Csapadék elleni szigetelés bitumenes lemezekkel
Ragasztott oxidbitumenes lemezszigetelések készítése
Régebben a lapostetők csapadék elleni szigetelését évtizedeken keresztül a gyöngykavics védelemmel ellátott három rétegű, oxidált bitumenes (ragasztott) vékonylemez szigetelések (Presskies-fedés) jelentették (2.11. ábra). Ezek jellemzően korhadó betétes (papír, kender stb.) fedéllemezekből készültek, helyszínen olvasztott forró bitumennel rétegenként, teljes felületen ragasztva. A fényvédő gyöngykavics réteg szintén forró bitumenbe hengerezve készült.
2.11. ábra. Egyhéjú, egyenes rétegrendű tető rétegfelépítése ragasztott oxidbitumenes lemezszigeteléssel (ma már nem javasolt)
1 gyöngykavics védőréteg; 2. csapadék elleni szigetelés (három réteg oxidbitumenes lemez); 3. gőznyomást levezető réteg; 4. hőszigetelés; 5. bit. lemez párafékező réteg; 6. bit. máz kellősítés; 7. lejtbeton; 8. méretezett vb. födém; 9. felületkiegyenlítő réteg; 10. technológiai elválasztó réteg
Az ilyen tetőszigetelés kialakítása munka- és időigényes, valamint fokozottan balesetveszélyes. A korhadó hordozóréteg következtében a szigetelés tartóssági szempontból sem felel meg a mai követelményeknek és igényeknek. A hazai és nemzetközi irányelvek egyértelmű állásfoglalása szerint tetőszigetelésekhez forró bitumennel ragasztott, korhadó betétes oxidált bitumenes vékonylemezek alkalmazása ma már tilos!
A hazai lapostető-felületek egy részét azonban még mindig ilyen lemezszigetelések képezik, ezért az ezzel kapcsolatos ismeretek feltétlenül szükségesek. Ebből adódóan a következőkben olyan szerkezeti kialakításokat és technológiai leírásokat ismertetünk röviden, amelyek főleg régebben voltak jellemzőek.
- Nedvesség a talajban
- Bitumenes készítmények az útépítésben és az építőiparban
- Hőszigetelés a padlás-, és a pincefödém esetében
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szigetelőlemezek fektetése (a vízelvezetés módjától függően) többféle módon történhetett. A lemezek fektetését alapvetően meghatározta azon megkülönböztetés, hogy a tetőt egy- vagy kétirányú lejtéssel alakítják ki. Ez utóbbi belső, valamint teljes tető körüli külső vízelvezetés esetén fordult elő. Kétirányú lejtésnél az egyes rétegekben a szigetelőlemezek fektetési iránya egymásra merőleges. Egyirányú lejtés esetén az egyes rétegek lemezsávjait egy irányba, rétegenként fél lemezszélességgel eltolva is lefektethették (2.12. ábra).
2.12. ábra. Bitumenes szigetelőlemezek fektetése háromrétegű szigetelés esetén
A lemezek elhelyezését a vízelvezetés ismeretében külön lemezfektetési tervben határozták meg. A szigetelést a tetőfelület legalacsonyabb részéről kezdték (külső eresz, belső összefolyó), és az eresszel, attikával párhuzamosan haladva végezték. A szigetelőlemezek fektetését természetesen mindig megelőzte az aljzat előkészítése, kellősítése.
Az egyes rétegeken belül az egymáshoz kapcsolódó lemezek közötti átfedés legalább 10 cm. A hosszirányú lemeztoldásoknál az átlapolásokat rendszerint lejtésirányú rátakarással képezték úgy, hogy az egyes rétegekben azok nem kerültek egymás fölé. Az egymás melletti lemezsávok közötti átlapolásokat a szigetelés rétegszámának függvényében egyenletesen eltolva képezték.
A szigetelés egyéb szerkezethez történő csatlakozásánál az egyes rétegek lemezeit lépcsőzetesen „túlnyújtva” alakították ki (a legfelső lemezréteg rátakart az alatta lévő rétegekre, illetve a kapcsolódó szerkezet egy részére). így biztosították, hogy mindhárom lemezréteget le lehessen ragasztani a szélek mentén.
