Hogyan fessünk beltérben falat, mázoljuk ajtót, ablakot? [TIPP]
Ideális esetben a festést jól szellőző helyiségben kell végezni, nappal, hogy kihasználhassuk a természetes fény nyújtotta előnyöket. Ha mesterséges fény mellett festünk, néhány felületi hiba elkerülheti a figyelmünket Legjobb, ha meghatározott sorrendben, a szoba legmagasabb pontjától a legalacsonyabbig haladunk.
Tetőtől talpig
Kezdjük a festést a mennyezettel, mert egy kevés beltéri falfesték elkerülhetetlenül lecseppen vagy ráfröccsen a falra.
Lépések:
- Átlagos, egyablakos és egyajtós szobában kezdjük a mennyezet festését az ablak felé eső oldalon, és haladjunk végig a mennyezeten úgy, hogy körülbelül egy méter széles, párhuzamos sávokban hordjuk fel a beltéri festéket, amíg el nem érünk az ajtó felőli oldalra (a fenti ábrán 1-5). Egyszerre akkora területen dolgozzunk, amekkorát kényelmesen el tudunk érni, akár rögtönzött állványon, akár létrán állva festünk. Ha rozetta vagy középre szerelt lámpa van a mennyezeten, fessük szépen körbe egy kisméretű ecsettel, majd folytassuk a sávos festést.
- A következő lépés – amennyiben szükséges – az, hogy alapozót és közbenső bevonatot hordunk fel az összes fafelületre, a keretekre, az ajtóra és a szegélylécekre, amit lehetőleg egy éjszakán át hagyunk száradni.
- Ezután fessük le a falakat. Kezdjünk az egyik fal bal felső sarkán, és ecsettel, hengerrel vagy festőpárnával dolgozva egyszerre körülbelül egy négyzetméternyi területet fessünk le. Haladjunk a mennyezettől lefelé, a padló irányába függőleges sávokban (fenti ábra 1-4). Ilyen sorrendben fessük végig a fal többi részét, majd a többi falat is. Fejezzük be az egyik falat teljesen, mielőtt egy másikat elkezdenénk. Az ablak mellett egy kisebb ecsettel fessük körbe a keretet, majd folytassuk a többi rész festését egy nagyobb ecsettel, hengerrel vagy festőpárnával.
- Miután ezzel elkészültünk, hordjuk fel a fedőfestéket az ajtó- és ablakkeretekre. Ezután mázoljuk le az ajtólapot, és legvégül fessük vagy lakkozzuk le a padlót. A falakra erősített díszléceket és a szegélyléceket az után fessük le, hogy a mennyezetet és a falakat teljesen befejeztük.
Praktikus tanácsok
- Bár létrán állva is festhetjük a mennyezetet, igen fárasztó a lábnak a sok fel-lemászkálás, amikor időről időre odébb kell tenni a létrát. Ezt megspórolhatjuk magunknak, amennyiben két létrából vagy bakból és egy deszkából állványt készítünk.
- Amikor a falakat és a mennyezetet festjük, hagyjunk elég időt a munka elvégzésére a falakat egyenként is lefesthetjük, a mennyezet esetében azonban ezt egy menetben kell elvégeznünk.
Beltéri ajtók festése
Távolítsunk el az ajtóról lehetőleg minden szerelvényt, mert a kilincseket, véreteket és akasztókat nehéz körbefesteni. Terítsünk régi újságpapírt az ajtó alá, hogy megóvjuk a padlót, és megakadályozzuk, hogy az ecset szőrére piszok tapadjon. A festőszerszámot az ajtó felületének megfelelően válasszuk meg. Használjunk 75 mm-es ecsetet a sima ajtókhoz, illetve a betétes ajtók sima tábláihoz, és kisebbet (50 és 25 mm-est) a szegélylécekhez és az élekhez. A zsanérokkal szemben lévő élet fessük legutoljára, hogy valahol meg tudjuk fogni az ajtót.
Sima ajtók
Gondolatban osszuk a felületet kis részekre és próbáljunk gyorsan dolgozni, hogy elkerüljük a látható csíkok és átmenetek kialakulását.
Lépések:
- Kezdjünk a bal felső sarokban (vagy a jobb felső sarokban, ha balkezesek vagyunk), és haladjunk körülbelül az ajtó szélességének feléig (1). Először függőleges ecsetvonásokkal vigyük fel a festéket, majd oszlassuk el könnyű, vízszintes ecsetvonásokkal.
- Mázoljuk le ugyanígy a többi részt is (2-6). Nagyon fontos, hogy egyenletes ecsetvonásokkal dolgozzunk, mert csak így lesz az egész ajtón egyforma vastagságú a festékréteg.
- Kisméretű ecsettel fessük le az ajtó éleit (7), és végül fessük le az ajtókeretet (8).
Praktikus tanácsok
- Annak érdekében, hogy elkerüljük a festékfoltok megtapadását, kenjünk egy kevés vazelint az ajtók és ablakok zsanérjaira és más szerelvényeire.
- Munka közben folyamatosan ellenőrizzük a festésen az esetleges megfolyásokat, hogy még a festék megszáradása előtt kijavíthassuk őket.
Betétes ajtók
Betétes ajtók esetében a festési sorrend kissé bonyolultabb, és a munkához két-három különböző méretű ecsetre is szükségünk lesz.
Lépések:
- Először fessük le a táblák körüli szegélyléceket (1), majd magukat a táblákat (2). Kezdjük a felső táblákkal, és haladjunk fentről lefelé. Mindegyik táblát a tetején kezdjük mázolni, és lefelé haladva dolgozzunk függőleges ecsetvonásokkal, amelyeket azután könnyed vízszintes ecsetvonásokkal festünk át.
