetve homlokzati felületi réteggel ellátni, továbbá az indokolatlan többlet épületterület erősen növeli a telek beépítési %-át, ami szintén nem közömbös kisebb telkek esetén.
A hazai téglagyártás főbb irányai (a kedvező hőtechnikai eredmény érdekében)
- a porózus szerkezet;
- az elemek méretének növelése;
- üreges keresztmetszeti kialakítás.
Mindezek együttes alkalmazása az anyagra, az elemre vonatkoztatva óriási mértékű előrehaladást eredményezett. A hővezetési ellenállás javulása abból eredt, hogy jó kialakítás esetén a hőáram utak meghosszabbodtak az átmenő téglabordák zegzugos kialakítása és vékonyítása következtében. A geometriai értelemben legrövidebb (a homloksíkra merőleges) utat a homlokfelület nagy hányadában üregek sorozata szakította meg, az ezekben pangó, csak kis mértékben mozgó levegő ellenállása miatt ilyen útvonalon a hőáramnak csak egy kis töredéke haladt át hővezetés útján (5.51-5.56 ábrák).
5.51 ábra. Üreges (durvakerámia) téglafal; falazat/födém kapcsolat a) építészeti; b) hőtechnikai csomópontja; 1 POROTHERM falazóblokk; 2 POROTHERM koszorútégla; 3 kapcsolt hőszigetelő elem; 4 koszorú.
5.52 ábra. Üreges blokktéglafal vb-koszorú nyíláskiváltás és födémkapcsolata a) építészeti; b) hőtechnikai jellegrajza; 1 POROTHERM falazóblokk; 2 POROTHERM koszorútégla; 3 kapcsolt hőszigetelő elem; 4 koszorú; 5 hőhíd megszakító betételem; 6 típus vb. kiváltó; 7 kibetonozás; 8 rugalmas hőszigetelő csík (pl. porán); 9 ablak.
5.53 ábra. Kézi falazóblokkos téglafal, előregyártott elemes födém, falazott nyomott övű nyíláskiváltás a) építészeti; b) hőtechnikai jellegrajza; 1 POROTHERM falazóblokk; 2 POROTHERM koszorútégla; 3 kapcsolt hőszigetelő betét; 4 koszorú; 5 POROTHERM nyíláskiváltó; 6 nyomott öv kifalazás üreges, kisméretű téglából; 7 poránhab réskitöltés; 8 ablak.
5.54 ábra. Falazóblokk határoló téglafalas födémkapcsolat hőtechnikai jellemzői az eltérő fűtési mód esetén a) egyedi fűtésnél; b) szegő fűtés normál falkapcsolattal; c) szegő fűtés hőszigetelő sáv beépítéssel.
5.55 ábra. Falazóblokkos határoló téglafal, födém és nyílászáró kapcsolat hőtechnikai jellemzői eltérő fűtési mód esetén a) egyedi fűtésnél; b) radiátoros fűtéssel; c) padlófűtéssel.
5.56 ábra. Kézi üreges blokktéglafalak vízszintes fugáinak hőszigetelő kiképzése a) kézi folyamatos teríték, habarcsos kanál kenéssel; b) habarcsterítő láda vékony habarcsbordás terítésre; c) habarcsterítékek közötti polisztirol csík beépítéssel; 1 üreges kézi falazóblokk; 2 durva habarcsterítés; 3 egyenletes habarcsterítés; 4 polisztirol lemezcsík; 5 kőműves habarcsterítő szerszám; 6 subleres habarcsterítő láda; 7 „mini” habarcsterítő (az első példa a legrosszabb, az utolsó a legjobb a hőtechnika vonatkozásában).
A falazóhabarcs összetételét a szerkezeti követelmények határolják be. Hővezetési tényezőjük általában nagyobb, mint az elemeké, így a falazatban egy hálószerű hőhídrendszer alakul ki, a falazat hővezetési ellenállása ezért kisebb, mint maguké az elemeké (5.57 ábra). Ugyanakkor a téglaüregekben lokális levegőmozgás, konvekció indul meg, amely – ha csekély mértékben is – de rontja a hőszigetelő teljesítményt.
5.57 ábra. Az eltérő habarcsvastagságok az adott falfelület százalékában vizsgálva befolyásolják a hőtechnikai értékeket (kapcsolódó ábra; 5.56), ahol a) = A; b) = B; c) = C); 1 üreges kézi falazóblokk; 2 kézi habarcsterítés; 3 egyenletes habarcslehúzás; 4 habarcssáv; 5 polisztirol csík – fuga – hőhídmegszakító.
Az üregrendszer következtében az elemek térfogatsúlya csökkent. Ez lehetővé tette az elemek méretének falazástechnikai szempontból is kívánatos növelését. Az állóhézagok teljes kitöltését habarcsdugók váltották fel, légzáró és hőhíd-megszakító szereppel. Ezzel a szükséges falazó habarcs mennyiség és a hézagok hossza is csökkent, a falazat hővezetési ellenállása javult.
A fejlesztés másik iránya a porózusos anyagok alkalmazása volt. Elvileg itt is a téglaanyagban lévő üregrendszerről van szó, ahol az elemi kicsinységű üregek elhelyezkedése véletlenszerű. A pórusüreges elemek sablon melletti fűrészeléssel méretre vághatóak, így ennek és a nagy gyártáspontosságnak köszönhetően igen vékony habarcsrétegek, sőt ezek helyett ragasztók alkalmazása, profilos csatlakoztatás is lehetővé vált. A habarcshézagok miatti hőhídhatás emiatt tovább csökkent, ami abból a szempontból fontos, hogy a falazat hővezetési ellenállása sem lehet sokkal rosszabb, mint az elemeké (5.58-5.62 ábra).
