Fa padlóburkolatok tulajdonságai, lerakása
Az időtlenül szép, mindig divatos, ugyanakkor praktikus fa padlóburkolat népszerűsége mit sem csökken az idők folyamán. A hatalmas színválaszték a halvány juhartól a sötét, telt színű dióig terjed. A laminált padlóburkolat nemcsak a fa olcsóbb alternatíváját jelenti, de egyre élethűbben is imitálja annak textúráját.
Az úszópadló-konstrukciók fejlődésének — az egyszerűen összeállítható csaphornyos kialakításnak — köszönhetően ma már bárki könnyedén beépítheti azokat; mindezt az egyszerűen összeállítható ún. „click” rendszer még inkább megkönnyíti. A tömörfa pallókat viszont szegezik és ragasztják: ezeket a műveleteket viszont már szakembereknek vagy nagyobb gyakorlattal rendelkező barkácsolóknak ajánljuk!
Fa padlóburkolatok lerakása
A fa és laminált padlóburkolatok érzékenyek a nedvességre. A garancia miatt még akkor is érdemes vízzáró fóliát beépítenünk, amikor emeleten készítjük a padlóburkolatot. Beépítés előtt a faburkolatot hagyni kell akklimatizálódni a burkolandó helyiségben. A falcsatlakozásnál 1 cm széles tágulási hézagot kell hagynunk, mivel a fa a levegő hőmérsékletének és nedvességtartalmának megváltozására duzzadással vagy zsugorodással reagál.
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
- Fafesték leszedése fafelületekről, padlóról [TIPP 2021]
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Úsztatott fa vagy laminált padlóburkolat
Az úsztatott padlót nem szegezik vagy ragasztják hozzá az aljzathoz, csak a saját tömege, a szegélylécek és a bútorok tartják a helyén. A csaphornyos kialakítású szalagparketta-paneleket csak össze kell pattintani vagy össze ragasztani. Mindez könnyebb beépítést tesz lehetővé, mint az aljzathoz való leragasztás vagy szegezés.
Ragasztott és szegezett fapadlók
A tömörfa pallókat szintén csaphornyos kivitelben gyártják, emellett azonban ezeket az aljzathoz is hozzászegezik vagy -ragasztják. Ha csapok és hornyok nélkül kialakított tömörfa elemeket akarunk lerakni, azokat ragasztani érdemes. A léceket szorosan csúsztassuk egymás mellé. A ragasztás és szegezés egyaránt nagy szakértelmet kíván, ezért érdemes szakemberre bízni.
Megfelelő-e az aljzat?
Fa vagy laminált padlóburkolat vásárlása előtt mindig ellenőrizzük, hogy nem nedvesedik-e az aljzat. Amennyiben igen, válasszunk más burkolattípust. A fa padlóburkolat alá minden esetben polietilén vízszigetelő fóliát vagy folyékony fóliát (kent szigetelés) kell beépíteni. A vízszigetelést közvetlenül az aljzatbetonra vagy a fa alátétdeszkázatra építsük be.
Ragasztott parketta alá azonban nem ajánlatos polietilénfóliát beszerelni, mivel az nem képez ragasztható aljzatot. Szegezett burkolat alá sem építik be, mivel a szegek megsérthetik, aminek hatására elveszti vízszigetelő képességét. Úsztatott padló alatt azonban polietilén és folyékony fóliát egyaránt használhatunk.
A gyártók ezenfelül az úsztatott padló alá még egy extra alátétréteg beépítését is javasolják, amely kiegyenlíti az aljzat egyenetlenségeit, és további rugalmasságot ad a padlóburkolatnak. Kaphatók vízszigetelő fólia kasírozással kialakított alátétlemezek is, ezek alkalmazásával nem kell két külön réteget beépítenünk. Ezek a lemezek sem jelentenek azonban annyira hatékony hangszigetelést, mint az úsztatott aljzat. Alátétlemez beépítésekor tartsuk fejben, hogy megnövekszik a padló szerkezeti vastagsága.
Fa vagy laminált burkolatok fektetésénél nem szükséges a betonon aljzatkiegyenlítőt, illetve fa alátétdeszkázaton rétegelt lemezből készült borítást alkalmazni, mivel a burkolat vastagsága kiegyenlíti az esetleges szabálytalanságokat. Már meglévő fa padlóburkolatra is beépíthetjük a fa- vagy laminált burkolatot, bár ekkor a padló szerkezeti vastagsága jelentős mértékben megnövekszik. Amikor aljzatbetonra kerül szegezett fapadló, az aljzatbetonra 2 cm vastag rétegeltlemez-borítást kell beépíteni, hogy a szegeket legyen mibe beverni. A faforgácslap viszont nem alkalmas erre a célra, mert nem fogja meg kellően a szegeket.
Tágulási (dilatációs) profilok
Eltérő burkolatfajták csatlakozásánál tágulási (dilatációs) profilokat kell beépíteni. A fapadló szerkezeti vastagsága általában nagyobb a többi burkolatfajtáénál; ilyenkor speciális, eltérő magasságú burkolatfajták csatlakoztatására alkalmas profilt kell alkalmazni. Ugyancsak alkalmas erre a célra a T profil; a T szárai takarják el a burkolatmezők peremét. Léteznek univerzális, négyszögletes keresztmetszetű küszöbelemek, ezeket pl. faburkolat és padlószőnyeg csatlakozásánál építik be.
