Lábazatok és kapcsolódó szerkezetek hőszigetelése
A kül- beltéri hőszigetelés mellett van még egy nem elhanyagolható része háznak szigetelés szempontjából!
Az épületek határoló szerkezeteinek külső térrel érintkező alsó pontja a lábazat. A lábazatoknak fagyvédelmen túl statikai feladatuk is van. Mára már a hőszigetelési szerepük is kezd előtérbe kerülni, amely régebben sokadlagos szempont volt.
Épületlábazatok és hőszigetelésük
A hőveszteség és az állagvédelem szempontjából az épület egyik legkritikusabb része a lábazati csomópont, a padló hatékony hőszigetelése csak kevéssé mérsékli a lábazati csomópont mint hőhíd mentén kialakuló vonal menti veszteséget. Ez a vonal menti veszteség annál jelentősebb, minél nagyobb a kapcsolódó padló és a talaj közötti magasságkülönbség.
A lábazat hővesztesége a lábazaton függőleges síkban elhelyezett hőszigeteléssel mérsékelhető. A hőszigetelés anyaga általában extrudált polisztirol, amelyből – lábazati hőszigetelés céljára – vakolattartó textúrájú felülettel kialakított elemeket is gyártanak. A lábazati hőveszteség hatásosabban csökkenthető akkor, ha a hőszigetelés a talajba is benyúlik, de ennél is kedvezőbb eredmény érhető el, ha a lábazati hőszigetelés a padló szintje fölé is nyúlik, illetve a fal szigetelésével összeér.
A lábazat hőszigetelése hőérzeti és állagvédelmi szempontból is fontos, a padló és a fal csatlakozása mentén ugyanis – nagy lábazati hőveszteség esetén – igen alacsony belső felületi hőmérséklet alakul ki. Az épület kerülete mentén húzódó sávban az alacsony felületi hőmérséklet az emberi láb és a padló érintkezése során kialakuló közvetlen vezetéses kapcsolat miatt hőérzeti panaszokat okozhat.
Az építés során az épületek lábazata igényli a legnagyobb gondoskodást, az előzőekben említett hőszigetelési, csapóeső (hólé) és fagy elleni védelem szempontjából egyaránt (5.23-5.31 ábrák).
5.23 ábra. Az épület külső, járdasíkig vezetett lábazati hőszigetelése a) építészeti részlet; b) izotermák +17 °C belső padlófelületi és -5 °C járdasík közötti réteg hőmérséklet vonalas rajza.
5.24 ábra. Épületlábazat járdasík alá süllyesztett külső hőszigeteléssel; a) építészeti részlet; b) izotermák (+15 °C belső padlófelületi és -5 °C járdasík közötti hőmérsékleti vonalak).
5.25 ábra. Lábazati és talajon fekvő padozat talajnedvesség elleni – átfutó – szigetelése és hőszigetelése 1 lábazati fal; 2 vízszigetelés; 3 lábazati hőszigetelés (zártcellás extrudált polisztirol); 4 padozat alatti hőszigetelés; 5 lábazati vékony vakolat; 6 osztályozott kavics lábazati feltöltés; 7 felmenő fal.
5.26 ábra. Épületlábazat alsó és függőleges – lábazati talajpára elleni szigetelés – és hőszigetelések kapcsolata 1 lábazat alsó vízszigetelés; 2 lábazati fal; 3 hőszigetelés (zártcellás polisztirol); 4 külső csapóeső elleni vízszigetelés; 5 padozat alatti és lábazat mögötti levezetett vízszigetelés; 6 előregyártott lábazati elem (fagyálló); 7 főfal; 8 padozat alatti hőszigetelés; 9 padozat rétegei.
5.27 ábra. Épülettáblázatok és hőszigetelések a) lábazati fal mögött; b) lábazati falba betonozva; c) vastag kéregelem mögött; d) vékony kérgezés mögött.
