Fa padlóburkolatok felületkezelése
Bár sokszor a tömörfa elemeket is gyárilag felületkezelve árusítják, előfordulhat, hogy mégis kezeletlen natúr felületű elemek beépítése mellett döntünk, amelyet később mi magunk fogunk majd bevonni. Az is elképzelhető, hogy csak felújítani szeretnénk a régi fa padlóburkolatot, ami átcsiszolás és felületkezelést jelent. A fafelület megjelenését pácolással, maratással, színes lakkozással vagy festéssel módosíthatjuk. A kezeletlen fafelületet pedig mindenképpen védeni kell, ami viaszolást, lakkozást vagy olajozást jelenthet.
A szalagparketta-elemeket gyárilag lakkozzák, így ezeknél semmilyen további védőbevonatra nincsen szükség. A gyártó általában ajánl megfelelő ápolószereket, amelyekkel karbantarthatjuk a felületet, illetve a rések és repedések tömítésére színben megfelelő folyékony fát.
Alapszabályok
- A felületkezelést csak akkor kezdjük el, ha a burkolat ragasztóanyaga már teljesen megkötött.
- Kérjünk tanácsot a szakkereskedésben, ill. kövessük a gyártó utasításait.
- Alkalmazás előtt mindig próbáljuk ki az adott felületkezelő anyagot a burkolat egy kevésbé látható pontján, vagy egy hulladék darabon.
- Ügyeljünk a biztonságra! Gondoskodjunk a helyiség megfelelő szellőzéséről, és a felületkezelő anyag felhordása közben viseljünk erős gumikesztyűt. A felületkezelő anyaggal átitatott rongyok (különösen igaz ez a lenolaj alapú felületkezelő anyagok esetén) és a fűrészpor egyaránt rendkívül tűzveszélyesek. Csiszoláskor oltsuk ki a gázkészülékek őrlángjait, és semmiképpen ne gyújtsunk gyufát vagy bármilyen más lángot.
A padló előkészítése felületkezeléshez
Ha a már felületkezelt fa padlóburkolatot festeni, lakkozni vagy pácolni akarjuk, a már meglévő bevonatot el kell távolítanunk. A felületkezelés nélküli, de durva felületű elemeket pedig először simára kell csiszolni. Ha az elemek jó állapotban vannak, egy fadarab köré tekert közepes finomságú csiszolópapírral csiszoljuk át a felületüket. Csiszológép használatakor óvatosan dolgozzunk, nehogy túl sok anyagot szedjünk le; a géppel egy gyakorlatlan laikus szinte kivésheti a padlófelületet. Az előkészítés utolsó lépéseként alaposan porszívózzuk át a padlót, majd könnyűbenzinbe mártott tiszta ronggyal töröljük át.
Ha gyárilag gyalult, új pallókat építünk be, egyszerűen porszívózzuk, majd töröljük át a felületet. A felületkezelést mindig csak a burkolat rögzítésére használt ragasztó teljes száradása után kezdjük meg.
- A sima és tartós lakkréteg titka
- Lássuk, mi van a padló alatt! Padlódeszka javítása
- Padlócsiszolás és lakkozás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Védőbevonat készítése
A gyári lakkozás nélküli fa padlóburkolatok felületét védőbevonattal kell ellátnunk, ezzel hangsúlyozzuk ki a színét, ugyanakkor vízállóvá tesszük és védjük a felületet. Erre a célra számtalan termék kapható, amelyek hatékonysága és megjelenése igen változatos.
Lakkozás
A legegyszerűbb felületkezelés, amely amatőröknek sem okoz gondot, a poliuretánokkal való bevonás. Ez az anyag gyorsan szárad (kb. 2 óra alatt) és kevésbé mérgező más lakktípusoknál. A poliuretánlakk igen széles körben alkalmazható; kapható fényes, félfényes és matt kivitelben, illetve színválasztéka is széles. Választhatjuk az alkoholos alapú poliuretánlakk helyett az akrillakkot is, ez még gyorsabban szárad; hátránya viszont, hogy karbantartása több munkát jelent.
Természetes bevonóanyagok
Számtalan természetes anyagból készült bevonat között választhatunk (pl. viasz, olajok- lenolaj, tikolaj); a lakkoknál egyszerűbben felhordható anyagok, bár maga a folyamat a kézi felhordás miatt elég időigényes.
A viasz és olaj egyaránt szép, selymes fényt ad a fának. A viasz szilárd halmazállapotú anyagként kapható, amelyet tiszta ronggyal kell a felületbe dörzsölni, de létezik folyékony változata is, amelyet elektromos padlófényező géppel szoktak felhordani. Első alkalommal két réteg viaszt hordjunk fel, mindegyiket 3 órán át hagyjuk száradni, száradás után minden réteget polírozzunk át. Ezután évente két alkalommal ismételjük meg a viaszolást.
