Mire figyeljünk belső szigetelésnél? Hogyan szigeteljünk belülről?
Ha a homlokzatot meg kell tartani, mert pl. a ház műemlékvédelem alatt áll, vagy a falfelületeket díszítőelemek tagolják, akkor csak a belső szigetelésre van lehetőség.
Ehhez nincs szükség a homlokzat felállványozására, helyiségről helyiségre haladva elkészíthető, akár a helyiségeknek csak egy részére is korlátozható és összességében kevesebbe kerül, mint a többi utólagos hőszigetelő rendszer. Mégis csak kompromisszumos megoldásnak tekinthető, mert alapvetően megváltoztatja a külső fal épületfizikai viszonyait, elsősorban a hőmérséklet és a nedvesség vonatkozásában.
A belső szigeteléssel ellátott fal keresztmetszetében télen érthető módon túl kis hőmérsékletek alakulnak ki. Ez a külső falban és annak belső oldalán húzódó, szigeteletlen hidegvíz-csöveket fagyveszéllyel is fenyegeti. A szigetelési munkák során ügyelni kell arra, hogy a szigetelőréteg mögött ne maradjon szellőzőrés, amelyen a nedves, meleg belső levegő át tudna áramolni.
Figyeljünk a páralecsapódásra
Télen ugyanis a külső fal kis hőmérsékletei miatt a beáramló meleg levegő a lehűlése során telítődik, és a víz lecsapódik a fal belső oldalán. Ennek a veszélynek a megelőzésére tehát a helyiség felé eső, meleg oldalon levegőzáró rétegre van szükség: erre a célra akár a belső burkolat tapaszolt és az összeillesztéseknél gondosan tömített gipszkarton vagy gipszkötésű rostlemez lapjai, akár a szigetelés és a burkolat közé helyezett, átlapolt és összeragasztott polietilénfóliák megfelelnek.
Amennyiben a levegő lezárásához a fóliákat választjuk, azok egyúttal a párazáró réteg szerepét is betöltik, vagyis elzárják az épületelemeken pára formájában áthatoló nedvesség útját. Ennek mennyisége ugyan nem nagy, ha azonban áthatolását nem akadályozzuk meg, akkor a fal belsejében lecsapódhat és ott károkat okozhat.
A belső szigeteléshez alkalmazhatunk szendvicspaneleket, de faléc tartószerkezetből és hőszigetelő táblákból kialakított előtét-héjazattal is megoldhatjuk. A gipszkarton lapokból álló burkolat alatt polietilénfólia alkotja a párazáró réteget.
Ha szigetelőanyagként polisztirolt alkalmazunk, akkor a szokásos belső klimatikus feltételek mellett általában megvalósítható a párazáró réteg nélküli kivitel is, mivel ennek az anyagnak a páradiffúziós ellenállása nagy, és a párazárás szempontjából nagyon előnyös. A diffúziót lehetővé tevő szigetelőanyagok, pl. ásványi gyapot, valamint belső oldali párazáró réteg esetén akár a kivitelezés fogyatékosságai, akár a párazáró réteg utólagos megsérülése vagy a csatlakozások nem megfelelő szigetelése a fal átnedvesedését okozhatja.
A külső falszerkezet hőtároló képességének jelentősége, utólagos, belső hőszigetelés esetén:
A külső falaknak a belső hőmérsékletet kedvezően befolyásoló tulajdonságai közül a hőtároló képesség belső szigetelés alkalmazása esetén természetesen elveszti jelentőségét.Ezt a veszteséget viszont mérsékeli az a körülmény, hogy a helyiség határolófalainak csak mintegy 20 %-át alkotják külső falak, a többi, azaz a belső falak, anyaguknak megfelelő tárolóképességüket továbbra is megőrzik.
A nedvesség szorpciója, azaz a falaknak az a képessége, hogy a nedvességet rövid ideig tárolják, majd újra leadják, valamint annak a belső levegő nedvességtartalmára gyakorolt kiegyenlítőhatása annyiban marad meg, hogy a szigetelőrétegek belső burkolására általában alkalmazott gipsz építőlapok nedvességfelvevő és -leadó képessége igen jelentős.
Előtéthéjazat utólagos belső oldali hőszigetelésnél:
Az utólagos belső szigetelés általában előtéthéjazatnál vagy szendvicspanelekkel készíthető el. Az előtéthéjazatnál a külső faltól függetlenül, attól mintegy 20 mm távolságban egy fém tartószerkezetet állítunk fel. Ezt a mennyezethez és a padlóhoz erősítjük, magával a fallal semmilyen kapcsolata nincs. A fal és a tartószerkezet közé vékony hangszigetelő lapokat helyezünk el, hogy a hang-hidakat megakadályozzuk. A fémprofilok közé legalább 50 mm vastag ásványi gyapot szigetelőlapokat szorítunk be.
A szendvicspanelek ezzel szemben szigetelőanyaggal kasírozott gipsz építőlapok, amelyeket tömör fugákkal közvetlenül ráragasztunk a falra. Amennyire hatásosan képes a belső szigetelés a falfelületben meglévő hőhidak megszüntetésére, annyira nagy annak a veszélye, hogy a korábban elhanyagolható hőhídhatásokat felerősíti, valamint, hogy a belső oldalon utólagosan elhelyezett szigetelőrétegek új hőhidakat hoznak létre.
Szerkezetek csatlakozásánál kialakuló hőhidak:
Ilyen hőhidak ott alakulnak ki, ahol a külső falakhoz belső falak csatlakoznak vagy a falra kívül szigeteletlen betonfödémek fekszenek fel. Ezeknek a hőhidaknak a következményeit azzal lehet csökkenteni, hogy a belső falakat a külső falakkal találkozó részükön, mintegy 1 m szélességben, ék alakú szigetelőlapokkal szintén szigeteljük, és ezt a mennyezeten is elkészítjük.
Ez mindenesetre kompromisszumnak tekinthető, és látványa néha bizony zavaró. Pedig éppen ezek a konstrukciós jellegű hőhidak azok, amelyek a belső mikroklímát meg tudják zavarni. Amikor a belső szigetelés mellett vagy ellen kell döntenünk, ezeket feltétlenül vegyük figyelembe.
Belső szigetelés rétegeinek felépítése (bal oldali ábra)
- (1) polisztirolból és rákasírozott gipszkarton lapból álló szendvicspanel
- (2) ragasztóhabarcs
- (3) gipszkarton lap
- (4)polisztirol szigetelőanyag
- (5) fal
- (6) külső vakolat
Belső ásványgyapot-szigetelés rétegfelépítése (jobb oldali ábra)
- (1) gipszkarton lap
- (2) 80 mm-es ásványi gyapot
- (3) párazáró réteg
- (4) külső fal
- (1) külső vakolat
- (2) poliuretánhab-szigetelés
- (3) ablakkeret
- (4) szigetelőanyagból és rákasírozott gipszkarton lapból álló szendvicspanel