Konyhai felületek
Legtöbben tágas és világos konyhát szeretnénk, de nem mindenhol van lehetőség az elképzelésünk kialakítására. Általában valamilyen kompromisszumot kell kötnünk, mert a konyha elhelyezésére szánt helyiség túl kicsi, túl magas, túl keskeny, esetleg túl sötét. Ezeket a hátrányokat a felületek színével, mintázatával, megfelelő világítással és átgondolt bútorelrendezéssel tudjuk kompenzálni. Szűkös és rosszul megvilágított térben ne használjunk sötét színeket és nagyméretű mintákat. A világos színek, a fényes felületek optikailag tágítják a teret, a sötét színek barátságosabbá teszik a nagy helyiségeket.
A megfelelő padlózat
A konyha kialakításánál elsősorban a jó minőségű konyhabútor és a korszerű konyhagépek beszerzésére szoktuk helyezni a hangsúlyt, azonban nem szabad megfeledkeznünk a kiváló minőségű padlóburkolat kiválasztásáról sem. Gondoljunk csak arra, hogy a mindennapi használat mekkora igénybevételt jelent. Fontos, hogy a konyha padlóburkolata strapabíró, könnyen tisztán tartható és biztonságos, azaz csúszásmentes legyen. Ha lakótérrel egybenyitott konyhánk van, a konyharész burkolatának harmonizálnia kell a lakótér stílusával, ezért bizonyos esetekben érdemes az egész lakótérben egységes megoldást, azonos padlóburkolatot választani.
Régebben kerámia burkolólappal vagy linóleummal burkolták a konyhák padlóját, mára azonban számtalan lehetőség közül választhatunk.
Hagyományos kerámia
Továbbra is népszerűek a padlófűtéshez alkalmazható burkolólapok. Választhatunk kerámia, gres vagy kő burkolólapot. Hosszú élettartamúak, karcállóak, nem érzékenyek a hőmérséklet vagy a páratartalom változására.
A kerámia burkolólap a legáltalánosabb konyhai padlóburkolat.
Manapság a nagyobb méretű lapok divatosak.
Manapság divatosak a nagyobb, 30 x 60 cm-es, 60 x 60 cm-es formák, de találkozhatunk 120 x 60 cm-es burkolólapokkal is. Ezek előnye, hogy a padlófelület egységesebb benyomást kelt. A nagyméretű, élcsiszolt (rektifikált) padlólapok lerakásakor nem keletkeznek hézagok; ez különösen a mintáknál és struktúráknál előnyös, mert a padlózat így egybefüggő hatást kelt és optikailag tágítja a teret.
A kereskedelemben nagy a szín- és mintaválaszték a 33 x 33 cm, 40 x 40 cm vagy 45 x 45 cm-es burkolólapokból. Kedveltek a természetes, meleg tónusú, világosabb színek, az okker vagy terrakotta árnyalatok. Különlegesek a fát, fémet, természetes követ, de akár textíliát vagy bőrt utánzó burkolólapok, és megjelentek a tapétákra vagy szőnyegmintákra emlékeztető mintázatúak is.
A burkolólap megvásárlása előtt készítsünk vagy készíttessünk burkolatkiosztási tervet. Az átlósan (diagonálban) lerakott burkolólapok optikailag tágítják a teret. Viszont ekkor több burkolólapra lesz szükség, mert vágni kell őket, és több hulladék is keletkezik. A téglatest formájú burkolólapokat téglakötésben is lerakhatjuk. Újabban a különböző formák vagy felületek társítása került előtérbe. Gyakran kerülnek egymás mellé fényes és matt felületek. A konyhában a fényes padlóburkolat nem túl praktikus, mert minden csepp víz és olaj vagy zsiradék meglátszik rajta. A kerámia burkolólapot könnyű tisztítani, ehhez használjunk tisztítószeres meleg vizet.
A konyhában örök helyük van a higiénikus és esztétikus kerámia burkolólapoknak.
Ne használjunk savakat és erős tisztítószereket, amelyek tönkretehetik a fugákat. A konyhában érdemes speciális, rossz nedvszívó képességű fugázóanyagot használni, hogy a szennyeződések ne ivódhassanak beléjük.
Linóleum
A linóleum nagy visszatérése arról tanúskodik, hogy szeretünk visszatérni a régebben már bevált és sok éven keresztül gond nélkül használt anyagokhoz. A múlttal ellentétben ma sokkal több színből és mintázatból lehet válogatni. Kellemes színek egész palettája kapható, jellemzőjük a márványra emlékeztető, finom mintázat. A különböző felületi struktúrájú és színű linóleumok egymással kombinálhatók is.
A linóleum természetes anyagokból készül: lenolajból, természetes gyantákból, mészkőporból, fa- és parafalisztből, valamint festékekből. Kitűnő szigetelők, tartósak, és antisztatikus, valamint antibakteriális kezelésüknek köszönhetően allergiásoknak is jó választás. Fontos azonban, hogy viasszal vagy speciális pasztával rendszeresen ápoljuk, hogy ne veszítse el fényes felületét. Napjainkra egyszerűsödött a linóleum lerakása is.
