Kerámiacserép, tetőfedés a gyakorlatban
A tetőfedések kialakítása, tökéletesítése egyidős az ember otthonépítő tevékenységével. Az első megoldás a fedélszerkezet falevelekkel történő lefedése volt. Ezt követték a hosszabb élettartamú és az esztétikai igényeket is kielégítő anyagválasztások.
Az ókori Egyiptomban – az évi csapadék kis mennyiségét figyelembe véve – a tetőfödémen több rétegben felhordott agyagtapasztást alkalmaztak. Kis-Ázsiában és Görögországban – a lényegesen több csapadékra tekintettel – i.e. a VIII.-VI. században fejlesztették ki a cserépfedés különféle megoldásait.
Az agyagnak a legnagyobb szilárdságot adó kiégetéses technológiai módszert a mezopotámiai népektől tanulták meg. A görögök a tetőfedő cserepek készítésének ókori mesterei voltak, tapasztalataikat a rómaiak vették át és fejlesztették tovább. Az első lécezett cseréptető a „szicíliai tető” volt. Az európai népek kezdetben nem használtak tetőcserepet, bár az égetett agyagedényeket ismerték és használták.
Napjainkban a cserépgyárak a kerámiacserepekből és azok kiegészítőiből átfogó, a tetőfedés magas esztétikai és szakmai színvonalú megvalósítását biztosító tetőfedési rendszereket gyártanak. A piacvezető TONDACH-Magyarország Zrt. 4 gyáregységében 18 különböző tetőcserepet 8 féle színben állít elő, forgalmazza továbbá s TONDACH-konszern 10 országban gyártott, mintegy 50 féle kerámia tetőcserepét.
Ez a példaértékű termék- és technológiafejlesztés összhangban van a világ legelterjedtebb, természetes anyagú, minden időjárási és környezeti hatás ellen védelmet jelentő, hosszú élettartamú, több ezer éves múltú, széles forma- és színválasztékú kerámia tetőcserép jelenével és jövőjével.
A tető fogalma és feladata
A tető az épület lefedéséhez szükséges szerkezetek és rétegek összessége.
Feladata – a sokféle külső és belső hatás és igénybevétel következtében – összetett: az építmény rendeltetésének megfelelő mértékű ellenállás az időjárási (csapadék, szél, napsugárzás), a vegyi és mechanikai hatásoknak; továbbá a csapadék tervezett irányú, megfelelő gyorsaságú levezetése.
A tetőszerkezet és rétegrendjének szakszem kialakításával biztosítani kell, hogy a rendeltetésszerű használat során létrejövő hatások következtében a tető szerkezeteiben és környezetében káros állapotváltozások – különös tekintettel a túlzott hő-mozgásra, a páralecsapódásra, a korrózióra, a kifagyásra, tetőtér hasznosítás esetén a kedvezőtlen klíma kialakulására stb. – ne következzenek be.
A tetők rendszerezése
A tető fajták
A tetők sokféle külső és belső hatásnak kitett, bonyolult szerkezetek, amelyekkel szemben számos követelményt támasztunk; ezért csoportosításukat is többféle szempont alapján végezhetjük el.
Magastetők és lapostetők
A tető hajlásszöge az épület megjelenésére, tömegére nézve lényeges jellemző, de fontos a tetőszerkezet kialakítása és a klimatikus hatások elleni védekezés szempontjából is. A hajlásszög a tetősíknak a vízszintes síkkal bezárt szöge (α).
A tetőtípusok hajlásszög szerinti csoportosítása:
- alacsony hajlású tető (lapostető) α < 5°
- kis hajlású tető 5° < α a < 16°
- közepes hajlású tető 16° < α < 45°
- meredek hajlású tető α > 45°
A közepes és meredek hajlású tetőket magastetőknek (α > 16°) nevezzük. A magastető hagyományos, általánosan elterjedt, természetes épületfedési mód. Épületszerkezeti funkcióján kívül padlásteret vagy beépített tetőteret határol.
Egyhéjú és kéthéjú tetők
Az egyhéjú tetők esetében a belső és a külső légteret egyetlen, egy-vagy többrétegű lefedő szerkezet választja el egymástól. Ha a szerkezet többrétegű, a rétegek egymásra épülnek, nincs közöttük légtér. A kéthéjú tetők tetőszerkezetét három, egymástól elválasztott réteg képezi: az alsó és a felső héj, valamint a közöttük levő légréteg vagy légtér.
Hidegtetők és melegtetők
A hidegtetők olyan kéthéjú tetők, ahol a héjak közötti levegő közvetlen kapcsolatban van a külső légtérrel; ennek következtében állandó mozgásban van és jellemzői közel azonosak a külső levegőével. A felső héj feladata a csapadék, a szél és a napsütés elleni védelem. A héjak között áramló levegő elszállítja a szerkezetbe jutott nedvességet és hűti a belső teret közvetlenül lehatároló hőszigeteléssel ellátott alsó héjat.
A melegtető a belső és a külső teret egymástól elválasztó egy, esetleg több rétegből álló egyhéjú szerkezetként csak felső felületén érintkezik a külső légtérrel.
A magastetőket általában kéthéjú hidegtetőként készítik, míg az egyhéjú melegtetők főként lapostetők.
Vízhatlan és vízzáró tető
Vízhatlan tetőfedés alkalmazásakor a csapadék a tetőszerkezetbe semmiféle módon és formában nem juthat be. Ezt a fedési módot általában lapos tetőknél alkalmazzák.
A magastetők fedésénél vízzáró fedést alkalmaznak, amelynek lényege, hogy a csapadékvízből a szélnyomás hatására is csak annyi juthat a tetőtérbe, amennyi természetes módon, párolgással maradéktalanul eltávozhat és ideiglenes jelenléte nem káros sem az épületszerkezetekre, sem pedig az épületet használók számára. Ezért a vízzáró fedések alatt a tetőt feltétlenül ki kell szellőztem.
A cserépfedések a pikkelyes vagy elemes vízzáró fedések körébe tartoznak. A vízzárást a cserepek kerámia anyagának vízzárósága és az elemek egymásra takarásával kialakuló átfedés biztosítja.
A cserepek keresztirányú takarását a hornyolt cserép esetében a hornyok egymásba illeszkedése biztosítja. A hornyok kialakítása meghatározza a takarás mértékét és hatásosságát, megakadályozza a víz bejutását.
A hódfarkú cserepek egymás mellett helyezkednek el a hőmozgást is lehetővé tevő hézaggal. Ezért ezen cserépfajtánál csak a kétrétegű fedéssel biztosítható a megfelelő vízzárás.
A hosszirányú takarás, az átfedés mértéke függ a tető hajlásszögétől, a tetőfelület elhelyezkedésétől (viharnak, szélszívásnak kitett felület) és bizonyos mértékben a tetőfelület alatt közvetlenül elhelyezkedő tér felhasználásától. Az átfedés biztosítja a vízelvezetésen kívül, hogy a szélnyomás hatására víz és porhó ne, vagy csak olyan mértékben jusson be, ami kárt nem okoz.
A sajtolt cserepekből készült tetőfedéseknél az egyes elemek nemcsak a mellettük lévőkhöz kapcsolódnak hornyos átfedéssel, hanem az alattuk és felettük lévőkhöz is. Ennek eredményeként széles tetőhajlásszög tartományban alkalmazható biztonságos fedést nyújtanak.
A kerámiacserepek, amíg a felületi pórusok kellően nem tömődnek el, a csapadék hatására átnedvesednek. Ezért a padlásteret vagy tetőtér beépítésnél a cserépréteg és az alátéthéjazat, illetve a hőszigetelés között kialakított légrést szellőztetni kell.
Tetőformák
A tetőforma kiválasztása műszaki és esztétikai szempontok figyelembevételével történik. Legfontosabb befolyásoló tényezők: a lefedendő épület alaprajza, tömege, a meteorológia adottságok, a tervezett héjalóanyag fajtája és a környezet építészeti stílusa.
A magastetők formai kialakításának gazdag választékát a következő ábrák mutatják be, bizonyságául annak az állításnak, hogy a tető, mint a ház koronája műszaki rendeltetésén kívül esztétikai érték.
A gyakorlatban a tetőformák alaptípusainak kombinációit is alkalmazzák.
Az ábrákhoz kapcsolódó, a tetőkkel kapcsolatos alapfogalmak meghatározásának közlése segíti az ábrák értelmezését.
A nyeregtető két azonos vagy eltérő hajlásszögű, összemetsződő tetősík és két oromfal által határolt négyszög alaprajzú tető, amely általában derékszögű.
184. ábra. Nyeregtető.
A hajlásszög a tetősíknak a vízszintes síkkal bezárt szöge. Az oromfal a nyereg vagy félnyereg tetőket, a tetőkeret függőleges síkban lezáró, külső térelhatároló falszerkezet. A tetősík a tető külső felülete.
A félnyeregtető egy tetősík, a tetősíkkal ellentétes oldalon tűzfal, a másik két oldalon oromfal határolású négyszög alaprajzú tető.
185. ábra. Félnyeregtető.
A tűzfal a tetőteret függőleges síkban lezáró, a tetőhéjazat síkja fölé nyúló, nem éghető anyagú térelhatároló falszerkezet.
A kontytető négy azonos vagy eltérő hajlású, összemetsződő tetősíkkal és gerinccel határolt tető.
186. ábra. Kontytető.
A gerinc (taréjgerinc) két összehajló tetősík felső vízszintes csatlakozási vonala. A tetőkonty három összehajló tetősík, amelynek metszéspontja a tetőcsúcs.
187. ábra. Oromzatos tető.
Az oromzatos tető a gerincvonal két végén egy-egy kis oromfallal kiképzett kontytető.
188. ábra. Csonka konty tető.
A csonka kontytető az ereszvonalnál magasabban kezdődő kontyú tető. Az ereszvonal a tetősík alsó vízszintes vonala.
189. ábra. Manzárdtető.
A manzárdtető tört tetősíkokkal képzett tető.
190. ábra. Fűrészfog- vagy shed-tető.
A fűrészfog- vagy shed-tető sík vagy íves tetőfelületekkel képzett félnyeregtetők sora.
A tetőfelület a tetőfedés (tető héjazat) a csapadék (eső, hó, jég, dér) a nap és a szél hatásának kitett felülete.
191. ábra. Sátortető.
A sátortető több, általában azonos hajlású tetősíknak tetőcsúcsban való összemetsződésével képzett tető.
A tetőcsúcs három vagy annál több él, vagy két él és egy gerinc találkozási pontja.
Az él két összehajló tetősík ferde metszésvonala, amely mindig ereszt köt össze gerinccel.
192. ábra. Toronytető.
A toronytető négyszög alaprajzú tető, amelynek magassága az oldalméretének többszöröse.
193. ábra. Kúptető.
A kúptető a toronytető speciális változata: kör alaprajzú.
194. ábra. Bazilikatető.
A bazilikatető fallal, ablaksorral megtört tető, nyereg- és félnyeregtető.
195. ábra. Kereszttető.
A kereszttető két, azonos gerincmagasságú nyeregtető egymásra merőleges össze- metsződéséből keletkező oromfalas tető.
A tető részei
A tető részeit a 196. ábra mutatja be. A tető részeinek speciális elnevezései, meghatározásuk az ábrához kapcsolódó azonosító számok után találhatók.
Az álló tetőablakok formai kialakításának lehetőségeit a 197. ábra mutatja be. Az ökörszemablak csak szellőztetésre, a napóleonablak már bevilágításra is alkalmas.
196. ábra. A tető részei 1 Eresz: Az eresz a tetőfelület legmélyebb határoló vonala, amely mentén a víz leválik a fedésről. 2 Gerinc: A gerinc két összehajló tetősík felső vízszintes csatlakozási vonala. 3 ÉI: Az él két összehajló tetősík ferde metszésvonala, amely összeköti az ereszt a gerinccel. Az élgerinc két eltérő magassága gerincet köt össze. 4 Vápa: A vápa két egymástól széthajtó tetősík ferde csatlakozási vonala, belső szöget alkot. 5 Tűzfal: A tűzfal a tetőkeret függőleges síkban lezáró, a tetőhéjazat síkja fölé nyúló, nem éghető anyagú térelhatároló falszerkezet. 6 Félnyeregtető gerincképzés. 7 Tetősík: A tetősík a tető külső felülete. 8 Kémény. 9 Tetőkibúvó: A tetőkibúvó a tetőfelületre kijutás céljára kialakított, fedéllel takart nyílás. 10 Tetősíkablak (fekvő tetőablak): A tetősíkablak a tetősíkba beépített, azzal párhuzamos üvegsíkú ablak, amely a tetőtér természetes megvilágítását és szellőztetését biztosítja. Ferde kialakítása következtében a legjobb fényeloszlást eredményezi. 11 Álló tetőablak: Az álló tetőablak a tetőbe beépített, abból függőlegesen kiálló, függőleges üvegsíkú ablak, amely a tetőtér természetes megvilágítását és szellőzését biztosítja. Az álló tetőablakok kialakításukkal kedvező hatással vannak a tetők – végeredményben a ház – esztétikai megjelenésére, építészeti stílusára. 12 Átvezető cserép (kerámia kiegészítő elem). 13 Csatornaszellőző (kerámia kiegészítő elem).
A tetőfedéseket érő hatások
A tetőfedéseket érő hatások és a hatások elleni védekezés ismerete alapvető fontosságú a tetőszerkezetek funkcionális működése és élettartama szempontjából.
A tetőfedéseket rendeltetésszerű működésük során külső és belső hatások veszik igénybe. A külső hatások: a csapadék, a szél, a hó, a napsugárzás, a fagy, a mechanikai és vegyi igénybevételek. A legjelentősebb belső hatás a nedvesség formájában megjelenő igénybevétel.
A tetőfedéseket érő külső hatások
Csapadékhatás
A csapadékhatás az évszakoktól függően: eső, csapóeső, jégeső és porhó formájában jelentkezik. A tetőfedések célja az, hogy meggátolják a csapadék bejutását a tetőszerkezetbe. A kerámiacserépből készült tetőfedések vízzáróak, ami azt jelenti, hogy a tetőszerkezetbe csak olyan mennyiségű nedvesség kerülhet, amely szakszerű kivitelezés esetén párolgással maradéktalanul eltávozik, ideiglenes jelenléte semmiféle károsodást nem okoz.
A tetőfedés vízzárósága függ:
- a tető hajlásszögétől,
- a tetőfedés anyagától, elemeinek méreteitől és kapcsolódásuk kialakításától,
- a vízelvezetés úthosszától, akadálymentességétől.
A kerámiacserepekkel megvalósított tetőfedés esetében a szükséges vízelvezetési sebesség elérése érdekében, megfelelő hajlásszög, tetőlejtés kialakítása szükséges.
A cserépfedés a gyártó által a cserépfajtára előírt tető hajlásszög betartása esetén külön intézkedés nélkül teljesíti a vízzáróság követelményét. Kisebb tetőhajlásszögnél kiegészítő intézkedésként alátéthéjazat alkalmazása szükséges.
A kerámiacserép 10° tetőhajlásszög alatt még kiegészítő intézkedéssel sem alkalmazható.
A vízküszöb értéke az a magasság, ameddig a csapadék a szél torló nyomása következtében az átfedési tartományba feljuthat. A vízküszöb fogalmát a 198. ábra szemlélteti.
198. ábra. A vízküszöb fogalma.
A mértékadó vízküszöb értéke hazánk földrajzi és éghajlati viszonyai között: tetőfelületen 5 cm, vápában 10 cm.
A kerámia cserépfedés vízzárását a cserép elemek rátakarása (egymásra takarása) és az alkalmazott fedési módok biztosítják. Az adott tetőhajlásszöghöz tartozó rátakarás (átfedés) a vízküszöb értékéből számítható.
A cikksorozat az egyes kerámiacserép típusok bemutatásánál tartalmazza a gyártó által előírt tető hajlásszögeket és hajlásszög tartományokat.
A hó súlya következtében mechanikai hatást, a széllel a tetőfedés résein a fedés alá bejutva nedvességhatást jelent a tetőszerkezetre.
A hóbejutás szempontjából kritikus helyek: a cserepek csatlakozásánál, a szellőző nyílásoknál, a tetősík váltásoknál és áttöréseknél található rések, továbbá az élek, a gerinc, a vápa szerkezete és az eresz, a kisebb átfedés és a rések nagyobb mérete következményeként.
A fagyás-olvadás ciklusok közben a tetőfelületen megolvadt hóból származó az eresz felé haladó, a hó megcsúszások hó-torlaszai miatt lassú mozgású víz az eresz alulról is hűtött felületén megfagy, jégsánc képződik. A jégsáncok mögött felduzzadó víz – amennyiben magassága meghaladja a tetőfedés elemeinek függőleges átfedését, a vízküszöböt – beáramlik a fedés mögé és káros nedvességterhelést okoz a tetőszerkezetben.
A jégsánc képződés szempontjából kritikus helyek: az ereszek, és a vápák, hózugok.
A jégsánc képződés elkerülhető: a hó megcsúszását és az ereszmenti felhalmozódását megakadályozó, a tető teljes felületén alkalmazott hófogással; továbbá az ereszcsatorna szakszerű beépítésével, amely nem idéz elő hótorlasz képződést.
Hóteher
Külön figyelmet érdemel a hó hatása a tetőszerkezetek méretezésénél.
