Laminált padlóburkolat előnyei, lerakása
A valódi fa meglehetősen drága, ezért, ha nincs eredeti fapadlónk, amelyet felújíthatnánk, vagy nem szeretnénk a padlódeszkák felcsiszolásával bajlódni, választhatjuk ezt a népszerű és viszonylag olcsó alternatívát.
Miből áll?
A laminált burkoló úgy készül, hogy közepesen tömör farostlemez (MDF) hordozólapra famintázatú dekor réteget visznek fel, amelyet átlátszó védőréteggel borítanak. Az így kapott anyag felülete úgy néz ki, mint a kemény burkolatoké. A laminált padlóburkoló lapok mindössze 1 cm vastagok. Csapos-hornyos kialakításuknak köszönhetően könnyen egymáshoz illeszthetők, illetve ragasztóval vagy pattintással rögzíthetők, az alattuk lévő felülethez azonban nem kapcsolódnak. Laminált padlóburkolók széles színválasztékban kaphatók az egész világostól a sötét tölgyfa- és élénk cseresznyefaszínig, és kopásállóság tekintetében is nagy a választék.
A laminált padlóburkoló lapokat meghatározott, maximum 20 négyzetméteres terület borítására elegendő mennyiséget tartalmazó csomagokban árulják. A szükséges mennyiség kiszámításához osszuk el a padló területét a csomagon négyzetméterben megadott fedőképességgel, és hagyjunk rá valamennyit.
Előnyök és hátrányok
A laminált padlót könnyű tisztítani, nem okoz allergiát, de ugyanolyan zajos járófelület, mint a kemény padlók többsége. Ha kemény padlóra fektetjük, elképzelhető, hogy a csomagban mellékelt szigetelőfólia nem lesz elég, valamilyen pluszszigetelésre is szükség lehet a laminált padló alá, sőt talán még a párnafák között is. A laminált padlóburkolókat szinte bármilyen más típusú padlóra lefektethetjük, és ha úgy véljük, hogy a zaj problémát fog jelenteni, megpróbálhatjuk padlószőnyegre rakni, bár ez nem ideális megoldás.
Bár a laminált padlótartós és kopásálló, nem szabad vízzel átitatni. A padló bő vízzel történő felmosása következtében a padlólapok megduzzadhatnak és felpúposodhatnak. Használjunk kicsavart nedves rongyot, és rögtön töröljük fel a vizet, ha kiloccsan.
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
- Fafesték leszedése fafelületekről, padlóról [TIPP 2021]
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A laminált padlóburkolat, a valódi fapadló modern alternatívája, viszonylag könnyen lefektethető, csapos-hornyos lapokból áll, amelyeket ragasztással vagy pattintással kell egymáshoz rögzíteni.
A lapok lerakása
Az alábbiak a hagyományosnak minősíthető, ragasztást igénylő padlóburkoló lapokra vonatkoznak, de ugyanez az alapelv alkalmazható az újabb, ragasztás nélkül lerakható lapok esetében is. Mielőtt nekilátnánk a munkának, bizonyosodjunk meg arról, hogy az aljzat ép és sima. Ha úgy gondoljuk, eltávolíthatjuk a fal alját borító szegélyeket, bár a visszarakásuk elég nehézkes lehet.
Lapok lerakásának lépései:
- Vágjunk le megfelelő méretű csíkokat a szigetelőfóliából, és fedjük le az eredeti padlót úgy, hogy a csíkok összeérjenek, és a sarkokban pontosan illeszkedjenek.
- Kezdjük a munkát az ajtótól legtávolabb eső sarokban. Fektessük le az első laminált padlóburkoló lapot a fal mellé, ha van szegélyléc, arra merőlegesen. Kenjünk egy kevés ragasztót a padlólap végén lévő csapra, és illesszük hozzá a következő lapot. Haladjunk végig a szoba hosszában, és illesszünk 6 mm vastag távtartó ékeket a lapok és a fal közé, hogy dilatációs hézagot alakítsunk ki. Ez teszi lehetővé, hogy a fa padlólapok a hőmérséklet váltakozásával vetemedés nélkül tágulhassanak, illetve összehúzódhassanak.
- Az első sor vágott lappal történő lezárásához derékszögű vonalzóval és ceruzával pontosan mérjük ki és jelöljük be a lapon a vágás helyét. Karcoljuk be a vonalat tapétavágóval, és a lapot fűrészeljük le a vonal mentén.
- A második sor lerakásánál a ragasztót a lapok szélén és végén lévő csapokra is kenjük rá. Kalapáccsal és ütőfával üssük a helyükre a lapokat. Nedves ruhával azonnal töröljük le a felesleges ragasztót.
- Folytassuk a lapok darabonkénti lerakását. Az elemeket egymástól félosztásnyira fektessük le, hogy erősebb legyen a burkolat, és elkerüljük a feltűnő vonalak kialakulását a lapok végeinél. Ehhez a következő sor megkezdésénél mindig az előző sorból megmaradt félbevágott darabot használjuk. Az utolsó sor beillesztéséhez valószínűleg hosszában is le kell vágnunk a lapokból – ne feledjük el beleszámítani a padlóburkoló és a fal közötti 6 mm-es hézagot is.
- Hagyjuk teljesen megszáradni a padlót.
- Távolítsuk el a hézagoló ékeket. Szabjunk le megfelelő hosszúságú darabokat a 2 cm vastag, derékszög-profilú záró szegélyből, és rakjuk le körben a fal mentén úgy, hogy elfedje a laminált padlóburkolat és a fal között hagyott dilatációs hézagot. A szegélyt csak a falhoz ragasszuk vagy szögeljük hozzá, hogy a padlóburkolat továbbra is szabadon mozoghasson.
Praktikus tanácsok
- A légköri nedvesség hatással van a faanyagra, ezért a laminált padlóburkoló lapokat megvásárlásuk után tároljuk néhány napig vízszintesen fektetve abban a helyiségben, amelyben le fogjuk rakni.
- Használjunk párazáró fóliát, hogy megakadályozzuk a födémben lévő pára kicsapódását, meglévő fapadlóra azonban nem szabad ilyen réteget teríteni.
- Sok gyártó a padlóburkoló laphoz illő derék-szögprofilú szegélylécet is forgalmaz.
- Az összeillesztett laminált padlóburkoló lapokat szükség esetén könnyű eltávolítani.