5.58 ábra. Többsávos hőhídmegszakítás polisztirol lemezsáv (csík) behelyezéssel 1 üreges kézi falazóblokk; 2 polisztirol lemezcsík; 3 szélső habarcsteríték; 4 esetleges közép teríték; 5 száraz sávos vagy habarcssávos ragasztású függőleges soroló fuga (a polisztirol lemezcsík behelyezését statikailag vizsgálni kell)
5.59 ábra. A téglafalazat vízszintes habarcshézaga nemcsak a habarcs elterítésével tölthető ki, hanem úgy is, ha 3-5 másodpercen át a téglák alsó lapját a habarcsládába mártjuk, és ezután illesztjük a helyére.
5.60 ábra. Egymás mellé épült területeknél a hőtechnikai elválasztás kiegészül az akusztikai és az épületmozgási elválasztás szempontjaival.
5.61 ábra. Épületek sorolásánál a dilatációs rést hőszigeteléssel kell kitölteni a) hőtechnikai; b) kopogóhang- és zajmegszakító szerepű lehet; 1 épületfal; 2 födém; 3 félkemény hablemez hőszigetelés.
5.62 ábra. Az épületek közötti üresen hagyott hézagok épületfizikai következményei (sorháznál, ikerháznál, láncháznál stb.) a) építészeti csomópont; b) hőtechnikai keresztmetszet (pontozással jelölve a penészedés, a párakicsapódás lehetséges helye); 1 homlokzati fal; 2 dilatációs rés; 3 kondenzációs határ (elméleti sík); 4 párakicsapódás (penészedés).
Természetesen egy elem önmagában is rendelkezhet mindhárom előbbi ismérvvel, azaz készülhet üregrendszerrel, porózus anyagból és a technológiailag lehetséges legnagyobb méretekkel.
A korszerű falazóelemekkel már k = 0,25 W/(m2K) hőátbocsátási tényezőjű, az ezredforduló energetikai igényeinek is megfelelő egyrétegű falszerkezetek készíthetők. Ilyen jó hőszigetelő képesség mellett azonban különösen fontos, hogy a csomópontok, élek vonal menti veszteségei is kicsinyek legyenek. Ehhez gondos szerkezettervezés és a falazóelemekkel összehangolt rendszert képező kiegészítő elemek is szükségesek; az áthidalók, koszorúk szigetelésére, sarkok, csatlakozások kialakítására.
Példaképpen a két oldalon vakolt POROTHERM rendszerű téglafalak hőátbocsátási tényezői a következő módon alakulnak: k = W/(m2∙K)
POROTHERM 44 N + F 0 | 34 |
POROTHERM 38N + F 0 | 43 |
POROTHERM 30 N + F 0 | 58 |
POROTHERM normál 38 0 | 45 |
POROTHERM pincetégla 38 0 | 64 |
POROTHERM pincetégla 38 0 | 53 |
Látható, hogy mindegyik elem megfelel az MSZ hőtechnikai rendelkezéseiben előírtaknak, ahol a minimum: (k) 0,70 W/(m2∙K).
Hazai gyártók készítenek kisebb magassági és szélességi üreges téglaelemeket is 30, 36, 38 cm vastagságban, ezek hőtechnikai jellemzője k = W/(m2K).
fal m2 szerkezeti falvastagság, cm
elemszám | 30 | 36 | 38 |
50 | 1,10 | 0,90 | 0,80 |
33 | 1,00 | 0,85 | 0,75 |
25 | 0,92 | 0,80 | 0,72 |
20 | 0,85 | 0,75 | 0,69 |
Természetesen ezek az értékszámok gyártóként mindkét irányban változnak, csak tájékoztató jellegűek. Hőtechnikai keresztmetszet növelésére felületi hőszigetelő vakolatokkal és pótlólagos hő védelmi (kapcsolt) réteggel van lehetőségünk, akár 0,30-as „k” érték elérésére, a legrosszabb fal esetében is.
Pórusbeton elemek (YTONG) nagyméretű előre tömbösített pórusbetonból készülnek, különböző falvastagsági méretekhez, méretre vághatóan. Az elemek fal vastagsági mérete 20,25,30,37,5 cm, amelyekből az építészeti igények az igényelt falvastagság és a vele járó hőtechnikai jellemzők alapján kell választani. Kiváló hőtechnikai tulajdonságát az 500-800 kg/m3-es térfogatsúly és az egyenletes porózusszerkezet teszi lehetővé. A már említett falvastagsági elemméretek 20 cm-es elemmagassággal készülnek, igazodva az épületen belüli rendszerhez (beleértve a födémet és koszorúját is). A méret-, illetve az elemválasztékot a termékismertető részben ismertetjük részletesen, most csak a hőtechnikai jellemzőket mutatjuk be, vakolt falra YTONG falazóhabarcsba falazva k=W/(m2∙K).
Szerkezeti falvastagság | Minőségi kategória | |
---|---|---|
(cm) | P2-0,5 | P4-0,6 |
20 | 0,58 | 0,66 |
25 | 0,47 | 0,54 |
30 | 0,40 | 0,46 |
37,5 | 0,32 | 0,37 |
Ezek a számértékek 1 cm-es fektetési habarcsra értendők. Vékonyfugás megoldás (ragasztás) esetén néhány %-ban javulnak a hőtechnikai jellemzők. A gyártmányok között két szilárdsági osztály szerepel, igazodva a különböző statikai igénybevételekhez. A pórusbeton falazóelemekhez rendszeren belüli nyíláskiváltók tartoznak, azonos 20 (illetve 40) cm-es sormagassággal.
