Nyitott polcok: kedvenc tárgyaink bemutatása
A becsben tartott tárgyak és gyűjtemények életünk, egyben otthonunk szerves részei. Vendégeinknek is tegyük lehetővé, hogy bepillantást nyerjenek gyűjtőszenvedélyünk művészien elrendezett kollekciójába.
A szívünknek kedves és fontos tárgyak közszemlére tétele az otthoni alkotótevékenység egyik legdemokratikusabb és legigényesebb formája. Ami a családnak természetes, a vendégek számára elbűvölő lehet; a berendezésében ugyanis mindig a személyes vonatkozás a legmegkapóbb.
Tegyük hát láthatóvá a különböző művészi alkotásokat, fényképeket, szeretett tárgyakat; hadd meséljenek érdeklődésünkről, örökségünkről, utazásainkról. Mindezt egyszerűen megtehetjük — használjuk a polcainkat, a kandalló párkányát, a falfelületeket.
- Konyhabútorok házgyári (panel) lakások számára
- Mitől olyan trendi a loft lakás?
- Fénymásoló gépek: a jó készülék nem szennyez?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Különleges darabok
A különleges darabok és gyűjtemények otthonunk fontos elemei, és bár nem léteznek szabályok arra vonatkozóan, mit tegyünk közszemlére, néhány tanáccsal szeretnénk segíteni abban, hogyan mutassuk be kedvenceinket.
A fényképeket csoportosítsuk szín, anyag, alak vagy téma szerint — a három-öt darabos csoportokban való elhelyezés különösen kedves a szemnek. Felmenőink bekeretezett fényképeit, a családi fotókat, szüleink házassági képeit, a család első autójáról készült fotót, a régi tanya fotóit gyűjtsük össze. Készítsünk családfát, ami nagyon jól mutat majd egy szép falfelületen.
Nyitott polcok
A faltól falig polcok a legalkalmasabbak könyvek, egyedi tárgyak és kollekciók elhelyezésére. A leghatásosabb elrendezés alapos tervezést igényel.
Van néhány nagyon hatásos lakberendezési trükk, amelyekkel úgy rendezhetjük el a polcokon a tárgyainkat, hogy valóban mindenkinek megakadjon rajtuk a szeme.
A polcok közötti távolságot a különböző méretű tárgyaknak megfelelően állítsuk be, kedves könyveinket vegyítsük kedves tárgyainkkal, kiegészítőinkkel, és úgy helyezzük el őket, hogy érdekes és vonzó legyen. (Ha kedvenc tárgyunkkal támasztjuk meg kedvenc könyvünket, annál jobb.) A polcok egyszínűre festésével tiszta, egységes, áttekinthető hatást érünk el, a háttér kontrasztos színe pedig kiemeli az elhelyezett tárgyakat. A megvilágítással különleges hatást érhetünk el, ezért jó előre tervezzük meg a lámpák helyét.
Miért jó?
A családi ereklyéknek és művészi alkotásoknak helyt adó beépített polcrendszer kelti életre a szobát, melegséget és rendezettséget sugározva.
- AZ ASZTAL MAGASSÁGÁBAN húzódó és a polcrendszert lezáró erőteljes vízszintesek frappáns keretet adnak a rendszernek, így még jobban kiemelik eredeti elrendezését.
- A PASZTELLÁRNYALATOK még jobban kiemelik a bemutatott tárgyakat, ezt erősíti a szürkére festett háttér is.
- A SZÉLES ALSÓ POLCOK a szimmetriát erősítik és lehetővé teszik az egyedi művészi darabok érvényesülését.
- A RÉGI TÁRGYAK és a csecsebecsék könyvek közé helyezése érdekes és szórakoztató.
- AZ APRÓPÉNZ ÉS A LEVELEK egyedi tárolási módszere igazi különlegesség.
A kollekciók csoportosítása
A kollekciók csoportosítása biztos módszer a tárgyak hatásos bemutatására. Használjuk ki a formák, a színek és a témák mutatós ismétlődését.
Kedvenc régi teáscsészéinket, egészen egyedi módon mutathatjuk be, ahelyett, hogy egyszerűen elhelyeznénk őket egy vitrinben.
A falra szerelt hófehér kockák, amelyek önmagukban is jól mutatnak a sötétkék falon, mindegyik darabot jól kiemelik.
A természetből vett tárgyak gyűjteménye, szintén sokkal jobban mutat, ha egy állványra helyezzük őket. A fémkeretbe foglalt strucctojás a többi szomszédos tárgyra is ráirányítja a figyelmet.
Egy kulcsgyűjteményt, is el lehet úgy helyezni, hogy kiemelkedően érdekesnek tűnjön.
