A fürdőszoba tervezése és felszerelése
A fürdőszoba azok közé a helyiségek közé tartozik, amelyeket a legnehezebb ügyesen berendezni. A legtöbb fürdőszoba nagyon kicsi: csak szigorú tervezéssel és kompromisszumok árán tudjuk elérni, hogy egyáltalán használható legyen. A teremszerű, nagy fürdőszobákban viszont a sivársággal kell megküzdeni. A problémát az okozza, hogy olyan helyiségben kell a praktikus szempontokat érvényesítenünk, amelynek a pihenést kellene szolgálnia.
A fürdőszoba áthelyezése általában nem olcsó dolog, de érdemes rá áldozni. Gondoljuk át, hogy jó helyen van-e a fürdőszobánk, könnyen elérhető-e a hálószobából. Lehetőleg legyen egy külön vécé a nappali közelében is. Nagy házban második fürdőszobát vagy zuhanyozófülkét is érdemes kialakítani, melyet az egyik hálószobához csatolhatunk. Még a legkisebb helyen is elfér egy sarok- vagy ülőkád, egy kompakt zuhanyozó. Ha új fürdőszobát építünk, a vécét tegyük külön helyiségbe, illetve létesítsünk még egy vécét és zuhanyozófülkét.
A szürke márvány és a fehér kerámiacsempe emeli ki a szép fürdőszoba térbeli adottságait. A tükör és a törülközőtartó egyenesen a londoni Savoy Szállóból való.
Az új fürdőszoba tervezésekor kérjük ki olyan építész vagy vízszerelő véleményét, aki ismeri az építési és csatornázási előírásokat. Alkalmazkodnunk kell a meglevő vízvezetékekhez, szennyvízelvezető csövekhez és légelszívó kürtőkhöz. A sok változtatás nagyon megdrágíthatja az építkezést. Dolgozzunk vízálló anyagokkal: ne vegyünk olyan tapétát, amelyen nincs védőborítás, ne használjunk matt emulziós festéket, rozsdásodó fémet vagy juta alá-tétes szőnyeget. A csatlakozásokat, repedéseket tömítsük szilikonnal.
- Parketta a fürdőszobában? Ismerd meg hogyan!
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- A fürdőszobában is rend a lelke mindennek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A fürdőszoba lehet nyugalmas vagy mozgalmas, fényűző vagy egyszerű. Ha kell, itt helyezhetjük el a mosógépet és a ruhaszárítót. Ha elég tágas, tornahelyet is kialakíthatunk benne. Bár a fürdőszoba praktikus célokat szolgál, a tervezés során kár volna megfeledkezni a fürdés pihentető és gyógyhatásáról. Egy fárasztó nap után itt lazíthatunk a legjobban. A fürdőszoba olyan hely legyen, ahol kényeztethetjük magunkat.
Tegyünk be kényelmes széket, hogy a meleg fürdő után üldögélhessünk egy kicsit. A törülközőt fűthető rúdon melegítsük, hogy ne fázzunk, amikor a gőzölgő kádból kilépünk. Szereljünk be egy jó fényforrást az olvasáshoz és a testápoláshoz. A mosdószerek, szivacsok legyenek karnyújtásnyira a kádtól és a zuhanyozótól.
A századfordulón épült milánói házat az eredeti tervek szerint egyszínűre festették. Alig van néhány színfolt az egész épületben; a fürdőszobában a fekete-fehér csempék uralkodnak.
Fürdőszobai kérdőív
- Hány fürdőszobára, zuhanyozófülkére és vécére van szükségünk?
- Jó helyen van a jelenlegi fürdőszoba?
- Hol legyen a vécé? A fürdőszobában vagy külön helyiségben?
- Sok vízszerelő munkára van szükség?
- Mennyi meleg vízre van szükség? Elég nagy a bojlerünk?
- Új berendezéseket kell vennünk?
- Milyen berendezésre van szükség?
- Zuhanyozót szeretnénk vagy kádat, esetleg mindkettőt?
- Milyen típusú csapot szeretnénk?
- Milyen és mennyi tárolóhelyre van szükségünk?
- Szükség van-e óvintézkedésekre az idősek vagy a gyerekek miatt?
- Ellenáll a padló és a fal borítása a gőznek?
- Központi fűtéses a fürdőszoba vagy külön kell fűteni?