- Ezután mázoljuk le az ajtó közepén a táblákat elválasztó részt (3). Folytassuk fentről lefelé haladva a vízszintes átkötésekkel (4).
- Fessük le az összes élt (5).
- Végül fessük le az ajtókeretet (6).
Beltéri ablakok mázolása
Az ablakok festése előtt lehetőleg távolítsuk el az összes veretet és kilincset, így könnyebb mázolni, és a festékréteg is szebb lesz. Ha kell, készítsünk ideiglenes kitámasztót vagy reteszt.
Ne engedjünk a kísértésnek, hogy túl széles ecsetet használjunk. Munka közben fém- vagy műanyag lappal védjük az ablaküveget, vagy ragasszunk takarószalagot az üvegre. Később szikével, borotvapengével vagy üvegkaparóval gondosan távolítsuk el az üvegről a rászáradt festéket.
Tolóablakok
Tolóablakok festéséhez toljuk a külső ablakrészt le, a belsőt pedig fel úgy, hogy az alacsonyabban lévő részből legalább 20 cm szabadon maradjon.
Lépések:
- Fessük le a hátsó ablakrész alsó keresztlécét és a szabadon lévő függőleges részekből amennyit lehet.
- Húzzuk fel a hátsó ablakrészt úgy, hogy majdnem be legyen csukva, és fessük le a többi részét.
- Nyissuk ki egy kissé az első ablakot, és mázoljuk le,
- Amikor mindkét tolóablak megszáradt, fessük le a keretet, csukjuk be az ablakot, és fessük le a csúszó-sínek szabadon lévő részeit, a huzalokat azonban ne. Az ablakpárkányt hagyjuk utoljára.
Praktikus tanácsok
Osztott ablakok
Osztott ablak festésekor rögzítsük az ablakszárnyat enyhén nyitott helyzetben.
Lépések:
- Először mázoljuk le a hornyokat (1), aztán a vízszintes és a függőleges keresztléceket (2).
- Mázoljuk le a vízszintes felső és alsó részeket és éleket (3), majd a függőleges részeket és éleket (4).
- Amikor az ablak megszáradt, mázoljuk le a keretet az élekkel együtt (5).
- Az ablakpárkányt (6) fessük utolsónak, nehogy összekenjük. Ha az ablakkitámasztó is festésre szorul, hagyjuk a legvégére, hogy végig használhassuk.
Szegélylécek mázolása
Amikor az egész szobát frissen kifestettük, az elszíneződött szegélyléc csúnyán lerontja az összhatást. A szegélyléc mázolása gyors munka, amelyet a falak befejezése után a legjobb elvégezni. Mivel a szegélylécek alacsonyan helyezkednek el és keskenyek, használjunk kisméretű ecsetet és nagy kopásállóság festéket, amely ellenáll az ütődéseknek. Nedves ruhával töröljük le a szegélylécről a port, és porszívózzuk végig a padlót az alsó pereme mentén, hogy eltávolítsuk a piszkot vagy a szőnyegpadló szöszeit, amelyek beleragadhatnak a friss festékbe.
A padló védelmében terítsünk le újságpapírt. A falat festés közben óvjuk egy kemény kartonlappal vagy vékony falemezzel, amelyet a fal és a szegély közé dugunk. Ha a fal már jól megszáradt, alacsony tapadású takarószalagot is használhatunk, ne feledjük azonban eltávolítani, még mielőtt a zománcfesték megszárad. Vízszintes ecsetvonásokkal mázoljunk, egy irányt követve körben, a szobában. Amikor a padlóhoz közel festünk, a karton- vagy falapot a léc és a padló közé dugjuk be védőrétegként.
Lépcső melletti fal festése
A lépcsők melletti falak festése az egyik legnehezebb tatarozási feladat, de nem kell megijednünk a kihívástól, bizonyosan megbirkózhatunk vele saját kezűleg, még akkor is, ha nem vagyunk túl tapasztaltak.
Ehhez azonban szükségünk lesz néhány segédeszközre. Legelőször is megfelelő állványra van szükség. A legmegbízhatóbb megoldás az, ha speciálisan ilyen feladatokhoz kialakított létrát kölcsönzünk, amely állítható lábainak köszönhetően stabilan felállítható a lépcsőkre. Ha azonban nincs tériszonyunk, saját állványt is építhetünk háztartási létrákból és egy szál deszkából. Gyakran ellenőrizzük a deszka helyzetét, nehogy elcsússzon a helyéről, különösen, amikor fel- vagy lemászunk. Hosszabbító nyéllel ellátott teleszkópos festőhenger vagy festőpárna segítségével lényegesen nagyobb távolságra érhetünk el, és a fejünk felett a mennyezetre vagy a magas lépcsőfalakra is felhordhatjuk vele a festéket.
Képakasztó lécek és felső szegélyek mázolása
A képakasztó lécek lefestése előtt távolítsuk el a felületükről – különösen a felső szegélyükről – a port, az egyéb szennyeződéseket, valamint a zsírt. Általában hasonló fajta festékekkel dolgozhatunk, mint a falak esetében, tehát többnyire diszperziós festékekkel, de mindenképpen érdemes valamilyen elütő színt választani, hogy kiemeljük a léc esetleges díszítéseit. Kisméretű ecsettel hosszirányban fessük le, és a munka során az alsó szegélyléc festésekor leírtak szerint védjük a falat a festéktől.
Felső díszlécek festésekor is általában ugyanolyan típusú festéket használjunk, mint a falak esetében. A festék a fal vagy a mennyezet színével harmonizáló, illetve kontrasztos árnyalatú is lehet, hogy kiemelje a díszítést. Ez esetben is védjük a falat kartonlappal vagy takarószalaggal.