Konyha berendezései – ötletek
A konyhát úgy ajánlatos berendezni, hogy igazodjon az adott helyiséghez, a lakók igényeihez és munkamódszereihez. Öt olyan alapelrendezést ismerünk, amelyek egyike szinte minden lakásban megjelenik.
Lineáris konyha. Az egy vonalban sorakozó szekrények és berendezési tárgyak kis helyen is elférnek. A mosogató legyen a sor közepén, a hűtőszekrény és a tűzhely a két végén. A munkalapot úgy „növelhetjük”, hogy néhány konyhai berendezést a pult alá építünk be.
Folyosó- vagy hajókonyha. A két szemközti falhoz telepített konyhában a mosogatónak és a tűzhelynek ugyanazon az oldalon van a helye. A folyosó legalább olyan széles legyen, hogy kinyithassuk az ajtót és kényelmesen lehajolhassunk.
L alakú konyha. Ez az elrendezés az egyterű (pl. konyha a nappaliban), továbbá a kis, négyzet alapú helyiségekbe való. A mosogató a konyhai háromszög közepén legyen.
U alakú konyha. Az egyik legpraktikusabb megoldás. A mosogató általában középen van, a tűzhely és a hűtőszekrény a két oldalsó pult végére kerül.
Konyhasziget. Sok helyet igényel, és gondosan meg kell tervezni, hogy ne kényszerüljünk fölösleges mozgásra. A hivatásos szakácsok kedvelik, mert minden oldalról hozzáférhető és a különböző munkafázisok jól végezhetők rajta. A sziget térelválasztónak is használható.
Nélkülözhetetlen berendezések
A következő elemekre minden konyhában szükség van.
Pult. A pultot gondosan meg kell tervezni (lásd Főzés). Itt készítjük elő az ételt. Helye általában a mosogató és a főzőlap között van. Akkora legyen, hogy tálalhassunk is rajta.
Tűzhely. A különálló sütőt, főzőlapot vagy a kombinált tűzhelyt, amelyen gázégő, grillező, elektromos és kerámia főzőlap is van, úgy kell elhelyezni, hogy az edényekkel könnyen járkálhassunk a mosogatóhoz és vissza. Kényelmesebb dolgozni, ha nem a sarokban van a tűzhely. A főzőlap nem kerülhet fali szekrény vagy függöny alá.
Mosogató. A mosogató legyen közel a gyakran használt edényekhez, tányérokhoz, konyhai vágóeszközökhöz, és lehetőleg ne kerüljön a sarokba. A mosogatógépnek és a konyhamalacnak a mosogató mellett a helye.
Tárolóelemek. A magas szekrények nem bonthatják meg a pult egységes vonalát. Érdemes megemelni a tárolóelemeket: a falra szerelt szekrényekhez könnyebb hozzáférni, ajtajuk nyitása kevesebb helyet foglal el, mint a padlón álló, alacsony szekrényeké, s a helykihasználás szempontjából is rendkívül előnyösek. Az alapbútordarab fölé helyezett függőleges bútorelemeket állítsuk egy vonalba, így nem marad hézag köztük. Az ilyen elrendezésű konyhát könnyű takarítani. Gazdálkodjunk ügyesen a sarkokkal is.
A tágas konyhában a szigettel ügyesen kihasználják az üres középső teret. Alatta, fölötte edényeket tárolnak.
A keskeny folyosón remek lineáris konyhát alakítottak ki. (A lehajtható asztal mögül itt még a kilátást is élvezni lehet.)
A közkedvelt U alakú konyhában a munkafelület a mosogató és az étkezőhely közelében van.
ALAPRAJZOK
Az elrendezés akkor kényelmes, ha a munkahelyek nincsenek távolabb egymástól egy méternél, de nincsenek annál közelebb sem.
Lineáris konyha: Akkor érdemes ezt az elrendezést választani, ha a fal elég hosszú, és a helyiséget átjárónak is használják. Ideális esetben a berendezés az ablak alá kerül.
Hajókonyha: Csak ablak alatt és olyan helyen ajánlott, ahol nincs közlekedés. Egy- vagy kétszemélyes háztartásokba való.