5.28 ábra. Hőszigetelés nélküli épületlábazat kéthéjú falcsatlakozással 1 YTONG felmenőfal; 2 szellőztetett légrés; 3 nyitott álló fugák sora; 4 önhordó burkolati fal; 5 vízorr; 6 légrés; 7 lábazati vízszigetelés; 8 teherhordó lábazati elem behorgonyozva; 9 bitumenes kiöntés; 10 ablakkönyöklő; 11 vízorr; 12 vízmentes zárás; 13 ablak; 14 padozat; 15 aljzat; 16 talajon fekvő padló hőszigetelése; 17 padozati vízszigetelés.
5.29 ábra. Hőszigetelt lábazatú és talajon fekvő padozati kapcsolat részlete 1 YTONG falazat; 2 vízorr profil; 3 vakolat; 4 lábazati vízszigetelés; 5 fagyálló lábazati fal; 6 lábazat mögötti (zártcellás) hőszigetelés; 7 vonal menti (dilatációs) hőszigetelés; 8 padozat alatti vízszigetelés; 9 talajon fekvő padló hőszigetelése; 10 aljzat; 11 burkolat; 12 védőbeton; 13 osztályozott kavics.
5.30 ábra. Épületlábazat és előregyártott (favázas) kapcsolat – járda csomóponti részlete.
A lábazati hőszigetelés elhelyezkedése esetenként más és más. Természetesen új építésnél a lehetőségek korlátlanok, utólagos elhelyezésnél azonban csak külső – pincefal esetén belső – elhelyezés jöhet számításba.
A lábazati függőleges hőszigetelés helye:
- YTONG falazati elemnél és nagy üregtérfogatú téglafalaknál lábazaton belül vagy lábazatban.
- Tömör tégla- és kőfalaknál, illetve, ahol külső fokozott hővédelmi szigetelés van, kívül.
- Kéthéjú falaknál a lábazati fal rétegei között. A lényeg minden esetben, hogy a hőszigetelés, illetve a ±0,00 elméleti (hőszigetelési) tengelyvonal lehetőleg folytonos legyen az alaptól a falakig, illetve innen a tetőig.
Talajon fekvő padlók és hőszigetelésük
A talajon fekvő padlók rétegfelépítését elsősorban az igénybevétel határozza meg. A lábazati fal és a padozati sík mögötti és alatti tér (töltéssel és padozati réteggel való) megépítése fokozott odafigyelést igényel, a következők szerint.
Ezek:
- lábazati feltöltés a termett talajtól kezdődően 25-35 cm-es rétegterítékkel készülhet, 85-90% tömörségi fokúra;
- a lábazati falsík és belső földtömeg közötti 80-90 cm sávba víz és pára tárolására képes föld (és agyag) nem kerülhet, csak osztályozott kavics (ritkán betartott szabály!);
- a lábazati fal keresztmetszeti tervezésénél a technológiát is meg kell határozni, úgy, hogy a talajpára elleni és a hővédelmi szigetelések vízmentesen, de szakaszolt kivitelben legyenek elkészíthetőek.
Gyakorlatban a lábazati vízszintes és (vagy) függőleges vízszigeteléshez a lábazatot nem megfelelően látják el toldási szegővel, és emiatt a tökéletes, páramentes vízszigetelés csak elméletben létezik, a valóságban nem (5.31-5.33 ábrák).
5.31 ábra. Utólagos épülethomlokzati hőszigetelés lábazati sík feletti vízorros lezárása és szerelt rögzítési módja.
5.32 ábra. Talajon fekvő padló (lábazat) felmenőfal részlete YTONG felmenőfallal és LEIER beton zsaluelembe helyezett lábazati hőszigeteléssel 1 lábazati faltő bitumenes kiöntése; 2 beton zsaluelem; 3 polisztirol hőszigetelés (betonozással) egyidejűleg elhelyezve; 4 kibetonozás; 5 lábazati vékony (kavics) vakolat; 6 bádogszegő vagy vakoló élprofil; 7 lábazati vízszigetelés; 8 dilatációs faltő-hőszigetelés; 9 sejtbeton falazóelem; 10 homlokzati vakolat; 11 padozat; 12 aljzat; 13 padozati hőszigetelés; 14 padozat alatti vízszigetelés.