A gyöngykavics védőréteg felhordása (kavicsolás) során a legfelső lemezrétegre először forró bitumen bevonat került, majd mielőtt ez kihűlt volna, 2-3 cm vastagon gyöngykavicsot terítettek szét. Ezt kavicstolóval egyenletesen elegyengették úgy, hogy a bevonat se legyen látható. A bitumenbevonat dermedése után a meg nem tapadt kavicsszemeket lesöpörték, majd a teljes felületet áthengerelték.
Szerkezeti részletek
Az attikánál mindhárom szigetelőlemezt felvezették az attikafalra. Itt is a lemezek rétegenkénti (lépcsőzetes) túl-nyújtásával biztosították a lemezek megfelelő leragasztását. A legfelső lemezréteget gyakran az attika felső vízszintes felületére is felvezették (2.13. ábra). Az attika mentén a szigetelés alatt nagyobb mértékű lejtést, valamint íves hajlatképzést alakítottak ki.
2.13. ábra. Attika szegélyezése három rétegű ragasztott bitumenes lemezfedéssel (napjainkban nem járatos)
Előbbi a víz minél gyorsabb elvezetését, utóbbi a lemezek hajlatban előforduló esetleges törésének, sérülésének megakadályozását szolgálta. A szigetelőlemezek elhelyezése előtt elengedhetetlen volt az attika felületének előkészítése, kellősítése. A hajlatok mentén a pozitív, illetve negatív sarkokat külön betétlemezekkel erősítették meg. Az attika fém szegélyezését a szigetelés után alakították ki. A bádogszerkezet általában a lemezszigetelés attikafalra felvezetett részét teljes egészében eltakarta. A szigetelőlemezre rátakaró fémszegély széleit bitumenes takaró-lemezsávval fedték le.
2.14. ábra. Csapadék-összefolyó kialakítása háromrétegű, ragasztott bitumenes lemezfedéssel (napjainkban nem járatos)
A csapadékvíz-összefolyók (víznyelők) a lapostető egyik „legkényesebb” szerkezeti részletei (2.14. ábra). A szigetelés és a lefolyócső közötti megfelelő kapcsolatot előre gyártott fém összefolyó elemekkel képezték (napjainkban ezt felváltották a műanyag összefolyó elemek). A lefolyócsőhöz először egy ólomlemez peremes csőcsonkot csatlakoztattak, majd bitumenes lemez elválasztó réteg közbeiktatásával erre egy min. 60×60 cm-es horganylemez peremes csőcsonk került.
Ez utóbbira (a vízfolyás irányába rátakarva) vezették rá a három réteg szigetelőlemezt, rétegenként lépcsősen túlnyújtva. A gyöngykavics lefolyócsőbe jutását a horganylemez peremre forrasztott kavicsléc akadályozta meg. A különböző szennyeződések lefolyóba kerülése ellen horganyzott acél lombkosárral zárták le az összefolyó nyílását.
A különböző szerkezeti mozgásokból, hőmozgásokból adódó feszültségek semlegesítésére kialakított mozgási hézagokat a lapostető síkjában vagy a tetősíkból kiemelt szegélyezéssel képezték (2.15. ábra).
2.15. ábra. Mozgási hézag szegélyezése három rétegű ragasztott bitumenes lemezfedéssel (napjainkban nem járatos)
Régen az ilyen szerkezeti részletek rendszerint hőhidasak voltak. A tető síkjában lévő szegélyezést fémlemez tágulási tagozattal alakították ki, melynek kétoldali peremrésze rátakart a szigetelőlemezekre. Ezt a peremrészt bitumenes lemez takarósávval fedték le. Közvetlenül a mozgási hézag mentén – a gyorsabb vízelvezetés érdekében – nagyobb mértékű lejtést képeztek a csapadék elleni szigetelés alatt. A tetősíkból kiemelt szegélyezés kialakításának elve lényegében megegyezett az attika szegélyezésével.