A hóteher általában nem egyenletesen megoszló, mivel kialakulása függ a tető hajlásszögétől, formájától, tájolásától. A kerámia cserépfedés alkalmazásának fő területén, a magas tetőknél a hóterhelés hatására kialakulhat a tartószerkezetek egyenlőtlen, féloldalas terhelése, amelyet a tetőszerkezetek méretezésénél figyelembe kell venni.
A hóteher alapértéke ph(kN/m2) a tető vízszintes vetületére vonatkoztatva, α < 30° tetőhajlásszögnél:
M ≤ 300 (m) tengerszint feletti magasságban: ph= 0,8 (kN/m2)
M > 300 (m) tengerszint feletti magasságban a hóteher alapértéke (kN/m2) a tengerszint feletti magasság M (m) függvénye:
ph=0,8+ ((M-300)/100))*0,2+0,005*M(kN/m2)
Ha a tetőhajlásszög α ≥ 60° és hó felhalmozódás nem várható, akkor hóteherrel nem kell számolni. Közbenső tetőhajlásszögek (30° < α < 60°) esetén az alapérték nagyságát lineáris interpolációval kell meghatározni.
A tetősíkok egymáshoz viszonyított helyzete, a tető alakja miatt a tető egyes részein a hó felhalmozódásából hózug teher keletkezhet, amely szélső esetben a hóteher alapértékének háromszorosa is lehet.
A hózug teher figyelembevétele érdekében a számításokat az MSZ 15021-1:1986 szabvány függelékében található módszer szerint kell elvégezni a kritikus helyekre.
A hóteher biztonsági tényezője általában γ=1,4. A hóteher figyelembevételével és számításával kapcsolatos további ismereteket a szakirodalom és a vonatkozó szabványok tartalmazzák.
A kerámiacserepek a gyártók által ajánlott tetőhajlásszög, a cserépfedésre vonatkozó tervezési és kivitelezési előírások betartása esetén biztonságos védelmet jelentenek a csapadékhatással szemben.
Szélhatás
A szélhatás függ az építés helyétől, védettségétől, az uralkodó szélirányok miatt a tájolástól, a tető alakjától, magasságától és hajlásszögétől. A szél hatása, mint igénybevétel: nyomás, szívás és örvénylés formájában jelenik meg.
A kerámiacserép alkalmazás szempontjából meghatározó magas tetőknél egy időben aszimmetrikus (szívás – nyomás) szélterheléssel is számolni kell a tartószerkezetek méretezésénél. A szélhatás elleni védekezés módjai a kerámiacserép típusok ismertetésénél és az építéssel kapcsolatos pontban részletesen bemutatásra kerülnek. A szélhatásnak fontos szerepe van a nedvesség és a párahatások következményeit elhárító légréteg átszellőzésének működésében.
A szélteher alapértékének meghatározását az alábbi képlettel kell elvégezni:
pw=C*W0 (kN/m2)
ahol
c (-) – az alaki tényező, amely függ az építmény alakjától, a terhelt felület elhelyezkedésétől és a széliránytól
W0 (kN/m2) – a torló nyomás értéke
pw (kN/m2) – a szélteher alapértéke; amely értelmezése szerint merőleges a tetősíkra.
A szélteher számításoknál a legkedvezőtlenebb hatást okozó vízszintes szélirányokat) kell értékelni.
A torló nyomás értéke – amennyiben mérési adatok nincsenek – az alábbi képlettel számítható:
W0 = 0,7 * (h/10)0,32 (kN/m2)
h (m) – az építmény terepszinttől mért magassága.
A torló nyomás számítás képlete nyitott térségben szabadon álló, 100 m-nél nem magasabb építmények esetében alkalmazható.
A c szélteher alaki tényezőt, zárt, nyeregtetős épületeknél két alapesetre megadott értékekkel, a közöttük lévő közbenső értékeket lineáris interpolációval kell meghatározni.
A szélteher alapérték számítást az alaki tényező mindkét alapesetére megadott értékekkel el kell elvégezni.
Az alaki tényező pozitív előjelű, a vizsgált felületre merőleges szélnyomás, negatív előjelű szélszívás esetén.
Az alaki tényező az 1. alapesetben:
Az alaki tényező (c1) a tető szélirányba eső oldalán:
- c1 = – 0,4 ha h/l ≤ 2 és 0° < α < 60°
- c1 = – 0,6 ha h/l ≥ 3 és 0° < α < 13,3°
ahol
- h (m) – az oldalfal magassága
- l (m) – az épület széliránnyal párhuzamos szélességi mérete
- α (°) – a tető hajlásszöge
- c1= + 0,8 mindkét épületarány esetén, ha α ≥ 60°
- a – 20°
- c1 = -0,40 + ((α-20°)/40°) * 1,2
mindkét épületarányra, egyéb szögeknél (pozitív eredmény = szélnyomás; negatív eredmény = szélszívás)
Az alaki tényező (c2) a tető szélárnyékos oldalán csak szélszívás van, ezért értéke negatív előjelű:
- c2 = – 0,4 ha h/l ≤ 2
- c2 = – 0,6 ha h/l ≤ 2
- c2 = – 0,2 x h/l ha 2 < h/l < 3
Az alaki tényező a 2. alapesetben:
Az alaki tényező értéke (c1) a tető szélirányba eső oldalán pozitív előjelű, mert ott csak szélnyomás keletkezik.
- c1 = +0,8 ha α ≥ 60°
- c1 = α/60° * 0,8 ha α < 60°
A szélterhelés biztonsági tényezője γ = 1,2.
Az épületek térelhatároló szerkezeteinek szélirányban lévő peremein, a szél örvénylő áramlása miatt a többi felülettől eltérő légnyomás viszonyok alakulnak ki, amelynek következményeként létrejövő szélszívás a peremeket fokozott mértékben terheli.
A tető a szélszívás szempontjából, a 199. ábrán látható módon mezőkre osztható: belső-, perem-, és sarokterületre.
A perem- és sarokterületek nagyobb mértékben terheltek minta belső területek, ezért azokra a héjazatot a teherhordó szerkezethez rögzítő elemek méretezésekor a 199. ábrán jelölt sávokban a szélszívást C = – 2,0 alaki tényezővel kell számítani.
A tetőfelület „a” jelű sávjának mérete:
a=l/10 (m) de 1,0 m ≤ a ≤ 2 m, ahol l (m) az épület széliránnyal párhuzamos szélességi mérete.
A szélhatás vonatkozásában megállapítható, hogy a tető legkritikusabb részei a sarkok, az ereszek (különösen a nagy kinyúlásúak), a gerincek és élek környezete és csatlakozásuk, de idesorolhatók a tetőfelépítmények és azok beépítési környezete, a tetők kiemelkedőbb részei: az álló tetőablakok, kupolák, tornyok.
A szélteher figyelembevételével és számításával kapcsolatos további ismereteket a szakirodalom és a vonatkozó szabványok tartalmazzák.
A tervezésre és a kivitelezésre, különös tekintettel a cserépelemek rögzítésére vonatkozó szabályok betartása esetén a kerámiacserép biztonságos védelmet nyújt a szélhatással szemben.
199. ábra. A tetők alaprajzi felosztása.
Hőhatás
A hőhatás a tetőfedés külső és belső felületének hőmérséklet-különbségeként és a felületi hőmérséklet szélső értékeinek kialakulásaként jelenik meg, mint igénybevétel.
A külső felületi hőmérséklet nem azonos a léghőmérséklet téli-nyári szélsőértékeivel. A szél hűtőhatása következtében télen a léghőmérsékletnél 10 C°-kal kisebb felületi hőmérséklet is kialakulhat, míg nyáron, szélcsendes időben a tető felső felülete 80 C°-ra is felmelegedhet.
Így a külső tetőfelület évi hőmérsékletingadozása a 100 C°-ot is elérheti a tetőfedés anyagától, felületétől, színétől függően. A tetőfedés külső és belső felületének hőmérséklet különbsége télen 50 C°, nyáron 60-70 C° lehet, figyelembe véve a belső felület téli-nyári hőingadozásának lényegesen kisebb mértékét. (Megfelelő szerkezettervezés, belső fűtés-hűtés.)
Hővezető képesség
A tetőszerkezet anyagának eltérő hővezető képességétől függően, a külső és belső hőmérsékletek állandó kiegyenlítődési folyamata megy végbe, amely hőmérsékletesésként jelenik meg. A hő kiegyenlítődési folyamat télen a belső hőmérséklet csökkenésével hőveszteséget, nyáron a bekövetkező felmelegedés a mikroklíma kedvezőtlen változását eredményezi.
Az egymás melletti tetőszerkezeti rétegek lineáris hőtágulási együtthatói között nagyságrendi különbségek vannak. A hőmérsékletváltozás következtében a tetőszerkezet rétegei megváltoztatják méreteiket, felmelegedéskor kitágulnak, lehűléskor összehúzódnak. A létrejövő hőmozgások és az ebből származó hő feszültségek kedvezőtlen igénybevételt eredményeznek, amelyek az anyag szilárdságát meghaladva károsodást okozhatnak.
A lineáris hőtágulás mértékének ugyanazon hőmérsékleten tapasztalható nagyságrendi eltérései miatt dilatációs, mozgási hézagokat kell kialakítani a szerkezeti rétegekben.
A hőhatások kedvezőtlen következményei elháríthatok: a tetőszerkezet hőszigetelésével, a hőterhelés csökkentésével, a tetőszerkezet rétegeinek szakszerű megválasztásával, méretezésével és beépítésével.
Az alábbi felsorolás tartalmazza a tetőfedések és szerkezetek építéséhez használatos anyagok lineáris hőtágulási tényezőinek mm/mK tájékoztató értékeit:
- lágy PVC 0,18-0,2
- bitumen 0,02
- horgany 0,03
- alumínium 0,024-0,027
- acél 0,012
- kerámiacserép 0,005
- beton 0,008-0,01
Figyelembe véve az évi hőmérsékletingadozás 100 °C-ot elérő, a légkör felmelegedési tendenciák következtében évtizedes léptékben várhatóan tovább növekvő értékét a külső hőhatásból származó alakváltozások befolyással vannak a tetőfedőanyagok élettartamára.
A kerámiacserép nagyságrenddel kisebb hő-tágulási együtthatója eredményeként nagyságrenddel kisebbek a kerámiacserép tetőfedést érő hőmozgásból eredő igénybevételek is.
A hőszigeteléseket a tetőfedés, a külső oldal közelében kell beépíteni. Így az alatta lévő rétegek hőterhelése, hőfeszültsége, hőmozgása is kisebb lesz. Ugyanakkor a tetőt hordozó szerkezet nehezebben hűl le, nehezebben melegszik fel. A szerkezetben tárolt hő télen a szakaszos fűtésű épületben a fűtési szünetekben a belső légtér hőveszteségeit pótolja, nyáron a hőtehetetlenségből adódóan megakadályozza a belső légtér hőmérsékleti csúcsainak kialakulását.
A külső hőterhelés csökkenthető a tetőfedés, a legfelső réteg anyagának, színének, felületének és tömegének kedvező megválasztásával.
A tetőfedés felső felülete nyáron 80°C-ra is felmelegedhet, a légkör felmelegedési tendenciák következtében évtizedes léptékben várhatóan ez az érték tovább növekszik.
Különösen veszélyes olyan tetőfedő anyagok alkalmazása, amelyek éghetőek, a tűzállóság szempontjából a könnyen éghető csoportba, gyulladáspontjuk alapján a mérsékelten tűzveszélyes „D” tűzveszélyességi osztályba tartoznak. Felhasználásuk során az egyes tűzállósági fokozatokban külön előírások vonatkoznak az alkalmazhatóság feltételeire.
A kerámiacserép, amelyet 950-1050 °C hőmérsékleten égetnek a kemencékben, egyszer már átment a tűzön. Nem éghető, magas hőállóságú és korlátozás nélkül alkalmazható a különböző tűzállósági fokozatú épületek fedésére.
A tető rétegfelépítésének szakszerű kialakításával a hőmozgások és hőfeszültségek károsító hatása elkerülhető a tetőszerkezet rétegeiben.
A napsugárzás hatása az ibolyántúli (UV) sugárzás formájában jelentkezik. Kedvezőtlen következményei vannak egyes tetőfedő anyagokra és a műanyagokra. A károsító hatás szilárdságcsökkenést, elöregedést és kifáradási okoz.
A kerámiacserép anyaga a 950-1050°C hőmérsékletű hőkezelés eredményeként ellenálló az UV sugárzással szemben. A fizikai törvények szerint, minden rendszer a legalacsonyabb energiaszint elérésére törekszik. A kerámiacserép kiégetésével elérte ezt az állapotot, így stabilnak, időben változatlan összetételűnek tekinthető.
Fagyhatás
A fagyhatás miatti károsodást a jég feszítőereje okozza a tetőfedésben, nem megfelelő pára és nedvesség elleni védelem esetén pedig a tetőszerkezeten belül a fagypont alatti hőmérsékleti zónában. Fagy hatására bekövetkezik az anyagok ún. kifagyása, ami szilárdságcsökkenést, térfogatváltozást okoz, míg egyes anyagok (elsősorban a műanyagok) elridegedésük következtében törékennyé válnak.
A kerámiacserép a magas hőmérsékleten történő kiégetés eredményeként tömör szerkezetű. Ugyanakkor a kerámiákra jellemző kapilláris anyagszerkezetből a kapilláris vízáramlás intenzitása következtében a nedvesség gyorsan eltávozik. Egyensúlyi nedvességtartalma kisebb, mint 1%. A kerámiacserepek ellenállóak a fagyhatásokkal szemben, amit a régi épületek időtálló fedési minősége a gyakorlatban is bizonyít.
Mechanikai hatások
A mechanikai hatásokat elsősorban a tető terhei jelentik, amelyeket a megfelelően méretezett tetőszerkezet képes felvenni; így a szerkezet károsodása elkerülhető. A tető terhei: az állandó teher és a változó (esetleges) terhek.
Az állandó teher a tető önsúlyából származó teher, amely tartalmazza a teljes tetőszerkezet (héjazat, ácsszerkezet, alátéthéjazat, hőszigetelés, belső burkolat) és a tetőtartozékok súlyát.
A változó (esetleges) terhek a hasznos terhek, a meteorológiai jellegű terhek: a hóteher, a szélteher, a hőmérsékletváltozás terhelő hatása és az egyéb terhek (karbantartás, javítás, por- és jégteher).
A mechanikai hatások, amelyek a rendeltetésszerű használat során lépnek fel (pl. hóteher, tetőszerkezet önsúlya stb.) tervezhetők. A tetőszerkezetek anyagainak szakszerűtlen, gondatlan tárolása, beépítése, a nem járható tetőszakaszokon való közlekedés okozhatnak mechanikai jellegű károsodásokat.
A kerámiacserepek mechanikai szilárdságát a kimagasló, minimum értékre vonatkozó szilárdsági előírások gyakorlati betartása garantálja, amelyet ezen termékek az előírtnál magasabb szinten teljesítenek.
A hódfarkú kerámiacserép hajlító-törő ereje legalább 1,0 kN, a hornyolt kerámiacserépé legalább 1,0 kN, még a sajtolt kerámiacserépé legalább 1,5 kN.
Vegyi és biológiai hatások
Vegyi hatások
A vegyi hatások elsősorban kémiai és elektrokémiai korrózió formájában jelennek meg megtámadva a tetőszerkezetek fémes elemeit. A kémiai korrózió a fémek felületén, a levegő oxigéntartalmának hatására, nedvesség jelenlétében végbemenő oxidációs folyamat következménye.
A vas és az acél felületén az oxidáció következtében keletkező rozsda pórusos szerkezete gátolja a nedvesség eltávozását, ezzel felgyorsítja a korrózió ütemét.
Az alumínium, a réz, a horgany és az ólom esetében, a fémek felületén képződő oxidréteg véd a további korrózió ellen, azonban erősen lúgos vagy savas környezetben ez a védőhatás megszűnik és a gyors kémiai korrózió ezeknél a fémeknél is bekövetkezik.
A korróziót gyorsítják a levegő szennyezettségéből származó gáznemű és a páralecsapódás következtében folyékony, agresszív anyagok. A friss beton vagy habarcs fémmel érintkezve korróziót okoz, mert a cement szabad mésztartalma a vízzel lúgot alkotva maró hatást fejt ki.
Egymással érintkező összeférhetetlen anyagok (pl. polisztirolhab – lágyított PVC; bitumen – PVC) egymásra gyakorolt vegyi hatása ridegedést, oldódást és minőségromlást okoz.
A bitumen bomlástermékei a korrózióálló acélok kivételével valamennyi fémre károsan hatnak, ún. bitumenkorróziót okoznak.
Az elektrokémiai korrózió két eltérő potenciálú fém érintkezésénél lévő elektrolitban (nedvességben) végbemenő elektronáramlás (galvánelemhatás) következtében alakul ki.
Az elektrokémiai korrózió elkerülése érdekében az alábbi összeférhetetlen fémeket összeépíteni nem szabad, ellenkező esetben nedvesség hatására az elektrokémiai korróziós folyamat bekövetkezik: alumínium-réz, horgany (cink)-réz, horganyzott acél-réz. Ebből következik, hogy különböző fémek egymás fölé építése esetén is a réznek kell legalul lennie, ellenkező esetben a nedvesség hatására kimosódó rézionok az alattuk lévő másik fém felületén elektrokémiai korróziót okoznak.
