A fertőtlenítésre vonatkozó tudnivalók összefoglalása
Amint azt az előző cikkekben részben láthattuk, a fürdőmedencék vizének fertőtlenítésére jelenleg igen sokféle termék kapható kereskedelmi forgalomban.
A brómmal együtt alkalmazott ózon nem jelent valódi alternatívát. A bróm oxidációs ereje túl gyenge ahhoz, hogy a medence vizét stabil állapotban tartsa. Erős mérgező hatása miatt csak nagyon stabil „pálcák” formájában kapható, ezeknek megvan az a hátrányos tulajdonságuk, hogy nehezen oldhatók. Ezért adagoló segédeszközöket használnak, amelyek azonban csak korlátozottan segítenek a helyzeten. Normál gondozás és nagy hőmérsékletek esetén sokszor zavarossá válik a víz.
A szerző tapasztalatai szerint ilyenkor még a gyártó által előírt adagolásban alkalmazott algásodás elleni szer sem segített; a helyzetet csak a folyékony klór mentette meg. Ez nem azt jelenti, hogy a nagyobb ráfordítással végzett gondozás teljesen eredménytelen lenne. Aki viszont klórallergiára visszavezethető okok miatt áttér az ózon-bróm kombinációra, esetleg ki fog ábrándulni, ha kiderül, hogy további javító intézkedésekre kényszerül.
A szaküzletekben manapság fertőtlenítés céljára árusított klór azonban nem tisztán természetes állapotában vásárolható meg, hanem az UV-sugarak és a hő hatására bekövetkező gyors bomlás ellen sokféleképpen stabilizált termék.
Sok felhasználó, aki a késztermékekkel klórozott medencék miatti panaszokról számolt be, pozitív tapasztalatokat szerzett a só-elektrolitikus eljárással. Ennél a panaszok elmaradtak, pedig, amint azt már említettük, ebben az esetben is klórt alkalmaznak, azonban adalékok nélkül és általában kisebb adagokban, mivel az elektrolitikus úton előállított klór gyorsabban bomlik és egyáltalán nincs depóhatása.
A különböző fertőtlenítő hatások összehasonlítása
A következőkben a biguanidok alkalmazását vizsgáljuk a hidrogén-peroxiddal, a sóelekrolízissel, az aktív oxigénnel és a triklórral összehasonlítva, egy 50 m3-es medence példáján. A biguanidok és a hidrogén-peroxid, amint az ismeretes, sem ingerlést, sem allergiát nem okoznak.
A sós víz és az elektrilítikus úton előállított klór együttesen lágy vizet hoznak létre, amit a bőr kellemesnek érez. Fontos, hogy a só íze ne legyen észlelhető. Akik a triklórról a sóelektrolízisre álltak át, kivétel nélkül arról számoltak be, hogy bőrpanaszaik teljesen megszűntek. Az általános közérzetük pedig sokkal jobb lett. A triklór ugyanis agresszív és kiszárítja a bőrt. Az izocianursavnak szintén lehetnek negatív hatásai a bőrre.
A környezeti ártalmak
Az összes említett fertőtlenítő eljárásnak hatása van a környezetre. A legrosszabb ebből a szempontból a triklór megítélése, amelynél egy feldolgozott termékkel van dolgunk, az alkalmazott cianursav pedig a talajvízbe kerülve ketyegő időzített bombát jelenthet.
Az elektrolízissel előállított klór lebomlik, a biguanidok szintén. A hidrogén-peroxidnak környezetvédelmi szempontból nincs jelentősége.
Végkövetkeztetések
A biguanidok a klór valódi alternatívájának tekinthetők. Az alkalmazásukkor felmerülő költségek azonban nagyon nagyok. A triklór olcsó, de agresszív, és környezetvédelmi szempontból sem javasolható. A szerző álláspontja szerint a középutat a sóelektrolízis képviseli. Ennek a rendszernek az alkalmazása magas szintű fürdési komfortot jelent, ugyanakkor a környezet szennyezése szempontjából is elfogadható tartományban helyezkedik el. A klór tárolásakor jelentkező negatív hatásokat, így a szagterhelést és az oxidációt, továbbá a tartályok felnyitásakor a légutak ingerlését is figyelembe kell venni. Mi ezért a sóelektrolízisre való áttérést javasoljuk.
Fürdőmedencék és pezsgőfürdők kezelése
Vízkémiai paraméterek beállítása
pH-érték
A medencékhez pH = 7,2-7,6 érték az ajánlott. pH =7,8 feletti értéknél a víz az egészségre már ártalmas lehet, ill. a fertőtlenítés hatékonysága csökken.
Teljes alkálianyag-tartalom (TA), összlúgosság
Az összlúgosságot okozó anyagok adják a víz pH-pufferkapacitását, amely kis mennyiségű sav vagy lúg hozzáadásánál nem engedi a pH-érték módosulását. Túl nagy alkálianyag-tartalomnál a pH-érték csökkentése gondot okoz, ezért elsőként az ideális 80-120 ppm közötti teljes alkálianyag-tartalmat kell beállítani.
Vízkeménység
A víz keménységét a vízben oldott kalcium- és magnéziumsók mennyisége határozza meg. A kemény vízben ezekből a sókból túl sok van feloldva, ezért a vízkő kiválik a medence falán, és a csővezetékekben, jelentős károkat okozva ezzel a gépészeti egységekben. Kemény víz esetében vízkőkiválást megakadályozó vegyszer adagolása ajánlott.
Fertőtlenítés
A fertőtlenítőszerrel csökkentjük a medence vizében lévő mikroorganizmusokat, baktériumokat, algákat, gombákat, vírusokat. Masszázsmedencékben a 30 °C feletti hőmérséklet miatt könnyen elszaporodnak a baktériumok, ugyanakkor ezen a hőmérsékleten a klór hatékonysága már csökken. Ezért brómot és oxigénes vízfertőtlenítőt vagy hidrogén-peroxidos vegyszert célszerű alkalmazni. Automatikus vízfertőtlenítés alternatív technológiával
Sóbontó. A legkorszerűbb és legbiztonságosabb eljárás, amely teljesen automatikus és minimális a fenntartási költsége. A medencében konyhasót kell feloldani. A szűrési körbe beépített sóbontó cella által előállított klór végzi a fertőtlenítést.
Előnyei. Elmarad a klórozószer, a víz szagtalan és nem csípi a szemet, kicsi az üzemeltetési költség és az eljárás ára néhány év alatt megtérül. UV-fertőtlenítés. A vizet 253,7 nm hullámhosszú UV-C sugárzást kibocsátó UV-lámpa fertőtleníti. Ez a sugárzás megöli a baktériumokat, vírusokat és az egysejtű élőlényeket, ezért kevesebb fertőtlenítő vegyszert kell adagolni. Kiegészítő vízkezelésként az aktív oxigénes fertőtlenítést ajánlunk.
Pelyhesítés
Az uszodavízben lebegő nagyon apró kolloid szennyeződéseket, mint például az algákat a szűrő nem képes kiszűrni. A pelyhesítőszerek az apró részecskéket nagyobb méretű pelyhekben gyűjtik össze, amely már szűrhető.
Algaölés
A medence vizében a fertőtlenítőszerek ellenére is képződhetnek algák. Az algaölő szerek fő funkciója az algásodás megelőzése.
Illatanyagok
A medence vize ízlés szerint illatosítható. Az illatanyagok segítenek a relaxálásban, ellazulásban és elnyomják a vízkezelő szerek illatát.