L alakú konyha: Nagyon népszerű, mert a lakószobához illeszthető, és a szűkös falfelületből sem foglal el sokat.
U alakú konyha: Kitűnően megfelel egymásba nyitott terekben vagy olyan kis helyiségekben, beugrókban, ahol egymagunkban főzünk.
Konyhasziget: Olyan konyhaművészeknek való, akik a főzést szeretik a helyiség középpontjába állítani. Gondos tervezést igényel.
Konyhai tevékenységek: főzés
A konyha szíve ott van, ahol főzünk. Minden elrendezésnek lehet előnye és hátránya; főzési igényeinktől függ, hogy mit tekintünk jónak vagy rossznak.
Az utóbbi időben egyre többen cserélik fel a hagyományos tűzhelyt a különálló sütőre és főzőlapra. Ez a megoldás drágább, de jobban alkalmazkodik az egyéni szükségletekhez, és kisebb a helyigénye. A sütőt beilleszthetjük a pult alá, vagy rátehetjük a pultra – attól függően, hogy mennyi a hely, illetve mi a kényelmesebb. Néhányan a hagyományos, szilárd tüzelőanyaggal fűtött tűzhelyet kedvelik, amely a fűtésen kívül még meleg vizet is szolgáltat.
Sütők
A gáz- és villanytűzhelyeket mostanában még egy külön sütővel, hőlégsugaras vagy mikrohullámú sütővel, öntisztító sütővel, grillsütővel és kürtös szagelszívóval is árulják. Persze el kell döntenünk, mi éri meg a többletköltséget. A hőlégsugaras sütő fűtőtestét a sütő belső és külső fala között helyezik el. A berendezés egyenletesen melegít, és a szokásosnál több ételt tudunk forgatás nélkül egyszerre átsütni vagy grillezni.
A mikrohullámú sütőben sokkal gyorsabban készül el az ennivaló, mint a tűzhelyen. A fagyasztott étel percek alatt felmelegszik. A mikrobán készített ételnek azonban más az íze és az állaga, mint annak, amit lassabban főzünk, illetve sütünk, ezért a mikrót tekintsük tartaléknak. Az indukciós tűzhelyen – amely az élelmiszeriparban már hosszú évek óta ismert – az acél- vagy öntöttvas edényt a mágneses tér energiájával fűtik. A fűtőtest csak akkor melegszik fel, ha rátesszük a lábast, ezért biztonságos és takarékos: a fűtőtestnek csak az a része vesz fel energiát, amely a lábassal érintkezik.
Főzőlapok
A főzőlapot általában a munkalapba illesztik bele, alatta tehát tárolásra is marad hely. A lehajtható főzőlapok szűk helyen vagy kisebb főzésekhez használhatók. A bonyolultabb készülékek közé tartoznak a gázzal és árammal is működő főzőlapok, az abszorbens szagelszívóval egybeépített vagy moduláris rendszerek, amelyekhez faszenes grillező és fritu (beépített olajsütő) is jár. Ha a gyerekek biztonságát tekintjük a legfontosabbnak, a főzőlapot és a háztartási kisgépeket a pult mélyén, egy sorban rendezzük el. Ha kürtös vagy abszorbciós szagelszívót is használunk, ne felejtsük el, hogy más magasságban kell elhelyeznünk az elszívót a gázrózsa és másban az elektromos főzőlap fölött.
A kerámia főzőlapoknál az elektromos fűtőtestet könnyen tisztítható üvegkerámia lapba építik be. A volfrámszálas modellek hőmérsékletét pillanatok alatt megváltoztathatjuk, és – a gáztűzhelyekhez hasonlóan – pontosan szabályozhatjuk.
A főzőlap helye
A tűzhelyt érdemes a sarokba tenni. Nem veszítünk vele olyan sok helyet, mint első pillantásra hinnénk, és a tűzhely mindkét oldalán dolgozhatunk. Biztonságos elrendezés.
Munkafelületek
A tűzhely körüli területet hőálló anyaggal kell burkolni. Ha a pénztárcánk engedi, a tűzhelytől valamivel távolabb építsünk be egy vágódeszkát és egy pala- vagy márványlapot, tésztagyúráshoz.