Biológiai hatások
Az elsősorban a nedvesség következtében kialakuló biológiai hatások: az algaképződés, gombásodás, rovartenyészet kialakulása a szakszerű szerkezetkialakítással megakadályozhatók.
A biológiai hatások elleni védelem legfontosabb feltételei: a tökéletes vízelvezetés, a kéthéjú szerkezetek hatékony szellőztetése, az élőlények bejutását megakadályozó speciális szellőzőelemek alkalmazása, a rendszeres karbantartás, a tetőfelületek és a csomópontok tisztántartása.
A tetőszerkezetek élettartama és stabilitása szempontjából alapvető követelmény az ácsszerkezetek biológiai károsodás elleni védelme. Faanyagok csak gombamentesítő kezelés (merítés, szórás, kenés, nagynyomású telítés) után szabad beépíteni. Fontos követelmény a már védelemmel ellátott faanyagok vágott felületeinek bevonása.
A kerámiacserepek nagy hőmérsékletű égetési tömörsége kellő védelmet jelent a vegyi és a biológiai hatásokkal szemben.
A tetőfedéseket érő belső hatások
A belső hatások közül a belső hőhatás nem jelentős. A teherhordó szerkezetek szakszerű tervezésével és kivitelezésével a statikai igénybevétel és a belőlük származó alakváltozások káros következményei is elkerülhetők.
A tetőszerkezetek károsodásának jelentős részét a nedvesség és párahatás okozza.
A nedvesség és párahatás kialakulásának folyamata:
- A tetőszerkezet két oldalán a külső és belső levegő állapota (hőmérséklete, nedvességtartalma) eltérő, amely vízgőz (pára) nyomáskülönbséget okoz.
- A nyomáskülönbség következtében kiegyenlítődés, páradiffúziós folyamat indul be, amelynek következtében a pára behatol a szerkezetbe. A páradiffúzió mindig a nagyobb páranyomású tér felől a kisebb nyomású tér felé halad, télen a belső térből a külső felé.
- A páradiffúziós, kiegyenlítődési folyamat sebessége attól függ, hogy milyen anyagokon, rétegeken kell áthatolnia, vagyis milyen az anyagok, rétegek páraáteresztő képessége, páradiffúziós ellenállása.
- Párafeldúsulás, páratorlódás következik be akkor, ha a szerkezeten belül a pára nagy páradiffúziós ellenállású anyaggal találkozik, amelynek következtében a diffúzió akadályozva van.
- A párafeldúsulás következtében a páratartalom elérheti a telítettséget. Mivel a tetőszerkezet hőmérséklete kifelé irányba egyre csökken a párakicsapódás valószínűsége nő.
- Ha a párakicsapódás a hőszigetelő rétegben következik be, a hőszigetelő képesség lecsökken, mivel a jó hőszigetelő képességű levegő helyére jó hővezető képességű víz kerül. Ennek következtében a párakicsapódást okozó harmatponti hőmérséklet helye mélyebbre helyeződik át a szerkezeten belül.
- A párakicsapódásból származó nedvesség hatására létrejövő hőszigetelő képesség romlás miatt a fagyzóna vastagsága megnő, bekövetkezik a szerkezet kifagyás miatti károsodása. A fagyhatás következtében létrejövő málláson, szilárdságcsökkenésen kívül a hőszigetelés csökkenés miatti párakicsapódás penészesedést is okozhat a szerkezetben.
Az 1-7 pontokban, logikai sorrendben ismertetett páradiffúziós folyamatok káros hatása kivédhető a páranyomás csökkentésével és a pára külső térbe történő kivezetésével.
A tetőtér hasznosítás esetén a tetőfedés és az alátéthéjazat, valamint az alátéthéjazat és a hőszigetelés közötti légrések (az utóbbi páraáteresztő fólia alkalmazása esetén elhagyható) szellőzése biztosítja a tetőszerkezetbe bejutó külső nedvesség és pára eltávolítását. A pára belső térből a tetőszerkezet rétegeibe bejutását pára- és légzáró fólia belső burkolat alá beépítésével kell megakadályozni.
A tetőfedéseket érő valamennyi hatás következményei elháríthatok a tetőszerkezet rétegfelépítésének szakszerű megtervezésével, kivitelezésével. Döntő jelentősége van a fedés és rétegei anyagválasztásnak.
A kerámiacserepek kapillárisaiban a nedvességáramlás nagy sebességgel megy végbe, így a hajnali páralecsapódás vagy a csapadékból származó nedvesség gyorsan eltávozik a kerámiacserépből. Egyensúlyi nedvességtartalma kisebb, mint 1%.
A kerámiacserépre jellemző kapilláris nedvességáramlás sebessége nagyságrenddel nagyobb, mint a más anyagokra jellemző diffúzió sebesség.
Kerámiacserép fedésű tetőszerkezetek rétegrendje
A tetőszerkezeteket sokféle külső és belső hatás és igénybevétel éri. A hatások és igénybevételek elleni védelem több rétegű szerkezetekkel valósítható meg.
A magastetők fedésére alkalmazott kerámiacserepek esetében, tetőtér beépítésnél a tetőtéri határolószerkezetek rétegrendje:
- kerámiacserép
- lécezés
- ellenlécezés (légrést biztosít az alátétfólia és a kerámiacserép között)
- (alátétfólia) alátéthéjazat
- légrés az alátétfólia és a hőszigetelés között (páraáteresztő tetőfólia alkalmazása esetén elhagyható)
- hőszigetelés
- tetőszerkezet
- pára- és légzáró réteg
- belső burkolat.
A légrések és az átszellőzés kialakítása
A kerámiacserép pórusos szerkezetű, ezért – főleg a felületi pórusok eltömődése előtt – átnedvesedhet, valamint az egymásra takarásnál kialakuló hézagoknál – erősebb szélhatásnál – csapadékbeszivárgás, visszatorlódás következhet be.
A vízzáró fedés lényege, hogy a tetőcserép alsó felületén csak annyi nedvesség jelentkezhet, amennyi természetes módon párolgással maradéktalanul eltávozik és ideiglenes jelenléte nem okoz károsodást az alatta lévő szerkezetekben. Ezért a cserépfedés és az alátétfólia közötti légrést ki kell szellőztetni.
A nedvesség padlástér kialakításakor nem okoz problémát, könnyen elpárolog, a belső térből kiszellőzik, mert a tetőszellőző nyílások kialakításával biztosítható a megfelelő légcsere.
Tetőtér beépítésénél még ekkora nedvesség sem engedhető meg, ezért szükséges az alátétfólia (alátéthéjazat) alkalmazása.
A tetőtér hasznosítása esetén a téli és nyári hővédelem megköveteli a megfelelő hőszigetelésű határolószerkezetek beépítését. A rétegrendben kellő keresztmetszetű légrés alakítandó ki a hőszigetelés és az alátétfólia, valamint az alátétfólia és a cserépfedés között. A légréseknek még szélcsendes időben is biztosítaniuk kell a légáramlás kialakulását az eresz és a gerinc között.
A két légrés eredményeként kialakított átszellőzés
- levezeti a napsugárzás hatására a tetőfedés alatt kialakuló hőterhelést
- egyenletes hőmérsékletet biztosít a tető felületén
- elvezeti az esetlegesen bejutó külső nedvességet
- elvezeti a belső helyiségek felől áthaladó párát.
A kiszellőztetés szakszerű kialakításánál magyar előírás hiányában a DIN 4108 szabvány előírásait kell alkalmazni. A szabvány értelmében a 10°-nál nagyobb hajlásszögű tetők esetében nem kell elvégezni a részletes páradiffúziós számításokat a tervezés során, ha a következőkben ismertetésre kerülő négy követelmény teljesül.
Lényeges, hogy a légrés magasságának méretezésekor a légrést csökkentő szerkezeteket (ellenlécek, szarufák, szellőzőszalag, alátéthéjazat belógása stb.) figyelembe kell venni.
A légrések, a szabad szellőzési keresztmetszetek szakszerű kialakítása nagyon fontos a légrések hatékony átszellőztetése érdekében.
A szellőzési keresztmetszetek kialakításának követelményei a 200., 201., 202. ábrákon kerülnek bemutatásra.
1. Követelmény: az eresz kialakításnál a szellőzési keresztmetszet a hozzá tartozó tetőfelület min. 0,2%-a, de min. 200 cm2/eresz fm legyen.
2. Követelmény: a gerinc, élgerinc kialakításnál a szellőzési keresztmetszet a hozzá tartozó tetőfelület min. 0,05%-a legyen.
3. Követelmény: az egyéb tetőrészek kialakításánál a szellőzési keresztmetszet min. 200 cm2/eresz fm és min. 2 cm magas legyen.
4. Követelmény: a szellőző keresztmetszet alatti épületszerkezeti rétegek együttes páradiffúziós légrétegvastagsága (sd), ha:
- a szarufahossz ≤ 10 m akkor sd = 2 m
- ≤ 15 m akkor sd = 5 m
- > 15 m akkor sd = 10 m.
Az együttes páradiffúziós légrétegvastagság (sd) és a szerkezet páradiffúziós tényezője (δ) közötti kapcsolatot kifejező képletek:
- Rv = 1,5*106 * sd
- Rv = d/δ
- δ = d/ (1,5*106 * sd)
ahol
- Rv (m2sPa/kg) páradiffúziós ellenállás
- δ (kg/msPa) páradiffúziós tényező
- sd (m) együttes páradiffúziós légrétegvastagság
- d (m) a réteg vastagsága.
A cserépfedés és az alátétfólia közötti légrés nagyságát és ezzel megfelelő kiszellőzését az ellenléc megfelelő magassága biztosítja.
A TONDACH MAGYARORSZÁG minden esetben és minden tetőfólia alkalmazása esetén 5 cm vastag ellenlécezést javasol.
A páralecsapódásból keletkező károk megelőzése érdekében a tetőtér-beépítéses magastetők hőszigetelés feletti légrétegét is ki kell szellőztetni.
A tetőszerkezet, ezen belül a hőszigetelő anyag védelme a héjazaton átjutó nedvesség és a belső oldalról érkező pára ellen akkor eredményes, ha biztosítva van a szerkezetek közötti páravándorlás és a tetőtéri határolószerkezetek rétegrendjében kialakított légrések még szélcsendes időben is biztosítják a levegő áramlását, a pára kiszellőzését az eresz és a gerinc között. Ezek az épületfizikai követelmények páraáteresztő tetőfólia alkalmazásával egyszerűen teljesíthetők.
A páraáteresztő tetőfólia alkalmazásának előnyei:
- közvetlenül a hőszigetelésre, deszkázatra fektethető
- nem szükséges a fólia és a hőszigetelés közötti légrés
- a hőszigetelés vastagsága megnövelhető
- megszakítás nélkül átvihető a gerincen, az éleken és a vápákon a másik tetősíkra
- a szerkezetbe beépítése egyszerű, ezért az építési hiba lehetősége jelentősen csökken
- fektetése feliratos oldalával felfelé történik.
200. ábra. Szellőzési keresztmetszet az eresznél.
201. ábra. Szellőzési keresztmetszet a gerincnél, élgerincnél.
202. ábra. Szellőzési keresztmetszet az egyéb tetőrészeknél.
Szarufahossz | Tetőhajlásszög | |||
20° | 25° | 30° | 30° felett | |
10 m-ig | 5,0 cm | 4,0 cm | 3,0 cm | 3,0 cm |
10-15 m között | 6,5 cm | 5,0 cm | 4,0 cm | 3,0 cm |
15-20 m között | 10,0 cm | 6,5 cm | 5,0 cm | 4,0 cm |
27. táblázat.
Légzárás, párazárás
A tetőtérnek lég- és párazárónak kell lennie annak érdekében, hogy a tetőszerkezetben a belső térből ne juthasson át sem a levegő, sem a pára. Ez a követelmény a belső burkolat alá beépített pára- és légzáró fólia beépítésével teljesíthető.
A fóliacsatlakozásokat és rögzítéseket ragasztószalaggal, a csatlakozó szerkezetekhez illeszkedő felületeket tömítő pasztával, vagy tömítőprofillal kell lezárni, a fóliát léccel kell a csatlakozó szerkezethez szorítani. A gépészeti áttöréseknél a megfelelő tömítettség csőbilinccsel biztosítható.
Az épületszerkezetek légáteresztésének méretezésekor az alábbi szempontokat kell figyelembe venni:
- Szélcsendes időben az épület és környezete közötti természetes nyomáskülönbség mért értéke 2-3 Pa.
- A korszerű, szakszerűen beépített nyílászárókon 50 Pa nyomáskülönbségig légáteresztés nincs.
- A tartós használatra tervezett épületekben a fiziológiai, higiéniai és hőérzeti követelmények teljesítése érdekében biztosítani kell a minimális légcserét, amelynek lakásokban javasolt értéke: nmin=0,5 (l/h). (MSZ EN 832:2002 szabvány).
- A szellőzésnek nem az épületszerkezetek tömítetlenségein, hanem szabályozottan épületszerkezet – vagy gépészeti megoldás (pl. résszellőző, vagy szellőztetőgép) alkalmazásával kell megvalósulnia. A réseken át, ellenőrizetlenül kialakuló légcsere páralecsapódást és szerkezeti károsodást okoz.
Az ajánlott alátétfólia fajtákra és a fóliafektetés szabályaira vonatkozóan a kerámiacserép gyártók tervezési segédletei részletes útmutatást adnak.
A szükséges a legfontosabb szabályok a következők:
- Az alátétfólia általános esetben 10 cm, alacsony tetőhajlásszög esetén 15 cm rá-takarással helyezhető el. Hosszirányú toldás csak szarufán készíthető!
- Az alátétfóliát az ereszvonallal párhuzamosan kell fektetni rátakarva az ereszlemezre (csöppentő lemezre).
- A fóliafektetést feszítés nélkül kell elvégezni, lefogása tűzőgéppel, rögzítése az ellenléccel történik.
- A fóliafektetést a taréjgerinc alatt 25-30 cm-re hagyjuk abba, hogy a légréteg felső kiszellőzését biztosítsuk. (Páraáteresztő fólia alkalmazása esetén a megszakítás nem szükséges.)
Az alátéthéjazatok kiválasztása, csoportosítása, jellemzői
Az alátéthéjazat másodlagos védelmet nyújt a kiselemes fedésnél a szélnyomás hatására bejutható csapadék, porhó és a páralecsapódás ellen.
Az alátéthéjazat mindig szükséges tetőtér-beépítésnél, a kerámiacserép típustól függő, a gyártó által előírt legkisebb tető hajlásszög (αk) (amely mellett a vízzáróság követelménye külön intézkedés nélkül teljesül) alatti tetőhajlásszög (α) alkalmazása és a padlástér por- és hómentességének igénye esetén.
Az alátéthéjazat kiválasztásának szempontjait, az értékelésnél figyelembe veendő fokozott követelményeket a 28. táblázat tartalmazza.
A fokozott követelmények közül az alátéthéjazat kiválasztásánál meghatározó a tetőhajlásszög és a tetőtér használat jellege. A többi fokozott követelmény az alátéthéjazat kiválasztását bemutató 30. táblázatban a figyelembevett „fokozott követelmények száma”-ként, mint a kiválasztás rendező elve jelennek meg.
Az alátéthéjazatok csoportosítását a 29. táblázat tartalmazza.
Az alátéthéjazatok csoportosítása: kategóriái és változatai kifejezik a vízhatással szembeni ellenállóképességet, tömített alátéthéjazat esetén a szélzárást is. A 30. táblázatban a változatok kódszámai és rövidített elnevezései azonosítják az alkalmazandó alátéthéjazatot a tervezett tetőhajlásszög és a fokozott követelmények mennyiségének (db) függvényében.
Néhány fontos megjegyzés:
- A szabadon fekvő, normál alátétfedés (3.0) 20° tetőhajlásszög alatt nem alkalmazható.
- Szabadon fekvő, normál alátétfedés (3.0) hőszigetelt szerkezetnél csak két légréssel, azaz kétszeres átszellőzéssel készíthető, ahol az alátétfólia belógásának mértékétől függetlenül biztosítani kell a légréteg szükséges vastagságát.
- A hőszigetelésre fektetett páraáteresztő tetőfólia az alátéthéjazatok szabad átlapolású alátétfedés (2.2) változata, mert aljzaton fekvőnek minősíthető.
Az alátéthéjazatok kialakításával kapcsolatos szabályokat ajánlott szakirodalomként az Épületszigetelők, Tetőfedők és Bádogosok Magyarországi Szövetsége által kiadott: Alátéthéjazatok tervezési és kivitelezési irányelve (2006) című könyv tartalmazza.
Az alátéthéjazat javasolt változata a tervezett tetőhajlásszög és a fokozott követelmények mennyiségének (db) függvényében a 30. táblázat alapján kiválasztható.
Az előírt legkisebb tetőhajlásszög érték (αk) – amelyet a tetőfedőanyag típusra a gyártó határoz meg – alkalmazása esetén a vízzáróság követelménye kiegészítő intézkedés nélkül teljesíthető.