Az elemekből készülő falazat környezetbarát anyagúnak minősül (5.63-5.66 ábrák).
5.63 ábra. Pórusbeton falelemekből készülő épület hőhídcsökkentő csomópontja, nyílászáró/koszorú/födém/fal kapcsolat 1 YTONG falelem; 2 dilatációs rés; 3 koszorú; 4 hőhídmegszakító; 5 YTONG koszorúelem; 6 födémgerenda; 7 vasbeton kiváltó; 8 YTONG zsaluelem; 9 vakolat; 10 poránhab; 11 ablak; 12 padozati burkolat; 13 aljzat: 14 hőszigetelés; 15 felbeton; 16 könnyített födém.
5.64 ábra. YTONG pórusbeton elemekből készülő határoló fal szerkezeti csomópontja 1 YTONG falelem; 2 vakolat; 3 koszorú; 4 hőszigetelés; 5 YTONG koszorúelem; 6 vasbeton; 7 YTONG zsaluelem; 8 kikenés; 9 beton redőnyszekrény; 10 redőny; 11 táblás vakolaterősítés; 12 zárófedő; 13 ablak; 14 redőnypáncél; 15 burkolat; 16 aljzat; 17 hőszigetelés; 18 dilatációs hőszigetelés; 19 vakolat; 20 YTONG kéregpanel; 21 vasbeton (monolit); 22 YTONG nyíláskiváltó elemek.
5.65 ábra. YTONG pórusbeton felmenőfal tetőkapcsolattal 1 YTONG falelem; 2 YTONG zsaluelem; 3 vasbeton koszorú; 4 kőcsavar; 5 talpszelemen; 6 vakolat; 7 tetőszerkezet; 8 tetőfedés; 9 légrés; 10 tetőfólia; 11 alsó szellőztető légrés; 12 tetőfödém hőszigetelése.
5.66 ábra. YTONG pórusbeton felelem határolójú épület-födém-tető-födém kapcsolattal 1 YTONG felelem; 2 YTONG koszorúelem; 3 hőszigetelés; 4 YTONG zsaluzóelem; 5 vasbeton mellvédkoszorú; 6 YTONG válaszfalelem – előfalazás; 7 talpfa; 8 kőcsavar; 9 dilatációs rés „úsztatott” elválasztó réteggel; 10 burkolati réteg; 11 padozati hőszigetelés; 12 födém; 13 födémkoszorú; 14 vakolat.
Beton alapanyagú üreges falazóelemek a statikai igények kielégítése mellett különböző hőtechnikai tulajdonságú változatban léteznek. Anyaguk szerint készülhetnek normál kavicsbetonból és könnyűbetonból egyaránt.
A kavicsbeton és könnyűbeton gyártástechnológia lényegében azonos, csupán az alkalmazott adalékanyag határozza meg a két betonfajta közötti minőségi kategóriát. A könnyűbetonra jellemző az, hogy az adalék üreges szerkezete csökkenti a fal térfogatsúlyát, így javul a hőszigetelő képesség. Vannak rendszereken belül különböző technológiák az üregek kitöltésére is, üzemi vagy a helyszíni készítésmóddal egyaránt.
Az egyik oldalukon üregvéges elemeket a zárt végükkel felfelé építik be, a vékony habarcsteríték miatt. Az üregek helyszíni (pl. perlit) hőszigetelő anyaggal való kitöltése esetén a technológiai sor fordított, vagyis az elemüregek felfelé „néznek” (5.67-5.69 ábrák).
5.67 ábra. Könnyűbeton falazóelemből készülő határolófal-födém kapcsolata; 1 üreges falelem; 2 vékony habarcsteríték; 3 koszorú; 4 hőhíd elleni hőszigetelő betételem; 5 üvegszövet; 6 „cementes” alapvakolat; 7 homlokzati vakolat.
5.68 ábra. Hőszigetelő-betétes könnyűbeton falazóelem határolójú épület nyíláskiváltás-födémkapcsolat csomópontja; 1 LEIER-HABISOL falazóelem; 2 vékony habarcsteríték; 3 vasbeton zsaluelem; 4 koszorúgerenda; 5 hőhídmegszakító hőszigetelés; 6 kávabélés; 7 poránhab; 8 födém; 9 hálós vakolat megerősítés; 10 „cementes” alapvakolat; 11 homlokzatvakolat; 12 jól záró ablak; 13 hőszigetelő üvegezés.
5.69 ábra. Könnyűbeton elem falazásához a vékony ragasztóréteg fogazott lehúzása tökéletes kapcsolatot ad.
Készülnek üzemileg behelyezett polisztirollap-betétes változatok, például a LEIER-HABISOL falazóelemek családjának elemei.
A könnyűbeton elem hőátbocsátási tényezője k = W/(m2∙K)
- polisztirol-kitöltés mellett 0,45;
- perlitkitöltés esetén 0,59;
- alapelem, kitöltés nélkül 0,85.
A bennmaradó zsaluelemes falak több rétegből tevődnek össze. Technológiai szempontból ide tartoznak azok a falszerkezetek, amelyek hőszigetelő üreges elemekkel és az üregrendszerbe helyszínen öntött betonnal készülnek.
Az idomdarabok anyaga lehet beton vagy hőszigetelő jellegű könnyűbeton, cementkötésű faforgács, extrudált polisztirolhab. Ezeket kötésben, két-három sor magasságban rakják fel, majd az üregrendszert teherhordás céljából betonnal öntik ki. A hőátbocsátási tényező a zsaluzóelem anyagától és vastagságától függ. A csomópontokhoz különféle kiegészítő elemek állnak rendelkezésre (5.70-5.80 ábrák).
