Kerámia falburkolatok tulajdonságai, burkolás menete
A legelterjedtebb hideg falburkolatok a kerámia anyagúak. Ezek sok tekintetben hasonlítanak a kerámia padlóburkoló lapokhoz, általában kisebb lapméretben készülnek és alacsonyabb kopásszilárdsággal rendelkeznek.
A leggyakoribb kerámia falburkolólap-típusok a következők:
- mázas kerámia (csempe) burkolólap;
- keramitlap;
- kőagyag burkolólap;
- kismozaik burkolólap;
- burkolótégla.
A kerámia falburkoló-lapok vastagsága 5-12 mm, formájuk többnyire négyzetes vagy téglalap alakú. Kerámialapos burkolat egyaránt készíthető kerámia, beton, gipsz vagy fa anyagú falfelületekre.
A burkolólapok kétféle módon rögzíthetők a falszerkezethez:
- hagyományos módon ágyazóhabarcsba rakva;
- ragasztással.
Az ágyazóhabarcs rétegvastagsága általában 10-15 mm, ebből adódóan felületkiegyenlítő funkciót is ellát. A ragasztóréteg mindössze 1-4 mm vastag, ezért ragasztott burkolólapok alkalmazásánál a falfelület egyenletességével kapcsolatos követelmények jóval szigorúbbak.
A falburkolólapok felrakását minden esetben burkolat-kiosztási terv alapján kell végezni. Vizes helyiségekben ajánlott a padlósíktól mért min. 2,10 m magasságig, de célszerű teljesen, a mennyezet síkjáig felvezetni a burkolatot. A szükséges lapmennyiség meghatározásánál figyelembe kell venni az ablakok körüli befordulási is.
Burkolási munka
A falburkolás előtt ellenőrizni kell, hogy a szükséges előzetes munkák elkészültek-e, és a szerkezetek készültségi foka, minősége megfelel-e a burkolási munka előfeltételeinek. A különböző gépészeti vezetékek, kábelek, szerelvények, nyílászárók, beépített bútorok (szaniterek) stb. utólagos módosítása már csak a burkolat megbontásával végezhető. A falburkolólapok felrakását minden esetben megelőzi az aljzatot képező falfelület ellenőrzése és előkészítése.
Az előkészítés során a kitüremkedő habarcsmaradványokat, egyéb szennyeződéseket eltávolítják. Hagyományos módon habarcsba rakott falburkolat esetén a megtisztított nyers falfelület általában közvetlenül burkolható. Ragasztott falburkolatnál a falazott szerkezetek kisebb felületi egyenetlenségeit kiküszöbölendő, max. 10 mm vastag cementhabarcs vakolással képeznek burkolásra alkalmas, egyenletes sík aljzatot.
Nedves helyiségek (például fürdőszoba) falburkolásánál külön figyelembe kell venni a belső nedvesség elleni szigetelést (üzemi és használati víz elleni szigetelés). Régen az ilyen vízszigetelés elé rendszerint szigetelésvédő falat építettek, amely közvetlenül képezte a burkolat aljzatát (5.47. ábra). Habarcsba rakott burkolatoknál közvetlenül a szigeteléshez kapcsolódó habarcsréteget rabicháló erősítéssel kell kialakítani. Korszerű fóliaszigetelés esetén a burkolólapok közvetlenül ragaszthatók.
5.47. ábra. Falszigetelés és falburkolat viszonyai
a) rabicerősítésű ágyazóhabarccsal közvetlenül a falszigetelésre rögzített falburkolat; b) szigetelést védőfalra rögzített falburkolat; c) közvetlenül fóliaszigetelésre ragasztott falburkolat
Az előkészítési munkák része a különböző beépített berendezések (pl. fürdőkád, zuhanytálca stb.) védelmének kialakítása is.
Ágyazóhabarcsba rakott falburkolat készítése
A felhasználásra kerülő burkolóanyag tömör vagy porózus szerkezetű lehet. A porózus lapok nedvszívóak, ezért a felrakás előtt kb. 10-12 óra időtartamú áztatás szükséges (gyártói ajánlás szerint). Ha ez elmarad, akkor a lapok elszívják a habarcsból a vizet, és nem jön létre kellő tapadás a lap és az alapfelület között. A tömör szerkezetű lapok kevés vizet tudnak csak felszívni, így ezek áztatására nincs szükség.