A TONDACH MAGYARORSZÁG Zrt. által előírt legkisebb tetőhajlásszög értékek (αk):
- hódfarkú kerámia tetőcserepeknél 30°
- hornyolt kerámia tetőcserepeknél 30°
- sajtolt kerámia tetőcserepeknél
- Tangó tetőcserép 30°
- Csárdás tetőcserép 30°
- Keringő tetőcserép 30°
- Polka tetőcserép 30°
- Palotás tetőcserép 30°
A megengedett legkisebb tetőhajlásszög alatt a tetőfedőanyaggal, még kiegészítő intézkedések alkalmazása esetén sem készíthető tetőfedés. Kerámiacserép esetén ez az érték: 10°.
A kerámiacserép-gyártók a tetőszerkezetek rétegrendjének jobb működésének biztosítása érdekében különféle anyagokat és elemeket ajánlanak tervezési segédletükben: alátétfólia választék, fólia ragasztóanyagok, gerinccserép-rögzítő kapcsok; gerincléc tartók, viharkapcsok a tetőcserép rögzítéséhez, vápatekercsek és tömítők, különféle szellőzőelemek és madárvédő elemek, tetőbiztonsági elemek stb.
28. táblázat.
Fokozott követelmények | A fokozott követelmények tartalma |
Tetőhajlásszög | a tetőfedőanyagra a gyártó által előírt legkisebb tető hajlásszög (αk) |
tervezett tetőhajlásszög (α) | |
Szerkezet | összetett, erősen tagolt tetőforma |
különleges tetőforma | |
átlagosnál nagyobb hosszúságú szarufák (>10m) | |
Használat | a tetőtér beépítés lakótérnek minősül |
Klimatikus viszonyok | az épület 600 m tengerszint feletti magasságú helyen van |
az épület hóban gazdag vidéken helyezkedik el | |
az épület szélhatásoknak erősen kitett vidéken van | |
az épület különleges időjárási viszonyoknak van kitéve (az átlagost meghaladó csapadék) | |
Egyéb körülmények | országos építési rendeletek, követelmények, szabályok |
építésügyi hatósági előírások | |
városi, körzeti, községi rendeletek | |
műemlékvédelmi előírások, feltételek, követelmények |
29. táblázat.
Alátéthéjazat | |||||
Kategória | Változatok | átlapolás | anyag | ellenléc helye | aljzat |
1.0 Alátétszigetelés | 1.1 Vízhatlan alátétszigetelés | folytonos | szigetelőlemez | alátéthéjazat alatt | teljes felületű deszkázat |
1.2 Vízzáró alátétszigetelés | folytonos | szigetelőlemez | alátéthéjazat felett | teljes felületű deszkázat | |
2.0 Aljzaton fekvő alátétfedés | 2.1 Szélzáró alátétfedés | folytonos | szigetelőlemez, alátétfólia | alátéthéjazat felett | teljes felületű deszkázat |
2.2 Szabad átlapolású alátétfedés | rálapolás | szigetelőlemez, alátétfólia | alátéthéjazat felett | teljes felületű deszkázat | |
3.0 Szabadon fekvő alátétfedés. Normál alátétfedés | 3.0 Normál alátétfedés Belógatott fólia | rálapolás | alátétfólia | alátéthéjazat felett | nem szükséges |
30. táblázat.
A tervezett tetőhajlásszög (α) értéke | Fokozott követelmények | ||||
nincs | 1 db | 2 db | 3 db vagy több | ||
Az előírt legkisebb tetőhajlásszög értéke (αk) | α≥ αk | – | 3. normál | 3. normál | 2.2 átlapolt |
αk -tól 6°-al alacsonyabb | α= αk -6° | 3. normál | 3. normál | 2.2 átlapolt | 2.1 ragasztott vagy hegesztett |
αk -tól 6°-10°-al alacsonyabb | α= αk -6°-10° | 1.2 vízzáró | 1.2 vízzáró | 1.2 vízzáró | 1.1 vízhatlan |
αk -tól több mint 10°-al alacsonyabb | α= αk-10° | 1.2 vízzáró | 1.2 vízhatlan | 1.2 vízhatlan | 1.2 vízhatlan |
Égetett agyag kerámiacserepek
A kerámiacserép fedés előnyei
A cikksorozat terjedelmi korlátait figyelem-bevéve, a tényszerű érvek, rendszerezett felsorolása azzal a szándékkal készült, hogy meggyőzze az építkezőket és az építési folyamat többi résztvevőjét; a tervezőket, az építőanyag kereskedőket és a kivitelezőket azon döntés helyességéről, hogy a kerámiacserepet válasszák illetve ajánlják a tetőfedés anyagául.
Az égetett agyagból, a téglából épített ház „koronája” az égetett agyag kerámiacserépből épített háztető.
A kerámiacserép természetes anyagokból készül:
- Nyersanyaga agyag, amelyet vízzel kevernek, hogy formázható legyen; levegővel szárítanak, hogy megtartsa alakját; tűzzel égetnek, hogy egyedülálló tulajdonságokat hordozó kerámiává alakuljon. A kerámiacserép a négy őselem: a föld, a víz, a levegő és a tűz felhasználásával készült természetes építőanyag.
- Gyártási folyamata környezetbarát, amelyben minden anyag újrahasznosítható. A kerámiacserép újra felhasználható anyag.
A kerámiacserép hagyományos építőanyag:
- Évezredek óta bevált, mégis korszerű és modern. Először az etruszkok használtak égetett agyag tetőcserepet kb. i.e. 800 évvel. A kerámiacserép már bizonyított, mint egyedülálló történelmi múlttal rendelkező építőanyag.
- Korszerű és modern, esztétikus és környezetbe illeszkedő, mert nagy formaválasztékkal (TONDACH: 31 féle forma) és gazdag színválasztékkal (TONDACH: 25 féle) rendelkezik, mert átfogó tetőrendszert (tetőcserepek + kiegészítő elemek) alkot.
- A kerámiacserép a leghagyományosabb és napjainkban is a legelterjedtebb tetőfedő anyag. Klasszikus értelemben csak az égetett agyagból készült tetőfedőanyag nevezhető cserépnek.
A kerámiacserép a környezeti hatásokkal szemben ellenálló építőanyag:
- Színtartó, mert ellenáll az UV sugárzásnak.
- Saválló (pl. a savas esővel szemben).
- Lúgálló (pl. ellenáll a madárpiszokkal szemben).
- Vízzáró a csapadékhatásokkal szemben.
- Magas mechanikai szilárdsága következtében ellenáll az időjárási és mechanikai hatásoknak (hó- és szélnyomás, jég stb.).
- Tűzálló – nem éghető -.
- Fagyálló.
A kerámiacserép sokoldalú építőanyag:
- Felhasználható új építkezésekhez, átépítésekhez, felújításokhoz.
- Nagy formaválasztékkal rendelkezik (kerámia cserépcsaládok és kiegészítő elemek).
A kerámiacserepeket három: natúr, engóbozott és üvegmázas változatban gyártják. Az engóbozott és üvegmázas termékek gazdag színválasztékkal készülnek.
A sajtolt cserepeknél kialakított dupla fej- és oldalhornyolás (íves hornyolás) biztos és szorosan záródó fedéssel, nagyobb tömítettségű védelmet eredményez a víz, a hó és a por ellen.
A kerámiacserép kellemes hatást keltő építőanyag:
- A környezetbe illeszthető, természetbarát, mert természetes anyagból készült.
- Sokoldalú forma és színválasztéka a melegség és a komfortosság érzetét kelti.
- Egészséges, mert nincs károsanyag kibocsátása.
- A kerámiacserép anyagának alapvetően tömör szerkezetében szabad szemmel nem látható apró kapillárisok vannak, amelynek következtében páraáteresztő és különösen jó kiszáradási képességű. Ez a tulajdonság, amelyre azt szokták mondani, hogy a kerámia tetőcserép lélegzik, javítja a tetőtér téli-nyári klímáját.
A kerámiacserép gazdaságos építőanyag:
- Használati élettartama hosszú, bizonyítottan legalább 80-100 év.
- Értékállósága magas; újra felhasználható.
- Javításoknál és állagmegőrzéseknél könnyen kezelhető, felújításoknál optimálisan beépíthető.
- Nincs szükség utólagos mázolásra, bevonásra.
- Kedvező ár- értékarány jellemzi, amely versenyképességének alapja.
A békéscsabai sajtolt kerámiacserép-családok
A TONDACH MAGYARORSZÁG Békéscsabán gyártott sajtoltcserép termékei a legkorszerűbb gipsztechnológia alkalmazásával, sajtolással készülnek.
A cserepek az építés során egyszerűen felrakhatok, konstrukciójukból adódóan kis tömegükkel alacsony terhelést jelentenek az ennek következtében fatakarékos tetőszerkezetre.
A kettős, jól záró hornyok biztonságossá teszik a fedést a csapadékkal szemben, sav, lúg és UV hatások ellen kiváló védelmet nyújtanak.
A sajtolt kerámiacserép-családok az alapcserepeken kívül a tetőhéj funkcióinak biztosítását és az építést magas színvonalon szolgáló idomcserepeket tartalmaznak.
A tetőcserepek minden típusára vonatkoznak az alábbi megállapítások és a gyártó beépítésre vonatkozó előírásai:
- A kerámiacserép tetőhéjalások kielégítik a vízzáró fedésekkel szemben támasztott követelményeket: a csapadékvízből a szélnyomás hatására is csak annyi kerülhet a tetőtérbe, amely minden káros következmény nélkül elpárolog.
- A kerámiacserép tetőhéjalások akkor teljesítik a velük szemben támasztott funkcionális követelményeket, ha: a tető hajlásszöge megfelel az előírásoknak; a fedélszerkezet, a léckiosztás és a lécméret megfelelő cserépaljzatot biztosít; a cserép rögzítése megfelel a hajlásszögnek; a fedést megfelelően képzett szakember végzi.
- Beépítés előtt a közepes fedési mérteket 12 db cserép egymáshoz illesztésével kell ellenőrizni, tekintettel az égetett agyagtermékek méreteire megengedett tűrésekre.
- Por- és hómentes padlástér igénye és tetőtér-beépítés esetén a hajlásszögtől függetlenül alátéthéjazatot kell beépíteni.
- A szarufák távolsága a szokásos 24/48 mm-es méretű cserépléc alkalmazása esetén max. 1,00 méter lehet.
- Viharveszélyes helyeken és különleges helyi körülmények között a cserepeket 40° tetőhajlásszög alatt is rögzíteni kell. Minden esetben rögzíteni kell a szegő, az ereszsori és a gerincsori, továbbá a vápánál ill. az élgerincnél lévő vágott cserepeket. A rögzítést általában a cserepeken lévő furatokon át a tetőlécbe ütött 2,4/50-es horganyzott szeggel kell elvégezni, de vannak egyéb rögzítési módok is.
A TANGÓ cserépcsalád elemei
A TANGÓ kerámiacserépből készült tetőfedés főbb jellemzői:
- A TANGÓ kerámiacserép ideális összetett tetők lefedésére, meglévő tetőszerkezetek felújítására.
- A TANGÓ felülete egyszerű, nyugodt rajzolatú. Változtatható léctávolságának köszönhetően a tetőfelújítások ideális cserepe.
- Rakási mód: hálóba, kötésbe.
- A tető hajlásszöge 25°-60° (90°) lehet. A fedés az egyrétegű fedésekhez tartozik, a cserép csak a hosszanti oldalán rendelkezik kettős horonnyal, így a léctávolság 28-34 cm-ig változhat a hajlásszög függvényében.
Alkalmazható: Alátéthéjazattal: 25° tetőhajlásszög felett. Alátéthéjazat nélkül: 30° tetőhajlásszög felett.
A szarufák távolsága 3,0 x 5,0 cm-es cserépléc esetén max. 90 cm. A legfelső cserépléc távolsága a szarufa csúcsától a tető hajlásszög függvényében: 32. táblázat.
- Az alsó cserép túlnyúlása a tetőhajlásszög függvényében:
- 45°-ig a legalsó léctávolság 28,5 cm, ekkor a túlnyúlás 9 cm
- 45°-tól a legalsó léctávolság kb. 27,5 cm, ekkor a túlnyúlás kb. 10 cm.
Az eresz-csatornaléc 3 cm-el lesz magasabb a többi lécnél.
A TANGÓ kerámiacserepek rögzítésénél a tetőhajlásszög függvényében az alábbi szabályokat kell betartani: 33. táblázat.
A hófogó cserepek elhelyezése:
- 25° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második sorban, minden 3. cserép hófogócserép: 1,57 db/eresz fm.
- 30° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második sorban, minden 2. cserép hófogó cserép: 2,36 db/eresz/fm.
- 45° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második-harmadik sorban sakktábla elrendezéssel: 4,72 db/eresz/fm.
203. ábra. TANGÓ alapcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±5 mm
- szélesség: 255 ±3 mm
- vastagság:10±1 mm
- tömeg: 2,8kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság:28-34 cm
- fedési szélesség: kb. 21,2 cm
- szükséglet:14-17 db/m2
- statika számításokhoz javasolt alapérték: 0,39-0,47 kN/m2
204. ábra. TANGÓ szellőzőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±5 mm
- szélesség: 255 ±3 mm
- vastagság:10±1 mm
- tömeg: 2,8 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
205. ábra. TANGÓ hófogócserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±5 mm
- szélesség: 255 ±3 mm
- vastagság:10±1 mm
- tömeg: 2,95 kg/db
- hajlító törőerő:1,5 kN
- fedési hosszúság:28-34 cm
- fedési szélesség: kb. 21,2 cm
- szükséglet: előírás szerint
206. ábra. TANGÓ jobbos szegőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±5 mm
- szélesség: 255 ±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,70kgldb
- hajlító törőerő:1,5 kN
- fedési hosszúság: 28-34 cm
- fedési szélesség: kb.21 cm
- szükséglet: 2,94-3,57db/fm
A szegőcserép szoknyáját a léctávolság függvényében méretre kell vágni.
207. ábra. TANGÓ balos szegőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±5 mm
- szélesség: 255 ± 3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,70kg/db
- hajlító törőerő:1,5 kN
- fedési hosszúság: 28-34 cm
- fedési szélesség: 25,5 cm
- szükséglet: 2,94-3,57 db/fm
A szegőcserép szoknyáját a léctávolság függvényében méretre kell vágni.
208. ábra. TANGÓ félcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±5 mm
- szélesség: 150±1 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 1,5 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 28-34 cm
- fedési szélesség: kb. 10,6 cm
- szükséglet: igény szerint
31. táblázat.
Tetőhajlásszög | Léctávolság | Cserépszükséglet/m2(db) | Tömeg/m2 |
25°-tól | 28 cm | 17 | 47,60 kg |
30°-tól | 31 cm | 15,2 | 42,56 kg |
35°-tól | 32 cm | 14,8 | 41,44 kg |
40°-tól | 33 cm | 14,3 | 40,04 kg |
45°-tól | 34 cm | 14 | 39,20 kg |
32. táblázat.
Tetőhajlásszög | 3,0*5,0 cm |
25°-tól | 3,5 cm |
30°-tól | 3,0 cm |
40°-tól | 2,5 cm |
33. táblázat.
Hajlásszög | Rögzítő és kiegészítő megoldások |
25°-tól | rögzítés nélkül, alátéthéjazattal |
30°-tól | rögzítés nélkül |
45°-tól | minden 2. ill. 3. cserepet rögzítünk |
50°-tól | minden cserepet rögzítünk |
A CSÁRDÁS cserépcsalád elemei
A CSÁRDÁS kerámiacserépből készült tetőfedés főbb jellemzői:
- A CSÁRDÁS kerámiacserép előnyösen felhasználható tagolt, összetett tetők fedésére.
- A CSÁRDÁS klasszikus megjelenésű, nyugodt rajzolású tetőcserép.
- Rakási mód: hálóba, kötésbe.
- A tető hajlásszöge 25°-60° (90°) lehet. Mivel a tetőcserép hossz- és rövidebb oldalán különösen jól záró kettős hornyolás van kialakítva, ezért a közepes fedési távolság, azaz a léctávolság állandónak tekinthető.
Alkalmazható: Alátéthéjazattal: 25° tetőhajlásszög felett. Alátéthéjazat nélkül: 30° tetőhajlásszög felett.
A szarufák távolsága 3,0 x 5,0 cm-es cserépléc esetén max. 90 cm. A legfelső cserépléc távolsága a szarufa csúcsától a tető hajlásszög függvényében: 35. táblázat.
- Az alsó cserép túlnyúlása a tetőhajlásszög függvényében:
- 45°-ig a legalsó léctávolság 29,0 cm, ekkor a túlnyúlás 9 cm
- 45°-tól a legalsó léctávolság kb. 28,0 cm, ekkor a túlnyúlás kb. 10 cm.
Az eresz-csatornaléc 3 cm-el lesz magasabb a többi lécnél.
- A CSÁRDÁS kerámiacserepek rögzítésénél a tetőhajlásszög függvényében a TANGÓ kerámiacserepekre leírt szabályok érvényesek.
A hófogó cserepek elhelyezése:
- 25° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második sorban, minden 3. cserép hófogócserép: 1,57 db/eresz fm.
- 30° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második sorban, minden 2. cserép hófogó cserép: 2,36 db/eresz/fm.
- 45° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második-harmadik sorban sakktábla elrendezéssel: 4,72 db/eresz/fm.