Az olajat szintén felhordhatjuk kézzel vagy géppel. Először 2 réteget hordjunk fel, mindegyik réteget legalább 4 órán át hagyjuk száradni. Az egyes rétegeket polírozzuk át. Kétévente, ill. amikor a padló felülete már kopottnak tűnik, érdemes egy-egy újabb réteg felhordásával ismételni a műveletet.
Maratás
A maratás (halványítás) hagyományos felületkezelési mód, amelyet különösen tölgynél szoktak alkalmazni. Kissé „kimosott” hatású lesz tőle a faanyag, ugyanakkor az erezet jobban előtűnik. A mérgező marató-paszta helyett felhordhatunk egy réteg fehér emulziós festéket. A felületet rögtön felhordás után dörzsöljük át nem foszló ronggyal. Végül viaszoljuk a felületet.
Maratás lépései:
- Drótkefével rostirányban dörzsöljük át a padlóburkolat felületét, ezzel „megnyitva” a rostokat. Ha pácolni is szeretnénk a fát, a Színezés c. részben (l. alább) leírtak szerint járjunk el, majd egy éjszakán át hagyjuk száradni a felületet.
- Hordjuk fel a maratópasztát egy nagy vattacsomó köré tekert vászon ronggyal. Alaposan dörzsöljük be az anyagot a felületbe, hogy a fa összes pórusába beszívódjon.
- 10 perc után újra töröljük át a felületet, eltávolítva a felesleges anyagot. Néhány órán át hagyjuk száradni a padlót, amíg megérintve száraznak tűnik, majd a vattacsomó köré tekert ronggyal a rostirányra merőlegesen dolgozva polírozzuk át a felületet. Felületvédelemként hordjunk fel egy réteg színtelen lakkot.
Színezés
Itt először páccal elszínezik áfát, majd a felületre a felült védelemhez és a csillogáshoz felületvédő lakkbevonatot hordanak fel. Egyre több olyan termék kapható azonban, amely egyesíti magában a pácot és a lakkot. Pác számtalanféle színváltozatban kapható. Vásároljunk elegendő pácot, amely a teljes padlófelületre elég.
Az esetleges sérüléseket is azon frissiben javítsuk ki, mert az utólag vásárolt, ugyanolyan színként árusított termék színárnyalata sok esetben nem egyezik teljesen. Pácolás előtt esetleg át kell csiszolni a padlót, majd porszívózással és tiszta, nedves, nem foszló ronggyal át kell törölni a felületet. A szegélyelemeket a padló felületkezelése előtt pácoljuk.
Színezés lépései:
- Egy festékes tálcát töltsünk meg a páccal, majd az anyagot tiszta, nem foszló ronggyal hordjuk fel a felületre. A rostokkal párhuzamosan húzogassuk végig a rongyot a felületen. A falszegélyeknél egy kisméretű ecsettel hordjuk fel az anyagot. Várjunk 10 percet, míg a pác teljesen beszívódik a pórusokba, majd tiszta, nem foszló ronggyal töröljük le a felesleget. Egy éjszakán át hagyjuk száradni.
- lépés: Amikor megszáradt a pác, porszívózzuk fel, majd tiszta, nedves ronggyal töröljük át a felületet. Ezután habszivacs festőhengerrel hordjunk fel egy réteg színtelen poliuretánlakkot, a sarkoknál és falszegélyeknél ecsetet használjunk. Hosszú, rostiránnyal párhuzamos mozdulatokkal dolgozzunk. A lakkot 2 órán át hagyjuk száradni.
- lépés: Porszívózzuk fel a padlót, majd töröljük át, végül a 2. lépésben leírtak szerint hordjunk fel egy újabb réteg poliuretánlakkot.
Egyéb színezőanyagok
Számtalanféle színezőanyag kapható, amelyekkel megváltoztathatjuk vagy kihangsúlyozhatjuk a fa természetes színét, ugyanakkor gondoskodhatunk a megfelelő felületvédelemről is. A padló felületét először készítsük elő, majd hordjunk fel két réteg színes lakkot. Az egyes rétegeket 2 órán át hagyjuk száradni.
A fapadlót festhetjük is, ehhez a fához alkalmas festékek hatalmas színválasztéka áll rendelkezésünkre. Az előzőekben leírtak szerint készítsük elő a felületet, majd hordjunk fel alapozót a felületre; így megakadályozhatjuk hogy a fa beszívja a festéket. Az alapozót festőhengerrel vagy festőecsettel vigyük fel, majd 2 órán át hagyjuk száradni. Ezután még 2-3 réteg festéket hordjunk fel, minden egyes réteget hagyjunk egy éjszakán át száradni.