A nagyobb pultok mélysége 50-60 cm, a kisebbeké legalább 30 cm legyen. A munkalapok általában 85-90 cm-re helyezkedjenek el a földtől. A megfelelő magasságot úgy kell beállítani, hogy kényelmesen tudjunk vágni, keverni. Egyes elemeknek állítható hosszúságú lába van, másokat eltérő magasságú lábazattal kínálnak. A pult és a falra szerelt szekrény között hagyjunk elég helyet (40-50 cm-t) a kisebb eszközök, pl. robotgépek számára.
A munkafelület magassága
Hibát követ el, aki minden konyhai elemet egyforma magasra tervez. Kényes feladatokhoz, pl. tortadíszítéshez a szabványosnál, vagyis 90 cm-nél magasabb asztallapra van szükség. A nehéz munkák – dagasztás, zöldségszeletelés, tésztagyúrás – a kar-és hátizmokat is igénybe veszik: az efféle célra készült munkalapnak alacsonyabbnak kell lennie.
Továbbá:
- A kész elemek magasságát is változtathatjuk, ha különböző magasságú lábazatot vásárolunk hozzájuk.
- Magasabb lesz az asztal, ha vastag falapot szerelünk rá; egyben kitűnő vágódeszkára is szert teszünk.
- Az alacsony elemek és a falra szerelt szekrények vagy polcok között hagyjunk elég helyet, nehogy állandóan beverjük a fejünket.
A gyártók sokféle főzőlapot kínálnak. Ezen az elektromos üvegkerámia főzőlapon két korong lassú párolásra, két fémkorong forralásra szolgál, a harmadik egység a grillsütő. Középre ventilátoros szagelszívót illesztettek. Egyes főzőlapokat gáz rózsával, elektromos fűtőelemmel és frituval, beépített olajsütővel gyártanak.
A márványpult egy XIX. századi francia boltból származik. A mély fiókok miatt indokolt a szigetszerű elrendezés.
Drága, de szép sziget márvány munkalappal. A kissé süllyesztett főzőlap ékesen bizonyítja, hogy a különböző feladatokhoz választott szintkülönbségek nemcsak praktikusak lehetnek, hanem jól is mutatnak.
Mosogatás, hulladékgyűjtés
A vízvezetékrendszer módosítása drága mulatság, ezért a mosogató helyét lényegében az dönti el, hol van a csap és a lefolyó. A hagyományos mosogató rozsdamentes acélból vagy zománcozott vasból készül, bár a zománc kevésbé tartós. A műanyagipar újabban olyan bevonatokkal rukkol elő, amelyek állítólag nem foltosodnak, nem karcolódnak, mutatósak, és a zománcnál tartósabbak.
A kétmedencés mosogató, amelyben egyszerre mosogathatunk, öblíthetünk, előkészíthetjük az ételt, és a nagy szárító, amelyen higiénikusán – törölgetés nélkül – száradnak a tányérok, megéri a többletkiadást. A konyhamalachoz egy harmadik, kisebb mosogatómedencét érdemes beszerezni.
A mosogatók rendszerint három fő típusba sorolhatók:
- Csővezetékes mosogató és szárító. Kombinált mosogató és szárító, amely a pultra szerelhető. Kisebb-nagyobb medencékből áll; általában rozsdamentes acélból készül.
- Beépíthető medence és szárító. A különálló egységek beépíthetők a pultba. A mosogató pereme vagy belesimul a munkalapba, vagy kiemelkedik belőle, de ilyenkor a kifröccsent víz nem tud visszacsurogni a mosogatóba.
- Beépíthető mosogató és szárító, illetve mosogatóblokk. Kis helyet foglal el, rendszerint tartalmaz egy második medencét, egy nagy lefolyót és csapokat. Vásárolható hozzá öblítő drótkosár és vágódeszka. Ezeknek a mosogató vagy a szárító fölött lehet a helyük.
A mosógépet beállíthatjuk ugyan a konyhába, de ne ott tartsuk, ahol az étel előkészítése és a főzés zajlik, és vizét lehetőleg külön lefolyóba vezessük.
