Mennyezetek tapétázása és menete
A helyiségek mennyezete összefüggő, jól látható felület. Alkalmas tapétával ezt a felületet is be lehet vonni a helyiség összképének kialakításába. Az előkészítés és a ragasztás során azonban néhány fontos részletre ügyelnünk kell. A mennyezeti tapétákat színben és struktúrában össze kell hangolni a fali tapétával. Azt is vegyük figyelembe, hogy a mennyezeten a tapéták másként hatnak, mint a függőleges falon.
A tapéták kiválasztása
A mennyezeti tapéták erősen befolyásolják a helyiség összhatását. A tapéta színárnyalata megváltoztatja a terem magasságáról kialakult érzetünket. Sötét, meleg színek (barna, narancs, vörös) hatására a helyiség alacsonyabbnak tűnik. A hidegebb, világos színű tapéták a teret magasabbnak mutatják.
Speciálisan mennyezeti tapéták nincsenek, a célnak a következő változatok felelnek meg:
- apró mintás tapéták, grafikai rajzok, strukturált felületű vinil-, textil- és természetes anyagú tapéták, tapaszolást utánozó mintázatok, fűrészporos tapéták. Texitiltapétáknál ügyelni kell a lánc- és vetülékfonalak irányára;
- a kazettás felületosztások és bordűrös szegélyezések tetszetős megoldásokat tesznek lehetővé;
- a fémtapéták a mennyezeten elegánsak és reprezentatív hatást keltenek.
Épületfizikai hatások
A mennyezetre ható terhelések mások, mint amilyenek a falakat érik. Közvetlen érintésből származó szennyeződések és porlerakódások ritkán fordulnak elő. Észrevehető hatása van viszont a felszálló vízgőznek, a dohányfüstnek, a gyertyakoromnak és a zsírpárának. Ezek a felületet elsötétítik, megsárgítják és a tapéta színárnyalatát megváltoztatják.
A mennyezeti tapétának a nagy terhelést tulajdonképpen a saját tömege jelenti, és pl. a hőtorlódás, vízpára és a hőmérséklet ingadozások jelenlétében a tömegterhelést a ragasztónak kell felvennie.
Ügyeljünk a ragasztó megfelelő keverési arányára: minél nehezebb a tapéta, annál sűrűbb legyen a ragasztó. Itt általában speciális ragasztót (1 : 20 keverési arányban) használunk. Nagyon nehéz tapétákhoz ajánlatos 10 % diszperziós ragasztót is hozzákeverni.
- Tapétázás – Kényes helyek
- Tapétázási ötletek – olló, madzag és ragasztó
- Hogyan tapétázzunk? Mérés és jelölés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A megfelelő alapok
Jellemzően mészhabarcs- és gipszvakolat alapokkal van dolgunk. A tapétázható vagy látszóbeton felületeken nem lehetnek zsaluzóolaj- vagy elválasztószer maradványok. A látszóbeton esetleges nagyon sima felülete a mennyezet tapétázásánál tapadási problémákat okozhat. Az ilyen felületeket speciális alapozófestékkel (pl. a Henkel Dextra PT pigmentált tapéta alapozója) a tapétázáshoz fogósabbá lehet tenni. A gipszkarton lapokat alapozni kell. Minden bevonatnak szilárdnak, teherbírónak és enyhén szívóképesnek kell lennie, hogy a száradási feszültségeket és a tapéta tömegét el tudja viselni.
A régi tapétákat és a víz hatására duzzadó régi bevonatokat (pl. enyves festékeket vagy vegyes kötőanyagokat) el kell távolítani. A felületet ezután tisztítani és alapozni kell.
A tapétázás menete
Jó tanácsok
Grafikus mintázatnál az a legjobb, ha a tapétázást a mennyezet csapózsinórral kitűzött középvonalánál kezdjük, és onnan haladunk egyenletesen a két oldal felé. Azt azonban tartsuk szem előtt, hogy amennyiben az elsőnek felragasztott sáv iránya nem volt pontos, ezt a hibás irányt az összes többi sáv is át fogja venni. Ezt a hibát utólag már nem lehet korrigálni.
Mindenekelőtt mérjük meg a mennyezetet. Állapítsuk meg, hogy a falak merőlegesek-e egymásra. Ha a mennyezet és a fal nem egyenes vonalban találkozik, akkor ott az első sávot ne tegyük fel közvetlenül a fal mellé. Ha a sávszélesség 53 cm, akkor a saroktól kb. 50 cm-re a fal mindkét végén jelöljünk meg egy pontot.
Ezeket a pontokat csapózsinórral kössük össze, azzal tűzzünk ki egy egyenes vonalat és az első sávot ezt az egyenest követve ragasszuk fel. A mennyezeti tapéta kb. 3 cm széles csíkját a sarkon át, a falra lehúzva ragasszuk fel. Ha viszont ez az első sáv az egyenes iránytól elhajlik, akkor az ütköztetve illesztett összes többi sáv is szükségképpen el fog térni. Ez csúnya ragasztást és többletmunkát okoz (lenti képen).
Ha a tapétasávok széle a fal vonalától túlságosan eltér, akkor inkább egy csíkot hagyjunk szabadon és azt fűrészporos tapétával vagy valamilyen semleges felületű tapétával borítsuk be, vagy egyszerűen fessük be, pl. a tapéta alapszínének megfelelő színűre.
Általános szabály, hogy a mennyezetre kerülő sávokat lehetőleg a beeső fény irányának megfelelően ragasszuk fel. Strukturált tapétáknál a sávok kezdete mindig ugyanarra az oldalra kerüljön. A váltakozó irányban, „buktatva” ragasztott tapétáknál a színárnyalatban eltérések jelentkezhetnek.
További fontos szabályok:
- A tapéták mennyezetre ragasztását, különösen hosszú sávok esetén, két személy végezze. Ha a (harmonikaszerűen összehajtogatott) tapétasávokat egy tartón valaki feladja, akkor elkerülhető a sávok megnyúlása, ami elcsúszásokat okozhat. Jó szolgálatot tesz a speciális mennyezeti tapétatartó is, ezzel akár egyedül is tapétázhatunk.
- Ha azt a gyártó kifejezetten elő nem írja, a mennyezeti tapétákat „buktatva” nem szabad ragasztani.
- A sarkon át a falra is rásimuló csíkokat a falon lévő strukturált vagy textiltapétával nem nagyon lehet átragasztani, mert a mennyezet sarkában ez az átlapolás nagyon látszik és nem is ragad megfelelően. Az ilyen tapétákat a mennyezet sarkában, szükség esetén már a fal tapétázásakor diszperziós ragasztóval ragasszuk oda. A falra lehajló csíkot később levágjuk. Várjuk meg, amíg ez a ragasztás megszárad, majd a tapétát acélsín mentén vezetett tapétavágó késsel a sarokban pontosan vágjuk le. Szétválasztható, strukturált, habosított tapéták és textil tapéták esetén a csík felső rétegét le is húzhatjuk. Ezzel a bevágással a födém eredetileg nem egyenes sarka kiegyenesíthető.
- A varratok mentén kinyomódó ragasztót gondosan távolítsuk el, mert különben ezek a helyek száradás után súrolófényben fénylenek. Tapétázás után normális módon fűtsünk a helyiségben, amíg a tapéta meg nem szárad. Ha a száradás ideje alatt a fűtés túl erős, a mennyezeten a hő összetorlódik, ami a tapétavarratok szétnyílását okozza.
- Ha a kazettás mintákat épen hagyjuk, az „paszpartu”-val kiegészítve tiszta megoldást ad.