- Milyen világításra van szükség?
- Kell-e dugaszoló aljzat a borotvához?
- Milyen kiegészítőket kell beszereznünk?
A fürdőszoba tervezése
A fürdőszoba – a konyhához hasonlóan – drága helyiség a lakás többi részéhez képest. A kádat és a mosdót nem tologathatjuk később, mint a bútorokat, ezért fontos, hogy jó helyre kerüljenek. A fürdőszobától elvárjuk, hogy praktikus, tartós, könnyen tisztítható, ugyanakkor kényelmes és kellemes legyen.
Alaprajz és tervezés
A fürdőszoba tervezésekor vágjuk ki papírból az alaprajzot és a berendezési tárgyak kicsinyített mását, hogy ki tudjuk kísérletezni a leghasznosabb elrendezést. Hagyjunk helyet az ajtó és az ablak nyitására, keressük meg, hova célszerű tenni a csapokat, a lámpákat, a bojlert. A bidé, a vécé és a mosdó előtt is hagyjunk elég helyet. Ha a mosógépet a fürdőszobába tesszük, gondoskodjunk a szellőzésről és a vízelvezetésről. Keressünk helyet a törülközőknek, a hajszárítónak, a borotvának, a mosdószereknek. A törülközőtartó a kád vagy a zuhany közelében legyen. Az új kádakba már beépítik a szappantartót. A kád köré polcot szerelhetünk fel, virágoknak, olvasnivalónak.
Csempék, mosdók…
A kis fürdőszobában minden helyet a lehető legokosabban kell kihasználnunk. Ha a mosdót, a vécé lefolyóját és öblítő csövét szekrénnyel építjük körül, mutatósabb lesz a helyiség, és attól fogva talán a tárolás sem jelent majd gondot. A mosdót, a vécét és a bidét rögzíthetjük a falhoz is. A szekrénykéket az üresen maradt sarkokban helyezhetjük el. Ha nincs elég hely hagyományos kád számára, beállíthatunk sarok- vagy ülőkádat is. A tolóajtókkal és a polcok elé szerelt rolókkal helyet takaríthatunk meg. A tükrök sokszor csodát művelnek: a nagy falfelületre tegyünk tükörlapokat vagy -csempéket: meg fog kettőződni a tér. Az ajtóra belül tükröt, fogast és drótkosarat szerelhetünk. Ha a mennyezet magas, a tartalék törülközőt lécekből összeállított fregolin tárolhatjuk.
Nagyobb helyiségben természetesen hangulatosabb fürdőszobát rendezhetünk be. Általában nem előnyös a kádat, a mosdót, a bidét és a vécét nem egyazon fal mellé állítani. Ha szép a kilátás, és a helyiségbe nem látnak be, tegyük a kádat az ablak közelébe. A szabadon álló öntöttvas vagy acélkád nyugodtan uralhatja a fürdőszobát. Ha dobogóval vesszük körül, „süllyesztett” káddá alakíthatjuk át. A fennmaradó helyre kényelmes kanapét vagy tornaszert tehetünk.
A zuhanyozófülkét vagy a vécét előszobaszekrénybe is beállíthatjuk. Minthogy a kád fölött nincs szükségünk mindenütt embermagasságú helyre, lejtős tető vagy lépcső alá is tehetünk kádat.
Biztonság
A víz és az áram veszélyes kombináció. A fürdőszobába általában tilos elektromos dugaszoló aljzatot felszerelni, vagy nagyon nagy távolságra kell lennie a csaptól, de az utóbbi esetben le kell fedni vízhatlan lappal. Az előírások minden országban mások (a villanyborotva csatlakoztatását általában megengedik). A villanykörték nem maradhatnak csupaszon: nedvesen rövidzárlatot okozhatnak. A lámpákat, az elszívót és a hősugárzót csak húzózsinórral vagy kívülről szabad ki- és bekapcsolni.
Vigyázzunk, hogy a padló, a kád és a fürdőszobaszőnyeg ne csússzon. A kád, a vécé és a bidé mellé szereljünk fel kapaszkodót (a törülközőtartó nem elég erős erre a célra). Az üvegajtó törhetetlen üvegből készüljön. Az orvosságos szekrényre olyan zárat tegyünk, amelyet nem tudnak kinyitni a gyerekek. Az erős fertőtlenítő- és tisztítószereket zárjuk el. A lekerekített sarkok, sima felületek kínálják a legnagyobb biztonságot.