5.70 ábra. A zsaluelemes építéstechnika lényege a könnyű kivitelezhetőség, a megfelelő terhelhetőség és a jó hőszigetelési tulajdonságok; a példaábrán látható az állandó hőszigetelő vastagság és a (V1’ V2’ V3’) eltérő szerkezeti (monolit) falvastagság a szintek terhelése függvényében.
5.71 ábra. Zsaluelemes fal 1 alapelem; 2 végelem; 3 végelem, feles; 4 kávaelem; 5 kávaelem, feles; 6 hőszigetelő betét; 7 kiváltó/koszorúelem; 8 koszorúelem; 9 vasalás; 10 áthidaló; 11 gerenda; 12 gerendaelem.
5.72 ábra. Zsaluelemes födém és falrendszer kibetonozott állapota (ablaknyílással) 1 falelem; 2 koszorúelem; 3 áthidaló elem; 4 kávaelem; 5 koszorúgerenda; 6 vasalások; 7 köpeny (végigfutó) hőszigetelés; 8 födém kibetonozás (nyomott öv); 9 zsaluelemes födémpalló.
5.73 ábra. Zsaluelemes falsarok 1 alapelem; 2 sarokelem; 3 hőszigetelő betét; 4 szerkezeti fal, kibetonozással.
5.74 ábra. Zsaluelemes fal; hőszigetelt külső és hőszigeteletlen belső falcsatlakozás 1 alapelem; 2 normál elem, egész; 3 feles normálelem; 4 hőszigetelő betét; 5 kibetonozás.
5.75 ábra. Zsaluelemes fal; hőszigetelt/ hőszigeteletlen „T” falcsatlakozás 1 alapelem; 2 normálelem; 3 normál feleselem; 4 cementhabarcs-kitöltés; 5 hőszigetelő betét; 6 kibetonozás; 7 vasalaterősítés.
5.76 ábra. Zsaluelemes fal- és födémkapcsolat; 1 alapelem; 2 koszorúelem; 3 hőszigetelő betét; 4 kibetonozás; 5 koszorú; 6 vasalat.
5.77 ábra. Zsaluelemes áthidaló beépíthető rejtett redőnyszekrénnyel 1 zsaluelemes áthidaló; 2 redőnyszekrény (mini); 3 redőny; 4 redőnypáncél; 5 üvegszövet + vakolat; 6 ablak; 7 purhab; 8 koszorúfal; 9 hőszigetelő betét; 10 koszorú és födém; 11 felmenőfal.
5.78 ábra. Normál zsaluelem.
5.80 ábra. Hőszigetelt falú beton zsaluelem.
A favázas épületek egy-két szintes változatban, részben vagy teljesen előregyártva készülnek. Teljes előregyártású a falelemek és a belső felület, a külső homlokzati felületképzés helyszínen szerelt egy- vagy kéthéjú kialakítással történik. (Ez a megoldás Közép-Európában „Fertighaus” programként ismert.) A falak rétegfelépítésétől függően, a hőszigetelők megfelelő összekapcsolásával, a szükséges pára- és csapadékvédelem megoldásával a falak értéke az igen kedvező 0,25-0,35 között mozog (5.81-5.85 ábrák).
5.81 ábra. Favázas építési program faleleme 1 nemesvakolati rétegek; 2 hordozó alapvakolat, üveg szövettel; 3 polisztirol hőszigetelés; 4 faforgácslap (dübel kapcsolathoz); 4 faváz (statikai váz); 6 szálas hőszigetelő; 7 párazáró réteg; 8 gipszkarton; 9 tapéta vagy festés.
5.82 ábra. Favázas épület kéthéjú rendszerben – külső féltégla vastagságú köpenyfallal és felületi vakolattal 1 formaldehid mentes faforgácslap; 2 faváz/ szalagos hőszigetelés; 3 homlokzati normál vakolat; 4 kiegészítő (táblás és szálas) hőszigetelés, mellette szellőző légréssel; 5 tégla köpenyfal.
5.83 ábra. Előregyártott favázas lakóház a) földszintes; b) tetőtér-beépítési keresztmetszetei, rétegfelsorolásokkal: 1 vékony nemesvakolat; alapvakolat + üvegszövet, polisztirol lemez; faváz/szálas hőszigetelő; polisztirol hőszigetelés; párazáró fólia; formaldehidmentes faforgácslap; vékony gipszkarton; 2 mint előző, csak elmarad a belső polisztirol réteg; 3 cserépfedés; légrés; tetőfólia; alsó légrés; szálas hőszigetelés; párazáró fólia; keresztheveder; gipszkarton; 4 járható zárófödém; 5 talajon fekvő padozati réteg; 6 közbenső födém akusztikus rétegekkel.
5.84 ábra. Favázas épület ereszrészlete.
5.85 ábra. Favázas, homlokzati aláfalazású épület lábazati részlete 1 falpanel keretváz; 2 kiegészítő hőszigetelés; 3 faforgács- vagy furnérlemez; 4 szálas hőszigetelés; 5 formaldehid mentes faforgácslemez; 6 párazáró fólia; 7 gipszkarton; 8 takaróléc; 9 téglafal; 10 élvédő vagy vízorrprofil; 11 vakolatalap; 12 üvegszövet; 13 vékonyvakolat; 14 nemesvakolat; 15 lábazati fal; 16 vízszigetelés; 17 cementhabarcsréteg; 18 lábazati hőszigetelés; 19 dilatációs rés, hőszigetelővel; 20 padozat alatti vízszigetelés; 21 védőbeton; 22 kavicságy; 23 hőszigetelés (polisztirol); 24 védőfólia; 25 aljzat; 26 burkolat.
