Ragasztott svédpadló burkolat lerakásának lépései
A ragasztott svédpadlót már meglévő alátétdeszkázatra is lerakhatjuk; csak akkor kell alá hígított PVA-ragasztóval felületkezelt rétegelt lemezt beszerelni, ha az alátétdeszkázat nagyon rossz állapotban van. Hasonlóképpen, az aljzatbetonra is csak akkor kell aljzatkiegyenlítőd felhordani, ha nagyon egyenetlen.
Ellenőrizzük, hogy le kell-e vágnunk az ajtószárnyakból a padló megnövekedett szerkezeti vastagsága miatt. Ha tehetjük, távolítsuk el a szegélydeszkákat, szegélyléceket; ezeket a burkolat lerakása után szereljük vissza, így el fogják takarni a fal melletti hézagot. Új szegélyelemeket is rakhatunk, amelyek színben illenek az új burkolathoz. Emellett érdemes burkolatkiosztási tervet is készíteni, amely alapján kiszámíthatjuk, hogy hány elemre lesz szükségünk, és milyen szélesek lesznek a szélső, vágott elemek.
A ragasztott svédpadló alá folyékony fóliát (kent szigetelés) kenünk: a polietilénfólia kevésbé alkalmas ennél a burkolattípusnál. Az adott burkolathoz alkalmas alátétről és ragasztóról az építőanyag-kereskedésben kérjünk tanácsot.
A tömörfa padlóburkoló elemeket többféle fafajból készítik, felületkezelés nélkül vagy gyárilag felületkezelve. Ha saját magunk akarjuk felületkezelni a padlóburkolatot (pácolni, maratni vagy bevonattal ellátni), tanulmányozzuk a fa padlóburkolat felületkezeléséről szóló részt.
Alapszabályok
- A munka megkezdése előtt készítsük elő az aljzatot.
- Kérjünk tanácsot az építőanyag-kereskedésben, illetve kövessük a gyártó utasításait.
- Ügyeljünk a biztonságra! Gondoskodjunk a helyiség megfelelő szellőztetéséről. Amikor gépekkel dolgozunk, viseljünk védőmaszkot, védőszemüveget, kesztyűt és füldugót.
- Mindig ellenőrizzük, hogy nedvesedik-e az aljzat. A fa padlóburkolat alá mindig be kell építenünk vízszigetelést. Nedvesedés esetén válasszunk más burkolattípust.
Nehézségi fok:
●●●●○
Ezt a fajta burkolatot nehéz lerakni, mert a ragasztó hamarszárad, a súlyos tömörfa elemekkel pedig nehéz manőverezni. Emellett beépítés közben könnyen elmozdulhatnak az elemek.
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
- Fafesték leszedése fafelületekről, padlóról [TIPP 2021]
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Szerszámok
- Festőhenger; Csapózsinór (színes krétaporral);
- Ácsderékszög; Vonalzó; 3 mm-es fogazató simító;
- Tiszta rongyok; 1 cm-es távtartók; Ragasztószalag;
- Finom fogazatú kézifűrész/ hordozható körfűrész;
- Elektromos lyukfűrész; Kalapács; Ütőfa;
- Behúzóvas.
Anyagok
- Tömörfa pallók
- Folyékony fólia
- Faragasztó
- Megfelelő színű folyékony fa
- Könnyűbenzin
- A burkolathoz illő szegélyelemek (tetszőleges)
Tömörfa pallók ragasztása
A pallók előkészítése
A fapallók a levegő hőmérsékletének és nedvességtartalmának megváltozására duzzadással vagy zsugorodással reagálnak. Az akklimatizáláshoz fűtsük be a burkolandó helyiséget, majd 48 órán át tároljuk itt az elemeket. Lerakás előtt válogassuk át a pallókat, és rakjunk ki szárazon néhány sort, tesztelve, hogyan mutatnak majd az eltolt hézagok. A különféle hosszúságú elemeket egyenletesen osszuk el, az első néhány sorba azonban ne építsünk be túl rövid elemeket, mert gyengítenénk a burkolatot.
Jó tanács
A leghosszabb és legszabályosabb fal mellett a faltól az első elem szélességének plusz a csapszélességnek plusz a hézagszélességnek (1 cm) megfelelő távolságban jelöljünk ki a csapózsinórral egy segédvonalat. Ha a fal nem egyenes, a csatlakozó falhoz viszonyítva ácsderékszöggel mérjük ki a merőlegest, majd vonalzóval hosszabbítsuk azt meg.
