Fa anyagú ajtók
Napjainkban a fa anyagú ajtók a legelterjedtebbek. A faajtók típusait – a faablakokhoz hasonlóan – a tokszerkezet alapján különböztetjük meg. Ebben az esetben is beszélhetünk (régen alkalmazott) hagyományos és (napjainkban jellemző) korszerű faajtókról.
Hagyományos faajtók
Típusai:
- gerébtokos,
- hevedertokos ajtó,
- pallótokos.
Ezek szerkezeti kialakítása sok tekintetben hasonlít az azonos típusú faablakoknál megismertekkel.
Gerébtokos faajtó
A gerébtok a tokszár és a szemöldök mentén azonos keresztmetszetű tokmagból és (kávás fal esetén) ehhez kapcsolódó (szegezett-ragasztott) horonylécből áll (3.25. ábra).
3.25. ábra. Gerébtokos fa ajtó
- Hogyan válasszuk ki a faanyagot? Hogy tároljuk?
- Ablakok és ajtók a biztonságért, vasalatok
- Zsanérok igazítása, javítása (vasalatok)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A tokszárak alsó részét a padlóburkolat (küszöb) alatt vakküszöb köti össze. A gerébtokot a falazás során ún. toknyúlványok segítségével vagy utólag beépítve padvasakkal rögzítették a falszerkezetbe. A tok belső oldalán – ahol a vakolat és a fal között rés vagy egyenetlenség keletkezhet – hézagtakaró lécet helyeztek el. A gerébtokos ajtók tokszárny kapcsolata általában kétszeres ütköztetésű.
A gerébtokos ajtókat a vastagabb (min. egy tégla vastag) kávás vagy anélküli falakban építve, gyakran lakásbejárati ajtóként alkalmazták.
Hevedertokos fa ajtó
A hevedertok a tokszár és a szemöldök mentén azonos heveder méretű tokmagból és az ehhez kétoldalt kapcsolódó horony- és borítólécből áll (3.26. ábra). Rendszerint vékonyabb válaszfalakban alkalmazzák. A tok gyalult kivitelben készül, az ütközéseknél horonnyal ellátva.
3.26. ábra. Hevedertokos faajtó
A horonyléc a nyitási oldalon a horonynál, míg a peremléc a másik oldalon helyezkedik el. A horony- és peremléc belső éleit a falhoz történő csatlakoztatás miatt lesarkítják. A tokszerkezet szélessége pontosan megegyezik a vakolt fal szélességével, a vakolat és a kétoldali peremlécek külső síkjai egy síkba esnek. A vakolási munkáknál a horony- és peremlécek lényegében vezetősávként funkcionálhatnak. A vakolat és a peremlécek csatlakozási vonalát hézagtakaró lécekkel rejtik el. A hevedertokot a beépítés során kampós szegekkel a válaszfalat erősítő lágyvas huzalhoz kapcsolják. így biztosítva van a fal és a tokszerkezet együttdolgozása.
Pallótokos faajtó
A pallótok szerkezeti kialakítása lényegében megegyezik a hevedertokos szerkezettel. A’tokmag ebben az esetben jóval nagyobb, szélessége a vakolt fal szélességével megegyező, ebből adódóan a kétoldali peremlécek (horony- és borítóléc) a vakolat és a pallótok csatlakozási vonalára rátakarnak. A pallótok-szárny kapcsolata szintén kétszeres ütköztetésű. A pallótok rögzítése huzalkötéssel vagy toknyúlványok segítségével történik. Pallótokos kialakítást ma már nem alkalmaznak, legfeljebb felújítási munkáknál fordulhat elő.
Korszerű faajtók
Kültéri korszerű faajtó
A napjainkban jellemző kültéri faajtók kialakítása sok tekintetben hasonlít a korszerű faablakoknál alkalmazottakhoz. A tokszerkezet (a szemöldök és a kétoldali tokszárak) keresztmetszete, a tok-szárny kapcsolat általában azonos az ugyanazon gyártó által készített ablakoknál alkalmazott megoldásokkal (3.27. ábra). (A szelvényszélesség itt is általában 68 és 88 mm.)
3.27. ábra. Korszerű fa bejárati ajtó
A szárnykeret azonban jelentősen megnövelt szelvényméretű. A szárnybetét általában többrétegű (hőszigetelt) lemezeit, de előfordul tömörfa szárnybetét is. Ezeket az üvegezéshez hasonló módon rögzítik (szilikongumi ágyazatba rakva szorítólécek közé) A küszöb vonalában a burkolat alatt a kétoldali tokszárakat vakküszöb köti össze. A burkolat felett a küszöböt általában egyszerű fémprofillal képezik, belső oldalán rugalmas tömítéssel. Ehhez illeszkedik a szárny alsó oldali ütközési felülete. Napjainkban a külső ajtók több ponton záródó biztonsági vasalattal készülnek.
Beltéri korszerű faajtó
A napjainkban jellemző beltéri faajtók kialakítása jelentősen eltér az eddig ismertetettektől. A szemöldökrész és a kétoldali tokszárak keresztmetszete itt is azonos. A tok fő eleme a fallal megegyező szélességű tokbélés, melyhez kétoldalon (csaphornyos illeszkedéssel) takaróléc elemek kapcsolódnak (horonyléc és borítóléc) (3.28. ábra).
3.28. ábra. Korszerű fa beltéri ajtó
Az ajtószárny kétszeres ütköztetéssel kapcsolódik a tokhoz. A belső ütközési felületen rugalmas tömítőprofil található. A beltéri ajtóknál általában nem készül küszöb (a tok lényegében nyitott keret), legfeljebb burkolatváltó sín található a szárny alatt. A tokszerkezetet a pontos beállítást és ékelést követően általában az elhelyezési köz teljes PUR-habbal történő kitöltése rögzíti. Mechanikai rögzítést csak nagyobb tömegű (>40 kg) ajtószárny esetén szükséges alkalmazni.
A korszerű beltéri ajtók általában gyárilag kész felülettel rendelkeznek (a tok többnyire műanyag fóliaborítást kap, az ajtószárny szintén fóliázott vagy furnérozott).