Végigmenő lemez (vagy ellenfödémes) alapok
Az ellenfödémes alapozást akkor alkalmazzuk, ha az altalaj igénybevehetősége csekély, és a teherbíró talajréteg mélyen van, másrészt pedig, ha a talajvíznyomás ellen amúgy is szigetelést leterhelő ellen födémet kell létesíteni.
Régebben téglából készült, boltövekkel határolt lapos boltmezőkkel alakították ki az ellenfödémet, ma inkább vasbetonból építik meg. Utóbbiak különböző rendszerűek lehetnek:
A bordás vasbetonlemez vagy az adott esetnek megfelelően egy vagy két irányban vasalt vasbetonlemez általában tömörfalas épületek esetében használatos. Az ellenfödém a falak alatt vasbeton koszorúgerendához csatlakozik.
A vasbeton mestergerenda-hálózat közti vasbeton ellenfödémek a vázas épületeknél kerülnek alkalmazásra. Ilyenkor hossz- és keresztirányban futó és a pillérek alatt találkozó többtámaszú gerendákkal osztjuk mezőre az épületet.
A gerendaközöket pedig a következő födémszerkezetekkel képezzük ki:
- Két irányban vasalt vasbetonlemezzel (185. ábra).
- Keresztbordás vasbetonlemezzel (186. ábra).
- Vasbeton ellenboltozattal.
- Vasbeton héjboltozattal.
- Népszerűek a modifikált bitumenes szigetelő lemezek
- Hőszigetelő lemezek – típusok és előnyök
- Épülethatároló szerkezetek a hőszigetelésben
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
185. ábra. Gerendahálózat közötti két irányban vasalt vasbetonlemezzel kialakított ellenfödém
Ha a mezőket határoló gerendák keskenyek, és a pillérek vaskosak, úgy a gerendákat a pillérek alatt a 185. ábrán látható módon szélesítjük ki. A sokszor igen nagyméretű mester- és fiókgerendák zsaluzatát a 185. vagy a 186. ábra szerint lehet elkészíteni.
186. ábra. Gerendahálózat közti keresztbordás vasbeton ellenfödém
Az összefüggő vastag vasbetonlemez (187. ábra) anyagban kevésbé takarékos megoldás.
187. ábra. Összefüggő vasbeton alaplemez
A 188 a ábra olyan megoldást mutat, ahol az alaplemez felett a csatornázási vezetékek még elhelyezhetők. A 188 b-c ábra szerinti esetben a vezetékhálózatot az ellenfödémben létesített aknába kell beépíteni, vagy a vezetékek, csövek részére kell az ellenfödém alatt bújható vagy járható csőfolyosót (188 d ábra) kiképezni. A csövek a koszorú-, illetőleg mestergerendákon a semleges tengelyhez közel haladjanak át, és részükre csőhüvelyt kell a gerendákba előzetesen beépíteni.
188. ábra. Az egész épület alatt készülő összefüggő vasbeton lemezalap és a csatornázási stb. vezetékek kapcsolata
A vasbeton gombafödém szintén használható ellenfödém céljára (szerkezeti értelmét lásd később a „Födémek” című szövegcsoportban). A pillérek alatt szükséges födémvastagítás a födém felső oldalán (189 a ábra) és az altalaj felől (189 b ábra) egyaránt kiképezhető.
189. ábra. Vasbeton gombafödémes alapok
Megjegyzés
Előfordulhat, hogy a tömörfalas épület középfolyosó melletti főfalait helyezzük rá egy vasbeton szerkezetű közös alaplemez sávra. Ugyanígy a vázas épületek középfolyosói mellett kialakuló két oszlopsor is ráhelyezhető egy vasbeton szerkezetű közös alaplemez sávra.
Méretezési szempontok; az altalaj és a lemezalapok közötti összefüggés
A méretezés szempontjából:
- Igen merevnek tekinthetjük a lemezt akkor, ha alaprajzi kiterjedése aránylag kicsi, de magassága nagy; másrészt ha az altalaj igen puha (folyadékszerűen viselkedő).
- Rugalmas ágyazásénak tekinthetjük a lemezt akkor, ha hajlékony (nagy kiterjedésű és kis magasságú). Ez a feltevés tömör, szemcsés, vagy kemény altalaj esetében indokolt.
Általában a lemezalapok vastagsága mindkét irányú vízszintes kiterjedésükhöz viszonyítva csekély, ezért hajlékony szerkezetnek minősíthetők. (Ez alól kivételt képeznek a ma már ritkán alkalmazott, téglából falazott ellenboltozatok.)
Az alaplemezek szervesen összefüggnek az építmény többi szerkezetével. Erőjátékuk kihat az építmény egyéb szerkezeteire, ezért helyes méretezésüknek nagy fontossága van.
A lemezalapok alatt kialakuló talpfeszültségekre befolyással van: a) alaptest merevsége, b) az altalaj merevsége, c) az egész építmény merevsége, d) a nyomások szétterjedése az altalajban, e) az alaplemez szélén előálló oldalkitérés.