A faházak és a fa anyagú határoló falak Magyarországon kevésbé terjedtek el, mivel azonban a külkereskedelem élénkülésével egyre több faház kerül be hazánkba, e részben röviden bemutatjuk egyik változatukat (5.86-5.89 ábrák).
5.86 ábra. Európában alkalmazott gerendafalas faházprofilok a) horonyeresztékes (nútféderes), sima; b) ékféderes; c) nútféderes, domború; d) kör keresztmetszetű gerendák.
5.87 ábra. Faházelemek típus- és méretválasztéka, alakváltozást gátló bemetszésekkel a) horonyeresztékes (nútféderes), sima; b) ékféderes; c) nútféderes, domború; d) kör keresztmetszetű gerendák.
5.88 ábra. Gerendafalas faház profil horonyeresztékes elemkapcsolással (kapcsolódó ábra: 5.86/a) és kiegészítő belső hőszigeteléssel és védőburkolattal 1 szálas hőszigetelés (5 cm); 2 hőszigetelés (10 cm); 3 hőszigetelés (12 cm).
5.89 ábra. Gerendafalas faház csomóponti kötései a) speciális sarokkötés biztosítja a légzárást és vízmentességet; b) gerendafal belső hőszigeteléssel és védő deszkaburkolattal; c) kettős gerendafal köztes hőszigeteléssel.
A gerenda- vagy boronafal elemeinek egymáshoz zárását, illetve réstömítését régen mohával, ma különböző rugalmas tömítő masszával vagy szalaggal biztosítják. A köztes, ún. kiegészítő hőszigetelés céljára legjobb a szálas hőszigetelés vagy a vert falként ismert agyag és gabonaszalma keveréke. Utóbbi csak a nyári 2-3 hónap során, a szálas hőszigetelések azonban az év minden szakában használhatók.
Külső homlokzati hőszigetelő rendszerek
A homlokzati hőszigetelő rendszerek alapvetően mind a külső oldali hőszigetelések csoportjába tartoznak. Európában a legelterjedtebb hőszigetelési rendszemek számítanak, az építéstechnológiával egy időben vagy utólag egyaránt kivitelezhetők. E megoldás a gazdasági tényezők miatt mindenképpen „érdemes” és korszerű.
Intenzív hőszigetelő rendszerek
A nagyteljesítményű külső oldali hőszigetelő rendszerrel ellátott homlokzatnál a határoló fal belső felülete érezhetően melegebb, nem alakulhat ki kellemetlen belsőtéri légáramlás. A melegebb belső falfelületeknek köszönhetően már 20 °C léghőmérséklet mellett is kellemes hőérzet teremthető. Mindehhez az is hozzájárul, hogy a külső oldalukon szigetelt falak hőtároló hatása kedvezőbb, a hideg felületű falaknál megfigyelhető páralecsapódás itt nem fordul elő.
Az épület rendeltetésszerű használata során keletkező pára egy része a helyiségszellőztetéssel távozik, kisebb részének azonban a falakon keresztül kell kijutnia a szabadba, azaz a külső falaknak megfelelő diffúzióképességük kell, legyen. Egy jól elkészített hőszigetelő rendszer ennek a követelménynek tökéletesen eleget tesz, amellett megvédi a homlokzatot a szélsőséges hidegtől és melegtől, a széltől és az időjárás egyéb viszontagságaitól.
A nappali és éjszakai, még inkább a nyári és a téli hőingadozás miatt a homlokzat építőanyagai hol tágulnak, hol összehúzódnak, ennek mértéke azonban különböző, ami feszültségeket gerjeszt, és ez gyakran repedéseket okoz. A külső hőszigetelő rendszerrel védett homlokzat szerkezeteinek hő okozta mozgása jóval kisebb, így elmaradnak az oly bosszantó repedések. A csekély mértékű hőmérséklet-ingadozás alkalmassá teszi a rendszert még a repedezett és hőhidas homlokzatok tartós felújítására is. Hőstabil környezetbe kerülve a meglévő repedések eltűnnek a hőszigetelő rendszer mögött, az új burkolat pedig ellenáll a repedésképződésnek.
A hőszigetelő rendszerrel készített homlokzat felújítás különösen gyorsan megtérül, főleg, ha már amúgy is időszerű a homlokzat tatarozása. A ház fekvésétől függően a homlokzatokat rendszeresen fel kell újítani. A repedezett, hámlott homlokzatok visszatérő gondot jelentenek, és még újravakolásnál sem biztos a tartós eredmény. A hőszigetelő rendszerrel ez a probléma tartósan megoldható, az energiamegtakarítás pedig feltűnően érzékelhető (5.90 ábra).
5.90 ábra. Korszerű külső homlokzati hőszigetelés, tetőterasz hőszigetelésének folytatásaként.
Hőszigetelő rendszernek a homlokzatra felerősített és leburkolt táblás hőszigetelést nevezzük. A hőszigetelő réteget kevésbé gyúlékony, alak- és térfogattartó polisztirolhab lemezekből és szálas hőszigetelőkből állítják össze, amelyek egészségügyi szempontból teljesen ártalmatlanok.
A homlokzati hőszigetelő rendszerek kivitelezéséhez további kiegészítők szükségesek: alsó lezáró lábazatidomok, a külső peremekhez élvédő szegélyek, a hőszigetelőlapok rögzítéséhez tiplik, szigetelőszalagok a vízálló csatlakozáshoz. A hőszigetelő rendszer gyakorlatilag bármilyen sík vagy kevéssé tagolt homlokzatra felszerelhető, függetlenül attól, hogy régi vagy új épületről van szó.
