Tégla padlóburkolat lerakásának lépései
A téglaburkolatnak masszív, stabil aljzatra van szüksége; ideális esetben a földszinti padló burkolata, amely aljzatbetonra kerül. A téglákat közvetlenül, szárazon az aljzatra vagy nedves habarcságyazatba rakják le. Az első módszer a könnyebb, de a másodikkal erősebb burkolatot készíthetünk. Ha fa alátétdeszkázatra szeretnénk lerakni téglaburkolatot, szakértővel kell ellenőriztetni, hogy az bírja-e a terhelést.
Burkolásra hagyományos téglákat is használhatunk, ezek azonban vastagabbak, kevésbé kopásállóak és nehezebbek, mint a burkolótéglák. A burkolótéglák többféle vastagságban kaphatók; válasszuk a legvékonyabb változatot. A téglaburkolat jelentősen megnöveli a padló szerkezeti vastagságát, így szinte biztos, hogy le kell majd vágnunk az ajtószárnyakból.
Burkolás előtti teendők
A burkolás megkezdése előtt távolítsuk el a régi padlóburkolatot és készítsük elő az aljzatot. Ha aljzatbetonra ágyazóhabarcsba rakjuk le a téglát, nem szükséges aljzatkiegyenlítőt felhordani vagy rétegelt lemezt alkalmazni, mert a habarcs kiegyenlíti a kisebb szabálytalanságokat. Fa alátétdeszkázatra szárazon érdemes lerakni a téglaburkolatot, ha azonban széles hézagokat szeretnénk, ágyazóhabarcsot kell használnunk (a habarcsréteg jelentősen megnöveli a burkolatréteg tömegét!).
Ebben az esetben a fát polietilénfóliával vagy egy réteg folyékony fóliával (kent szigetelés) kell megvédenünk, különben a habarcs nedvességtartalma miatt tönkremegy. Ha azonban szárazon rakjuk le a téglaburkolatot, az aljzatbetonra aljzatkiegyenlítőt kell teríteni, a fa alátétdeszkázatot pedig 6 mm vastag, hígított PVA-ragasztóval felületkezelt rétegelt lemezzel kell fedni. Tervezzük meg a burkolatkiosztást, számítsuk ki a téglamennyiséget, és rajzoljuk fel az esetleges mintázatot.
Alapszabályok
- Készítsük elő megfelelően az aljzatot.
- Egyszerre vásároljuk meg az alapanyagokat, így a minőség és a szavatossági idő összhangban lesz.
- Kérjünk tanácsot a szakkereskedésben, és kövessük a gyártó utasításait.
- Gondoskodjunk a helyiség megfelelő szellőztetéséről. Ha ragasztóval, habarccsal, felületkezelő vagy tömítőanyaggal dolgozunk, viseljünk erős gumikesztyűt. Amikor gépekkel dolgozunk, legyen rajtunk fülvédő’, védőszemüveg, gumikesztyűt és porvédő maszk, és a vágandó elemek legyenek szorosan rögzítve.
Nehézségi fok:
●●○○○
A kisméretű, könnyű téglákkal könnyű dolgozni, és darabolásuk sem túl nehéz (bár az ívek kivágása már igényel némi ügyességet). A száraz lerakásnál nem használunk ragasztó- vagy habarcsréteget.
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
- Fafesték leszedése fafelületekről, padlóról [TIPP 2021]
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Szerszámok
- Kőműves zsinór; Ácsderékszög;
- Vonalzó; Kézi csempevágó; Sarokcsiszoló;
- Kőzetfúró és félköríves keresztmetszetű reszelő;
- Fugázó pálca; Locsolókanna sűrűn lyuggatott fejjel;
- Porszívó/partvis vagy kefe; Festőhenger;
- Tiszta rongyok (zsákvászon).
Anyagok
- Burkolótéglák;
- Kartonpapír;
- Habarcskeverék fugázáshoz;
- Felületkezelő védőbevonat.