A faanyag akklimatizálása
A fa jellegzetessége, hogy a levegő hőmérsékletének és nedvességtartalmának megváltozására duzzadással vagy zsugorodással reagál. Ezért beépítés előtt a burkolóelemeket a beépítés helyszínén kell tárolni, hogy akklimatizálódhassanak. Beépítés előtt legalább egy hétig tartsuk a burkolandó helyiség hőmérsékletét kb. 17 °C-on, és legalább 48 órán át pihentessük az anyagot a helyiségben. A faelemeket vízszintesen, 10 cm magas alátétlécekre fektetve tároljuk, így a rakat át tud szellőzni.
Fa padlóburkolatok beépítési módjai
A burkolatkiosztási terv alapján számítsuk ki, hogy milyen szélesek lesznek a fal melletti vágott elemek. Érdemes úgy megtervezni a burkolatkiosztást, hogy a két szemközti oldal mellé kerülő vágott elem szélessége azonos legyen, és ne kelljen túl keskeny elemeket vágni. A tömörfa elemeket változó hosszúságban árusítják; lerakás előtt tervezzük meg pontosan a kiosztást, hogy szép egyenletes felületet kapjunk. Az első néhány sorban ne használjunk túl rövid elemeket, így erősebb lesz a burkolat.
Az illesztéseket egymáshoz képest eltolva kell elhelyezni, ne legyenek átmenő hézagok, mert ez gyengítené a felületet, emellett túl feltűnő lenne. Az illesztéseket többféleképpen is eltolhatjuk.
Ha szigorúan szabályos felületet szeretnénk (amely főleg modernebb stílusú belső terekbe illik), a hézagokat pontosan fél elemhossznyival toljuk el, így minden második sorban egy vonalba esnek majd az illesztések.
Sokkal természetesebb hatású lesz a felület, ha szabálytalanul toljuk el a hézagokat, de egymáshoz képest legalább negyed elemhossz eltéréssel. A beépítésnél automatikusan az előző sor levágott hulladékeleme lesz a következő sor kezdőeleme.
Az előző két változat közötti átmenetet jelenti, ha az illesztések három-négysoronként kerülnek egy vonalba. Érdemes lehet beépítés előtt néhány sorból „próbafelületet” készíteni, amelyen tesztelhetjük az összhatást.
Az elemek leszabása
Amikor fa- vagy laminált elemeket fűrészelünk, mindig viseljünk védőmaszkot a fűrészpor miatt. Ha lehetséges, fűrészeléskor a szabadban dolgozzunk. Érdemes a daraboláshoz finom fogazatú fűrészt használni elektromos lombfűrész helyett, mert ez utóbbi megsértheti az elemek felületét.
A fűrészeléssel a színoldal felől a hátoldal felé haladjunk, így nem szakítjuk fel a felületet. Ha erősebb fűrészre van szükségünk, kölcsönözzünk hordozható körfűrészt. A csőátvezetések nyílásait elektromos fúróval alakítsuk ki. Az elemek hosszát kijelölhetjük szemre is, vagy a következőkben ismertetett módszer szerint.
Vágás közben szorítóval vagy más befogóeszközzel rögzítsük stabilan az elemet. Ceruzával jelöljük ki a felületén a vágás vonalát, a hulladék darabot satírozzuk be. A levágott hulladék elemet fogjuk meg, ne hagyjuk magától leesni, különben beszakadhat az elem felülete.
A sorok utolsó elemeinek hosszát pontosan ki kell mérnünk, csak így fognak a helyükre illeszkedni. Helyezzük az elemeket színükkel felfelé az utolsó előtt elemre, és toljuk neki a falnak. A fal és az elem közé helyezzünk távtartókat, ezek jelölik ki a tágulási hézag szélességét. Ezután fogjunk az egyik kezünkbe egy fadarabot, és toljuk neki a falnak; ugyanazzal a kezünkkel fogjunk meg egy ceruzát is, hogy a fadarab mellett tartva leérjen a deszkák felületéig. Ezután a fadarabot toljuk végig a fal mentén, végig kijelölve így a lapok felületén a vágás vonalát. A hulladék darabokat satírozással jelöljük ki, majd szabjuk le az elemeket.
Tágulási hézag
A fal és a burkolat között 1 cm széles hézagot kell hagynunk, hogy a faanyagnak legyen elegendő helye duzzadni és zsugorodni. Beépítés közben helyezzünk a burkolat és a fal közé távtartókat. A burkolat beépítése előtt bontóvésővel szedjük le a meglévő szegélylécet vagy szegélydeszkát, majd a padló elkészülte után szegezzük vagy ragasszuk vissza; így nem látszik majd a tágulási hézag.
Mivel a szegélydeszkákat meglehetősen nehéz eltávolítani, alternatív megoldásként a hézagot a helyükön hagyott szegélydeszkák elé szerelt szegélyléccel is eltakarhatjuk. Ekkor a szegélyléceket ne a padlóhoz, hanem a szegélydeszkához rögzítsük, így a burkolat szabadon mozoghat.
Speciális szerszámok
Az ütőfa fából vagy műanyagból készül, segítségével a kalapáccsal anélkül ütögethetjük egymáshoz az elemeket, hogy megsérülnének azok élei. A be-húzóvas fémből készül, meghajlított végekkel, így ezzel kis helyen is (ahol az ütőfa már nem férne el) egymáshoz tudjuk húzni az elemeket. Ezeket az eszközöket az építőanyag-kereskedésben szerezhetjük be, sokszor az építőanyagcsomag részeként.
Ha szegezett fapadlót készítünk, szegbeütőre is szükségünk lesz, amellyel a kiálló szegeket lehet a felületbe besüllyeszteni. Elképzelhető, hogy érdemes szegező gépet kölcsönöznünk.