Egy mályvaszínű táblára fekete mágneslapocskákat tettek, a kulcsokat pedig egyszerű szalagokkal erősítették a lapokra.
Régi mérlegsúlyokat, láthatunk, amelyeket egyszerűen azzal hangsúlyoznak, hogy egy korongra helyezett négyszögletes kis alapra tették őket.
A szép kompozíciót színes részlet, egy piros bogyókkal teli ágacska teszi még érdekesebbé.
Magánképtár
Egy teljes falat szentelhetünk kedvenc fényképeinknek, amelyeket képtárként rendezhetünk el az egyszerű, fehérre pácolt polcokon.
A jól elhelyezett fényképek teljesen megváltoztathatják a szoba hangulatát, legyen szó akár művészi alkotásokról, akár a legutóbbi kiránduláskor készített digitális fotók kinyomtatott verziójáról. A művészi önkifejezés mindennapos produktumai különböző stílusú elhelyezést tesznek lehetővé. Amennyiben saját képeinkkel dolgozunk, még több variációs lehetőségünk van, mivel magunk határozhatjuk meg a méreteket és a kereteket is.
A bekeretezett képeket próbáljuk meg egyszerűen polcra helyezni. Ezzel a módszerrel bármikor változtathatunk a sorrenden, átrendezhetjük vagy új képeket tehetünk a régiek helyébe. Az aszimmetrikus elhelyezéssel dinamikus összhatást érhetünk el.
Miért jó?
A meglepően meleg és barátságos összhatású, mégis luxuskivitelű helyiség berendezője óvatosan bánt a színekkel. A fehér fal és bútorzat még jobban kiemeli a fotógyűjtemény darabjait.
- A KESKENY POLCOK vizuálisan majdhogynem beleolvadnak a fehér háttérbe, ugyanakkor kitűnő elhelyezést biztosítanak egy folyamatosan változtatható kiállítás számára. A mennyezeti lámpa múzeumba illő megvilágítást ad.
- A BEKERETEZETLEN FOTÓK fémszálon lógnak, egyszerű kapcsok segítségével — ez a megoldás is a variálhatóságot hangsúlyozza.
- AZ EGYSZERŰ KERETEK a hasonló stílusú fényképeknek egységes összhatást biztosítanak.
- A VISSZAFOGOTT jellegű (ám rafinált) bútorzat a kollekcióra tereli a figyelmet.
- A GONDOSAN MEGVÁLASZTOTT KIEGÉSZÍTŐKBEN visszaköszönnek a fényképek élénk színei, ezáltal hatásuk az egész szoba hangulatára is kiterjed.
A fényképek elhelyezése önmagában művészet
A tökéletes hatás kedvéért keretezzük be és csoportosítsuk az összeillő képeket, majd tegyük szokatlan helyre.
A különböző méretű fényképeket, aszimmetrikus elrendezésben, tükrökkel vegyítve helyezték el a falon, az összhatás mégis harmóniát sugároz.
Ez leginkább az egységes színű kereteknek és a fekete-fehér fotóknak köszönhető. Egy fényképsorozattal egész történeteket mesélhetünk el.
A fekete-fehér fotók, friss hangulatot árasztanak ebben az elrendezésben a fényes feketére pácolt ruhásszekrény ajtóira montírozva.
A kollekció egységét a piros keret határozza meg. Nézzünk körül a lakásban, és rá fogunk jönni, hogy egészen szokatlan felületek is alkalmasak lehetnek fényképek elhelyezésére: sorba állíthatjuk őket a padlón, vagy a lépcső melletti falra is akaszthatunk néhányat.
A precízen összeállított botanikai témájú fotók képtári hangulatot árasztanak ebben az elrendezésben.
A rácsos szerkezetű elrendezésnél az a leghatásosabb, ha egyetlen témát vagy alanyt választunk, akár fekete-fehér, akár színes fényképeket alkalmazunk. A rácsos elrendezésnél az a legjobb, ha a keretek tökéletesen egyformák, bár a méretek eltérhetnek. Az ilyen jellegű összeállításnál mindig ügyeljünk arra, hogy a képek közötti távolság ugyanakkora legyen, így az összhatás tökéletes lesz.
A panorámafotókra a helyük hívja fel a figyelmet – az ablakkeret és a párkány közti résben látjuk őket.
Ez a különleges elrendezés felerősíti a nézőre gyakorolt hatásukat, így jobban odafigyelünk a fekete-fehérben ábrázolt történetre. A vízszintesen, egymás mellett elhelyezett képeket nézve a cselekmény úgy bontakozik ki előttünk, mintha egy könyv lapjait forgatnánk.