A faoszlopok alkalmazási köre
A faoszlopokat a mai építő gyakorlatban lakó- és középületeknél tornácok kialakítására, karzatok gyámolítására használják. A mezőgazdasági építészetben nyitott színekkel, pajtákkal és hasonló épületekkel, ipari vonalon pedig raktárakkal kapcsolatosan fordulnak elő. Szerepük van azonkívül ideiglenes létesítményeknél, állványoknál is.
A faoszlopok szerkezete
A faoszlopok lehetnek:
- Egy fásak (496 a ábra).
- Többfás, összetett keresztmetszetűek; mégpedig deszkákból, pallókból vagy vastagabb gerendaelemekből szegezéssel vagy csavarozással tömören összeépítettek (496 b, c, e ábra) és ezenkívül hézagosak, tuskók és csavarok segítségével összekötöttek (496 d, f ábra).
- Rácsos kiképzésűek (496 g-i ábra).
Faoszlopok alapozása. A faoszlopok egyszerűbb gazdasági épületeknél – külön alap nélkül is – a földbe beáshatok. Az oszlopok merevségét ilyenkor egymás fölött két irányban elhelyezett talpgerendával, valamint kidúcolással kell biztosítani (497 a ábra). A földbe kerülő fa részek felületet el kell szenesíteni, vagy más módon kell védeni a nedvességhatásoktól.
496. ábra. Faoszlopok; a) egyfásak; b)-f) többfásak; g)-i) rácsosak
497. ábra. Faoszlopok alapozása; a) földbe ásva, b) szilárd alaphoz csatlakozva
- Parketta a fürdőszobában? Ismerd meg hogyan!
- Előzze meg a fa károsodását!
- Fatüzelésű vaskályhák veszélyei és használata
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A faoszlopok jobb kivitel és számottevő erők esetében szilárd anyagú alaptestekhez csatlakoznak (497 b ábra). Erre a nedvességhatások kiküszöbölése végett is szükség van. A hó és eső hatásának kitett helyeken a faoszlop ne érintkezzék közvetlenül az alaptesttel, a teherátadást ilyenkor acél alkatrészek közbeiktatásával kell megoldani (498 a-c ábra). Egy másik megoldás szerint az oszlop lábazati kőhöz csatlakozik (498 d ábra). Nedvességtől védett helyen a faoszlopokat közvetlenül ráállíthatjuk az alaptestekre.
498. ábra. Faoszlopok és alaptestek csatlakozása; a)-c) acélalkatrészekkel, b) lábazati kővel
Tehereloszlás
A teherelosztás végett főleg többfás oszlopok alá talpgerendacsonkot lehet alkalmazni. A faoszlopok oldalirányú elmozdulásának megakadályozásáról és lehorgonyozásáról laposvas hevederekkel vagy a 497 b ábrán látható módon kell gondoskodni.
Faoszlopok és gerendák kapcsolata. Az oszlopok a gerendához csapkötéssel csatlakoznak, vagy külső hevederekkel rögzítjük azokat egymáshoz. A faoszlopokból és gerendákból álló szerkezeteknél mód nyílik a gerendák támaszközének csökkentésére is. Ezek az alább részletezett, kimondottan szerkezeti megoldások a faépítészet jellegzetes sajátosságát eredményezik.
A hónalja (499 a-b ábra) lehet egyenes vagy íves, az előbbiek szempontjából kisebb jelentőségű.
499. ábra. Hónaljfa; a) egyenes, b) íves
Nyeregfa
500. ábra. Nyeregfa
A nyeregfa (500. ábra) már jelentősebb; a gerendához ékek és csavarok segítségével csatlakozik. A nyeregfák jó felfekvést biztosítanak, és hatékonyan hozzájárulnak a teherviseléshez. Melán szerint a nyeregfára felfekvő folytatólagos gerendák többtámaszú tartónak számíthatók.
Könyökfa
A könyökfával (501 a-e ábra) tekintélyes támaszköz csökkentés érhető el, ezenkívül az oszlopok kihajlási hossza is csökken, az oszlopokból és gerendából álló szerkezet pedig sarokmerevvé válik. Ezek a gondolatok érzékelhetők az 502. ábrán. A könyökfák bár 45°-osak lehetnek, mégis ha építészeti hatásukra is igényt tartunk, akkor inkább meredekebbek legyenek.
501. ábra. Könyökfa; a)-c) hagyományos, d) korszerű, kivitelben, e) nyeregfával kombinálva
502. ábra. Fa-oszlopállás alakváltozása; a) könyökfa nélküli, b) könyökfás megoldás esetében
A könyökfák az oszlopokhoz és a gerendához csapkötéssel csatlakoznak, ebből kifolyólag nagy keresztmetszethiány áll elő, ezért a korszerű szerkezetekben – ott, ahol építészeti hatásra nem tartunk igényt (pl. fedélszék oszlopainál stb.) – a csatlakozást a gerenda aljára és az oszlop oldalára felszegezett pallódarabokkal oldjuk meg (501 d ábra).
Könyökfa eseten a gerenda támaszközét (503. ábra) L0 = (L1 + L2) / 2 nagyságra lehet felvenni, és a gerendát kéttámaszú tartóként kell méretezni. Korszerű kapcsolat esetében a könyökök közti távolság vehető számításba. Lehet a szerkezetet mint feszítőművet vagy keretszerkezetet is számítani. A szélső oszlop melletti könyökfát – amely az oszlopban hajlítást idéz elő -, az oszlop talpáig kell levezetni.
503. ábra
A régebbi faépítészetben a nagyobb erőket átadó könyökfák csatlakozását (pl. raktárépületeknél) beeresztéssel, tuskók és csavarok segítségével, az 501a és c ábrán látható módon, készítették el és ezzel értékes építészeti hatást értek el. A könyökfákat egyébként nyeregfával is lehet kombinálni (501 e ábra).
Ágas oszlop
A faépítészet egyik sajátos és igen értékes oszlopkialakítása a mezőgazdasági építészetben használatos kétágú oszlop, más néven V láb (504 ábra), Ennek jelentősége szintén a gerenda támaszközének csökkentésében van.
Szék
Széknek nevezzük a faépítésben előforduló valamilyen szerkezet (pl. födémek, fedélszerkezetek, állványzatok stb.) gyámolítására szolgáló, oszlopokból és azokon végigfutó gerendákból (szelemenekből) álló szerkezeti részleget. (A „fedélszék” elnevezés is ebből a fogalomból származik.)