A hőszigetelő rendszer minden esetben az épület határoló falainak külső felületére kerül, a főfalhoz vagy az épületvázhoz rögzítve. A hőszigetelés hatékonyságának érdekében a záró épületrészek (padlás, pince) hőszigetelése lehetőleg folyamatosan és egyenletesen csatlakozzon a homlokzat hőszigeteléséhez. Az alsó, lábazati indításnál a rögzítésen és kapcsoláson, valamint a tökéletes vízelvezetésen túl más problémák is adódhatnak.
Ezek:
- a lábazat alsó élét védeni kell a mechanikai sérülésektől, annál is inkább, mivel amúgy is ez a hely az épület egyik legsérülékenyebb része;
- az alsó rögzítést tökéletesen kell kialakítani, mivel ez a kapcsolat van leginkább kitéve az időjárás káros hatásainak (pl. felcsapódó eső, sózott hólé, lefagyás stb.);
- az épület körüli járdától fölfelé mérve 1,2-1,5 m magasságban sérülés védő hálós erősítést kell a burkolati rétegbe beépíteni;
- a homlokzati hőszigetelés alsó része és a fűtött tér közötti hőhidat folyamatos hőszigetelés-vezetéssel kell kizárni;
- pinceszint esetén és pincézés nélkül is egyaránt jól megoldható a hőhíd-kizáró hőszigetelés.
Sem az utólag készülő, sem az új épület egyidejűleg készülő egyhéjú hőszigetelése nem ültethető a járdára, mert a járda téli fagy okozta mozgása miatt a hőszigetelő réteg 1-2 tél után felszakadozik és tönkremegy. A felcsapódó eső és hólé ellen megfelelő lábazati védelmet kell kialakítani, a hőszigeteléssel összehangoltan.
A faltöveket tetőteraszokon, tetőkertek esetén is hasonlóan kell védeni a csapóeső, a hó és a hólé káros hatásától (5.91 ábra).
5.91 ábra. Tetőkert és a faltő csatlakozása fokozott hővédelemmel készített homlokzatnál. 1 polisztirol hőszigetelés; 2 ragasztó réteg; 3 felhajtott tetőszigetelés; 4 üvegszövet csík; 5 üvegszövet ágyazóréteg; 6 nemesvakolati fedőréteg; 7 sziloplaszt kitöltés; 8 szegőkő; 9 szivárgóréteg; 10 talaj (bioréteg).
Tetőkereteknél külön gondot kell fordítani a következőkre:
- a tető csapadékszigetelését a biztonsági hóhatár (30 cm) fölé kell vezetni hézag nélküli összefüggő rétegben;
- a falsík és a tetőkerti talajréteg közötti kavicstöltésű vízszintes elválasztó résméret a talaj és a fagy mozgása miatt legalább 30-40 cm legyen;
- a nemesvakolati és más, nem fagyálló falbevonati réteg lehetőleg a hóhatár felett kezdődjön.
A tartószerkezettel, illetve a koszorúval egybe betonozottan készülő erkélyek, a vasbetonfal és a koszorúk között kialakuló hőhíd miatt különösen fontos a víz- és hőhídmentes hőszigetelés. Ma már léteznek ugyan ún. hőhíd megszakítók, amelyek beépítésével a probléma az új épületeknél részben megoldható, de az utólagos hőszigetelésre szoruló házak erkélyeinél – hazánkban legalább 90-95%-ban ilyen kialakításúak az erkélyek – még az 5.92 ábra szerinti, galléros hőszigetelésű megoldásokat célszerű alkalmazni.
5.92 ábra. Erkély és egyhéjú homlokzati hőszigetelő rendszer hőhídcsökkentő kapcsolata a) fal hőszigetelése, erkélylábazati megszakítással; b) alsó hőszigetelő gallér beépítésével; c) fölső hőszigetelő gallérral ellátva; d) az alsó és fölső hőszigetelő gallérral; 1 főfal; 2 ragasztó réteg; 3 hőszigetelés; 4 habarcsba ágyazott üvegszövet; 5 felületi nemesvakolat; 6 tartóprofil; 7 kerámialábazat; 8 rugalmas vízmentes tömítés; 9 padlóburkolat ágyazóréteggel; 10 felső hőszigetelős gallér; 11 vízszigetelés; 12 alsó hőszigetelő gallér.
Mind az erkélynél, mind a teraszoknál védekezni kell a csapóeső ellen, és a lábazatoknál említett erősítést itt is célszerű – főként függőfolyosós házaknál – beépíteni (5.93-5.96 ábrák).
5.93 ábra. Homlokzati hőszigetelés egyenes peremütközésű hőszigetelő elemekből, homlokzatképző rétegekkel.
5.94 ábra. Homlokzati hőszigetelés ütközőperemes polisztirol lemezekből, fedőréteggel.
5.95 ábra. Homlokzati hőszigetelés a) egyhéjú hőszigetelő-táblás polisztirol komplett rendszerrel; b) szálas hőszigetelő lemezek szellőztetett légrésű, kéthéjú homlokzati falként (mindkét rendszer a korszerű hőszigetelési kategóriába tartozik).
5.96 ábra. Szálas hőszigetelő lemezek, „nyomtatott” vakolat hordozó felülettel, illetve vakolat nélküli alkalmazásban.