209. ábra. CSÁRDÁS alapcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±5 mm
- szélesség: 255±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 2,8 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 33,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21,2 cm
- szükséglet: 14 db/m2
- statikai számításokhoz javasolt alapérték: 0,39 kN/m2
210. ábra. CSÁRDÁS szellőzőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±5 mm
- szélesség: 255±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 2,80 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 33,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21,2 cm
- szükséglet: 1 db/szarufaköz, min. 1 db/10 m2
- szellőző keresztmetszet: kb. 26 cm2
211. ábra. CSÁRDÁS hófogócserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±5 mm
- szélesség: 255±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 2,95 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 33,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21,2 cm
- szükséglet: előírás szerint
212. ábra. CSÁRDÁS jobbos szegőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±5 mm
- szélesség: 255±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,7 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 33,5 cm
- fedési szélesség: kb.21 cm
- szükséglet: 3 db/fm
213. ábra. CSÁRDÁS balos szegőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±5 mm
- szélesség: 255±3 mm
- vastagság: 10 ±1 mm
- tömeg: 3,70 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 33,5 cm
- fedési szélesség: 25,5 cm
- szükséglet: 3 db/fm
214. ábra. CSÁRDÁS félcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±5 mm
- szélesség: 150±1 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 1,5 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 33,5 cm
- fedési szélesség: kb. 10,6 cm
- szükséglet: igény szerint
34. táblázat.
Tetőhajlásszög | Léctávolság | Cserépszükséglet/m2/db | Tömeg/m2 |
25°-60° (90°) | 33,5 cm | 14 | 39,20 kg |
35. táblázat.
Tetőhajlásszög | 3,0*5,0 cm |
25°-tól | 3,5 cm |
30°-tól | 3,0 cm |
40°-tól | 2,5 cm |
A KERINGŐ cserépcsalád elemei
A KERINGŐ kerámiacserépből készült tetőfedés főbb jellemzői:
- A KERINGŐ kerámiacserép alkalmas magastetős épületek héjalására. Előnyösen felhasználható tagolatlan, nagy felületű nyeregtetők lefedésére.
- A KERINGŐ rusztikus felületű tetőcserép, amely mediterrán hangulatot kölcsönöz a tetőnek.
- Rakási mód: kötésbe.
- A tető hajlásszöge 12°-60° (90°) lehet. Mivel a tetőcserép hossz- és rövidebb oldalán különösen jól záró kettős hornyolás van kialakítva, ezért a közepes fedési távolság, azaz a léctávolság állandónak tekinthető.
- Alkalmazható: 36. táblázat.
- A szarufák távolsága 3,0×5,0 cm-es cserépléc esetén max. 90 cm.
A legfelső cserépléc távolsága a szarufa csúcsától a tetőhajlásszög függvényében: 38. táblázat.
- Az alsó cserép túlnyúlása a tetőhajlásszög függvényében:
- 45°-ig a legalsó léctávolság 32 cm, ekkor a túlnyúlás 8 cm
- 45°-tól a legalsó léctávolság kb. 31 cm, ekkor a túlnyúlás kb. 9 cm.
Az eresz-csatornaléc 3 cm-el lesz magasabb a többi lécnél.
- A KERINGŐ kerámiacserepek rögzítésénél, a tetőhajlásszög függvényében az alábbi szabályokat kell betartani: 39. táblázat.
A hófogó cserepek elhelyezése:
- 25° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második sorban, minden 3. cserép hófogócserép: 1,56 db/eresz fm.
- 30° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második sorban, minden 2. cserép hófogó cserép: 2,34 db/eresz/fm.
- 45° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második-harmadik sorban sakktábla elrendezéssel: 4,67 db/eresz/fm.
215. ábra. KERINGŐ alapcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430 ±5 mm
- szélesség: 265±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,0 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 35,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21,4 cm
- szükséglet: 13,2 db/m2
- statikai számításokhoz javasolt alapérték 0,39 kN/m2
216. ábra. KERINGŐ szellőzőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 265±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,20 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 35,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21,4 cm
- szükséglet: 1 db/szarufaköz, min. 1 db/10 m2
- szellőző keresztmetszet: kb. 38 cm2
217. ábra. KERINGŐ hófogócserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 265 ±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,20 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 35,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21,4 cm
- szükséglet: előírás szerint
218. ábra. KERINGŐ zárócserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 265 ±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,20 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 35,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21,4 cm
- szükséglet: 9,4 db/fm
219. ábra. KERINGŐ jobbos szegőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 265 ±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 4,60 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 35,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21 cm
- szükséglet: 2,82 db/orom fm
220. ábra. KERINGŐ balos szegőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 265±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 4,70 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 35,5 cm
- fedési szélesség: 26,5 cm
- szükséglet: 2,82 db/orom fm
221. ábra. KERINGŐ jobbos szegőzáró-cserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 265±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 4,70kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 35,5 cm
- fedési szélesség: kb.21 cm
- szükséglet: igény szerint
222. ábra KERINGŐ balos szegőzáró-cserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430 ±5 mm
- szélesség: 265±3 mm
- vastagság: 10 ±1 mm
- tömeg: 4,7kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 35,5 cm
- fedési szélesség: 26,5 cm
- szükséglet: igény szerint
36. táblázat.
Tetőhajlásszög | Alkalmazás |
12°-tól | Vízzáró alátéttetővel (ragasztott) |
17°-tól | Vízzáró alátéttetővel (átlapolt) |
20°-tól | Alátéthéjazattal |
30°-tól | Alátéthéjazat nélkül |
37. táblázat.
Tetőhajlásszög | Léctávolság | Cserépszükséglet/m2 (db) | Tömeg/m2 |
12°-60° (90°) | 35,5 cm | 13,2 | 35,6 kg |
38. táblázat.
Tetőhajlásszög | 3,0*5,0 cm |
12°-tól | 4,0 cm |
30°-től | 3,5 cm |
35°-tól | 2,5 cm |
40°-tól | 2,0 cm |
39. táblázat.
Hajlásszög | Rögzítő és kiegészítő megoldások |
12°-tól | Kiemelt követelmények: vízzáró alátéttető teljes deszkázat + vízzáró alátétfólia (min. 110 g/m2) ragasztva, fedésben szegelve |
17°-tól | Vízzáró alátéttető – teljes deszkázat + vízzáró alátétfólia (min. 110 g/m2) szabadon átlapolva, fedésben szegelve |
20°-tól | rögzítés nélkül, alátéthéjazattal |
30°-tól | rögzítés nélkül |
45°-tól | minden 2. ill. 3. cserepet rögzítünk |
50°-tól | minden cserepet rögzítünk |
A POLKA cserépcsalád elemei
A POLKA kerámiacserépből készült tetőfedés főbb jellemzői:
- A POLKA kerámiacserép alkalmas magastetős épületek héjalására. Ideálisan alkalmazható összetett tetők lefedésére, továbbá meglévő tetőszerkezetek felújítására.
- A POLKA felülete egyszerű, nyugodt rajzolatú. Változtatható léctávolságának köszönhetően a tetőfelújítások ideális cserepe.
- Rakási mód: hálóba.
- A tető hajlásszöge 15°-60° (90°) lehet. A fedés az egyrétegű fedésekhez tartozik, a cserép csak a hosszanti oldalán rendelkezik kettős horonnyal, így a léctávolság 28-36 cm-ig változhat a hajlásszög függvényében.
- Alkalmazható: 39. táblázat.
- A szarufák távolsága 3,0×5,0 cm-es cserépléc esetén max. 90 cm.
A legfelső cserépléc távolsága a szarufa csúcsától a tetőhajlásszög függvényében: 41. táblázat.
- Az alsó cserép túlnyúlása a tetőhajlásszög függvényében:
- 45°-ig a legalsó léctávolság 32 cm, ekkor a túlnyúlás 8 cm
- 45°-tói a legalsó léctávolság kb. 31 cm, ekkor a túlnyúlás kb. 9 cm.
Az eresz-csatornaléc 3 cm-el lesz magasabb a többi lécnél.
- A POLKA kerámiacserepek rögzítésénél, a tetőhajlásszög függvényében az alábbi szabályokat kell betartani: 42. táblázat.
A hófogó cserepek elhelyezése:
- 25° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második sorban, minden 3. cserép hófogócserép: 1,56 db/eresz fm.
- 30° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második sorban, minden 2. cserép hófogó cserép: 2,35 db/eresz/fm.
- 45° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második-harmadik sorban sakktábla elrendezéssel: 4,69 db/eresz/fm.
223. ábra. POLKA alapcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 255 ±3mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 2,8 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 28,0-36,0 cm
- fedési szélesség: kb. 21,3 cm
- szükséglet: 13,1-16,8 db/m2
- statikai számításokhoz javasolt alapérték: 0,37-0,47 kN/m2
224. ábra. POLKA szellőzőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 255±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,1 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 28,0-36,0
- fedési szélesség: kb. 21,3 cm
- szükséglet: 1 db/szarufaköz, min. 1 db/10 m2
- szellőző keresztmetszet: kb. 22 cm2
225. ábra. POLKA hófogócserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 255±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,15 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 28,0-36,0 cm
- fedési szélesség: kb. 21,3 cm
- szükséglet: előírás szerint
226. ábra. POLKA jobbos szegőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 255 ±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,7 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 28,0-36,0 cm
- fedési szélesség: kb. 21 cm
- szükséglet: 2,78-3,57 db/fm
A szegőcserép szoknyáját a léctávolság függvényében méretre kell vágni.
227. ábra. POLKA balos szegőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 255±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,7 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 28,0-36,0 cm
- fedési szélesség: 25,5 cm
- szükséglet: 2,78-3,57 db/fm
A szegőcserép szoknyáját a léctávolság függvényében méretre kell vágni.
39. táblázat.
Tetőhajlásszög | Alkalmazás |
15°-tól | Vízzáró alátéttetővel (ragasztott) |
20°-tól | Vízzáró alátéttetővel (átlapolt) |
25°-tól | Alátéthéjazattal |
30°-tól | Alátéthéjazat nélkül |
40. táblázat.
Tetőhajlásszög | Léctávolság | Cserépszükséglet/m2 | Tömeg/m2 |
15°-tól | 28 cm | 16,8 | 47,0 kg |
20°-tól | 29 cm | 16,2 | 45,4 kg |
25°-tól | 30 cm | 15,6 | 43,7kg |
30°-tól | 33 cm | 14,2 | 39,8 kg |
35°-tól | 34 cm | 13,8 | 38,6 kg |
40°-tól | 35 cm | 13,4 | 37,5 kg |
45°-tól | 36 cm | 13,1 | 36,7 kg |
41. táblázat.
Tetőhajlásszög | 3,0*5,0 cm |
15°-tól | 4,5 cm |
20°-tól | 4,0 cm |
25°-tól | 3,5 cm |
30°-tól | 3,0 cm |
40°-tól | 2,5 cm |
42. táblázat.
Hajlásszög | Rögzítő és kiegészítő megoldások |
15°-tól | Kiemelt követelmények: vízzáró alátéttető teljes deszkázat + vízzáró alátétfólia (min. 110 g/m2) ragasztva, fedésben szegelve |
20°-tól | Vízzáró alátéttető – teljes deszkázat+vízzáró alátétfólia (min. 110 g/m2) szabadon átlapolva, fedésben szegelve |
25°-tól | rögzítés nélkül, alátéthéjazattal |
30°-tól | rögzítés nélkül |
40°-tól | minden 2. ill. 3. cserepet rögzítünk |
50°-tól | minden cserepet rögzítünk |
A PALOTÁS cserépcsalád elemei
A PALOTÁS kerámiacserépből készült tetőfedés fő jellemzői:
- A PALOTÁS kerámiacserép alkalmas magastetős épületek héjalására. Formájából adódóan, hullámosan kiemelkedő íves felületével mediterrán jellegű fedést biztosít.
- Alkalmazható: 43. táblázat.
- A tető hajlásszöge 12°-60° (90°) lehet. Mivel a tetőcserép hossz- és rövidebb oldalán különösen jól záró kettős hornyolás van kialakítva, ezért a közepes fedési hosszúság, azaz a léctávolság állandó.
- A szarufák távolsága 3,0×5,0 cm-es cserépléc esetén max. 90 cm.
A legfelső cserépléc távolsága a szarufa csúcsától a tetőhajlásszög függvényében: 45. táblázat.
- Az alsó cserép túlnyúlása a tetőhajlásszög függvényében:
- 45°-ig a legalsó léctávolság 32 cm, ekkor a túlnyúlás 8 cm
- 45°-tól a legalsó léctávolság kb. 31 cm, ekkor a túlnyúlás kb. 9 cm.
Az eresz-csatornaléc 3 cm-el lesz magasabb a többi lécnél.
- A PALOTÁS kerámiacserepek rögzítésénél, a tetőhajlásszög függvényében az alábbi szabályokat kell betartani: 46. táblázat.
A hófogó cserepek elhelyezése:
- 25° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második sorban, minden 3. cserép hófogócserép: 1,55 db/eresz fm.
- 30° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második sorban, minden 2. cserép hófogó cserép: 2,33 db/eresz/fm.
- 45° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második-harmadik sorban sakktábla elrendezéssel: 4,65 db/eresz/fm.
228. ábra. PALOTÁS alapcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 270±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,10kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: kb. 35,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21,5 cm
- szükséglet: 13,1 db/m2
- statikai számításokhoz javasolt alapérték: 0,41 kN/m2
229. ábra. PALOTÁS szellőzőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 270±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,10 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: kb. 35,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21,5 cm
- szükséglet: 1 db szarufaköz, min. 1 db/10 m2
- szellőző keresztmetszet: kb. 33 cm2
230. ábra. PALOTÁS zárócserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 270±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,20 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: kb. 35,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21,5 cm
- szükséglet: 9,30db/fm
231. ábra. PALOTÁS jobbos szegőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 270±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 4,50 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: kb. 35,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21,5 cm
- szükséglet: 2,82 db/orom fm
232. ábra. PALOTÁS balos szegőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 330±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 5,20 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: kb. 35,5 cm
- fedési szélesség: kb. 32,5 cm
- szükséglet: 2,82 db/orom fm
233. ábra. PALOTÁS jobbos szegőzáró-cserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 270±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 5,40 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: kb. 35,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21,5 cm
- szükséglet: igény szerint
234. ábra. PALOTÁS balos szegőzáró-cserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 330±3 mm
- vastagság: 10 ±1 mm
- tömeg: 5,30 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: kb. 35,5 cm
- fedési szélesség: kb. 32,5 cm
- szükséglet: igény szerint
43. táblázat.
Tetőhajlásszög | Alkalmazás |
12°-tól | Vízzáró alátéttetővel (ragasztott) |
17°-tól | Vízzáró alátéttetővel (átlapolt) |
20°-tól | Alátéthéjazattal |
30°-tól | Alátéthéjazat nélkül |
44. táblázat.
Tetőhajlásszög | Léctávolság | Cserépszükséglet/m2 (db) | Tömeg/m2 |
12°-tól (90°) | 35,5 cm | 13,1 | 39,3 kg |
45. táblázat.
Tetőhajlásszög | 3,0*5,0 cm |
12°-tól | 4,0 cm |
30°-tól | 3,5 cm |
35°-tól | 2,5 cm |
40°-tól | 2,0 cm |
46. táblázat.
Hajlásszög | Rögzítő és kiegészítő megoldások |
12°-tól | Kiemelt követelmények: vízzáró alátéttető teljes deszkázat + vízzáró alátétfólia (min. 110 g/m2) ragasztva, fedésben szegelve |
17°-tól | Vízzáró alátéttető teljes deszkázat + vízzáró alátétfólia (min. 110 g/m2) szabadon átlapolva, fedésben szegelve |
20°-tól | rögzítés nélkül, alátéthéjazattal |
30°-tól | rögzítés nélkül |
45°-tól | minden 2. ill. 3. cserepet rögzítünk |
50°-tól | minden cserepet rögzítünk |
A hódfarkú kerámiacserepek
A csornai hódfarkú kerámiacserepek
A TONDACH MAGYARORSZÁG zRt. Csornán gyártott hódfarkú kerámiacserép termékei kétféle méretválasztékban (18x38cm; 19×40 cm) készülnek. A hódfarkú kerámiacserép-család az alapcserepeken kívül a tetőhéj funkcióinak biztosítását és az építést magas színvonalon szolgáló idomcserepeket is tartalmaz.
A hódfarkú cserepekre is érvényesek a 163. oldalon tett, a sajtolt tetőcserepekre vonatkozó megállapítások és a beépítésre vonatkozó előírások.
