A hálószoba bútorai és hangulata, világítása
A hálószobában pillanatok alatt rendetlenséget tudunk csinálni. Ha kicsi a helyiség, föltétlenül használjunk ki benne minden zugot; pl. az ágy alatt tarthatjuk azokat a dolgokat, amelyeket nem használunk mindennap. A beépített szekrények konszolidált benyomást keltenek. Érdemes méretre szabott elemeket készíttetni. Az előre gyártott modulok természetesen olcsóbbak, többségükben fiókok, állítható polcok, kampók, cipőtartók is vannak. A lapos fiók előnyösebb, mint a mély. A plexi- vagy a drótkosárban könnyű megtalálni az ingeket, zoknikat.
Ha kicseréljük a fogókat vagy átfestjük a farészeket, egyedi lesz a szekrényünk. A faajtókat cseréljük tükörajtókra, hogy a szoba világosabbnak, tágasabbnak hasson.
A beépített vagy kész bútor azonban nem mindig felel meg, hiszen van, aki jobban kedveli a hagyományos szekrényt, öltözőasztalt. A régi, magas szekrények belsejét jobban kihasználhatjuk, ha a felakasztott ruhák alá beszerelünk egy pótsínt vagy néhány polcot. Aki a földre szokta dobálni ruháit vetkőzés közben, de zavarja a rendetlenség, tegyen széket az ágyához.
Az ágy mellett
Az ágy mellett maradjon hely az éjjeliszekrénynek, amelyen elfér az olvasólámpa, a telefon, egy-két könyv, egy vizespohár. Aki szeret zenét hallgatni az ágyban, gondoskodjon róla, hogy a rádió és a lemezjátszó kapcsológombját az ágyból is elérje. A távirányítós televízió szintén kényelmes.
Aki ágyban írja regényeit, mint Marcel Proust, vagy csak szeret ágyban reggelizni, szerezzen be „betegasztalt”, melynek használata sokkal kényelmesebb, mint a tálcáé. Az ilyen asztalkára kerék is szerelhető: ha nincs rá szükség, egyszerűen félre lehet tolni. Ezek az asztalok nem túl szépek, de modellnek használhatjuk őket saját tervezésű darabjainkhoz.
Öltözőszoba
Ahol van elég hely, ott érdemes öltözőszobát berendezni. Ennek nem kell föltétlenül a hálószoba mellett lennie – megteszi bármilyen kis szoba. Itt kevesebb gondot kell fordítanunk az esztétikumra, mint a hálószobában. Olyan állványsort is használhatunk például, amilyenre a boltban akasztják a ruhát.
Dróthálós polcrendszer. Praktikus, mutatós, nyitott ruhatárként is használható, de szekrénybe is beépíthető.
A fürdőszobát és a hálószobát keskeny folyosó köti össze. Itt tartják a ruhát. Az egyedi fiókokból és polcokból szellemes szekrényöltözőt alakítottak ki.
Tökéletes ágy könyvmolyoknak.
A japán ihletésű hálószobának kiemelkedő része a szépen megmunkált fa ruhásszekrény fából és papírból készült előlappal.
Ugyanennek a szobának a beugrójába polcokat és fiókokat szereltek be. Az ablak előtt a sínen mozgó ellenző harmonizál a szekrénnyel.
A hálószoba hangulata
Egyetlen kattintás, és villany gyúl a szobában, megváltozik a hangulat. Nem könnyű eltalálni, hogy milyen lámpát szereljünk fel – különösen az olyan hálószobában, melyet nappal más célra használnak. Tanácsos könnyen változtatható világítást tervezni. A fényszabályozós kapcsolókat nagyon könnyű kezelni és nagyon hasznosak. A szoba romantikus, lágy megvilágításán kívül gondoskodnunk kell arról is, hogy az öltözködéshez, fésülködéshez, olvasáshoz elegendő fényt kapjunk.
Senki nem szeret felkelni az ágyból, hogy eloltsa a lámpát. Szereltessünk alternatív kapcsolót az ágy, illetve az ajtó mellé. A franciaágy mindkét oldalára tegyünk olvasólámpát: így aki olvasni akar, nem zavarja partnerét az alvásban. Körben a falak mentén elhelyezett, rejtett fénycsövek vagy vonalizzók lágy, szórt fényt adnak. A megvilágítást olvasólámpákkal és spotlámpákkal tehetjük teljessé. Az állítható fali spotlámpákat irányítsuk úgy, hogy este a mennyezetről szórják a fényt, lefekvés után pedig az ágyban fekvő könyvére világítsanak. A spotlámpákat mennyezetre szerelt sínen mozgathatjuk: ezzel a szoba bármely pontját kiemelhetjük a környezetéből.
A ruhásszekrény rejtett lámpái igen hasznosak lehetnek. Az öltözőasztal vagy a hálószoba mosdója fölötti tükröt jól világítsuk meg; a fénycsövet árnyékoljuk ernyővel. A fényforrás ne mögöttünk, hanem előttünk legyen, hogy az arcunk kapja a fényt.
Természetes megvilágítás
De nemcsak a mesterséges megvilágítás megoldása fontos: ügyesen kell bánni a természetes fénnyel is. Aki szeret világos szobában ébredni, az tegyen puha muszlinfüggönyt, világos rolót, finom, redőzet-len pamutfüggönyt az ablak elé. De egyáltalán nem kötelező függönyt használni, különösen akkor nem, ha a hálószoba erkélyre nyílik (az ágyat úgy helyezzük el, hogy ne a vakító ablakkal szemközt ébredjünk, különben megfájdulhat a fejünk). Ilyenkor azonban le kell mondanunk a nehéz, redőzött függönyök szigetelő hatásáról. Aki sötét szobában szeret aludni, zsalut is felszerelhet a függönyök, rolók helyett. Ez beengedi a levegőt, de kirekeszti a fényt.
A hálószoba igaztalanul háttérbe szorított fényforrása a kandalló. Pedig talán a tűz világítja meg a legromantikusabban a szobát. A szerencsések, akiknek a hálószobájában kandalló van, föltétlenül használják!
A hálószoba világítása legyen megnyugtató, de az olvasáshoz is jusson elég fény. Itt az ágy mellé két modern padlólámpát állítottak. A harmadik lámpa az asztalt világítja meg.
A volfrám-halogén vonalizzók tökéletesen beillenek ebbe a nagy leleménnyel megtervezett hálószobába. A kandallót nem fűtésre, hanem ágytámlának használják.
Szabálytalan elrendezésű falak még barlangszerűbbé teszik a tetőtéri szobát. A spotlámpa érdekes árnyékot vet, és kiemeli a falak formáját. A hajlított szárú, állítható olvasólámpa fényénél nemcsak az ágyban lehet olvasni.
A hegyi ház rusztikus hangulatához a gyertyafény illik a legjobban. A lobogó lángok romantikus fénybe vonják a hálószobát – csak arra kell vigyázni, hogy ne okozzunk tüzet.
Tizio-lámpák ékesítik a keskeny szobához tervezett, alacsony szekrényt.