Szimmetria gyönyörködteti a szemet egy francia családi ház fürdőszobájában. A praktikus fehér csempét kék minta díszíti. A lámpák meleg fénybe vonják a helyiséget, és jól megvilágítják a mosdókat. A természetes anyagból – fából, gyékényből és csontból – készült régi tárgyak még különlegesebbé teszik a fürdőszobát.
A fürdőszoba elhelyezése és a belsőépítész jóvoltából a kád szinte a kertben van.
Az egybeépített zuhanyzófülke és vécé helytakarékos megoldás.
Zuhanyt, fürdőkádat és mosdót komponálták egységbe ezen a kis helyen.
A fürdőszoba felszerelése
A mai fürdőszobai berendezésekhez sokféle kiegészítőt kínálnak. Segítségükkel még a legsutább helyiségeket is be lehet rendezni. Ha nem telik új berendezésre, javítsuk ki a repedéseket, távolítsuk el a vízkövet. A kádat újrazománcozhatjuk, de ehhez inkább szakembertől kérjünk segítséget.
Fürdőkád
A zománcozott öntöttvas kád és az acélkád szilárd, tartós és nem túl drága. A formája általában hagyományos, de sokféle színben kapható. Az akril-kádak kevésbé szépek, ám olcsóbbak. Nem pattog le róluk a festék, meleg a tapintásuk, de könnyen karcolódnak és elveszíthetik a fényüket. Az akrilnál erősebb, merev műanyag az üvegszállal erősített poliészter. A poliészterkádak általában csúnyák, csak a régimódi, „mancsokon” álló kád utánzata jelent kivételt. Rozsdamentes acélkádra nem könnyű szert tenni (talán kórházi berendezéseket gyártó cégtől rendelhetünk). A márványkád drága, de mutatós; méret után is elkészítik.
A kádak általában 1,7-1,8 m hosszúak. Ha kevés a helyünk, választhatunk kisebbet is. Az ülőkád kicsi, de a szokásosnál mélyebb, és beépített ülés van benne. A hagyományos kádakba is be lehet építeni ülőkét, vagy enyhén ívesre formázni az egyik végüket. Aki óriási kád után vágyakozik, ne felejtse el, hogy ezt drágább megtölteni.
Az épület fölső szintjei nem mindig bírják el a süllyesztett kádat. Mielőtt fölforgatnánk a házat, kérjük ki egy statikus véleményét. Az alacsony kádat fárasztó tisztítani, nehéz benne a gyerekeket fürdetni, de megfelelő, ha kicsi a belmagasság. A kádat alacsony dobogóba is beépíthetjük, és a belső, szabad helyre polcokat szerelhetünk fel.
Fürdőszoba, dobozba zárva.
Zuhanyozófülke
A zuhany gazdaságosabb a kádnál. Ha lehet, állítsunk fel zuhanyozófülkét. A csapokat kívül helyezzük el, hogy még zuhanyozás előtt beállíthassuk őket. Kész fülkéket is árulnak; a kínálat gazdag, az anyagválaszték az üvegtől az akrilig terjed. Egyes modellekbe ülőkét, fűtött törülközőtartót és szappantartót építenek be. A fürdőszobában azonban nehéz helyet találni nekik. Mutatós alternatíva a méretre szabott, csempézett beugró. Aki inkább a kádban szeret zuhanyozni, olyan kádat válasszon, amelynek széles, vízszintes az alja, és nem csúszik. A falat, a mennyezetet és a padlót burkoljuk vízálló anyaggal. A kád elé tegyünk műanyag vagy üvegparavánt, illetve műanyag függönyt, hogy a helyiség többi részét megóvjuk a víztől.
A zuhanyozófülke csapjait vízszerelővel és villanyszerelővel szereltessük fel. Sok csap kézzel is, automatikusan is nyitható-zárható, és a kád csapjával vagy külön is szabályozható. Sok csapban hőmérsékletszabályozó van; ha egyszer beállítottuk, a víz hőmérséklete állandó marad, függetlenül attól, hogy a házban kinyitottak-e egy másik csapot vagy sem. Egyes modellek a hőmérsékletet és a vízáramot is szabályozzák, és automatikusan elzárják a vizet, ha a nyomás egy adott érték alá csökken.