Csaptelep
Nagyon hasznosak a keverőcsapok, amelyek nemcsak a víz mennyiségét, hanem hőmérsékletét is szabályozzák. A teflonos kerámiakoronggal vagy forgó rozsdamentes golyóval készülő típusok nem csöpögnek, nem szorulnak bőrözésre. Érdemes áldozni cserélhető szűrőre, amely megelőzi a lerakódást, valamint a zuhanykefe feltétre, amely öblítésre használható. Ha kicsi a pult, a csapot szereljük a falra, méghozzá olyan magasra, hogy a fazekak, mélyebb tálak is kényelmesen elférjenek alatta.
Mosogatógép
A gépi mosogatás hatékony, mert a gép melegebb vizet is elbír, mint az ember keze. De csak akkor érdemes mosogatógépet venni, ha ki tudjuk használni, és elég helyünk van. Előfordulhat, hogy a gép elszínezi a porcelánt és kárt okoz a finom evőeszközökben. Aki sokat főz, olyan gépet válasszon, amelynek edénymosogató programja is van.
Konyhamalac
A hulladékkezelés helyes módszere az, ha elkülönítjük az újra felhasználható és (akinek kertje van) a komposztálható anyagokat. Mindenképpen szükség van szemétvödörre is, melyet lehetőleg a mosogató alatt vagy mellett tartsunk. Próbáljunk meg felszabadítani egy sarkot vagy beugrót a szemét számára, vagy egy szekrényben helyezzünk el kihúzható szeméttárolót.
A konyhamalac kevés műanyagot emészt meg, de az ételhulladékot megőrli. Működéséhez szükség van egy második mosogatóra, egy bővizű hideg vizes csapra és – a dugulás megelőzése érdekében – egy enyhén kanyarodó lefolyócsőre. A változtatható forgásirányú kések segítenek megszüntetni a dugulást. A lefolyócsőből nem maradhat ki a bűzelzáró.
Ahol nagyon sok a hulladék, és nincs kert, ott talán érdemes hulladékprést venni. Ez a drága masina a szekrénybe szerelhető.
Szag- és páraelszívó
Az ebédlővel egybeépített és a családi élet fő színterévé előlépett konyhában sokkal nagyobb szükség van szellőztetésre és szagelszívásra, mint általában gondolják. A legtöbb szag a tűzhely körül száll fel, de a mosogató, és a mosógép is eregethet illatfelhőt. A gőzt lehetőleg ott távolítsuk el, ahol keletkezik. A külső falba vagy ablakba szerelt elszívó ventilátorok az általános szellőztetésről gondoskodnak. Az elszívót a tűzhely fölé is felszerelhetjük. A kürtös elszívó a szabadba vezeti a szagokat, az abszorbens szűrőt tartalmazó berendezés a levegő áramoltatásával szagtalanít. Az új modellek már kicsik, nem feltűnőek.
Az a legjobb megoldás, ha az elszívót a főzőlapba építik be. A lapon elhelyezett nyílások elnyelik, levezetik a keletkező gőzöket, majd a padló alatt vagy a beépített konyhabútor mögött kijuttatják a szabadba.
A középső kis medence a zöldség előkészítésére, lecsöpögtetésére szolgál. Ebben a konyhában az ablak előtti teret is ügyesen kihasználják. A rozsdamentes sínre hentes kampókkal akasztották fel a serpenyőket, ám a konyha továbbra is világos marad.
A mosogató magassága
Fontosabb szempontok:
- A mosogató kiválasztásakor kevesen gondolnak arra, hogy egyenes háttal kényelmesebb dolgozni. Ne felejtsük el, hogy sok új mosogatót a mosogatógépek kiegészítésére gyártanak. Ezeknek kicsi a medencéje és a csöpögtetője.
- A modem, keskeny elszívó a faliszekrény alá, közvetlenül a tűzhely fölé szerelhető. A ventilátor a szekrényben van.
- Az elegáns, üvegkürtős elszívó nagyon jól illik a szigethez. Nemcsak a levegőt tisztítja, hanem világít, és helyet ad egy akasztósínnek is.
- A rozsdamentes szagelszívó egyben figyelemfelkeltő térplasztika.