Tetőnyílások és tetőablakok (nádtetőknél)
A hagyományos tetőkön rendkívül ritka a tetőnyílás, padlásablak; funkciója a padlásszellőzés vagy szénaleadó ajtónyílás. A nyílások lapos körszegmens ívvel záródtak. Az üdülés céljára átépített, illetve az újonnan épülő nádfedések a padlástéri köríves és négyszögablakok miatt új, egyre jobban elterjedő formákat mutatnak, a legömbölyödő sarkú négyszögű tetőnyílásokkal együtt.
Megmutatunk néhány hagyományos, átépített és új tetőablaknyílást és védőnádazást. A védőnádazás alsó végződése vagy merőleges a védőnád síkjára, vagy függőleges. Ezek a végződések hagyományosan és hagyománykövetően egy síkban tartják a nádvéget. Újabban a védőnádat a vízszintes eresz metszetére emlékeztetően felveréssel „kihegyezik”, a látszóél így vékonyabb, másfelől a kilátás szöge is nyitottabb.
74. kép. Eredeti, velencei-tavi tetőablak. A kb. 100 éves épület tetőnyílását ablakbeépítéssel átalakították. Félköríves nyílással, a párkány alatt nádköténnyel és szorítóléccel. A védőnád végződése merőleges.
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
- Háztető javítása és munkák elvégzése, tippek!
- Építkezés – Hogyan, miből épült a lakás?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
75. kép. Hagyományos parasztház tetőszellőző-átépítés után, négyszögablakkal. A négyszöget a külső nádfedés már értelemszerűen legömbölyítve zárja. Sajátos ötlet az ablakkönyöklő előtti kötényen elhelyezett, nádba csomagolt köracél szorítóléc, valamint a nádhenger. A védőnád végződése merőleges.
76. kép. Új üdülő tetőablaka.
77. kép. Építész által tervezett új üdülő tetőablaka. A 76. és 77. képen két eltérő forma látható. Mindkettőnél azonos azonban a hagyományos nádfedő mesterség elemeinek alkalmazása. A kúp/henger felületű védőnád merőleges végződésű.
Ablakvédő nádazás
A külső felülete kúppalástként vagy hengerpalástként látszik, újabban a négyszögablakok térhódításával a legömbölyített sarkú téglányhasáb-formák terjednek. Az ablakkeretező nádborítás egyik végét bedolgozzák a tetőbe, a másik végét (ereszoldal) felveréssel tömörítik. A tömörítés 25-30 cm tömör véget mutat, amely vagy merőleges a tömörített nádszálakra, vagy függőleges síkban zár le. (Ez tájanként és nádazónként, tervezőnként változó.) Újabban terjed az élre tömörítés (I. 78. kép), ez keskenyebbnek mutatja a keretezést, és az ablaksíktól kifelé szélesedő nyílás a kilátás szögét is javítja.
78. kép. Élre felvert ablakkeretezés Bánhegyi bemutató épületén.
Járható tetőnyílások
Ez a kialakítás a hagyományos szénaleadó funkcióból eredeztethető.
79. kép. Tetőbejárat jellegű, padlóvonaltól induló tetőablak, oldalán nádtakarással Szigligeten.
80. kép. Bejárat a tetőn keresztül egy új gazdasági épületen, oldalán lécráccsal (fotó: Varga Nádipari Vállalkozás).
Ereszszegélybe metsző ablakok
Gyakran a tetőtér-beépítésnél a főfalnál térdfal magasítás készül. Ilyen esetekben az ablakot az íves vonalban vezetett ereszszegély védi.
81. kép. A sukorói ház térdfalablakainál megszakad az eresz.
82. kép. Az ablak a fal síkjában van, a védőnádazást a változó magasságú eresz látja el Szigligeten.
83. kép. A földszinti és tetőtéri ablak kilép a főfal síkjából, a védőnádazást a badacsonyi házban a változó vonalvezetésű eresz látja el.
84. kép. Hasonló megoldás egy velencei lakóháznál.
Tetőablakok a földszinti főfal síkjában
85. kép. A képen, egy magyar vállalkozó hollandiai munkáján két megoldás látható.
„Vápaablakok”
A nyeregtetők metsződésében kialakított belső helyiségek bevilágítása jó tájolással vápaablakkal oldható meg, ezt az ablakelhelyezést a hagyományos tetőknél nem alkalmazták. Az üdülő és lakó célra épített újabb nádfedeles házakon készültek figyelemre méltó kísérletek.
86. kép. Egy velencei megoldás.
87. kép. Míves vápaablak tetőerkéllyel kombinálva Velencén.
88. kép. Vápa melletti páros ablak.
Tetősíkablakok
Az utóbbi évtizedekben terjedő tetősíkablakok megjelentek néhány holland házon. Várhatóan nálunk is terjedni fognak a nádtetőkön is
89. kép. Tetőnyílás tetősíkban fekvő (Velux) ablakkal Hollandiában.