A burkolás előtt a falfelületet portalanítani, majd híg cementes mészhabarccsal előfröcskölni (gúzolni) kell. Ezzel egy időben kell megkeverni a cementhabarcsot. Az alkalmazott habarcs összetétele függ a falszerkezet anyagától, illetve a burkolólap típusától (csempeburkolatokhoz alacsonyabb cementtartalmú habarcs szükséges).
A falburkolást a padlóburkolás előtt kell végezni, ezért ha a lábazat a padlóburkoló lap anyagából készül, akkor a falburkolat első sorát lécre helyezik (5.48. ábra). A léc felső síkja megegyezik a lábazat tervezett felső síkjával. (Ehhez előre, pontosan meg kell határozni a padlóburkolat síkját is.)
5.48. ábra. Falburkolat kitűzése
Burkolat-kiosztási terv
A falburkoló munkát minden esetben burkolat-kiosztási terv alapján, kitűzéssel kezdik. A szélekről indulva jelzőlapokat (centrumokat) helyeznek el úgy, hogy azok a burkolóléccel átérhetők legyenek. Gyakran ideiglenesen elhelyezett lapok is segítik a kitűzést. Előbb vízszintes sorok, majd függőleges oszlopok kirakásával határozzák meg (kifeszített zsinórral) a pontos burkolati síkot (5.48. ábra).
Ezt követi a falburkolás
A lapok felrakása hálóban vagy kötésben történhet. Burkoláskor mindig a lapok hátlapjára hordják fel a szükséges habarcsmennyiséget. A fal síkjához való illesztés után a burkolókanál nyelével, ütögetéssel hozzák végleges helyzetbe a lapokat. A sorokat zsinórhoz és függőhöz igazodva rakják fel. A burkolat síkját léccel, a hézagok vízszintességét vízmértékkel ellenőrzik. Az egyenletes hézagszélességet fugakeresztekkel biztosítják. (Zárt hézagképzés esetén is min. 1 mm széles hézagot kell hagyni.)
Az egyes burkolólapok méretre vágása vídiavágóval vagy burkolólapvágó géppel történhet. Előbbi esetén vas derékszög mellett vídiával bekarcolják a vágási vonalat, majd ennek mentén kettétörik a lapokat. A keskenyebb sávokat burkolófogóval tördelik le. A vágást követően a látható éleket csiszolókővel csorbamenetesre kell csiszolni. Csőáttöréseknél a lyukakat fúróval és faragókalapáccsal vagy lyukvágóval alakítják ki.
A burkolás során a habarcsba (ragasztóba) ágyazva kell elhelyezni a különböző, fém vagy műanyag sarokprofilokat, élvédőket, szegélyeket (5.49. ábra). A burkolat felrakása után végzik a felület hézagolását.
5.49. ábra. Beépített profilok a) vízszintes osztóprofil; b) sarokprofilok
Ragasztott falburkoló lapok felrakása
Ragasztással csak teljesen sík, sima, egyenletes felületre rakható lapburkolat. Vakolt felületre, gipszkarton vagy fa építőlemez felületre egyaránt ragasztható lapburkolat, a felület előkészítése azonban gondos munkát igényel. A ragasztott burkolólapokat nem szabad áztatni a felrakás előtt.
Ragasztott falburkolat készítése során először fogas kenőlappal felhordják az adott falfelületre a szükséges ragasztóréteget (5.50. ábra), majd elhelyezik a lapokat. Az alkalmazható ragasztóanyag többféle lehet (cement- vagy műgyanta bázisú, előkevert, száraz, kétkomponensű stb.). A ragasztó rétegvastagsága a fogazat méretétől függ. A burkolás menete megegyezik a hagyományos módon készülő falburkolatokéval. Először jelzőlapokat helyeznek el, majd ezekhez igazodva alakítják ki a sorokat és oszlopokat.
5.50. ábra. Ragasztó felhordása fogas simítóval
Falburkolatok hézagolása
A burkolólapok között a fugahézagok zárt (1-2 mm) és nyitott (2-4 mm) formában képezhetők. A hézagszélesség függ a burkolólapok méretétől, minőségétől, a helyiség rendeltetésétől, illetve az esztétikai igényektől. A falburkolatok hézagolását lényegében ugyanúgy végzik, mint a padlóburkolatokét. A hézagok kitöltéséhez cementtejet, cementhabarcsot vagy egyéb gyorsan kötő, kész fugázó anyagot használnak.