Mit a hőhidak okai? Hogyan tudjuk megszüntetni?
A különböző okokra visszavezethető épülethibák nagyon kedvezőtlenül befolyásolhatják a belső mikroklíma feltételeit. Ez elmondható az öreg és ódon házakra, amelyeknek az állaga az idők folyamán leromlott, vagy rosszul végezték korszerűsítést. Épülethibákkal azonban, sajnos, új épületeknél is találkozhatunk.
A hibát itt sokszor az épületfizikai törvényszerűségek nem ismerése vagy, hogy a kivitelezők nem ismerik az új építőanyagok alkalmazásának módját, de szakszerűtlen volt a munka.
A hőhidak esetleges okozói:
- anyagtól függő hőhíd a falfelületben, a fal egy részén megnövekszik a kifelé irányuló hőáram sűrűsége;
- geometriai eredetű hőhíd, elsősorban a külső falsarkokon fordul elő. A hőt belül egy keskeny felület veszi fel, kívül ezzel a falszélesség kétszeresének megfelelő hőleadó felület áll szemben.
A belső falsaroknál fordított állapot alakul ki: A hőt felvevő felület kétszer olyan széles, mint a falvastagság, a hőt leadó felület ezzel szemben csak egy vonal. Geometriai hőhíd itt nem alakul ki.
Sok olyan épülethiba van, amit egyszerű eszközökkel szinte véglegesen helyre lehet hozni. Más a helyzet hőhidakkal, amelyek hatásai főleg az energiaárak emelkedése óta szükségszerűségét felismertük, ugyanakkor a belső mikroklímát is károsan befolyásolják. A hőhidak létrejöttét egyes elkerülhetetlen építészeti intézkedések előidézik, vagy akár éppen az ilyen, egyébként szükséges intézkedések hatására alakulnak ki.
Ha a belső levegő hőmérséklete 20 °C, a külső hőmérséklet pedig -15 °C, akkor a belső falfelület hőmérséklete +14,1 °C; a helyiség sarkában azonban, ahol a kifelé irányuló hőáram sűrűsége nagy, mindössze 8,5 °C. Ebből többnyire károk származnak.
Hőhidak megszüntetése nanotechnológiával.
Szakszerű, gondos hőszigetelési munkával a hőhidak elkerülhetőek. Azonban ha a hőhíd jelenség tapasztalható otthonában, megszüntetésükre, lecsökkentésükre remek alternatívát kínál a nanokerámiás hőszigetelő bevonat. A a nanotechnológiával készült hőszigetelő bevonatot könnyű alkalmazása, gyors és költséghatékony kivitelezése valamint az épületekre gyakorolt kedvező energetikai hatása miatt kedvelik.
Az ábra egy 2013-ban Miskolcon felújított családi ház, helyszínen mért adatait dolgozza fel. A már korábban említett negatív falsarokban kialakult hőhíd jelenségét mérhetően csökkentette a hőszigetelő bevonat. A falsarokban mért hőmérséklet, a korábbival azonos körülmények mellett 4 °C-kal magasabb volt a bevonat felhordását követően.