5.33 ábra. Feltöltésre kerülő padozati réteg és főfali lábazat mögött elhelyezett hőszigetelés csomóponti részlete 1 bitumenes kiöntés; 2 vízszigetelés; 3 kibetonozás; 4 LEIER beton zsaluelem; 5 lábazati felső szigetelés; 6 dilatációs falszegő hőszigetelés; 7 YTONG felmenőfal; 8 homlokzati vakolat; 9 padozat; 10 aljzat; 11 talajon fekvő padló hőszigetelése; 12 vízszigetelés oldalt felhajtva; 13 védőbeton.
A talajon fekvő padlók hő veszteségének zöme az épület kerülete mentén, egy keskeny sávban keletkezik, emiatt a hőszigetelésnek is itt van döntő szerepe. A lábazati hőszigetelés nélküli csomópontban igen jelentős hőhíd alakul ki (5.34 ábra).
5.34 ábra. Talajon fekvő hőszigetelt padló, hőszigetelés nélküli lábazattal. (Az ábrán az izotermák hőmérsékleti rétegvonalak) jól szemléltetik azt, hogy a padozat károsan alacsony hőmérsékletű.
Kis alapterületű és/vagy tagolt épületek talajon fekvő padlóit teljes felületükön célszerű hatékony hőszigeteléssel ellátni, hiszen ezek alapterületének nagy hányada a kerület menti sávba esik. Nagy alapterület esetén megfontolandó a rétegrend módosításával vagy a síkváltással járó szerkezeti gondok vállalása, a kerület mentén húzódó, mintegy 2 m széles sávban vastagabb (vagy azonos vastagságú, de jobb minőségű) hőszigetelés kialakítása.
Talajon fekvő padlóba csak a megfelelő szilárdsági tulajdonságokkal rendelkező, nem ásványgyapot hőszigetelő anyag építhető be, ha azonban padozat alatti talajpára elleni vízszigetelés is készül, akkor
bármilyen szervetlen anyagú szigetelés készíthető.
A hőszigetelések minimális vastagsága fűtött tér alatti padozatnál:
padlófűtés esetén | 5 cm |
egyéb fűtésnél | 4 cm |
hőszigeteletlen lábazattól 1 m-es sávban | |
padlófűtésnél | 6 cm |
egyéb esetben | 5 cm |
A talajon fekvő padozati rétegeknél a vonatkozó technológiai előírások védőfólia-lerakást (mint takaró fóliát) írnak elő a hőszigetelésre.
Nyugati szakmai vélemények alapján ez:
- szálas hőszigetelőknél tilos;
- polisztirol és egyéb hablemeznél sem tanácsos beépíteni a monolitbetonok alá.
Ennek oka az, hogy az aljzat betonozásakor a fóliatoldásokban, széleknél és a padlófűtés esetében pedig a hálóknál és azok kötésénél elkerülhetetlen a fólia átlyukadása, a beton technológiai és utókezelési vizéből nagy mennyiségben átszivárgó víz szinte örökre ott marad, a hőszigetelési rétegben kondenzálódva. Az pedig tudvalévő, hogy a pára és nedvesség mennyire rontja a hőszigetelés minőségét (5.35-5.37 ábrák).
5.35 ábra. Talajon fekvő fűtött padló csomóponti rétegei 1 padló fűtőcső; 2 hőelosztó (és hordozó) betonaljzat; 3 acélháló; 4 dilatációs rés hőszigeteléssel; 5 hőszigetelés; 6 fólia; 7 talajnedvesség elleni vízszigetelés; 8 ágyazó habarcs; 9 burkolat; 10 védőbeton.
5.36 ábra. Talajon fekvő padló és lábazati fal vízszigetelési és hőszigetelési csomópontjai a) ROSSZ példa (sajnos ez a csomópont, megoldás szerepel sok alkalmazástechnikai útmutatóban), a hibák: 1 a lábazati hőszigetelés nem folytonos a padozatival; 2 a vízszigetelés „ollós” toldása így kivitelezhetetlen); b) átfutó hőszigetelésekkel készített vízszigetelés átlapolással; c) lábazat szigetelése talajnedvesség ellen, a későbbi padozati vízszigetelés felhajtott, tökéletes hőszigetelési átmenettel.