A CSORNAI HÓDFARKÚ 18×38 cm cserépcsalád elemei
235. ábra. HÓDFARKÚ szegmensvágású alapcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 380±6 mm
- szélesség: 180±3 mm
- vastagság: 15 ±7 mm
- tömeg: 1,70kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 18 cm
- szükséglet DIN szerint: 32,8-37,3 db/m2
- statikai számításokhoz javasolt alapérték: 0,56-0,63 kN/m2
236. ábra. HÓDFARKÚ ereszcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 260±4 mm
- szélesség: 180±3 mm
- vastagság: 15 ±1 mm
- tömeg: 1,2 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 18 cm
- szükséglet: 5,6 db/eresz fm
237. ábra. HÓDFARKÚ szegmensvágású taréjcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 260±4 mm
- szélesség: 180±3 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 1,2 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 18 cm
- szükséglet: 11,2 db/vízsz. gerinc fm
238. ábra. HÓDFARKÚ szegmensvágású szellőzőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 380±6 mm
- szélesség: 180±3 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 1,9 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 18 cm
- szükséglet: 1 db szarufaköz, min. 1 db/6 m2
- szellőző keresztmetszet: kb. 18cm2
239. ábra. HÓDFARKÚ szegmensvágású szellőző alátétcserepek kettős fedéshez.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 380±6 mm
- szélesség: 180±3 mm
- vastagság: 15 ±1 mm
- tömeg: 1,55 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 18 cm
240. ábra. HÓDFARKÚ szellőző alátétcserepek koronafedéshez.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 380±6 mm
- szélesség: 180±3 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 1,55 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 18 cm
241. ábra. HÓDFARKÚ szegmensvágású hófogócserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 380±6 mm
- szélesség: 180±3 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 2,0 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 18 cm
- szükséglet: előírás szerint
242. ábra. HÓDFARKÚ szélcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 380±4 mm
- szélesség:104-128±2 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 2,70kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- szükséglet: 3,13-3,51 db/orom fm
A CSORNAI HÓDFARKÚ 19×40 cm cserépcsalád elemei
243. ábra. HÓDFARKÚ szegmensvágású alapcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 2,00 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: 29,2-33,1 db/m2
- statikai számításokhoz javasolt alapérték: 0,58-0,66 kN/m2
244. ábra. HÓDFARKÚ ereszcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 280±4 mm
- szélesség:190±3 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 1,45 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: 5,3 db/eresz fm
245. ábra. HÓDFARKÚ szegmensvágású taréjcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 280±4mm
- szélesség: 190±3mm
- vastagság: 15 ±1 mm
- tömeg: 1,4 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: 10,6 db/vízsz. gerinc fm
246. ábra. HÓDFARKÚ szegmensvágású szellőzőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság: 25 ±1 mm
- tömeg: 2,1 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: 1 db szarufaköz, min. 1 db/6 m2
- szellőző keresztmetszet: kb. 21 cm2
247. ábra. HÓDFARKÚ szegmensvágású szellőző alátétcserepek kettős fedéshez.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság: 15 ±1 mm
- tömeg: 1,80 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség:19 cm
248. ábra. HÓDFARKÚ szegmensvágású szellőző alátétcserepek koronafedéshez.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság:15±1 mm
- tömeg: 1,80 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
249. ábra. HÓDFARKÚ szegmensvágású hófogócserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 2,45 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: előírás szerint
250. ábra. HÓDFARKÚ szegmensvágású 3/4-es cserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 140±2 mm
- vastagság: 15 ±1 mm
- tömeg: 1,6kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 14 cm
- szükséglet: igény szerint
251. ábra. HÓDFARKÚ szélcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 113-138±2 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 2,40 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- szükséglet: 2,94-3,23 db/orom fm
A CSORNAI KASTÉLY HÓDFARKÚ 19×40 cm cserépcsalád elemei
252. ábra. KASTÉLY HÓDFARKÚ alapcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság: 15 ±1 mm
- tömeg: 1,95 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: 30,2-33,1 db/m2
- statikai számításokhoz javasolt alapérték: 0,59-0,65 kN/m2
253. ábra. KASTÉLY HÓDFARKÚ ereszcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 280±4 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság:15±1 mm
- tömeg: 1,45 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: 5,3 db/eresz fm
254. ábra. KASTÉLY HÓDFARKÚ taréjcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 280±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 1,37 kg/db
- hajlító törőerő:1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: 10,6 db/vízsz. gerinc fm
255. ábra. KASTÉLY HÓDFARKÚ szellőzőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 2,10 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: 1 db szarufaköz, min. 1 db/6 m2
- szellőző keresztmetszet : kb.21cm2
256. ábra. KASTÉLY HÓDFARKÚ szellőző alátétcserepek.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 1,75 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
257. ábra. KASTÉLY HÓDFARKÚ hófogócserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 1,45 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: előírás szerint
258. ábra. KASTÉLY HÓDFARKÚ 3/4-es cserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 140±3 mm
- vastagság: 15 ±1 mm
- tömeg: 1,56 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: igény szerint
259. ábra. KASTÉLY HÓDFARKÚ 3/4-es taréjcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság: 15 ±1 mm
- tömeg: 1,20 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: igény szerint
260. ábra. HÓDFARKÚ szélcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség:113-138±2 mm
- vastagság: 15 ±1 mm
- tömeg: 2,40 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- szükséglet: 2,94-3,26 db/orom fm
A tatai hódfarkú kerámiacserepek
A TONDACH MAGYARORSZÁG zRt. Tatán gyártott hódfarkú kerámiacserép termékei kétféle méretválasztékban (18×38; 19×40 cm) készülnek. A 18×38 cm-es tatai hódfarkú kerámia cserépcsalád alapcserepeit körszeletvágású, gótikus és zsindely változatban gyártják. A 19×40 cm-es tatai hódfarkú kerámia cserépcsalád elemei szegmensvágásúak.
A tatai HÓDFARKÚ 18×38 cm-es cserépcsalád elemei
261. ábra tatai HÓDFARKÚ körszeletvágású alapcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 375±6 mm
- szélesség: 175±3 mm
- vastagság: 75 ±7 mm
- tömeg: 1,50 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: kb. 17,5 cm
- szükséglet: 32,8-37,3 db/m2
- statikai számításokhoz javasolt alapérték: 0,49-0,56 kN/m2
262. ábra tatai HÓDFARKÚ gótikus és zsindely alapcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 375±6 mm
- szélesség: 175±3 mm
- vastagság: 75 ±7 mm
- tömeg gótikus: 1,45 kg/db
- tömeg zsindely: 1,40 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 1 kb. 17,5 cm
- szükséglet: 32,8-37,3 db/m2
- statikai számításokhoz javasolt alapérték: 0,47-0,54 kN/m2
263. ábra tatai HÓDFARKÚ hófogócserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 375±6 mm
- szélesség: 175±3 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 1,70 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 17,5 cm
- szükséglet: előírás szerint
264. ábra tatai HÓDFARKÚ szellőzőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 375±6 mm
- szélesség: 175±3 mm
- vastagság: 15 ±1 mm
- tömeg: 1,70 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 17,5 cm
- szükséglet: 1 db/szarufaköz, min. 1 db/6 m2
- szellőző keresztmetszet: kb.14 cm2
265. ábra tatai HÓDFARKÚ szellőző alátétcserepek kettős fedéshez. Műszaki adatok:
- hosszúság: 375±6 mm
- szélesség: 175 ±3 mm
- vastagság: 15±1 mm
- tömeg: 1,35 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 17,5 cm
266. ábra tatai HÓDFARKÚ szellőző alátétcserepek koronafedéshez. Műszaki adatok:
- hosszúság: 375±6 mm
- szélesség: 175 ±3 mm
- vastagság: 15 ±1 mm
- tömeg: 1,35kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 17,5 cm
A tatai HÓDFARKÚ 19×40 cm-es cserépcsalád elemei
267. ábra tatai HÓDFARKÚ szegmensvágású alapcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság:15 ±1 mm
- tömeg: 1,85 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: 29,2-33,1 db/m2
- statikai számításokhoz javasolt alapérték: 0,54-0,61 kN/m2
268. ábra tatai HÓDFARKÚ szegmensvágású hófogócserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság: 15 ±1 mm
- tömeg: 2,25 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: előírás szerint
269. ábra tatai HÓDFARKÚ szegmensvágású szellőzőcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3mm
- vastagság: 15 ±1 mm
- tömeg: 1,95 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
- szükséglet: 1 db/szarufaköz, min. 1 db/6 m2
- szellőző keresztmetszet: kb.21 cm2
270. ábra tatai HÓDFARKÚ szegmensvágású szellőző alátétcserepek kettős fedéshez.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság:15 ±1 mm
- tömeg: 1,65 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
271. ábra tatai HÓDFARKÚ szegmensvágású szellőző alátétcserepek korona fedéshez. Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 190±3 mm
- vastagság: 15 ±1 mm
- tömeg: 1,65 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 19 cm
A hódfarkú kerámiacserépből készült tetőfedés jellemzői
A HÓDFARKÚ kerámiacserép alkalmas magastetős épületek héjalására. Előnyösen felhasználható tagolt, nagy felületű összetett tetők, műemlékek és modern épületek fedésére.
- A HÓDFARKÚ kerámiacserép szakszerű kivitelezés esetén alkalmas ívek, hajlatok (vápa, élgerinc, ökörszemablak, kör alaprajzú tornyok) kialakítására.
- A HÓDFARKÚ kerámiacserép minden bemutatott változata jellegzetes tető rajzolatot, esztétikai megjelenést eredményez. Alkalmazásukkal látványos építészeti megoldások lehetségesek. A zsindely (hegyes vágású) hódfarkú kerámiacserép méhsejt formájú és a gótikus vágású hódfarkú kerámiacserép pajzsra vagy pikkelyre emlékeztető alakjával, egyedi megjelenésükkel a magyar, alföldi fazsindelyezési hagyományokra emlékeztetnek. A kastély hódfarkú kerámiacserépből készített tető, méltóságteljes megjelenésével legszebb műemlék épületeink hangulatát idézi.
Alkalmazható:
Alátéthéjazattal: 25° tetőhajlásszög felett. Alátéthéjazat nélkül: 30° tetőhajlásszög felett.
Fedési mód: hálóba.
- A tető hajlásszöge 25°-60° (90°) lehet.
A szarufák távolsága 30×50 cm-es cserépléc esetén max. 90 cm.
- A HÓDFARKÚ kerámiacserepek rögzítésénél a tetőhajlásszög függvényében az alábbi szabályokat kell betartani: 49 táblázat.
A hófogó cserepek elhelyezése:
- 25° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második sorban, minden 3. cserép hófogócserép: 18×38-as cserépnél 1,85 db/eresz fm, 19×40-es cserépnél 1,75 db/eresz fm.
- 30° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második sorban, minden 2. cserép hófogó cserép: 18×38-as cserépnél 2,78 db/eresz fm, 19×40-es cserépnél 2,63 db/eresz fm.
- 45° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második-harmadik sorban sakktábla elrendezéssel: 18×38-as cserépnél 5,56 db/eresz fm, 19×40-es cserépnél 5,26 db/eresz fm.
47. táblázat. 18×38 cm.
Léctávolság | Cserépszükséglet/m2 (db) | Tömeg/m2 | ||||
Tetőhajlásszög | kettős | korona | kettős | korona | kettős | korona |
25°-tól | 14,5 cm | 28,5 cm | 37,3 | 36,3 | 55,95 kg | 54,45 kg |
35°-tól | 15,0 cm | 29,5 cm | 36 | 35 | 54,00 kg | 52,50 kg |
40°-tól | 15,5 cm | 30,5 cm | 34,9 | 33,9 | 52,35 kg | 50,85 kg |
45°-tól | 16,0 cm | 31,5 cm | 33,8 | 32,8 | 50,70 kg | 49,20 kg |
48. táblázat. 19×40 cm.
Léctávolság | Cserépszükséglet/m2 (db) | Tömeg/m2 | ||||
Tetőhajlásszög | kettős | korona | kettős | korona | kettős | korona |
25°-tól | 15,5 cm | 31,5 cm | 33,1 | 32,1 | 56,27 kg | 54,57 kg |
35°-tól | 16,0 cm | 32,5 cm | 32 | 31 | 54,40 kg | 52,70 kg |
40°-tól | 16,5 cm | 33,0 cm | 31,1 | 30,1 | 52,87 kg | 51,17 kg |
45°-tól | 17,0 cm | 33,5 cm | 30,2 | 29,2 | 51,34 kg | 49,64 kg |
49. táblázat.
Hajlásszög | Rögzítő és kiegészítő megoldások |
25°-tól | rögzítés nélkül, alátéthéjazattal |
30°-tól | rögzítés nélkül |
40°-tól | minden 2. ill. 3. cserepet rögzítünk |
50°-tól | minden cserepet rögzítünk |
A hornyolt kerámiacserepek
A csornai hornyolt kerámiacserepek
272. ábra. HORNYOLT íves vágású alapcserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 210±3 mm
- vastagság: 20±1 mm
- tömeg: 2,5 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 18,6 cm
- szükséglet: 18,5-21,5 db/m2
- Statikai számításokhoz javasolt alapérték: 0,46-0,54 kN/m2
273. ábra. HORNYOLT íves vágású félcserép. Műszaki adatok:
- hosszúság: 375±6 mm
- szélesség: 120±3 mm
- vastagság: 20±1 mm
- tömeg: 1,3 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 9,6 cm
- szükséglet: igény szerint
274. ábra. HORNYOLT szellőzőcserép íves- és egyenes vágású cseréphez. Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 210±3mm
- vastagság: 20±1 mm
- tömeg: 3,1 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 18,6 cm
- szükséglet: 1 db szarufaköz, min. 1 db/6 m2
- szellőző keresztmetszet: kb. 18 cm2
275. ábra. HORNYOLT egyenes vágású alapcserép. Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 210±3 mm
- vastagság: 20±1 mm
- tömeg: 2,6 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 18,6 cm
- szükséglet: 16,8-19,2 db/m2
- statikai számításokhoz javasolt alapérték: 0,44-0,50 kN/m2
276. ábra. HORNYOLT egyenes vágású félcserép Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 120 ±3 mm
- vastagság: 20±1 mm
- tömeg: 1,4 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 9,6 cm
- szükséglet: igény szerint
A tatai hornyolt kerámiacserepek
277. ábra tatai HORNYOLT íves vágású alapcserép. Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 210±3 mm
- vastagság: 20 ±1 mm
- tömeg: 2,10 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 18,6 cm
- szükséglet: 18,5-21,5 db/m2
- statikai számításokhoz javasolt alapérték: 0,39-0,45 kN/m2
278. ábra tatai HORNYOLT egyenes vágású alapcserép. Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 210±3 mm
- vastagság: 20±1 mm
- tömeg: 2,15 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 18,6 cm
- szükséglet: 18,5-21,5 db lm2
- statikai számításokhoz javasolt alapérték:0,40-0,46 kN/m2
279. ábra HORNYOLT szellőzőcserép íves- és egyenes vágású cseréphez. Műszaki adatok:
- hosszúság: 400±6 mm
- szélesség: 210±3mm
- vastagság: 20 ±1 mm
- tömeg: 3,1 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 18,6 cm
- szükséglet: 1 db szarufaköz, min. 1 db/6 m2
- szellőző keresztmetszet: kb. 18 cm2
50. táblázat.
Léctávolság | Cserépszükséglet/m2 (db) | Tömeg/m2 | ||||
Tetőhajlásszög | íves | egyenes | íves | egyenes | íves | egyenes |
25°-tól | 25 cm | 28 cm | 21,5 | 19,2 | 53,75 kg | 48,00 kg |
30°-tól | 26 cm | 29 cm | 20,7 | 18,5 | 51,75 kg | 46,25 kg |
35°-tól | 27 cm | 30 cm | 19,9 | 17,9 | 49,75 kg | 44,75 kg |
40°-tól | 28 cm | 31 cm | 19,2 | 17,3 | 48,00 kg | 43,25 kg |
45°-tól | 29 cm | 32 cm | 18,5 | 16,8 | 46,25 kg | 42,00 kg |
A hornyolt kerámiacserépből készült tetőfedés jellemzői:
- A HORNYOLT kerámiacserép alkalmas magastetős épületek héjalására. Ideálisan alkalmazható összetett tető lefedésére, továbbá meglévő tetőszerkezetek felújítására.
- A legváltozatosabb tetőformák fedésére alkalmas, gyors és egyszerű a felrakása, változtatható léctávolsága a tetőhéjazat kialakításakor nagymértékű rugalmasságot biztosít, a tetőfelújítások kedvelt anyaga.
- Rakási mód: hálóba, kötésbe.
- Alkalmazható:
Alátéthéjazattal: 25° tetőhajlásszög felett.
Alátéthéjazat nélkül: 30° tetőhajlásszög felett.
- A tető hajlásszöge 25°-60° (90°) lehet. A fedés az egyrétegű fedésekhez tartozik, a cserép csak a hosszanti oldalán rendelkezik horonnyal, így a léctávolság 25-32 cm-ig változhat a hajlásszög függvényében.
A szarufák távolsága 3,0×5,0 cm-es léctávolság esetén max. 90 cm.
A HORNYOLT kerámiacserepek rögzítésénél betartandó szabályokat az 51. táblázat tartalmazza.
A hófogó cserepek elhelyezése:
- 25° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második sorban, minden 3. cserép hófogócserép: 1,80 db/eresz fm.
- 30° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második sorban, minden 2. cserép hófogó cserép: 2,69 db/eresz/fm.
- 45° tetőhajlásszögtől az eresztől számított második-harmadik sorban sakktábla elrendezéssel: 5,38 db/eresz/fm.
51. táblázat.
Hajlásszög | Rögzítő és kiegészítő megoldások |
25°-tól | rögzítés nélkül, alátéthéjazattal |
30°-tól | rögzítés nélkül |
40°-tól | minden 2. ill. 3. cserepet rögzítünk |
50°-tól | minden cserepet rögzítünk |
Kerámia kiegészítők
280. ábra. HORNYOLT gerinccserép. Műszaki adatok:
- hosszúság: 380±19 mm
- szélesség: 190±14 mm
- tömeg: 3,5 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 35 cm
- szükséglet: 3 db/fm
281. ábra. CSORNAI húzott sima gerinccserép. Műszaki adatok:
- hosszúság: 380±19 mm
- szélesség: 162/200±6 mm
- tömeg: 2,9 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési hosszúság: 33 cm
- szükséglet: 3 db/fm
282. ábra. SAJTOLT sima gerinccserép. Műszaki adatok:
- hosszúság: 410±20 mm
- szélesség: 215/250±16 mm
- tömeg: 3,1 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési hosszúság: 36 cm
- szükséglet: 3 db/fm
283. ábra. HORNYOLT kezdő gerinccserép.
