A padlószőnyeg fajtái és tulajdonságai
A padlószőnyeggel burkolt helyiségekben igazán otthonosan érezhetjük magunkat; kísértést érzünk, hogy lerúgjuk a cipőnket és kényelmesen hátradőljünk egy fotelben. Nem csoda, hogy a padlószőnyeg a nappalik, dolgozószobák és hálószobák népszerű burkolata. A megfelelő szőnyeg kiválasztása azonban nem egyszerű: a színek, minták, textúrák és különböző minőségű szőnyegek választéka hihetetlenül gazdag. Ezért aztán, ha rászánjuk az időt a keresgélésre, biztosan megtaláljuk a nekünk megfelelő típust.
Tulajdonságok
(*kicsi, **közepes,***nagy)
- hőtárolás***
- hangszigetelés***
- tartósság**
- könnyű karbantarthatóság*
- vízállóság*
A padlószőnyegek választéka hatalmas, ezért vásárlás előtt alaposan tájékozódjunk, és szempontjainkat ismertetve kérjünk tanácsot az építőanyag-kereskedésben.
A gyártók a padlószőnyegeket kopásállóság szerint osztályozzák: léteznek erős igénybevételre, lakóterekbe (nappali, előszoba), általános igénybevételre (hálószoba) és kevésbé igénybe vett területekre (tárolók) szánt szőnyegek. Emellett arra is figyeljünk, hogy miből készül a szőnyeg: 100 % gyapjúból, 100 % szintetikus szálból, vagy a kettő különféle arányú keverékéből. A gyapjúszőnyeg még ma is verhetetlennek bizonyul a kényelem, kopásállóság és tűzállóság terén, ugyanakkor azonban nagyon drága is.
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
- Fafesték leszedése fafelületekről, padlóról [TIPP 2021]
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szintetikus szálból készült szőnyegek legnagyobb hátránya a rossz tűzállóságuk, emellett kevésbé szépek is a gyapjúszőnyegeknél. Gyakran készítenek 80 % gyapjú/20 % nejlon anyagú szőnyegeket. Nedves helyiségekbe inkább szintetikus szálat tartalmazó szőnyeg való, amely gyorsan kiszárad és nem penészedik. A szőnyegek élettartama is nagyon eltérő: egy jó minőségű, sűrű szövésű gyapjúszövet élettartama, amely 80 % gyapjú/20 % nejlon alapanyagból készült, akár 15 év is lehet, míg egy könnyű, olcsó szőnyeg már 1-2 év alatt elkopik.
A padlószőnyegek előnyei és hátrányai
Előnyök
- meleg és kényelmes
- hatalmas a szín-, minta- és anyagválasztéka
- többféle árfekvésben kapható
- jó hangszigetelő
- különösen alkalmas hálószobába, előszobába, lépcsőkre, játszószobába és nappaliba
Hátrányok
- könnyen szennyeződik és nehéz tisztítani
- magába gyűjti a port, ami allergiát és asztmát okoz (ezért gyerekszobába nem ajánlott)
- nem alkalmas konyhába és (a teljesen szintetikus változatokat kivéve) rosszul tűri a nedvességet
Manapság a tűzött szőnyegek különösen nagy választékban állnak rendelkezésre. Ezeknél gyártáskor tűk hurkolják a fonalat a polipropilén hátlapra, a felület folytonos huroksorokból áll. A hurkokból álló felülettel készült szőnyeg a buklé (hurkolt) szőnyeg. A vágott hurkokkal készült szőnyeg a velúrszőnyeg. A kialakítás alapvetően meghatározza a szőnyeg megjelenését.
A padlószőnyegeket eredetileg szövéssel állították elő; még ma is kaphatók szövött szőnyegek. Ez a változat tartós, ugyanakkor drága; általában gazdagon mintázott. A szövött szőnyeg drága, mert sok alapanyag és idő szükséges az előállításához, ugyanakkor azonban hosszabb az élettartama az olcsóbb tűzött szőnyegeknél. Egy jó minőségű tűzött szőnyeg viszont már e téren is felveszi a szövött szőnyegekkel a versenyt. A sűrű szövésű hátlappal kialakított szőnyeg tovább tart, mint amelyiknek lazább a hátlapja.
A padlószőnyeg legolcsóbb változatainál a szintetikus szálakat a hátlapra ragasztják, ezek gyakran lapok formájában kaphatók. Bár ez a változat kevésbé tartós a többi típusnál, ugyanakkor kisebb alapterületű helyiségekben, vagy ahol hozzá kell férni a padló alatti részekhez, jó szolgálatot tehet. További előnye, hogy a kopott elemeket a teljes burkolat felszedése nélkül ki lehet cserélni.
Izgalmas újdonság az újrahasznosított hulladékanyagokból (pl. üdítős palack) készült padlószőnyeg. Ezek a szőnyegek azonban egyelőre elég durvák, így inkább kereskedelmi és ipari létesítményekben használják őket, bár a technológia a jövőben kétségkívül fejlődni fog.
