A régi tapéta eltávolítása lépésről-lépésre!
Ha tapétázott falat vagy mennyezetet szeretnénk akár diszperziós festékkel, akár új tapétával felújítani, először a már meglévő falburkolatot kell eltávolítani, hogy sima és hibátlan felületet kapjunk.
A burkolat eltávolítása
Kaparjuk le a tapétát lentről felfelé haladva, és közben vigyázzunk, nehogy belevájjunk a spaklival a vakolatba. Ha egy falburkoló anyagot az eltávolítás előtt áztatnunk kell, gőzölős tapétaleszedő használatával rengeteg időt és fáradságot takaríthatunk meg. Kisebb, háztartási használatra valót elérhető áron vásárolhatunk, vagy barkácsgép kölcsönzőből bérelhetünk egy-két napra.
Egyes gőzölős tapétaleszedő készülékek forrásban lévő víz és gőz együttes alkalmazásával működnek, ezért használatukkor viseljünk erős, vízhatlan kesztyűt és védőszemüveget, a gyermekeket pedig tartsuk távol a munkavégzés helyszínétől. A régi tapéta eltávolítása után kenjük le a falfelületet tapétaragasztó vizes oldatával, és hagyjuk egy napig száradni.
Egyszerű papírtapéta
A papírtapéták többségének eltávolításához gőzölős tapétaleszedőt kell használnunk, vagy át kell itatnunk a tapétát meleg víz, folyékony mosószer és egy kevés tapétaragasztó híg oldatával – a ragasztó azért kell, hogy a vizet a tapétán tartsa. Hagyjuk a területet 20-30 percig ázni, majd spaklival kezdjük el a tapéta fellazítását.
Lépések:
- Vizes szivaccsal vagy vízzel töltött permetezőflakonnal itassuk át alaposan a tapéta felületét.
- Mielőtt nekiállunk a tapéta eltávolításának, várjuk meg, míg jól átázik, és a régi ragasztó oldódni kezd. Először egy kisebb területen próbálkozzunk. Ezután csúsztassuk a spaklit a tapéta alá, és válasszuk el a vakolattól. De vigyázzunk, ha túl sokáig várunk, a tapéta kiszárad, és a ragasztó újra megköt.
- A víz és az elektromosság együtt halálos veszélyt jelent. Elővigyázatosságból áramtalanítsuk a lakást, amikor kapcsolók vagy konnektorok környékén dolgozunk, és próbáljuk víz nélkül eltávolítani a tapétát.
- A makacs tapéta- és ragasztófoltok eltávolításához második áztatásra is szükség lehet.
Lehúzható és PVC-tapéták
A PVC-tapéták vékony fedőréteggel rendelkeznek, amelyet egészben könnyen lehúzhatunk, és egy a falra ragasztott alapréteg marad utánuk. Az alapréteg nem alkalmas átfestésre, de amennyiben gondosan le van ragasztva, alapozó tapétaként megfelelő lehet valamilyen új falburkoló anyag alá. Ha mégis el kell távolítanunk az alapréteget, itassuk át vízzel, és így viszonylag könnyen le lehet kaparni.
(Kép fent.) Lazítsuk fel a PVC-tapéta alsó sarkát, aztán húzzuk le a tapétacsíkot úgy, hogy húzás közben tartsuk el a tapétát a faltól.
Dombornyomású és mosható tapéták
A dombornyomású tapétákat és a mosható falburkoló anyagokat – kivéve azokat, amelyeknek külön alaprétege van – meglehetősen nehéz eltávolítani a falról. Amennyiben azonban a felületet valamilyen durva dörzsölő eszközzel vagy speciális tapétakaparóval érdesítjük, a gőz vagy a víz könnyebben beszivárog a tapétába, és fellazítja az alatta lévő ragasztót. Mielőtt megpróbáljuk kaparóval eltávolítani a tapétát, hagyjuk hosszú ideig ázni.
Festett tapéták
Eltávolítás előtt a tapéta felszínét vízbe áztatott durva dörzspárnával fel kell lazítanunk. Ne használjunk drótkefét – ez ugyanis apró fémszálakat hagyhat a vakolatba ágyazódva, ami később rozsdafoltok kialakulását eredményezheti. Itassuk át a ledörzsölt falfelületet vízzel, és kaparjuk le a tapétát.
Linkruszta
Ezt a fajta falburkolatot rendkívül erős ragasztóanyaggal rakják fel, ezért nehéz eltávolítani. Forró vízzel és tapétakaparóval lazítsuk fel, és darabokban emeljük le a falról, ügyelve, hogy vele együtt ne szedjük le a vakolatot is. Végül áztassuk fel és távolítsuk el a maradék ragasztóanyagot is.
Tapéta eltávolítása mennyezetről
Parafa és habosított polisztirollapok
Ezeket a burkolólapokat régebben előszeretettel alkalmazták rossz minőségű vakolat borítására, ezért, ha ilyen burkolatot szeretnénk eltávolítani, számítsunk rá, hogy az alatta lévő vakolat felújításra szorul. Spaklival egyesével válasszuk le a lapokat a falfelületről. Amikor a parafa vagy a polisztirol utolsó darabját is eltávolítottuk, forró légfúvóval puhítsuk meg a maradék ragasztóanyagot, és kaparókéssel vagy éles raskettával kaparjuk le. Vigyázzunk, nehogy megsértsük a vakolatot.
Munka közben védjük a szemünket, a kezünket és a hajunkat a forró ragasztótól, különösen akkor, ha a mennyezeten dolgozunk. Ha egy kevés ragasztóanyag marad a felületen, távolítsuk el úgy, hogy hígítóba mártott ronggyal jó erősen ledörzsöljük.