Saját építésű konyha a legkisebb térben
Minden szekrény méretre készült Különben nem is lehetne működőképes konyhát létesíteni ilyen kis területen. A ház az ötvenes évekből származik. Ennek megfelelően a konyhaberendezés egy tűzhelyből, egy kőmosogatóból és egy alsó szekrényből állt. Az új lakók négy főzőlapos tűzhelyet akartak sütővel, hűtőszekrényt, beépített nemesacél mosogatót és megfelelő mennyiségű szekrényt edénynek, főzőedénynek és háztartási eszközöknek. Kész szekrénysorral ez persze lehetetlen volt. A saját készítéssel a szűk tér minden centiméterét kihasználták.
Működőképes konyha csupáncsak 2,5 négyzetméteren. Ezt a saját építésű szekrények és a keskeny elektromos gépek teszik lehetővé.
A felső szekrénnyel körbeépítették a kiugró falat. A legnagyobb szekrényt először a vízmértékkel be kellett igazítani, majd felakasztani.
A keskeny elektromos berendezések sok helyet takarítanak meg ebben a kis beépített konyhában
Csodálatos térbeépítés – milliméterpapíron
Milliméterpapír, vonalzó, colstok és ceruza voltak kezdetben a legfontosabb szerszámok. A helyiség pontos felmérése minden sarokkal, kiugrással és az elektromos gépek méretei a tervezés elengedhetetlen feltételei. A mosogató helye is adott, mert a vízcsatlakozó nem helyezhető át. Már az elektromos gépekkel is megtakaríthatunk helyet. A gyártók a normál 60 cm-es berendezések mellett gyártanak 45 cm széles, mégis jó műszaki tulajdonságokkal rendelkező tűzhelyeket. A szekrényeket pontosan ezekbe a közökbe építhetjük be, így nem veszítünk el helyet.
A szekrények anyagait az áruházakban lehet kapni. Sokcélú polcanyagból, lekerekített éllel és fehérrel rétegelt, 19 mm vastag forgácslemezből készülnek a felső és alsó szekrények. Ezeknek a bútorlapoknak az az előnyük, hogy az éleket nem kell külön megmunkálni. A bútortesteket elemenként csavarozzák össze, és szilárd tetejük van. A lábazat 10 cm magas.
Mivel a szekrényeknek nincs állítható lábuk, műanyag ékekkel kell az egyenetlenségeket kiegyenlíteni, amiket a felépítéskor a függőleges felületek alá tolunk. Az alsó szekrények 82 cm magasak, a munkalappal együtt a munkamagasság 86 cm lesz.
A rajzon látható, hogyan lehet a konyhában minden sarkot kihasználni úgy, hogy a hűtőszekrényt, a tűzhelyet, a megfelelő mennyiségű szekrényt és a munkalapot el lehessen helyezni.
A felső szekrénytesteket derékszögben akasztották fel. Jól kivehető, mennyi helyet nyerhetünk a saját kezűleg készített szekrényekkel.
A mosogató alsó szekrénye és az üvegtartó polc a helyükön állnak. A padló egyenetlenségeit műanyag ékekkel kell kiegyenlíteni.
A hűtőszekrény csak 45 cm széles, ami egy kis háztartáshoz elég. Itt világosan látható, hogy a kész konyhabútor nem fér el.
A sarokszekrényt az ablakpárkány magasságához igazították. A munkalap ezen a területen nagyon bonyolult alakú, és méretre fűrészelt.
Saját készítésű szekrényekkel minden sarkot okosan ki lehet használni
Ablakkeret sablon szerint
Ahhoz, hogy a konyhában még ki lehessen nyitni az ablakot, az alsó szekrény csak 65 cm magas lehet. Problémát okozott ezen a területen az is, hogy a munkaasztalt a lekerekített élek miatt két részből állították össze. Éppen a tűzhely környékén értékes rakodóhelyet biztosít. A felső szekrények stabil teste egységesen 60 cm magas és 30 cm mély. Alsó és felső lemezként 30 cm mély bútorlemezt használtak lekerekített élekkel. Az oldal- és a közbenső falak 19 mm vastag fehér forgácslemezből készültek. A szekrény függőleges részei furatokkal vannak ellátva, hogy a fektetett polcok különböző magasságba állíthatók legyenek.
A részeket egymással össze kell csavarozni. A felső szekrények stabilitását a szintén 19 mm vastag anyagból készült hátlap biztosítja, amit hátulról a test kereteire csavaroznak. Két lekerekített hosszanti élük van az elemeknek, amikből az ajtókat szabják. Ez az anyag különböző szélességekben, különféle felületekkel kapható. Itt fehéret használtak. A lemezeket csak hosszában kell elvágni. A vágás éleit élburkolattal látjuk el. A szekrényajtókat pántokkal erősítik fel, amin az ajtók jól beigazíthatok.
Mielőtt a munkalapot szerelik, az éleket, a lemeztoldásokat és a hűtőszekrény mögötti levegőztető lemez kivágásait szilikon tömítőmasszával ki kell kenni. Végül a fal fugái és a tűzhelyhez vezető átmenet is szilikonnal tömítendők.
A mosogató kivágása készen van. A mosogatót minden élhez képest egyenlő távolságban kell elhelyezni. Ha szükséges, a kivágást fareszelővel meg kell munkálni.
Az ablakpárkányt is munkafelületté alakították ki. Az alacsony alsó szekrények miatt itt átfutó lemezt lehetett alkalmazni.
A munkalap két részből áll, amit speciális bevonattal összekötnek. A kötésnél és főleg a mosogató környékén szilikonnal kell tömíteni.
A munkalap vágási élét egy burkolócsíkkal takarjuk le. A munkalap egy kicsit a tűzhely fölé nyúlik, és ezen a helyen jól lezárható.
A szekrényajtókat két élükön kerekítik le. Ez az anyag 29,4-59,4 cm méretben kapható. A vágott éleket körül kell ragasztani.
A mosogató alsó szekrényének ajtaja nagyon keskeny, hogy ott a hűtőszekrény elférjen. Mögötte egy mélyen a sarokig húzódó rakodótér van.