Ennek a főként különböző szélességű szalagokban árusított padlóanyagnak a fektetése aránylag komoly feladat volt és maradt. A gyártók azonban piacra léptek egy újdonsággal – ez az úsztatott padló rendszerű marmóleum. Az alap egy HDF lap, a kopóréteget a 2 mm vastag természetes linóleum alkotja. Az egyes lamellák könnyen egymásba csúsztathatóak, így kapcsolódnak egymáshoz, ami meggyorsítja és egyszerűsíti a marmóleum lerakását.
PVC
Konyhapadló burkolataként használhatunk PVC-t is. A linóleummal ellentétben ez teljesen mesterséges anyag. A többrétegű PVC-burkolat élettartama hosszabb, mint a gyengébb egyrétegűé. A piacon megjelent a lágyított PVC, amely könnyen tisztítható, de több rétegből tevődik össze, vastagsága eléri a 3 mm-t, kopórétege kb. 0,5 mm-es. A modern PVC már kopásállóbb és jobban ellenáll az átrepesztésnek, átlyukasztásnak is. Nem hagynak rajta nyomot a bútorok vagy a sötét színű cipőtalpak. A zajt akár 17 dB-lel is képes tompítani, ezenfelül hőszigetelésként is működik.
Manapság a PVC már nem sivár szürke, több száz féle színből és mintából választhatunk. A PVC ára is kedvező, sokkal olcsóbb, mint a természetes linóleum. Takarításához használjunk tisztítószeres vizet.
Novilon®
Az üzletekben kapható Novilon® padlóburkolat is. Ez az átlátszó kopásgátló védőréteggel ellátott, nagyon erős és merevített habrétegre felvitt lágy PVC kiváló minőségű. Könnyű tisztántartani és ápolni, hosszú az élettartama, valamint újrahasznosítható. Kitűnő rugalmassága révén nem okoz egészségügyi (hátgerinc) problémákat. Lerakás után viasszal kell kezelni, majd a további használat során is rendszeresen kezeljük speciális polírozószerrel. Tisztítószeres vízzel könnyen takarítható.
Parafa
Ha a természetes anyagokat részesítjük előnyben, padlóburkolatnak választhatunk parafát. A gondosan válogatott és feldolgozott parafából más anyagokkal összehasonlítva melegebb és ellenállóbb padlózat készíthető. A parafa elnyeli a hangot, rugalmas, ami kedvező hatással van a hátgerincre és az ízületekre. Látványa meleg, barátságos hangulatot teremt.
Választhatunk parafa burkolólapokat, amelyeket az aljzathoz kell ragasztani, vagy olyan elemeket, amelyeket úsztatott padló módon kell lerakni, illetve készparkettát is. A burkolólapok lehetnek természetes felületűek, lakkozottak vagy festettek. Mindegyiknél ajánlott a lerakás után felületkezelést végezni, a természetes felületűnél több rétegben felhordott lakk javasolt. Ezzel bezáródnak a csatlakozóhézagok, egybefüggő felület jön létre, és nem kell attól tartanunk, hogy a padlóba víz kerül. A viasszal bevont parafa padlót évente két-három alkalommal tiszta méhviasszal kell kezelni. A mindennapi használat során tisztítószeres vízzel könnyen takarítható.
Fa
A faburkolat a konyhában különösen nagy terhelésnek van kitéve. Ritkán használjuk, bár vannak előnyei is, pl. a padlóra leeső edények nyomot hagynak, de a fát le lehet csiszolni, majd újra lehet lakkozni.
Napjainkban egyre többször találkozhatunk fapadlóval a konyhákban is.
Amennyiben a konyhába fapadlót szeretnénk, inkább többrétegű terméket válasszunk. A több réteg ugyanis korlátozza a faanyag természetes deformálódását. A fa burkolóanyagok választéka rengeteg mintával és fafajtával bővült. A kemény fajtákból (tölgy, bükk) gyártott hagyományos faparketták mellett egyre növekvő az érdeklődés az egzotikus anyagú, modern, hézagmentes fapadlók iránt. A sötét árnyalatú merbau, ipe, wenge, afrikai tölgy és az egyedi megjelenésű bambusz rendkívül divatos. Használatukkal markáns belső tereket alakíthatunk ki.
Különlegesek azok a fapadlók, amelyeket a gyártási folyamat végén kézzel munkálnak meg, hogy öreg, barázdált vagy szúette patinát alakítsanak ki rajtuk. Amennyiben a faparkettát drágának találjuk, választhatunk laminált padlót is. A fapadlókhoz hasonlóan a laminált padlók esetében is a sötétebb árnyalatok és az egzotikus famintázatok divatosak. Ugyanúgy, ahogy a faanyagot, hosszú távon a laminált padlót is károsítja a víz.
Öntött padlók
Az utóbbi időben a lakásban és a konyhában is teret hódítanak az öntött padlók, amelyeket valaha kizárólag ipari létesítményekben és raktárakban alkalmaztak. Az öntött padló nagyon ellenálló, komoly terhelést visel el és hézagmentes, azaz könnyű takarítani és ápolni. Ez a burkolattípus is széles színválasztékban kapható.
A régebben csak ipari épületekben használt, hézagmentes,
öntött padlót ma előszeretettel alkalmazzák a konyhákban is.