A teraszokhoz és erkélyekhez hasonlóan fontos a lapostetők, tetőteraszok, tetőterek, tetőkertek feletti fokozott hővédelem pontos megtervezése és kivitelezése. A tetősík fölé emelkedő felépítményeknél legalább 20 cm magas faltő bádogot kell elhelyezni, mögötte vízszigeteléssel, amely a falról és a tetősíktól egyaránt megoldja a csapadékelvezetést. A fűtetlen padlástér belső hőmérséklete és a fűtött tér hőmérséklete közötti különbség 5- 10 °C-kal kevesebb ugyan, mint a szabadban, azonban itt is vizsgálni kell a csökkentett mértékű többlet-hőszigetelés szükségességét.
Hőtechnikai és épületfizikai szempontból a legkritikusabb pontot az ablakok és hőszigetelés csatlakoztatása jelenti (5.97-5.99 ábrák). A homlokzati nyílászárók legnagyobb része fából készül, aminek közismerten nagy az időjárás-függősége, mivel a fa és a falak eltérően viselkednek télen és nyáron. Igen fontos, hogy a csapadék tökéletes távoltartása, valamint a megfelelő hőszigetelés megoldott legyen.
5.97 ábra. Egyhéjú fokozott hővédelmi rendszer ablakkapcsolata 1 főfal; 2 hőszigetelő réteg; 3 könyöklő alábélelés kemény polisztirol lemezzel; 4 ablak; 5 tokszélesítés; 6 élvédő profil; 7 záróprofil; 8 hordozó alapvakolat; 9 ragasztó vékonyvakolat; 10 üvegszövet; 11 felületi glettréteg; 12 nemesvakolat; 13 ablakbádog; 14 ablakkönyöklő.
5.98 ábra. Ablakkönyöklők homlokzati csomópontjai a) jó hőszigetelés, gyenge mechanikai védelem; b) jó hőszigetelés, megbízható védelmet nyújtó külső könyöklődeszkával; c) tökéletes mechanikai védelem, gyenge, hőhidas hőszigetelés; 1 ragasztó réteg; 2 hőszigetelés; 3 homlokzati hőszigetelő rendszer nemesvakolattal; 4 kapcsoló (rögzítő) szegő; 5 kapocslemez; 6 kapcsolt ablakbádog; 7 külső ablakdeszka; 8 kő vagy műkő ablakkönyöklő, vízorral; 9 ablak; 10 vízmentes tömítés.
5.99 ábra. Korszerű hőszigetelő redőnyszekrény és külső hőszigetelő rendszer csomópontja; 1 polisztirol redőnyszekrény; 2 redőny; 3 redőnyrés; 4 redőnypáncél; 5 ablak; 6 belső hőszigetelt szerelőajtó; 7 koszorú; 8 homlokzati hőszigetelés; 9 üvegszövet; 10 dilatációs profil; 11 ragasztás; 12 főfal.
Speciális hibaforrás az ablakkönyöklők hőszigetelése, vízszigetelése és a biztonságos, mechanikai sérüléseknek ellenálló kialakítása.
Az ablakszemöldök csomóponti csatlakoztatásai azonosak a függőleges káváknál, falvégeknél alkalmazott megoldásokkal. Kissé bonyolultabb a helyzet a külső árnyékolóval felszerelt ablakoknál, ahol a redőny vagy a reluxa nagy helyigénye és szerkezete növeli a költségeket és a megoldandó feladatokat. A függesztett takarásokhoz egyedi megoldást kell kidolgozni, szem előtt tartva a biztonságos függesztést és a vízmentességet.
Az esetleges épülettömeg-tagolásokkal kialakuló kiugró falrészek, valamint loggiák és kapualjak feletti födém és a falsík csatlakozása hőtechnikai és csapadékvíz elvezetési szempontjából is külön gondosságot igényel. Ne feledkezzünk meg a vízorr beépítéséről a szükséges helyeken. Épülethomlokzatok fölső lezárásánál törekedni kell a tökéletes és „viharmentes” kapcsolásra, mert szeles és viharos időben a felületet érő szívóhatás a peremek mentén és a tetők alatti zugokban a legnagyobb, főleg lapostetőknél. Magastetőknél, nyitott vagy szellőztetett ereszaljaknál, a rácsozott, „dobozos” ereszdeszkázatnál a lezáró „L” profilok a legjobbak. Az ereszdeszkának – fémprofil hiányában – „nekidolgozott” hőszigetelő rendszer a fölső épületrész komplett hőszigetelést nem képes tökéletesen megoldani, ráadásul a deszkák miatt néhány éven belül elkerülhetetlen a néhány centis kipattogzás az ereszaljon.
Hőszigetelések anyagai
Az egyhéjú, külső oldali ragasztott hőszigeteléssel készülő falszerkezeteknél csak olyan hőszigetelő anyagok használhatók, amelyek biztonságosan tapadnak, és amelyek háló vagy nem korhadó anyagú szövet segítségével vízzáró vagy víztaszító felületképzéssel láthatók el. A hőszigetelési szempontból számításba vehető műanyag habok mechanikai tulajdonságait és árát figyelembe véve, a legelőnyösebb a polisztirolhab használata. Ugyanakkor megjegyzendő, hogy amennyire kedvező a polisztirolhab külső oldali hőszigetelés céljára, annyira kedvezőtlen léghang gátlási, zajvédelmi szempontból. A polisztiroltáblák a külső fal zajvédő képességét jelentősen lerontják.
A szerkezet hőtechnikai előnyei:
- a külső oldali hőszigetelésnek köszönhetően a falszerkezet hőtároló képessége nő, a fal hőmozgásából adódó feszültségek, alakváltozások és repedésképződések viszont csökkennek;
- páradiffúzió szempontjából a falszerkezet kedvezőbb, feltéve, ha szakszerűen, a következőkben leírtak szerint készült.