5.37 ábra. Talajon fekvő padló és lábazati fal vízszigetelése és hőszigetelése a) ROSSZ példa, sok ismertetőben szerepel (a hiba a lábazat mögötti függőleges és padozat alatti vízszigetelés kivitelezhetetlen kapcsolata); b) lábazat alsó vízszigetelésének folytonos kivitelezhetősége és a vízszigetelés védőfalaként zártcellás polisztirol lábazati hőszigeteléssel, tökéletes padozati réteg kapcsolattal; c) kettős lábazati vízszigeteléssel kivitelezhető megoldás.
A talajon fekvő monolit (beton, esztrich stb.) aljzatok és a külső falak kapcsolata közé dilatációs, illetve hő-hídmegszakító függőleges szigetelő réteget kell beépíteni – még fűtetlen épület esetében is – a következők miatt.
Ezek:
- Hőszigetelés szempontjából a magasabb hőmérsékletű aljzat – főként, ha az padlófűtési célt szolgál – a hőáram útját megszakítja, emiatt ahol a (k) hőátbocsátási tényező külső falaknál:
– 4,00 feletti, ott 1,5 cm (2,0 cm);
– 0,5-1,00 közötti, ott 1,0 cm (1,5 cm);
– 0,50 alatti, ott 0,5 cm (1,0 cm) (a zárójeles értékek padlófűtésre vonatkoznak). - A dilatációs mozgást biztosítja, ha az épület ülepszik (akár 1-2 cm-t), akkor is síkban marad a padozat. Ellenkező esetben a burkolati síkot is viszi (lefelé) magával, emiatt középen felpúposodik a teljes beltéri sík.
- Akusztikai jelentősége nagy: a kopogó hang terjedését nagy mértékben csökkenti.
Az utóbbi két szempont miatt a nem külső (határoló) falaknál legalább fél cm-es dilatációs hézag szükséges. A dilatációs hézagba általában polisztirol lemezcsíkos vagy vékonyabb (5-ös) polifoam megfelelő, végső esetben pedig két- vagy háromszoros rétegvastagságú, egymásra ragasztott hullámpapír táblából vágott szalag is megteszi.
Pincefalak és hőszigetelésük
A pincefalakkal kapcsolatban épületfizikai és szerkezeti szempontból nagyjából ugyanaz mondható el, mint a lábazati falakról, illetve azok hőszigeteléséről a terepszint feletti szakaszon. A pincefal az épület körüli terepszint alatti rész, amely különös gondoskodást igényel. Pincék falánál és azok alsó padozati rétegénél – mely utóbbi sok esetben az alaplemez szerepét is betölti – az elsődleges kérdés a talajvíz és -nedvesség távoltartása. Bármennyire is fontos a pince hőszigetelése, fontosabb a víz elleni folytonos szigetelés.
A legtökéletesebb, ha a talajnedvesség elleni szigetelés és a hőszigetelés a pincefalon kívül, közvetlenül kerül elhelyezésre, úgy, hogy a talaj (tömeg) oldalnyomása azt a falhoz szorítsa. Hőszigetelések készülhetnek a talajnedvesség elleni szigetelés és főfal közé is, jobb azonban a külső elhelyezés, ahol a hőszigetelő réteg a védőfal szerepét is betölti. A legjobb szinte kizárólagos hőszigetelők az extrudált polisztirol és puránhab lemezek, mert keménységüknél fogva jól védenek, és a kis (néhány %) vízfelvételük miatt időtállóak, ráadásul jó hőszigetelő képességűek is. Ha függőleges drénlemezt is beépítenek, a hőszigetelést a lemez és vízszigetelés között kell elhelyezni.
