Vízgyűjtő és vízelvezető szerkezetek
A magastetők egyik legjelentősebb kiegészítő szerkezetei a vízgyűjtő- és vízelvezető elemek. A vízelevezetés fő részei: ereszcsatorna, lefolyócső és ezeket tartó rögzítő fémelemek (1.165. ábra).
1.165. ábra. Vízgyűjtő és vízelvezető szerkezeti elemek, részletek a) tetősíkon fekvő; b) függő; c) párkányon ülő rejtett; d) falhoz csatlakozó rejtett ereszcsatorna (attikacsatorna)
Az ereszcsatorna összegyűjti és a lefolyócsőhöz vezeti a tetőről összegyűlt vizet. Anyaga horgany, horganyzott acél, alumínium, vörösréz, illetve kemény PVC lehet. Keresztmetszete általában félkör, ritkán nyitott négyszög (ez utóbbi alkalmazása kedvezőtlen).
Az ereszcsatorna elhelyezkedése alapján lehet:
- tetősíkon fekvő;
- párkányon ülő (vagy rejtett);
- függő ereszcsatorna.
Utóbbi alkalmazása a legkedvezőbb és egyben a legelterjedtebb is. Független a tetőfedéstől, így átalakítás, javítás vagy csere esetén sincs szükség annak megbontására. Az ereszcsatorna és lefolyócső keresztmetszeti méretét, a lefolyók számát stb. külön számítással kell meghatározni a tetőfelület és az adott területre (országra) vonatkozó mértékadó csapadékmennyiség függvényében.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Csapvíz mennyire lehet ártalmas?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az ereszcsatornákat a fedélszerkezethez kapcsolódó kampós acélok tartják, amelyekhez lemezrugókkal rögzítik. A kampós acélok pontos beállításával adható meg a csatorna lejtése (0,3-0,5%).
Az ereszcsatorna elhelyezése, kialakítása minden esetben pontos munkát igényel. A függő ereszcsatornát úgy kell kialakítani, hogy a tetőről lefolyó vizet maradéktalanul felfogja, de ne akadhasson fenn rajta nagy mennyiségben hó (a belső oldali, homlokzat felőli élét 1 cm-rel túl kell emelni). Ugyanakkor ügyelni kell arra is, hogy a csatorna ne akadályozza a levegő bejutását a tetőfedés szellőző légrétegébe (ne takarja el jelentősen a beömlő nyílásokat). A tetőfedés alátéthéjazatán lefolyó nedvesség -az ereszcsatorna anyagához igazodó szegélylemezzel- bevezethető az ereszcsatornába vagy a csatorna alatt lecsepegtethető.
A lefolyócső a homlokzati fal mentén az eresz szintjéről a terepszintig (vagy az alá) vezeti a csapadékvizet. Anyaga megegyezik az ereszcsatorna anyagával. Rögzítését falba kötött csőbilincsek biztosítják. A homlokzati falsík elé „ugró” ereszrészről könyökcsövek segítségével vezetik a falsíkhoz.