Fémablakok és kombinált ablakok (alu-fa)
Fémablakok
A fémablakok anyagukat tekintve lehetnek acél- vagy alumíniumszerkezetek.
Acélszerkezetű ablakok
Az acélszerkezetű ablakok tok- és szárnykerete melegen hengerelt idomacélokból vagy hidegen hengerelt szelvényekből, valamint sajtolt acéllemez szelvényekből készül. Nagy szilárdságú, kis szerkezeti vastagságú, merev szerkezetek. Régen az acélablakokat elsősorban alárendelt, fűtetlen terekben, műhelyekben, tárolókban, alkalmazták, rendszerint egyrétegű üvegezéssel.
Kedvezőtlen hőtechnikai tulajdonságuk, rossz légzárásuk, valamint korrózióvédelmi igényük miatt nem terjedtek el széles körben. Napjainkban fűtetlen ipari, közlekedési épületeknél fordulnak elő hidegen hengerelt profilokból álló, felületkezelt acél nyílászárók. A tok-szárny kapcsolatnál és az üveg beépítésénél egyaránt gumiprofilokat használnak. A tok a fal felől nyitott; az üreget a beépítéskor hőszigetelő anyaggal töltik ki, így csökkentve a hőhíd hatását.
Az alumínium ablakok kezdetben rúdsajtolással (extrudálással) kialakított üreges szelvényekből készültek, melyek nyúlványai közrefogták a vasalatokat és a tömítőprofilokat. Bár a szerkezetek légzárása megfelelő volt, de a tisztán alumínium tok- és szárnykeretek nagy hőveszteséget okoztak.
Alumínium ablakok
Napjainkban a korszerű alumínium ablakokat eloxált vagy bevonatos felületű, hőhídmentesített profilú tok- és szárnyszerkezettel gyártják. Ennek lényege, hogy a tok és a szárny profiljába hőhídmegszakító műanyag betétek helyezkednek el (3.19. ábra).
- Üveg, fém és kerámia ápolása otthon
- Javítások – Korhadt ablakkeretek helyrehozása
- Tolóablakok – Javítás és hibaelhárítás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
3.19. ábra. Hőszigetelő üvegezésű alumínium ablak
A keretszerkezet így két (külső és belső) részre van osztva, ezeket kötik össze a műanyag távtartók. A két rész statikailag együtt dolgozik, de közöttük a hővezetés akadályozva van. Ezzel a megoldással a tok- és szárny szerkezetek hőtechnikai jellemzői közel megegyeznek a hőszigetelő üvegtáblák kedvező tulajdonságaival.
Előny
A fém ablakok legnagyobb előnye, hogy nem vetemednek, megfelelő korrózióvédelem esetén nedvességre nem érzékenyek, szinte mindenféle biológiai hatásnak ellenállnak. Tartósak, könnyen tisztíthatók, minimális karbantartást igényelnek. Hátrányuk, hogy a hőhídmentesség csak nehezen biztosítható. Az alumíniumprofilok a szállításnál és mozgatásnál sérülékenyek (horpadás, deformáció).
Kombinált ablakok
Kombinált ablakszerkezetek alatt napjainkban elsősorban a fa és alumínium anyagok kedvező tulajdonságainak összepárosításával kifejlesztett, ún. alu-fa ablakokat értjük. Természetesen ezenkívül számos más, vegyes anyaghasználattal képzett kombinált ablak létezik. (Bizonyos értelemben az előző fejezetrészben tárgyalt korszerű alumínium ablak is kombinált (műanyag-alumínium) szerkezetnek tekinthető.)
Alu-fa ablakok
Az alu-fa ablakok (3.20. ábra) lényegében olyan faablakok, amelyek külső felületét alumínium burkolattal látják el, vagyis a tok és a szárny kétrétegű szerkezet.
3.20. ábra. Hőszigetelő üvegezésű kombinált alu-fa ablak
A külső alumínium burkolat védi a fát a külső hatásoktól, ugyanakkor esztétikus külső megjelenést biztosít. A burkolat alatt szellőző légrés található, ami a fa kondíciójának megőrzését szolgálja. Fokozott hőszigetelési igény esetén az alumínium profil és a fa szerkezet közötti üregeket hőszigetelő anyaggal töltik ki.
Az alu-faablakok másik változata éppen fordított kialakítású: a korszerű, hőhídmentes alumínium keretszerkezetek belső felületét faburkolattal látják el. Ez az egyébként rideg alumíniumszerkezetet eltakarva esztétikus belső megjelenést ad a nyílászárónak.
A kombinált alu-fa ablakok napjaink legkorszerűbb nyílászáró szerkezetei. Más típusú ablakhoz viszonyítva messze a legjobb tulajdonságokkal rendelkeznek (hőszigetelés, hanggátlás stb.).