A burkolat megtervezése
A padlószőnyeg számtalan változatban kapható. A hurkok lehetnek magasak vagy alacsonyak, vastagok vagy vékonyak, egyenesek vagy csavartak; a szőnyeg lehet vágatlan, azaz hurkolt (buklé) vagy vágott, azaz velúr. A velúrszőnyeg elegáns és sima felületű, viszont jobban meglátszanak rajta a lábnyomok. Ugyanakkor kopásállósága nem feltétlenül rosszabb, mint a hurkolt szőnyegé.
A hurkolt szőnyegnél a fonalhurkokat nem nyírják meg: ezek a szőnyegek kevésbé elegánsak, tagoltabb a felületük, viszont kevésbé látszanak rajtuk a benyomódások. A vastag velúrszőnyeg nagyon puha hatású, viszont a forgalmas helyeken hamar lelapul. A nagyon hosszú szállal készült padlószőnyegeket nehéz tisztán tartani. A következőkben ismertetjük a legelterjedtebb szőnyegtípusokat.
Padlószőnyegek fajtái
Berber: A berber szőnyeg hurkolt gyapjúszőnyeg, régebben inkább halvány természetes színekben készítették, manapság viszont már nagy színválasztékban kapható. A legtöbb helyiségben jól alkalmazható.
Buklé-velúr: Ez típus a hurkolt szőnyeg testességét és a velúr elegáns megjelenését kombinálja. A kétféle típus keresztezésével kellemes, textúráit megjelenésű felület jött létre. Ez a típus olcsó, és a legtöbb helyiségben alkalmazható, bár a nagyobb forgalmú helyeken (előszoba, lépcső, lépcsőpihenő) hamar lelapul.
Velúr: A velúr, azaz vágott hurkokkal készült szőnyeg puha és sima felületű, emellett nagyon elegáns. Viszonylag tartós is, bár ne feledjük, hogy általában meglátszanak rajta a lábnyomok és a porszívó hagyta csíkok.
Frieze: Ennél a velúrszőnyeg-típusnál megcsavarják a szálakat, így kevésbé látszanak rajta a lábnyomok. Sima felületű szőnyeg, a hagyományos velúrszőnyeg hátrányai nélkül. A legtöbb helyiségben jól alkalmazható, és a tömöttebb változatok a nagyobb igénybevételt is jól tűrik. A legtömöttebb változatok a „nyomásálló” típusok.
Alacsony hurkokkal készült szőnyeg: Ez a típus általában műszálból készül, nagy színválasztékban kapható; tweed változata is létezik, ahol a fonal több színű (melírozott). Nagyon tartós és kiválóan alkalmas játszószobákba, gyerekszobába, viszont rosszul tűri a nedvességet.
Az Egyesült Államokban a legnépszerűbb padlószőnyeg típus a saxony; különösen a tömöttebb változatok kényelmesek és tartósak.
A padlószőnyeg az összes létező színben kapható, ezért biztosan megtaláljuk a bútorainkhoz és a falak színéhez legjobban illő változatot.
A 80 %-ban gyapjúból és 20 %-ban műszálból készült szőnyeg tartós, ugyanakkor kényelmes és szép is.
A csavart hurkokkal készült szőnyegen nem látszanak meg a lábnyomok és egyéb benyomódások.
A padlószőnyeg a legmelegebb az összes burkolattípus közül, emellett elegáns és kényelmes is.
Nem minden szövött szőnyeg készül a szállodákban látható változatoknál megszokott élénk mintázattal. Ezek a rombuszmotívumok elegáns felületet hoznak létre, anélkül, hogy a mintázat túl nyomasztó lenne.
Karbantartás
A padlószőnyeget legalább hetente egyszer porszívózzuk át. A szagok és a beivódott szennyeződések eltávolítására spray-t használjunk, majd a habot porszívózzuk fel. Nagyobb igénybevétel után vagy ha a szőnyeg elveszti színét, érdemes profi szőnyegtisztító céggel kitisztíttatni. Ha mégsem szeretnénk szakembert hívni, száraz és folyékony tisztítószerek széles skálája áll rendelkezésünkre, amelyeket szőnyegtisztító géppel alkalmazhatunk.
A finom virágmintázat a régmúlt idők hangulatát idézi, és igazán elegáns megoldás egy hálószobába.
Léteznek gőzzel működő tisztítógépek (bár ezek némelyike megsértheti a szőnyeget), ezeket kölcsönözni lehet. A munka megkezdése előtt porszívózzuk át a felületet. A lehető legtöbb bútort vigyük ki a helyiségből, a bennmaradó darabok lábát pedig nejlon- vagy buborékos fóliával tekerjük körbe. Tisztításkor ne jusson túl sok nedvesség a szőnyegbe, mert különben károsodhat a hátlap. A gyorsabb száradáshoz nyissuk ki az ablakot, és takarítás után legalább 2 órán át ne használjuk a helyiséget.