Többfunkciós nappali szoba tervezése: térelválasztó bútorok
Bármekkora is a kísértés, hogy rögtön nekilássunk a nappali legkényelmesebb sarkának megtervezéséhez, először azt kell átgondolnunk, milyen egyéb szerepet tölt be ez a szoba, kik fogják használni, mire, és a nap mely szakában.
Többfunkciós lakás
Kevés lakásban nyílik lehetőség arra, hogy egy szobát kizárólag a vendégek fogadására használjunk – a legtöbb nappali reggeltől estig, nap, mint nap szolgálatban van. Valószínűleg egyúttal étkező, dolgozószoba és játszószoba is, ezért szükség van rá, hogy könnyen át lehessen váltani praktikusról kényelmesre, rendetlenről rendesre, a nappali műszakról az estire. Ha a nappalink többfunkciós, alaposan meg kell tervezni, hogy a legtöbbet hozzuk ki belőle.
A kulcsszó a rugalmasság, és ezt a kérdést kétféleképpen lehet megközelíteni:
- Szobakülönböző részeit más-más tevékenységre jelöljük ki.
- Az egész helyiséget egységes térnek tartjuk meg, de többfunkciós bútorokkal rendezzük be.
Ha a nappali szobát étkezőnek is használjuk, a bútorok gondos elhelyezésével vizuálisan elkülöníthetjük a két területet – a kanapé általában tökéletes térelválasztóként szolgál.
Ebben a hatalmas, nyitott elrendezésű szobában a szőnyegek segítenek zónákra osztani a teret, mivel egyértelműen jelzik az elkülönített ülőhelyek határait.
A tér felosztása
A falak: Bizonyos mértékben maga a bútorzat határozza meg a terület funkcióját, például az ülőgarnitúra, az ebédlőasztal vagy a számítógépállvány, de az egyes részek elkülönülését a falak színezésével is kiemelhetjük, hogy mindegyik pontosan illeszkedjen a benne folyó tevékenység hangulatához amellett, hogy a célnak megfelelően van berendezve. Ha a szoba egyik végében néhány falfelületet teltebb színűre festünk, esti használathoz illő étkezőhelyet hozhatunk létre, egy más árnyalatúra festett sarkot vagy alkóvot pedig dolgozósaroknak jelölhetünk ki.
Padlóburkolat: A padló szintén jelezheti az elkülönülő funkciókat. Szőnyegpadló vagy természetes gyékény- fonat boríthatja például a nappali zónát, amelyet fapadló vált fel az étkezőrészen.
Textúra: A lakástextilek is kifejtik a maguk tudatalatti hatását; a kelmék és más puha anyagok a kényelem érzetét keltik, a kemények pedig praktikusságot sugallnak. A textíliákon belül megkülönböztetünk egyszerű, robusztus vásznakat és pamutokat, amelyeket nappali használatra és a munkaterületekre szánunk, valamint a kényelmi zónákra jellemző finomabb anyagokat.
Világítás: A megvilágítás a hangulat megteremtésének és megváltoztatásának lényeges eleme. Segítségével különféle hangulatokat tudunk kialakítani az egyes területeken, illetve a különböző napszakokban.
Térelválasztó bútorok: Van, hogy a szoba természetesen adja magát a felosztásra, ilyen helyiségekben az egyes területeket térelválasztóként használt bútorokkal különíthetjük el. Például egy hosszú nappali szoba közepén a tengelyére merőlegesen elhelyezett kanapé praktikusan kettéválasztja a helyiséget nappalira és étkezőre, két kisebb, derékszögben egymás mellé állított kanapéval pedig meghitt, zárt sarkot alakíthatunk ki.
A fal mellé derékszögben elhelyezett magas polc vagy szekrénysor szintén megadhatja a térelválasztás alapját, jelzi egy különálló terület határát anélkül, hogy ténylegesen félbevágná a szobát. Hangsúlyosabb elhatároláshoz más eszközöket is bevethetünk: paravánnal, esetleg japán stílusú eltolható válaszfallal teljesen elkülöníthetünk például egy dolgozósarkot.
Praktikus tanácsok
- Mielőtt nekilátnánk a felújításnak és berendezésnek, gondoljuk át, hogy mi mindenre szeretnénk használni a szobát.
- Tisztázzuk, ki és mikor fogja használni a szobát, és olyan bútorokat válasszunk, amelyek strapabíróak.
- Ügyeljünk arra, hogy a világítást rugalmasan át lehessen állítani a nappali és az esti igényeknek megfelelően, illetve a tér különböző részeiben. Szereljünk be fényerő-szabályozós kapcsolókat, és tegyünk a szobába állólámpákat, hogy a fényviszonyokat szükség szerint módosíthassuk.
Az alkalmas bútorok kiválasztása
Ha tehetjük, úgy válasszuk ki a bútorainkat, hogy megfeleljenek a különféle funkcióknak, amelyeket a nappali szoba be fog tölteni. Egy nagyméretű asztal íróasztalnak is használható, és szükség szerint étkezőasztallá alakítható. A kihúzható kanapé drágább ugyan, de lehetővé teszi, hogy a nappali szoba ideiglenes vendégszobaként működjön. A fotelágy is jó megoldás, ha kevesebb a hely vagy olcsóbb bútort keresünk. A matraca kihajtható a földön vagy egy alacsony falapon, míg összehajtogatva hasznos ülőhelyként szolgál.
A lábzsámolyokra rá lehet tenni tálcát vagy magazinokat, de ha kell, plusz ülőhelyként szolgálnak, a díványok és ágyneműs ládák pedig tároló helyet biztosítanak a játékoknak, iratoknak és más holmiknak. Még rendezettebben tárolhatjuk az iratokat és írószereket egy patikaszekrény apró fiókjaiban. A szekrény emellett a dísztárgyak elhelyezésére is alkalmas.
A bútorokat időről időre átrendezhetjük úgy, hogy különböző területeket határoljanak el a különböző nap- vagy évszakokban. A munkaasztal például, amely napközben az ablak alatt áll, vacsoravendégséghez a szoba közepére kerül. A téli hónapokra a kandalló köré elhelyezett kanapék és székek nyáron a szoba napsütötte helyeire költözhetnek át. A többfunkciós szobákban nagy segítséget jelentenek a görgős lábú bútorok, mivel sokkal könnyebb mozgatni őket.
Ha nincs a házunkban külön vendégszoba, vásároljunk egy jó minőségű kihúzható kanapét a nappali szobába a nálunk éjszakázó vendégek számára.