Az anyagok felületeinek kiválasztása lakberendezésnél
A vizuális érzékelésen túl tapintással is tapasztalhatunk, amikor az anyagokkal kezdünk foglalkozni. A kő, a tégla, a vakolat, a szizál és a nyersvászon durva felülete kellemesen természetes, háromdimenziós hatású. A barátságos anyagú fapadló színt és melegséget visz a semleges színekkel berendezett otthonba, míg a bársonypárnák, a puha luxusplédek, a csomózott szőnyegek, a terrakotta cserepek, vagy egy fatörzs további érdekes felületeket hoz létre.
Textíliák
A textilek felszíne igen különböző lehet a fényes selyemtől a szaténon, a tafton át a durvább anyagokig, amilyen például a zsákvászon. Vegyük számba a szobánk jellemző felületeit, amikor új anyagot vásárolunk. A felületek minőségét is ugyanúgy össze kell hangolni, mint a színeket. A selyem például jól illik a durvább anyagokhoz és a finom, fényesekhez is, mint a lakkozott sötét fa vagy a króm.
Jól válasszuk meg az anyagok egymáshoz viszonyított helyét. Ebben a hálószobában az ágy faanyaga és a fejvég ellensúlyozza az ágytakaró, a díszpárnák és a függöny fényűző jellegét.
A felületek változatossága különösen olyan szobákban fontos, ahol kevés szín van jelen. Ebben a fehér hálószobában a felületek finom kontrasztját a könnyű függöny, a ropogós ágynemű, az alacsony, fűzvesszőből font tálca és a szárazvirág adja.
A felületek minősége sokszor nem olyan szembeötlő, mint a színek, vagy a minták, de ösztönösen érzékeljük, hogy a különböző anyagok hidegek-e vagy melegek, durva vagy finom a felszínük. Ebben a semleges képben a fotel huzatát, a függönyöket és az asztalterítőt az edények, a kövek és a képek fakerete ellensúlyozza, így a felületek több fajtája is jelen lehet.
Falfelületek
Lakásbelsőnk díszítésében a falnak elsődleges szerepe van. Kialakíthatjuk a szobában alkalmazott színek és felületek semleges háttereként, de mint érdekes felületet, ki is emelhetjük. Díszíthetjük képekkel, lambériával, készen kapható dekorációs panelekkel, vagy tapétázhatjuk, festhetjük. Különösen a régebbi házak falain mutatnak szépen a nagy felületet megosztó alsó borítások, lábazatok.
Ebben az osztott padlástérben, amelyet egy régi raktárból, alakítottak ki, a natúr kőfal érdekes rajzolatú felületével olyan otthonos, amit egyetlen sima vakolat sem tudna nyújtani. A durva felület a félemelet mennyezetének simaságával feltűnő kontrasztot alkot.
Padlózat
Az aljzat nagy területe lehetőséget ad többféle felület kialakítására. Választásunkat a praktikus szempontok és a stílus befolyásolja. Gondoljuk végig, hogy milyen fizikai megterhelésnek lesz kitéve a felület, és mely anyagokhoz vonzódunk.
A kerámialap például jó választás a fürdőszobába, feltéve, ha nem vagyunk fázós lábúak.Ez utóbbi esetben válasszunk inkább valamilyen melegebb anyagot.
A szellősen berendezett nappaliban a natúr hatású, nagy kopásállóságú szőnyeg meghatározó elem. A kandalló és a cserépedények változatossá teszik a felületeket.
A fa felülete olyan hívogató, hogy szinte meg szeretnénk érinteni. A falak vidám sárga színe kiemeli a fapadló és a fenyőbútor erezetét.
A felületek kontrasztja
Különösen a semleges színhatású, kevéssé díszített terekben játszik nagyobb szerepet a különböző felületek összhatása. A természetes anyagoknak, mint a matt fa, a fűzvessző, a tengerifű, a terrakotta, a parafa vagy a gyapjú, meleg, megnyugtató hatásuk van, és némi színt visznek a képbe. A kemény, fényes felületek, mint az üveg, a márvány vagy a mázas kerámia, tükrözik a fényt, így fényesebbnek és hűvösebbnek mutatják a szobát.
Érdekes falfelületek
A természetes anyagok – bőr, márvány, kő, pamut, gyapjú – kellemes kombinációjaként jött létre ez az ügyesen berendezett, hívogató nappali, amely szerényebbnek látszik, mint amilyen valójában.
Ékszerszerű hatást kelt a patchwork-ként felrakott élénk színű lapok együttese. Az ágytakaróval és a párnákkal együtt az összbenyomás egyenesen fényűző.
A króm kiegészítők, az üvegből készült mosdó, az üvegszerű csempe és a tükör fényvisszaverő tulajdonságuk miatt kerültek ebbe a fürdőszobába, ahol nincs természetes világítás. A berendezés a szűk, szabálytalan alakú teret teljesen átformálta fényes, modern helyiséggé. A matt, vízálló, rácsos fapadló érdekes kontrasztot alkot a fényes felületekkel.
A rusztikus hálószobában az antik ágytakaró és a falra függesztett szőnyeg ellensúlyozza a fa, a kerámia és a fűz halványabb árnyalatait.
Lakástextíliák
Természetes, érdekes hatású szőnyegeket készítenek durva felületű anyagokból: a jutából, szizálból, kó-kuszrostból, tengerifűből. Hasonló látványt nyújtanak a különböző gyapjúszőnyegek. Ellensúlyként szolgálhat a sima felületű linóleum, gumipadló vagy PVC.
A futószőnyegek, a plédek, a kelmék és a dhurrik kis felületen hozzájárulnak a felületi változatosság kialakításához.
A legelterjedtebb mintás anyagok: a skót kockás szövet, a brokát, a damaszt, a festett vászon, a gobelin, a hímzett anyagok, a buklé és a köpper.