Műszaki adatok:
- hosszúság: 380±19 mm
- szélesség:190±14 mm
- tömeg: 4,4 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 27 cm
- szükséglet: 1 db/él
284. ábra. SAJTOLT sima kezdő gerinccserép. Műszaki adatok:
- hosszúság: 420±20 mm
- szélesség:215/250±16 mm
- tömeg: 5,5kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési hosszúság: 35 cm
- szükséglet: 1 db/él
285. ábra. GERINCELOSZTÓ ELEM hornyolt gerinccseréphez. Műszaki adatok:
- tömeg: 4,1 kg
- szükséglet: 1 db/konty
- 286. ábra. GERINCELOSZTÓ ELEM sajtolt sima gerinccseréphez. Műszaki adatok:
- tömeg: 4,1 kg
- szükséglet: 1 db/konty
287. ábra tatai HORNYOLT gerinccserép. Műszaki adatok:
- hosszúság: 380±19 mm
- szélesség: 190±14 mm
- tömeg: 3,5 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési szélesség: 35 cm
- szükséglet: 3 db/fm
288. ábra tatai SIMA gerinccserép. Műszaki adatok:
- hosszúság: 380±20 mm
- szélesség: 160/200±16 mm
- tömeg: 3,1 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 36 cm
- szükséglet: 3 db/fm
289. ábra. tatai TARAJOS gerinccserép. Műszaki adatok:
- hosszúság: 305±20 mm
- szélesség: 210±16 mm
- tömeg: 2,3 kg/db
- hajlító törőerő: 1,0 kN
- fedési szélesség: 35 cm
- szükséglet: 3,7db/fm
290. ábra. TANGÓ és CSÁRDÁS átvezető cserép. Műszaki adatok:
- alkalmazás: 30°-45° között
- hosszúság: 400±5 mm
- szélesség: 255±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,1 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 33,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21,2 cm
- szükséglet: igény szerint
291. ábra. KERINGŐ átvezető cserép. Műszaki adatok:
- alkalmazás: 30°-45° között
- hosszúság: 430±5 mm
- szélesség: 265±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,5kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 35,5 cm
- fedési szélesség: kb. 21,4 cm
- szükséglet: igény szerint
292. ábra. POLKA átvezető cserép. Műszaki adatok:
- alkalmazás: 30°-45° között
- hosszúság: 430 ±5 mm
- szélesség: 255 ±3 mm
- vastagság: 10±1 mm
- tömeg: 3,4 kg/db
- hajlító törőerő: 1,5 kN
- fedési hosszúság: 30,5-36 cm
- fedési szélesség: 21,3 cm
- szükséglet: igény szerint
293. ábra. CSATORNASZELLŐZŐ minden átvezető cseréphez. Műszaki adatok:
- csőátmérő: 100 mm
- tömeg: 5,5 kg
294. ábra. ANTENNAKIVEZETŐ minden átvezető cseréphez. Műszaki adatok:
- belső csőátmérő: 20-80 mm
- tömeg: 3,5 kg
A kerámiacseréppel épített tetőszerkezetek kialakításának legfontosabb szabályai
A kerámiacserép-gyártók színvonalas, az európai építéstechnikai igényeknek megfelelő gyártmányismertetőkkel és tervezési segédletekkel biztosítják termékeikről a felhasználásuk szakszerű tervezéséhez és beépítéséhez szükséges információkat.
A kerámiacserép szövegcsoportok lezárásaként bemutatásra kerülnek a legfontosabb kerámiacserép alkalmazással kapcsolatos ismeretek. Ennek megfelelően megismerhetik a különféle kerámiacserepek fedési módjait.
A kerámiacserép fedések – pikkelyes fedések – a fedési rétegek alapján egyrétegűek és kétrétegűek lehetnek. Az egyrétegű tetőfedést elmetszve a tetőn egy réteg fedés található, amely a sajtolt és hornyolt kerámiacserépből, a kétrétegű tetőfedést elmetszve a tetőn két réteg fedés található, amely a hódfarkú kerámiacserépből készíthető.
A nyeregtető szarufahosszának, a fedélszélesség és a tetőszerkezet szélesség számítási módszerének megismerésével képesek lesznek elvégezni a tetőhéj ázattál kapcsolatos alapvető anyagszükségleti és a statikai számításokat előkészítő számvetéseket. Bemutatásra kerül a sajtolt kerámiacserép eresz-, gerinc- és oromkialakítása, a hódfarkú és hornyolt kerámiacserepek eresz- és gerinckialakítása.
A tetőfedések tervezése és készítése során az általános tetőfedési mód eldöntése mellett legfontosabb feladat a fedési részletek szakszerű megoldása. A számtalan példa közül a szerző az alábbiak tanulmányozását ajánlja figyelmükbe: Élgerinc kialakítás, Vápakialakítás, Falcsatlakozás, Kéményszegély kialakítás.
Tetőfedési módok hódfarkú cseréppel
A hódfarkú cserépfedésnél két réteg cserép biztosítja a vízzárást. A két réteg kialakítható a cserépsorok önálló feltámasztásával, vagy egymásra támasztásával.
Ennek megfelelően a hódfarkú cseréppel kétféle módon lehet tetősíkot kialakítani: kettős fedéssel és korona, vagy lovagfedéssel.
A hódfarkú kettős fedésnél minden cserépsor alatt három, a koronafedésnél két léc van. Ennek megfelelően az alkalmazandó léctávolság a kettős fedésnél az átfedés mértékével csökkentett cseréphossz fele, koronafedésnél az átfedés mértékével csökkentett cseréphosszal egyenlő.
A hódfarkú cserépfedésnél minden második sort fél eltolással kell kialakítani, ez történhet félcseréppel vagy 3/4-es cseréppel. A szélcserepek alkalmazásával az oromképzés az eddig alkalmazott módszerekkel szemben (pl. fémlemez szegély) egyszerűen megvalósítható.
A kettős fedés, mint a hódfarkú cserép leggyakoribb fedési módja, olyan fedési mód, amelynél az egymás felett lévő cserépsorok kötésben helyezkednek el úgy, hogy minden sorra a következő sor és a harmadik sor is – a hajlásszög függvényében előírt mértékben rátakar.
A kettős fedést a teljes tetőfelületen biztosítani kell. Ennek megfelelően az ereszképzésnél egyenes vágású hódfarkú ereszcseréppel, vagy a legalsó sornál koronafedéssel biztosítjuk a kettős fedést. Az ereszképzésnél az első lécsort magasítani kell, vagy élére állítva felszegezni az egyenletes cserépfelfekvés érdekében. Az első cserépsor túlnyúlása miatt az első sor léctávolsága eltér a többitől.
295. ábra. A kettős fedés általános elrendezése.
A gerincképzésnél a hódfarkú taréj cserép alkalmazásával, vagy az utolsó tetőlécnél koronafedéssel biztosítjuk a kétrétegű fedést.
A hódfarkú cserép különleges tető felületek (íves, stb.) fedésére a legalkalmasabb kerámiacserép típus, elsősorban kettős fedés alkalmazásával. Ezen bonyolult felületi megoldások általában teljes aládeszkázást, a cserepek szükség szerinti vágását és egyenkénti rögzítését igénylik.
A korona- vagy lovagfedés olyan kétrétegű fedési mód, amelynél minden második cserépsor az előző cserépsorra támaszkodik. Ennek következtében ritkább a lécezés (csak minden második cserépsorhoz szükséges) és a tetőcserepekből felváltva kisebb-nagyobb felület látható.
296. ábra. A korona- vagy lovagfedés általános elrendezése.
Az eresz- és gerincképzésnél a kettős fedésnél már említett korona- vagy lovagsoros kialakítás ajánlott.
Az ereszképzésnél az első lécsort magasítani kell, vagy élére állítva felszegezni az egyenletes cserépfelfekvés biztosítása érdekében. Az első cserépsor túlnyúlása miatt az első sor léctávolsága eltér a többitől.
A korona- vagy lovagfedésnél lényeges méretezési szempont, hogy a lécezésre gyakorlatilag dupla terhelés kerül.
Tetőfedés hornyolt cseréppel
A cserepek az ereszre merőlegesen horonnyal csatlakozó sorokat képeznek, amelyek félcserép eltolással átfednek az előző sorra. Készíthető hálós fedés is félcserép eltolás nélkül. Az alkalmazandó léctávolság az átfedés mértékével csökkentett cseréphossz.
A fedéseknél a cserepek horonnyal kapcsolódása 5 mm mozgási lehetőséget biztosít, lehetővé téve a hőtágulásból származó mozgásokat, de a mérettűrésből adódó eltérések korrekcióját is.
Az ereszképzésnél az első lécsort magasítani kell, vagy élére állítva felszegezni az egyenletes cserépfelfekvés biztosítása érdekében. Az első cserépsor túlnyúlása miatt az első sor léctávolsága eltér a többitől.
A gerincképzésnél a kétoldali cserépsor között 2-4 cm hézagot kell biztosítani. A minden második sorban a félcserép eltolás félcserép alkalmazásával biztosítható.
297. ábra. A hornyolt cserépfedés általános elrendezése.
Tetőfedés sajtolt cseréppel
A sajtolt cserepek biztonságos fedést nyújtanak, mivel mind a négy oldalukon hornyos átfedéssel csatlakoznak. Ezen négyirányú kapcsolat következtében az elemek között létrejövő záródás pl. a porhó áthatolást még vihar esetén is elhanyagolható mértékűre korlátozza.
A sajtolt cserepekre jellemző egymáshoz csatlakozási, kapcsolódási mód lehetővé teszi széles tetőhajlásszög tartományban alkalmazásukat.
A sajtolt cserép tetőfedésnél különösen fontos a léctávolság pontos betartása, mert csak így illeszkednek megfelelően az egymás feletti sorok a cserepek hornyaiba.
A nyeregtető szarufahosszának és léckiosztásának meghatározása
A gyártók tervezési segédletei cserép fajtánként tartalmazzák az alkalmazandó szabályokat. A téma fontosságára tekintettel, példaként a Tangó sajtoltcserép fedés szarufahosszának és léckiosztásának meghatározásával kerülnek bemutatásra az alkalmazandó elvek.
A szarufahossz számítás képlete:
szh = et + n*t + x
- szh = szarufahossz
- et = a szarufa alsó éle és az első cserépléc közti távolság
- et = 45°-ig 28,5 cm, felette 27,5 cm (Tangó cserépnél)
- n = a vízszintes cserépsorok száma -1
- t = hajlásszögtől függő, változtatható léctávolság
- x = a legfelső cserépléc távolsága a szarufa csúcsától
A szarufahossz számítás képletében szereplő tényezők ajánlott értékei:
- Az ereszképzés és az első cserépsor túl-nyúlásának függvénye. A túlnyúlás értéke a Tangó, Csárdás cserépfedéseknél 9 cm, a Keringő, Polka, Hódfarkú (18×38; 19×40) és Hornyolt cserépfedéseknél 8 cm.
A túlnyúlás legkisebb értéke minden cserépfedésnél: 6 cm.
- Az „e” értéke: Csárdás cserépfedésnél: 45° tetőhajlásszögig 29 cm, felette 28 cm. Keringő és Polka cserépfedésnél: 45° tetőhajlásszögig 32 cm, felette 31 cm. Palotás cserépfedésnél 32 cm. Hódfarkú cserépfedésnél: (18×38) 25,5 cm; (19×40) 28,0 cm; Hornyolt cserépfedésnél: 28 cm
- „n” – értéke egyenlő: a vízszintes cserépsorok száma -1. (hódfarkú cserép koronafedésnél: a vízszintes cserépsorok számának fele -1)
- „t” – értékeit a cikksorozat cserép fajtánként a tetőhajlásszög és ezzel összefüggésben az átfedés függvényében tartalmazza
- „x” – értéke: 53. táblázat.
Palotás cserépfedésnél: 4-7 cm
Hódfarkú cserépfedésnél: 9,0 cm
(18×38; 19×40)
Hornyolt cserépfedésnél: 4,0 cm
298. ábra. Tangó sajtoltcserép fedés szarufahosszának és léckiosztásának meghatározása.
52. táblázat.
Tetőhajlásszög | x mérete |
25°-tól | 3,5 cm |
30°-tól | 3,0 cm |
40°-tól | 2,5 cm |
53. táblázat.
Csárdás cserépfedésnél: | |
Tetőhajlásszög | X |
25°-tól | 3,5 cm |
30°-tól | 3,0 cm |
40°-tól | 2,5 cm |
Keringő cserépfedésnél: | |
Tetőhajlásszög | X |
12°-tól | 4,0 cm |
30°-tól | 3,0 cm |
35°-tól | 2,5 cm |
40°-tól | 2,0 cm |
Polka cserépfedésnél: | |
Tetőhajlásszög | X |
15°-tól | 4,5 cm |
20°-tól | 4,0 cm |
25°-tól | 3,5 cm |
30°-tól | 3,0 cm |
40°-tól | 2,5 cm |
A nyeregtető fedélszélesség és a tetőszerkezet szélességének meghatározása
A gyártók tervezési segédletei cserép fajtánként tartalmazzák az alkalmazandó szabályokat. A téma fontosságára tekintettel, példaként a Tangó sajtoltcserép fedés fedélszélességének és a tetőszerkezet szélességének meghatározásával kerülnek bemutatásra az alkalmazandó elvek.
A fedélszélesség számításának képlete:
f=b + m*fsz+j
lh=f-2*o
Ahol:
- f=fedélszélesség
- b=balos szegőcserép szélessége b=25,5 cm
- f=a cserép fedési szélessége fsz=21,2 cm
- m=a függőleges cseréposzlopok száma – 2
- j =jobbos szegőcserép fedési szélessége j=21 cm
- a = vízszintes átfedés a =4,5 cm
- lh= a tetőszerkezet szélessége
o=a szegőcserepek túlnyúlása a tetőlécek végétől o=9,5 cm
A fedélszélesség számítás képletében szereplő tényezők ajánlott értékei:
- „b” és, j” – A bal- és jobboldali oromképzés szélességi méreteinek, szerkezetkialakításának függvénye, (általában b=j)
- A „b” értéke (balos szegőcserép szélessége): Tangó, Csárdás és Polka cserépfedéseknél 25,5 cm. Keringő cserépfedésnél 26,5 cm
- A „j” értéke (jobbos szegőcserép fedési szélessége): Tangó, Csárdás, Keringő és Polka cserépfedéseknél 21 cm
A „b”= „j” értéke: A hódfarkú cserépfedéseknél: (18×38) 10,4-12,8 cm (a szélcserép szélesség határozza meg). (19×40) 11,3-13,8 cm (a szélcserép szélesség határozza meg). Hornyolt cserépfedésnél az oromképzés szélességi mérete határozza meg.
Az „m” értéke egyenlő: A függőleges cseréposzlopok száma [hódfarkú (18×38); (19×40) cserépfedéseknél]; a függőleges cseréposzlopok száma – 2 (a Tangó, Csárdás, Keringő és a Polka tetőfedéseknél alkalmazva a szegőcserép oszlopokat veszi figyelembe); függőleges cseréposzlopok száma – 1 (a hornyolt cserépfedéseknél a horony méretét veszi figyelembe). A hornyolt cserépfedés fedélszélesség számítás képlete ennek megfelelően eltér az általánostól: f=b+m x fsz+j+sz, ahol „sz” egyenlő a hornyolt cserép szélességi méretével. A többi tényező értelmezése változatlan.
Az „fsz” értéke: – A Tangó és Csárdás cserépfedéseknél 21,2 cm (vízszintes átfedés 4,5 cm). A Keringő cserépfedésnél 21,4 cm (vízszintes átfedés 5,5 cm). A Polka cserépfedésnél 21,3 cm (vízszintes átfedés 4,5 cm). A Palotás cserépfedésnél 21,5 cm. – A hódfarkú cserépfedéseknél (18,0×38) 18,0 cm; (19×40) 19 cm; hornyolt cserépfedésnél 18,6 cm.
A szükséges léchossz meghatározható, ha a fedélszélesség lezárására alkalmazott szerkezet méretét a fedélszélességből kivonjuk.
A szegőcserepek túlnyúlása a tetőlécek végétől: a Tangó és Csárdás cserépfedéseknél 9,5 cm, a Keringő és Polka cserépfedéseknél 9,0 cm, a hódfarkú (18×38; 19×40) cserépfedéseknél 4,0 cm.
299. ábra. Tangó sajtoltcserép fedés fedélszélességének és a tetőszerkezet szélességének meghatározása.
A kerámia-cserépfedés csomópontjai és kialakításuk szabályai
Az általános, egybefüggő tetősíkok fedése a cikksorozat kerámiacserépre vonatkozó előírásainak betartásával, képzett szakember által végzett kivitelezés esetén megbízható, rendeltetésének megfelelő héjazatot alkot.