Szárazon lerakott tégla padlóburkolat
A téglák előkészítése
Válogassuk át szín szerint a téglákat, majd a helyiség egyes pontjain rakjuk őket halomba. A többi hidegburkolattal ellentétben a téglákat nem a negyedelős módszerrel osztjuk ki, mivel nem négyzet, hanem téglalap alakúak, és általában eltolt hézagokkal rakjuk le őket. Emellett, mivel a téglák viszonylag kisméretűek, a kisebb hibák a falak mentén kevésbé feltűnőek. A lerakást a leghosszabb falnál kezdjük, majd a burkolatkiosztási tervet követve haladjunk a munkával.
Amennyiben a helyiség falai nem párhuzamosak, feszítsünk ki két tégla segítségével kőműves zsinórt a faltól téglaszélességnyi távolságra, és e mentén rakjuk ki a téglákat. A zsinór amellett, hogy vonalzóként szolgál, kijelöli a burkolat felső síkját is. Ha a falak nagyon hegyes szögben csatlakoznak, ácsderékszöggel jelöljünk ki az egyik falra merőleges vonalat a saroktól egy téglányi távolságra. Vonalzóval hosszabbítsuk meg a vonalat, és kőműves zsinórral húzzuk ki a szemközti falig.
Lépések a burkoláshoz:
- Rakjuk le az első téglasort a kifeszített kőműves zsinór vagy (ha az kellően egyenes) a fal mentén. A munka folytatásához is használjuk a kőműves zsinórt, legalább az első három téglasor lerakásához, amíg elég stabil felületünk keletkezik, amely mellé lerakhatjuk a további sorokat.
- Szabjuk le és helyezzük el a vágott elemeket. Ne feledkezzünk meg a fal mentén hagyott 3 mm-es tágulási hézagról! A csövek mellé és a sarkokba kerülő elemeket kartonpapír sablon alapján szabjuk le. A daraboláshoz kézi csempevágót, bontóvésőt és kalapácsot használjunk, az íveket sarokcsiszolóval vágjuk ki. Lyukakat kőzetfúróval fúrjunk ki, az éleket félkör keresztmetszetű reszelővel dolgozzuk el simára.
- A téglák lerakása után jöhet a hézagolás. Szórjunk száraz habarcspor keveréket a felületre (kapható az építőanyag-kereskedésekben), majd partvissal seperjük a hézagokba. A sepregetést váltakozó irányba végezzük, a falcsatlakozásokat se hagyjuk ki. A következő néhány napban naponta kétszer ismételjük meg a műveletet, míg a hézagok kellően ki vannak töltve.
- Fugázó pálcával nyomkodjuk be a hézagoló anyagot a résekbe.
- Sűrűn átlyuggatott fejű öntözőkannával locsoljuk fel a felületet, hogy megkössön a hézagoláshoz használt habarcspor keverék; addig öntsük a vizet, amíg a habarcs teljesen átnedvesedik. Hagyjuk kötni 24 órán át.
- Seperjük vagy porszívózzuk fel a felesleges habarcsot. Festőhengerrel hordjunk fel felületkezelő védőbevonatot a felültre, amelyet a hézagokba is alaposan bedolgozunk. A felhordás után 30 perccel itassuk fel a felesleget, majd hagyjuk egy éjszakán át száradni.
A padlóburkolat rétegrendje
Száraz lerakás aljzatbetonra:
- Felületkezelő védőbevonat
- Fugázóanyag (habarcs szárazkeverék)
- Burkolótégla
- Aljzatkiegyenlítő
- Aljzatbeton
Száraz lerakás fa alátétdeszkázatra:
- Felületkezelő védőbevonat
- Fugázóanyag (habarcs szárazkeverék)
- Burkolótégla
- 6 mm vastag, hígított PVA-ragasztóval felületkezelt rétegelt lemez
- Meglévő párnafék és alátétdeszkázat