Honnan származik a belső levegő páratartalma?
A lakóépületek belső mikroklímája mindazoknak az élettani és lélektani hatásoknak az összessége, amelyek az ember házon belüli jó közérzetét erősítik vagy gyengítik. A belső mikroklímát befolyásolja a belső levegő nedvességtartalma, hőmérséklete, a helyiség falainak hőmérséklete, a belső levegő szennyezettsége, mozgása, valamint a külső és belső zajterhelés.
Figyelembe kell vennünk, hogy az egyes tényezők többé vagy kevésbé összefüggenek egymással, tehát pl, a 20-22 °C-os hőmérséklet csak akkor kellemes, ha a falak felületi hőmérséklete ahhoz igazodik, és a belső levegő nedvességtartalma sem halad meg egy meghatározott értéket.
Levegő, víz, vízgőz
A levegő tucatnyi különböző gáz keveréke, ezek közül jelentősebb a nitrogén, oxigén és a széndioxid, a többi anyag csak parányi mennyiségekben fordul elő. A levegőben ezen kívül változó koncentrációjú ipari füstgázok, por és lebegő anyagok, továbbá növényi és állati mikroorganizmusok is találhatók.
Vannak a levegőnek természetes eredetű radioaktív alkotóelemei is, ilyen a radon, ami a rádium bomlásterméke és a mindig jelen lévő porrészecskékhez kötődik. A levegő harmadik legnagyobb arányú alkotórésze a változó mennyiségű láthatatlan vízgőz. Ha ez egy meghatározott küszöböt átlép, közérzetünk egyre rosszabbá válik, a nedvességtartalmat egyre fullasztóbbnak érezzük, különösen a túl meleg helyiségekben.
A belső levegőben lévő, láthatatlan vízgőz a lakásokban mindig problémát okozott, a kérdés azonban napjainkban, elsősorban az energiatakarékosság miatt alkalmazott, tömörebben záró ablakok miatt, még jobban kiéleződött. Ma ugyanis már nincs meg a régi ablakok többé vagy kevésbé mindig szelelőrésein át kialakuló, állandó levegőcsere, amellyel természetesen a nedvesség is eltávozott.
Ma már a vízgőz hideg ablaküvegeken bekövetkező és a nedvességtartalmat szintén csökkentő kondenzációja is a múlté: az ablaküvegek melegek. A levegő nedvességtartalma tehát a korábbiaktól eltérő módon benn marad a helyiségben, ott egyre növekszik és olyan koncentrációt ér el, amivel bizonyos küszöbértékeket átlép.
Mi történik ekkor?
Mielőtt azonban erre a döntő kérdésre a feleletet megkeresnénk, egy másik kérdést is meg kell válaszolnunk.
Honnan származik a belső levegő víztartalma?
A lakás nedvességtartalmának, azaz a lakó- és életfolyamatok következtében, elsősorban fűtött helyiségekben keletkező nedvességnek sok oka van. Mindenki tudja, hogy főzéskor nedvesség keletkezik, hiszen annak egy részét kondenzált gőz formájában látja is. A fürdéskor vagy zuhanyozáskor a helyiséget elárasztó nedvességet is érezzük, gyakran rosszul is érezzük magunkat benne, és a levegő nedvességtartalmának fokozódásával igényeljük az ablak kinyitását vagy a ventilátor megindítását.
Egy ember mennyi párát ad le otthon?
Az viszont sokkal kevésbé tűnik fel, hogy maga az ember is említésre méltó mennyiségű nedvességet ad le, és hogy ez az éppen végzett munkától is függ. A növényeknek juttatott vízmennyiségek csaknem teljesen a levegő nedvességtartalmát növelik. Mindennek alapján, hogy csak egy példát említsünk, egy négytagú család lakásában napi átlagban 7 L-nyi vagy még több nedvesség keletkezik.
Még ma is gyakran hallani azt a követelményt, hogy a külső falaknak lélegezniük kellene, ez megoldaná a belső nedvesség problémáját. Ez a hipotézis azonban, mely szerint a külső falakon át teljes mértékben meg lehetne valósítani a természetes szellőztetést, sajnos téves.
Így kerül nedvesség a lakás levegőjébe
- Ember: középnehéz munka 120-200 g/h, nehéz munka 200-300 g/h
- Zuhanyozás: kb. 2600 g/h
- Szobanövények, fokföldi ibolyák: 5-10 g/h
- Szabad vízfelület: kb. 40 g/m2/h
- Kicentrifugált mosott ruhák szárítása: 50.-200 g/h
A külső falak ugyanis tömörek, kell, hogy tömörek, mégpedig légtömörek legyenek. Némileg más a helyzet a vízgőzzel, ennek molekulái általában behatolnak az építőanyagokba és azokon át is tudnak menni. Ennek a páradiffúziónak a mennyisége azonban annyira kicsiny, hogy ezzel a belső tér levegőjének nedvességtartalmát nem lehet egyen súlyban tartani. A lakás higiéniai viszonyaira, a belső mikroklímára gyakorolt, érzékelhető hatást ettől nem várhatunk.
A főzési és házimunkák során óránként 600-1500 g nedvesség keletkezik, ami vízgőz formájában a helyiség levegőjét terheli.
A falak nem lélegzenek, légtömörek és a nedves belső levegőt nem eresztik át. A külső falon áthatoló vízgőz sem jöhet számításba a belső levegő nedvességtartalmának kiegyensúlyozása szempontjából. A mennyiségek elhanyagolhatóan kicsinyek és a belső mikroklíma számára nincs jelentőségük. Az ábra a nedvességek mennyiségeinek összehasonlítását szemlélteti:
- (1) a belső vakolatban szorpcióval átmenetileg tárolt vízmennyiség
- (2) a szigeteletlen külső falon és
- (3) a szigetelt külső falon átmenő, átdiffundáló mennyiség.