Az elmondottak talajnedvesség és talajvíz elleni szigeteléseknél érvényesek, talajvíznyomás esetén a hőszigeteléseket – feltéve, ha szükségesek – együtt kell meghozni a kivitelezési technológiával. Végszükség esetén – ha a pincetér energiamérlege ezt kívánja – a belső falakon való hőszigetelés is szóba jöhet. Pincefalak külső hőszigeteléséhez használhatók a polisztirol- és puránhab-táblák, belül pedig a polisztirol, a fagyapot, végső esetben a szálas hőszigetelő anyagok is – feltéve, ha a megfelelő rétegszellőzés megoldható. Pincefalak külső hőszigetelését a lábazati hőszigeteléssel általában egy vonalban célszerű elhelyezni, a jobb hőtechnikai eredmény és a könnyebb kivitelezhetőség miatt.
Talajvíz jelenléte esetén a külső hőszigetelések talajjal és kavicsdrénnel érintkezhetnek (mivel ellenállnak rovaroknak, rágcsálóknak, a talajban lévő szokásos vegyi hatásoknak). Speciális felületkialakítással a vízelvezetés és -levezetés is biztosítható (5.38-5.42 ábrák).
5.38 ábra. Talajon fekvő padlók hőszigetelése a) talajpára elleni vízszigetelési igény nélkül (kevésbé ajánlott); b) átfutó talajpára (illetve nedvesség) elleni padozati vízszigeteléssel: 1 aljzatbeton; 2 dilatációs rés hőszigetelése; 3 burkolati réteg; 4 technológiai fólia; 5 kemény (zártcellás) PS hőszigetelő; 6 hőszigetelő réteg; 7 talajpára elleni vízszigetelés; 8 védő beton; 9 tömörített (kavicsos) feltöltés.
5.39 ábra. Pincefal külső hőszigeteléssel és rétegszivárgóval A homlokzat; B lábazat; C átmeneti védelmi szakasz a hőszigetelést záró felületi rétegnél.
5.40 ábra. Pórusbeton elemes építésű pincefal, pincepadozat és alaptest csomóponti részlete 1 YTONG falazat; 2 talajvíz elleni szigetelés; 3 kemény polisztirol hőszigetelés; 4 vakolat; 5 padozati réteg (aljzat); 6 talajvíz elleni vízszintes szigetelés; 7 védőbeton; 8 burkolat; 9 lyukacsos dréncső; 10 drénkavics réstöltés; 11 holker (hajlat); 12 sávalap.
5.41 ábra. Tégla falazatú pincefal utólagosan készíthető függőleges víz- és hőszigeteléssel 1 POROTHERM üreges pince téglafalazat; 2 pince padozati réteg; 3 pincefödém; 4 felmenő POROTHERM 30-38 falazóblokk; 5 pincefal polisztirol hőszigetelése; 6 zártcellás hablemez lábazati hőszigetelés; 7 homlokzati hőszigetelés; 8 koszorú hőszigetelés; 9 padozati réteg; 10 (esetleges) drénlemez; 11 vízorr profil; 12 dilatációs szigetelés; 13 ragasztó réteg (vagy kapocselem).
5.42 ábra. Pincefal – lábazat-padozatfödém-felmenő fal kapcsolat 1 ragasztó réteg; 2 homlokzati hőszigetelés; 3 felmenő fal; 4 homlokzati (felületi) réteg; 5 dilatációs szigetelés; 6 födémelem eldugózása; 7 koszorú; 8 éltégla; 9 vízorr profil; 10 kemény polisztirol lábazati hőszigetelés; 11 ragasztó réteg; 12 lábazati vékonyvakolat; 13 bitumenkiöntés; 14 beton pincefal; 15 LEIER beton zsaluelem; 16 függőleges vízszigetelés; 17 táblás (zártcellás) pincefal-hőszigetelés; 18 holker (hajlat); 19 vízszigetelés-toldás; 20 dréncső.
Pincefödémek és hőszigetelésük
A pincefödém csomóponti kialakítása a pincefal (lábazat) felmenőfal együtteseként alakul ki, az alkalmazott szerkezeti technológiának megfelelően. A pincefödémek hőszigetelését a teherhordó födém alatt és a fölött is el lehet helyezni. Az utóbbi esetben terhelhető hőszigetelésre van szükség.