A kézi zuhanyrózsát oda irányítjuk, ahová akarjuk, és mindenki a testmagasságának megfelelően akaszthatja fel. A rögzített zuhanyrózsa mutatósabb, mert a cső a fal mögött fut. A masszírozó zuhany rózsájából lökésekben áramlik ki a víz; ebből kézi és rögzített változatot egyaránt gyártanak.
Az elektronikus impulzuszuhany már luxusnak számít. Függőleges, lyukacsos csövekből és állítható szórófejekből áll. Elég furcsa szerzet, leginkább egy régimódi zuhanyra hasonlít. Váltakozva lövell ki nagy nyomású, hideg-meleg vízsugarakat az egész testre. Az ember úgy érzi, mintha dögönyöznék. A meleg víz hőmérsékletét hőszabályozó állítja be, a vízlökések időtartamát zuhanyozás közben változtathatjuk. Közönséges zuhanyként is használható.
Márvány luxusfürdőszoba.
Modern mosdó.
Mosdó
Akkora mosdót vegyünk, amekkora még befér a kijelölt helyre. Legyen elég mély, hogy könnyen fölé hajolhassunk, ha arcot vagy hajat mosunk, és elég széles, hogy a könyökünkről belecsöpögjön a víz. A peremén férjen el a sampon, és legyen benne mélyedés a szappannak. Ha előre fúrtak bele lyukakat a csapok számára, mindig ellenőrizzük, hogy jó helyen vannak-e. Ha nem, olyat vegyünk, amelyen nincs lyuk, és fúrjuk ki mi magunk a mosdót. Szereljük fel kényelmes magasságban. Támaszkodhat állványra, beépíthetjük pipereszekrénybe, rögzíthetjük falhoz. Erre a célra vagy teherhordó falat válasszunk, vagy támasszuk alá a mosdót fémkonzolokkal.
Vécé
A vécécsészék általában mázas porcelánból készülnek; színük, formájuk változatos. A szifonos öblítésű vécék tartalma csöndesen és gyorsan eltűnik a lefolyóban.
A hátsó lefolyós egységek hasonlóan, de kisebb csészével is működnek. A tartály nélküli vécék olcsóbbak, kisebb helyen elférnek, de zajosabbak. A víz körbeáramlik a karima alatt, hogy tisztára mossa a csészét. Az alacsony csésze a természetesebb guggoló helyzetnek kedvez; egyre többen kedvelik. Az alacsonyan felszerelt tartály a csészéhez csatlakozik, vagy térelválasztó mögé rejtik. A karcsú tartályok 15 cm-es mélyedésben is elférnek. Vannak olyan lap alakú tartályok is, amelyeknek a tetején van a nyomógomb, és mindössze 12 cm vastagok.
Öntött műanyag zuhanyozófülke.
Bidé
A bidé igen elterjedt Európa-szerte. Ha van elég helyünk, ne mondjunk le róla. A vécéhez hasonlóan mázas porcelánból készül. Bizonyára sikerül olyat találni, amely illik a többi fürdőszobai berendezéshez.
Előírás szabályozza, hogy legyen hozzá meleg és hideg vizes cső és szellőztetett lefolyó. A bidét a csapból vagy a karima alól lehet megtölteni. Oldalt helyet kell hagyni a lábnak, hátul a térdnek; egyes modelleknél előfordulhat, hogy a bidét a faltól 10 cm-re kell elhelyezni. Ha nagyon kevés a hely, kihúzható modellt válasszunk.
Csapok
A csapot a falra vagy a kádra (mosdóra) szereljük fel. A keverőcsapok egy részét zuhanycsatlakozóval és hőszabályozóval gyártják. Karral, nyomógombbal vagy forgógombbal működnek. A csap akkor jó, ha szappanos kézzel is könnyen kezelhető, és ha a vízsugarat pontosan a mosdóba vagy a kádba irányítja. A modern csapokat sokszor nehéz tisztítani, igaz, a régi keresztfejes és falra szerelt csapok még rosszabbak.
Gótikus pompa egy XIX. századi camargue-i házban. A márványkáddal összhangban van az elegáns kovácsoltvas szék és falikar, a sárgaréz hattyúnyakú csap, a különleges faburkolat, valamint a gótikus ablakok alakját követő, tükrös szekrényajtó.