A rétegfelépítés tervezésénél igen fontos, hogy a külső oldali műanyag vakolat kis páradiffúziós értékű ellenállása ismert legyen. Külső oldali polisztirolhab-hőszigetelés tervezésekor a habanyag utózsugorodását is figyelembe kell venni. Az utózsugorodás – amelynek mértéke függ az anyagtípustól, a feldolgozás és a bedolgozás módjától – általában 3-5 év elteltével szűnik meg. A zsugorodás okozta repedezés megelőzhető.
A polisztirolhab utózsugorodása 0,15-0,40%, ami az anyag pihentetésével csökkenthető: háromhavi tárolás után 0,14-0,30%, félévi tárolás után0,11-0,24%-os vagyis 1-2 mm-es méterenkénti értékre. A zsugorodás mértéke függvénye a testsűrűségnek is, növekedésével nő a zsugorodás és az utózsugorodás, ezért 20 kg/m3-nél nagyobb testsűrűségű polisztirolhabot nem célszerű alkalmazni. A 20 kg/m3 testsűrűségű, nem pihentetett habnál 3,5 mm/m (0,35%) utózsugorodással lehet számolni. 15 kg/m3 testsűrűség alá szilárdsági okokból nem szabad lemenni.
A hőszigetelés utózsugorodását a hő-mozgással együtt kell figyelembe venni. A polisztirolhab hőtágulási együtthatója 0,056 mm/m. Ha a hőszigetelést hideg időben (pl. +3-5 °C-on) építik be, akkor nyáron a hőtágulás az utózsugorodást ellensúlyozza, és ha a falfelület hőmérséklete nem lépi túl a +60 °C-ot, károsodás nem jelentkezik. Ezért lényeges, hogy a felületképzés – főleg a D-i és Ny-i homlokzatokon – világos színű legyen.
Ha nyáron, nagy melegben építik be a habot, akkor az összehúzódás összeadódik az utózsugorodással. Ha a homlokzatképzésnél a hőtágulási és utózsugorodási mozgások nem tudják egymást kiegyenlíteni, a téli időszakban a fugák megnövekedése miatt hőhidak keletkeznek, ahol a nedvesség lecsapódás hatására a vakolat meggyengül, és a keletkező húzófeszültségek miatt összerepedezik.
A polisztirolhab zsugorodási és kontrakciós erői ellensúlyozására olyan ragasztó anyag (vakolat) alkalmazása szükséges, amely merev, és benne a fellépő erők hatására képlékeny alakváltozás nem, rugalmas alakváltozás pedig egészen csekély mértékben lép fel. A ragasztó- és bevonóanyag nyíró- és húzószilárdsága nagyobb legyen, mint a zsugorodási és kontrakciós erők felületegységre eső összege. A zsugorodási feszültség a polisztirolhab minden centiméter vastagságára számítva 350 N/fm értékre tehető, tehát utózsugorodásból származó károsodás nem jön létre, ha a hőszigetelő lemezt a fal felületén megfelelően rögzítik és kellő szilárdságú fedőréteggel látják el; illetve minél vastagabb a habréteg, annál szilárdabb rögzítés és vakolatréteg szükséges.
A külső vékony vakolattól a kis páradiffúziós ellenálláson kívül a kis hőtágulási is megköveteljük. A nagy hőtágulási együtthatójú vakolatok a lehűlési periódusban megrepednek, felmelegedési periódusban pedig könnyen leválnak, megrepednek, felpúposodnak. A műanyag adalékú vakolat hőtágulási együtthatója0,015 mm/m °C, ami csak negyedrésze a polisztirolhab hőtágulási együtthatójának.
A polisztirol lemezekből készülő homlokzati hőszigetelés tűzveszélyességi besorolása beépítve, megfelelő takaróréteggel vakolva B-I-es.
Egyhéjú homlokzati hőszigeteléshez
- az előbb bemutatott polisztirolhab lemezen kívül – a következő termékek használhatók:
- heraklith;
- heratekta;
- bitumoperlit (táblás);
- expandált parafalemez;
- szálas kőzetgyapot.
A szerves anyagú hőszigetelések a belső kémiai bomlási folyamatok és a páradiffúziós jellemzők miatt nagy szerkezeti vastagsághoz csak speciális esetekben alkalmazhatók. A heratektalemezek nemcsak mint zsaluzó-szigetelő és burkoló elemek, hanem mint fokozott hőszigetelésű rétegek is egyre inkább terjednek. Páradiffúziós ellenállásuk csekély mértékben tér el a polisztirol lemezétől, hátrányuk, hogy sűrűbb dübelezés (a felületi feszültségek miatt) és erősebb vakolattartó háló szükséges.
A szálas kőzetgyapotlemez használatát néhány cég kezdte el több mint két évtizede, a kísérleti bevezetés óta több millió m2 került beépítésre. Természetesen – mint mindennek – ennek is van előnye és hátránya. A hátrány elsősorban az idegenkedésből és az alkalmazási technika ismeretének hiányából adódik, továbbá, hogy a rögzítéshez – dübelezéshez-pontosabb tervezőmunka szükséges, nehogy a rögzítés után olyan feszültségek lépjenek fel, amelyek tönkreteszik a szálas szerkezetű anyagot.
Előnyei:
- „A” tűzveszélyességi osztályba tartozása miatt, A/I kategóriába sorolva, bárhol beépíthető;
- pihentetési időre nincs szükség, azonnal beépíthető;
- savas, gőzös üzemek környezetében megbízható tartósságú;
- páradiffúziós ellenállása minimális.