Ezeknek megfelelően a hőszigetelés födém alatti beépítése történhet mechanikai rögzítéssel, ragasztással vagy a kettő kombinációjával, új monolit vasbeton födémeknél pedig az alsó hőszigetelő réteg „bennmaradó zsaluzatként” kerülhet a szerkezetbe, ha közben nem úszik föl. A pincetér felőli felületképzésre általában igénytelenebb megoldások is alkalmasak, például a hőszigetelő termék kasírozó rétegbe, hálóerősítésű, műanyag alapú vékonyvakolatok, de nem ritkán elegendő a hőszigetelő réteg felületképzés nélküli („csupasz”) beépítése is.
Pincefödém hőszigetelésénél külön figyelni kell arra, hogy a szóban forgó pince fűtött, fűtetlen vagy átszellőztetett. Az utóbbi a lehető legrosszabb, mert ez kültéri hideg födémként értékelendő – hasonlóan az árkádfödémekhez.
Pincefödém hőtechnikai méretezésénél vegyük figyelembe a szükséges (At) hőmérsékletkülönbséget:
- fűtött pince esetében a funkciónak megfelelően;
- fűtetlen pince esetén:
a) talajba süllyesztett pincénél +5 °C;
b) félig terepen kívüli esetben ±0,0 °C; - átszellőztetett esetben:
a) talajba süllyesztett pincénél -5 °C;
b) félig terepen kívül -10 °C az a hőmérséklet, amit számításba kell venni (5.43-5.47 ábrák).
5.43 ábra. Pincefödém hőszigetelése a) szerkezeti födémen burkolati réteg alatt; b) födém alatt; c) födémben és alsó kiegészítővel; ∆t = hőtechnikailag méretezendő födémvastagság.
5.44 ábra. Pincefödém (pincefal) lábazat kéthéjú homlokzati főfal kapcsolással a) folytonos külső héj hőszigeteléssel; b) tört vonalú homlokzati hőszigeteléssel; 1 padozat; 2 aljzat; 3 védőfólia; 4 pincefödém hőszigetelése 5 dilatációs szigetelés; 6 koszorú; 7 főfal; 8 homlokzati hőszigetelés; 9 homlokzati burkolati réteg.
5.45 ábra. Pincefödém (pincefal/lábazat) felmenő fal csomópontja; 1 YTONG falazóelem; 2 YTONG (P4-06/30) pincefal; 3 YTONG koszorúelem; 4 koszorú; 5 élvédő profil; 6 homlokzati vakolat; 7 belső vakolat; 8 lábazat-, pincefal-hőszigetelés; 9 bitumenes kiöntés; 10 kavicsfeltöltés; 11 járda; 12 függőleges vízszigetelés.
5.46 ábra. Padlóburkolatok alatti hőszigetelések helye és rétegkapcsolata a) talajon fekvő padozatban; b) födémsík feletti; c) pincefödém alján; 1 burkolat; 2 ragasztó réteg; 3 aljzatbeton; 4 betonvíz elleni fóliaszigetelés; 5 hőszigetelés; 6 talajpára elleni vízszigetelés; 7 védőbeton; 8 lábazati feltöltés (osztályozott kavics); 9 födémszerkezet; 10 ragasztó réteg; 11 felületkiegyenlítő beton; 12 mennyezetvakolat.
5.47 ábra. Pincefödém alsó hőszigetelése cementkötésű fagyapot lemezzel 1 födém; 2 fenyőfaheveder; 3 PS habtábla; 4 hőhíd csökkentő hőszigetelés; 5 vakolható fagyapot lemez mennyezeti hőszigetelés.
Hőszigetelésként a pincefödém alsó oldalán vakolható vagy szerelhető hőszigetelést célszerű beépíteni. A födém felső oldalán való elhelyezés esetén a kopogó- és lépéshang gátló úsztató réteg hőszigetelő képességét célszerű figyelembe venni a pincefödém szerkezet hőátbocsátási tényezőjének számításánál. Vizsgálni kell a pincefödémben a befelé hatoló páravándorlást is.