A kijelölt vonalat használjuk vezetőként a csapózsinórral való kijelöléshez. A fal egyenetlenségei miatt keletkező réseket a burkolat elkészülte után folyékony fával vagy hosszában méretre vágott elemekkel töltsük ki, de a kisebb hézagokat a szegélyelemek is eltakarják.
Lépések:
- Az aljzatot kenjük át egy réteg folyékony fóliával. Rétegelt lemezt általában nem szükséges beépítenünk; ha mégis, az a szigetelés fölé kerül. A szigetelést hagyjuk néhány órán át száradni.
- A majdani első elemsor külső éle mentén az előzőekben leírtak szerint húzzunk a csapózsinórral egy segédvonalat. Az első elemsor alá kerülő területre öntsünk egy kevés ragasztót. Ezt a faltól 1 cm távolságra terítsük el; a 3 mm-es fogazatú simítóval kb. 3 mm vastag réteget készítsünk. A csapózsinórral húzott vonal mentén végig kenjük be az aljzatot ragasztóval. Rakjuk le az első elemsort a segédvonal mentén, a csapok a fal felé nézzenek; az elemeket jól nyomjuk bele a ragasztóba. A pallók és a fal közé helyezzünk 1 cm-es távtartókat, amelyekkel gondoskodni tudunk az egyenletes hézagszélességről.
- A második elem bütüjének csapját kenjük be ragasztóval, majd ferdén tartva illesszük be a csapot az első elem bütüjének hornyába, végül nyomjuk a pallót az aljzatra kent ragasztóba. Ezután hasonló módon rakjuk le az első sor többi elemét; menet közben az elemek és a fal közé folyamatosan helyezzük be a távtartókat. A felületre került ragasztót tiszta, nedves ronggyal azonnal töröljük le.
- A sor utolsó elemét vágjuk méretre; ne feledkezzünk meg a fal melletti 1 cm-es hézagról. Húzzunk az élre merőleges vonalat, majd e mentén finom fogú kézifűrésszel vagy hordozható körfűrésszel szabjuk le az elemet. A színoldaltól a hátoldal felé haladva dolgozzunk a fűrésszel, hogy ne szakítsuk fel a felületet. A csőáttörések helyét lyukfűrésszel készítsük el. Amikor leraktuk az első sort, kb. egy órán át hagyjuk kötni a ragasztót, hogy kellően stabil felületet kapjunk, amely mellé elkészíthetjük a következő sort.
- Az első sor utolsó elemének hulladék darabjával indítsuk el a következő sort, így az egymás mellé kerülő sorok hézagai kellő mértékben el lesznek tolva, ami elengedhetetlen a stabil felülethez. A hézagokat egymáshoz képest legalább 50 cm-rel toljuk el. Az előzőekben leírtak szerint folytassuk az elemek lerakását; egyszerre mindig csak egy sornyi szélességben kenjük fel a ragasztót. A csapokat mindig kenjük be ragasztóval, így rögzítsük őket az előző elem hornyába. Az első sor kivételével nem kell egy órát várnunk minden egyes sornál, de ne lépjünk rá a frissen lerakott pallókra.
- Néhány sor lerakása után ütőfán át kalapáccsal finoman ütögessük meg oldalról az elemeket, így szorosan egymáshoz rögzül a kapcsolat és bezárulnak a hézagok. Munka közben időről időre alkalmazzuk az ütőfát.
- Az utolsó sor elemeit vágjuk méretre, ne feledkezzünk azonban meg a fal melletti 1 cm-es hézagról. A szélső elemeket is az előzőekhez hasonlóan ragasszuk le. Az utolsó sort behúzóvassal illesszük a helyére, és a falhézagba helyezett távtartókkal rögzítsük. A fal egyenetlenségei miatt keletkező hézagokba tegyünk méretre vágott darabokat.
- Egy éjszakán át hagyjuk kötni a ragasztót, majd távolítsuk el a távtartókat. A felületről tiszta ronggyal és könnyűbenzinnel távolítsuk el a ragasztómaradványokat. A kisebb hézagokat színben a felülethez illő folyékony fával töltsük ki. A felesleges folyékony fát tiszta, nedves ronggyal távolítsuk el, majd a pótlást egy órán át hagyjuk száradni.
- Szereljük vissza a szegélyelemeket; ezek eltakarják majd a fal melletti tágulási hézagot és a fal egyenetlenségei okozta réseket.
A padlóburkolat rétegrendje
Aljzatbetonon:
- Tömörfa pallók
- Faragasztó
- Folyékony fólia
- Aljzatbeton
Fa alátétdeszkázaton:
- Tömörfa pallók
- Faragasztó
- Folyékony fólia
- Meglévő párnafák és alátétdeszkázat