Hiba lehetőségek elsősorban a tetőfedés kritikus helyein a csomópontoknál, a szerkezetek csatlakozásánál vannak, amelyek – építési hibaként – végsoron kedvezőtlenül befolyásolják az egész tetőszerkezet külső és belső hatások elleni megbízható működését.
A kerámia-cserépfedés csomópontjai: az eresz; a gerinc; az él és élgerinc; a vápa; az orom; a függőleges csatlakozások; a tető felépítmények (tetőablakok, tetőkibúvók, kémények) és a tető kiegészítők (hófogók, napkollektorok, biztonságtechnikai eszközök).
A továbbiakban – a cikksorozat terjedelmi korlátait figyelembe véve – bemutatásra kerülnek a csomópontok kialakításának lehetőségei, a kapcsolódó legfontosabb szabályok és az értelmezésüket segítő, jellemző ábrák.
A részletesebb szakmai információk megtalálhatók a gyártók beépítési útmutatóiban és a vonatkozó szakirodalomban.
A tetőfedés szakszerű megvalósítását nagymértékben befolyásolja a tetőlécezés kialakítása. Ez olyan tényező, mint az épületek esetén az alapozás szakszerű méretezése és kivitelezése.
Az ereszképzés
Az eresz kialakításának leggyakrabban alkalmazott formái:
- a fekvőeresz, ahol az ereszcsatorna a tetősíkra fektetve kerül elhelyezésre (300. ábra)
- a függőeresz, ahol az ereszcsatorna a tetősík alatt kerül elhelyezésre (301., 302 ábra)
- a párkányeresz, ahol a tető ereszrésze az ereszdeszkázattal, dobozszerűen eltakarásra kerül (303. ábra).
300. ábra. Kétszeresen átszellőztetett tető, kétrétegű fedés, az eresz lezárása a szarufa felső síkján, csapadékvíz elvezetés fekvőeresz csatornával
- 1 Cserépléc
- 2 Ellenléc
- 3 Rácserősített alátétfólia
- 4 Szellőzőszalag
- 5 Bevezetett levegő
- 6 Ereszdeszkázat
- 7 Ereszlemez
- 8 Csatornatartó
- 9 Fekvő ereszcsatorna
- 10 Szellőzőelem horg. szeggel rögzítve
- 11 Eresz szeli, elem fésű nélkül
- 12 Elválasztó réteg
- 13 Szarufa
- 14 Talpszelemen.
301. ábra. Kétszeresen átszellőztetett tető, kétrétegű fedés, az eresz lezárása a szarufa felső síkján, csapadékvíz elvezetés függőeresz csatornával
- 1 Cserépléc
- 2 Ellenléc
- 3 Rácserősített alátétfólia
- 4 Szellőzőszalag
- 5 Bevezetett levegő
- 6 Ereszdeszkázat
- 7 Ereszlemez
- 8 Csatornatartó vas
- 9 Függő ereszcsatorna
- 10 Szellőzőelem horg. szeggel rögzítve
- 11 Hódfarkú hófogócserép
- 12 Kiszellőztetett légrés min. 2 cm
- 13 Hőszigetelés
- 14 Párazáró fólia + belső burkolat.
302. ábra. Egyszeresen átszellőztetett tető, kétrétegű fedés (korona), az eresz lezárása a szarufa felső síkján, csapadékvíz elvezetés függőeresz csatornával
- 1 Cserépléc
- 2 Ellenléc min. 5 cm
- 3 Páraáteresztő tetőfólia
- 4 Szellőzőszalag
- 5 Bevezetett levegő
- 6 Ereszdeszkázat
- 7 Ereszlemez
- 8 Csatornatartó
- 9 Ereszcsatorna
- 10 Kiszellőztetett légrés min. 5 cm
- 11 Hőszigetelés
- 12 Párazáró fólia + belső burkolat
- 13 Elválasztó réteg.
303. ábra. Kétszeresen átszellőztetett tető, kétrétegű fedés, az eresz lezárása vízszintesen, csapadékvíz elvezetés függőeresz csatornával
- 1 Cserépléc
- 2 Ellenléc
- 3 Rácserősített alátétfólia
- 4 Szellőzőszalag
- 5 Bevezetett levegő
- 6 Ereszdeszkázat
- 7 Ereszlemez
- 8 Csatornatartó
- 9 Ereszcsatorna
- 10 Elválasztó réteg.
Az ereszképzés szabályai:
- A szél szívóhatása ellen az ereszt minden esetben deszkázattal kell lezárni.
- Az ereszsori cserepeket a tetőhajlásszögtől függetlenül minden esetben rögzíteni kell.
- Az ereszsori cserepek túlnyúlása min. 6 cm.
- Az alátéthéjazat feletti légrést az ellenléccel kell biztosítani, amely a tetőfelület 0,2%-a, de min. 200 cm2/eresz fm szabad beszellőzéssel.
- Az alátétfóliát az ereszvonallal párhuzamosan kell fektetni, az ereszlemezre rátakarva. A fólia alsó éle az ereszlemezen és ne az ereszcsatornában legyen.
- Fekvőeresz csatorna esetén az alátéthéjazat takarjon rá a fekvőeresz csatorna betétlemezére.
- Az eresznél az első léctávolságot mindig az adott kerámia tetőcserép típusa határozza meg.
- Az eresz cserépsor alsó vízszintes vonala, az ereszvonal a függőeresz csatorna vízszintes méretének 1/3-a és 1/2-e közé essen.
A gerincképzés
A gerincképzés szabályai:
- A gerincnél a szarufa közti távolsághoz tartozó tetőfelület 0,05%-ának megfelelő szabad kiszellőzési keresztmetszetet kell megvalósítani.
- A fóliafektetést a taréjgerinc alatt 25-30 cm-re hagyjuk abba, hogy a légréteg felső kiszellőztetését biztosítsuk.
- A porhó bejutásának megakadályozására helyezzünk el a taréjgerincen egy olyan széles fóliacsíkot az ellenlécen rögzítve, amely 10-15 cm-re rátakar az ellenléc alatt a fóliára.
- A gerinccserepek mindig az uralkodó széliránynak ellentétesen kerüljenek rögzítésre. A gerinceknél a lezárás készülhet nedvesen (habarcs) vagy szárazon (száraz tartozékelem). A gerinccserép rögzítése minden esetben kúpkapcson keresztül 2 db csavarral történik.
- A gerincsori cserepeket minden esetben rögzíteni kell a szél szívó hatása ellen.
A gerincképzést a 304. ábra mutatja be.
304. ábra. Kétszeresen átszellőztetett tető, kétrétegű fedés, az alátéthéjazat a gerincen átvezetve, a gerinc képzés szárazon
- 1 Húzott sima gerinccserép
- 2 Taréjcserép
- 3 Rácserősített alátétfólia csík
- 4 Szellőzőgarnitúra
- 5 Levegő kivezetés
- 6 Cserépléc
- 7 Ellenléc
- 8 Rácserősített alátétfólia
- 9 Kúpcseréprögzítő csavarral rögzítve
- 10 Gerincléc csavarral rögzítve
- 11 Gerincléctartó
- 12 Gerinc lezáró szalag.
Páraáteresztő tetőfólia alátéthéjazatként alkalmazása esetén a gerinckialakítást a 305. ábra szemlélteti.
305. ábra. Egyszeresen átszellőztetett tető, egyrétegű fedés, az alátéthéjazat (páraáteresztő) a gerincen átvezetve, a gerinc képzés szárazon
- 1 Sajtolt sima gerinccserép
- 2 Hőszigetelés
- 3 Hornyolt szellőzőcserép
- 4 Levegő kivezetés
- 5 Cserépléc
- 6 Ellenléc min. 5 cm
- 7 Páraáteresztő tetőfólia
- 8 Kúpcseréprögzítő csavarral rögzítve
- 9 Gerincléc csavarral rögzítve
- 10 Gerincléctartó
- 11 Párazáró fólia + belső burkolat
- 12 Gerincszalag.
306. ábra. Kétszeresen átszellőztetett tető, kétrétegű fedés, az alátéthéjazat az élnél kiszellőztetve, az él képzés szárazon
- 1 Húzott sima gerinccserép
- 2 Kúpcseréprögzítő csavarral rögzítve
- 3 Gerincléc csavarral rögzítve
- 4 Száraz él lezáró szalag
- 5 Gerincléctartó
- 6 Párazáró fólia + belső burkolat
- 7 Hőszigetelés
- 8 Kiszellőztetett légrés min. 2 cm
- 9 Rácserősített alátétfólia
- 10 Cserépléc
- 11 Ellenléc
- 12 Élszaru.
- 307. ábra. Egyszeresen átszellőztetett tető, egyrétegű fedés, az alátéthéjazat (páraáteresztő) az élen átvezetve, az él képzés szárazon
- 1 Sajtolt sima gerinccserép
- 2 Kúpcseréprögzítő csavarral rögzítve
- 3 Gerincléc csavarral rögzítve
- 4 Elasztikus élgerincelem
- 5 Gerincléctartó
- 6 Párazáró fólia + belső burkolat
- 7 Hőszigetelés
- 8 Kiszellőztetett légrés
- 9 Páraáteresztő tetőfólia
- 10 Cserépléc
- 11 Ellenléc min. 5 cm
- 12 Élszaru.
Az él és élgerinc képzése
Az él és élgerinc képzés szabályai:
- A gerinccserepek rögzítését az élléchez minden esetben a kúpkapcson keresztül csavarozással kell végezni.
- Az él és élgerincsori cserepeket a szél szívóhatása ellen minden esetben rögzíteni kell.
- Az élen, élgerincen tilos átvezetni a tetőfóliát; helyette az éllel élgerinccel párhuzamosan futó ellenlécre kell felhajtani és rögzíteni. Az így kialakított rés biztosítja az éleknél, élgerinceknél a légrés kiszellőztetését; a csapadék bejutásának megakadályozására az elasztikus élgerincelem, a szellőző gerincszalag vagy a fésűs szellőzőelem szolgál.
- Az élgerinc kialakítását a 306. ábra mutatja be.
- Páraáteresztő tetőfólia alátéthéjazatként alkalmazása esetén az élgerinc kialakítást a 307. ábra szemlélteti.
- Az él kezdése a kezdőkúp, az élgerinc kezdésénél a vízzárást fémlemez betéttel kell biztosítani.
- A kerámiacserép tetőfelület élhez, vagy élgerinchez csatlakozása hagyományosan alapcserepekkel, Mester vágással vagy Winchester vágással történik.
- A Mester vágással biztosítható, hogy 6 cm-nél keskenyebb cserép ne kerüljön a tetőfelületre.
- A Winchester-vágás olyan szerkesztési módszer, amely megfelelő hosszúságú, megbízhatóbban rögzíthető cserepeket eredményez az él, az élgerinc és a falfedések kialakításához.
- Az élgerinc képzés megvalósítható nedvesen, vagy szárazon a hozzátartozó száraz tartozékelemmel.
A vápaképzés
A vápa mindig két tetősík metszésével jön létre, és mindig belső szöget alkot.
A vápa a tető legjobban igénybevett része, nemcsak statikailag, hanem a csapadékhatás miatt is, mert a vápa alsó pontjaihoz tartozik a legnagyobb vízgyűjtő felület.
A vápáknak sokféle változata van, részletes ismertetésük meghaladja a cikksorozat terjedelmi lehetőségeit.
A vápák alaptípusai és alkalmazhatóságuk:
egyrétegű fedések | kétrétegű fedések | |
fémlemezbetétes | alkalmazható | alkalmazható |
rövidlemezes | nem alkalmazható | alkalmazható |
aláfektetett | alkalmazható | alkalmazható |
bekötött | nem alkalmazható | alkalmazható |
A vápaképzés szabályai:
- A vápákat bármelyik alaptípusnál a nagy igénybevétel miatt mindig deszkázott aljzatra kell készíteni.
- A fémbetétes vápa készítésénél a vápa tengelytől 10-10 cm szabad kifolyást kell biztosítani a csapadékvíz elvezetésre.
- A vápákban a tetőfedőanyagok rögzítése, cserepenkénti drótozással készüljön (Ø 1,6 mm horganyzott acéldrót).
- A fémbetétes vápalemezeknél kapcsolat nélkül, a vízzárást a rátakarás biztosítja, amelynek mértéke a 10 cm-es vízküszöbnek megfelelő legyen.
- A nem egyenlő hajlásszögű tetőfelületeknél a vápában a fémbetét mindig egy felhajtással készüljön, amely mindig az alacsonyabb tetőfelületen helyezkedjen el.
- Az egyrétegű fedések esetén a tetőfedőanyag a vápa tengelyében nem vágható össze.
- A bekötött vápáknál a vápa hajlásszög min. értéke 26°, amely 35° tetőhajlásszögnek felel meg. A vápában a vízzárást mindig plusz kerámiacserép sorok (bekötő sorok) biztosítják.
- Az aláfektetett vápába kétrétegű kerámiacserép fedés kerül, amelyre 10-10 cm-es rátakarással fednek rá a főtető kerámiacserép síkjai. A vápában az anyagvastagságokat figyelembe kell venni, amelyhez a tetősíkok kialakítása a vápaszarufa süllyesztésével vagy főtetősíkok ellenléc magasságának növelésével biztosítható.
- Normál, nem páraáteresztő tetőfólia (sd ≥ 1 m) alkalmazásakor a vápánál a fóliát nem szabad átvezetni, hanem a vápával párhuzamosan futó ellenlécre kell rögzíteni. Az ellenléc és a vápával párhuzamosan áthelyezett ellenléc között egy csatornát kell kialakítani, amelyet a vápaelem lefed; az így kialakított szellőzőrés biztosítja a levegőáramlást.
- Páraáteresztő tetőfólia (sd ≤ 0,2 m) alkalmazásakor a fólia a vápákon is megszakítás nélkül átvihető a másik tetősíkra.
A 308., 309. ábrák vápakialakítási példákat mutatnak be.
308. ábra. Kétszeresen átszellőztetett tető, egyrétegű fedés, a vápa kiszellőztetve, vápatekerccsel, süllyesztve
- 1 Vápatekercs horg. szeggel rögzítve
- 2 Öntapadó váparögzítő
- 3 Vápadeszkázat
- 4 Cserépléc
- 5 Ellenléc
- 6 Rácserősített alátétfólia
- 7 Hőszigetelés
- 8 Párazáró fólia + belső burkolat
- 9 Vápaszaru
- 10 Kiszellőztetett légrés min. 2 cm
- 11 Hódfarkú alapcserép.
309. ábra. Kétszeresen átszellőztetett tető, egyrétegű fedés, a vápa kiszellőztetve, fém vápabetételemmel
- 1 Fém vápahajlat
- 2 Kiemelés
- 3 Vápadeszkázat
- 4 Cserépléc
- 5 Ellenléc
- 6 Rácserősített alátétfólia
- 7 Hőszigetelés
- 8 Párazáró fólia + belső burkolat
- 9 Vápaszaru
- 10 Kiszellőztetett légrés min. 2 cm
- 11 Polka alapcserép
- 12 Fóliarögzítő léc 2/2 cm.
310. ábra. Kétszeresen átszellőztetett tető, kétrétegű fedés, az oroméi szegőcseréppel és az orom külső része az eresszel párhuzamosan lezárva gyalult min. 16 mm vastag deszkázattal
- 1 Hódfarkú szélcserép
- 2 Horg. szeg rögzítés
- 3 Cserépléc
- 4 Ellenléc
- 5 Kiszellőztetett légrés
- 6 Rácserősített alátétfólia
- 7 Hőszigetelés
- 8 Oromdeszka
- 9 Külső burkolat
- 10 Kiszellőztetett légrés min. 2 cm
- 11 Párazáró fólia + belső burkolat.
311. ábra. Kétszeresen átszellőztetett tető, kétrétegű fedés, az oroméi fémlemez csatlakozással, a (fémlemez felhajtással) és az orom külső része az eresszel párhuzamosan lezárva gyalult min. 16 mm vastag deszkázattal
- 1 Fém oromszegély
- 2 Hódfarkú 3/4-es cserép horg. szeg rögzítéssel és drótozással
- 3 Cserépléc
- 4 Ellenléc
- 5 Kiszellőztetett légrés
- 6 Rácserősített alátétfólia
- 7 Hőszigetelés
- 8 Oromdeszka
- 9 Külső burkolat
- 10 Kiszellőztetett légrés min. 2 cm
- 11 Párazáró fólia + belső burkolat.
312. ábra. Oldalfal csatlakozás – fémlemez szegéllyel
- 1 Hornyolt alapcserép csavarral rögzítve
- 2 Fémlemez szegély sűrített lécezésen
- 3 Cserépléc
- 4 Ellenléc
- 5 Kiszellőztetett légrés
- 6 Rácserősített alátétfólia falra vezetve.
313. ábra. Kéményszegély kialakítása kéménycsatlakozó szalaggal koronafedésnél
- 1 Kéménycsatlakozó szalag
- 2 Cserépléc
- 3 Ellenléc
- 4 Rácserősített alátétfólia
- 5 Fóliacsatorna
- 6 Aládeszkázás
- 7 Viharléc tiplivel rögzítve.
314. ábra. Kéményszegély kialakítása fémlemezzel kettős fedésben
- 1 Kéményszegély
- 2 Cserépléc
- 3 Ellenléc
- 4 Rácserősített alátétfólia
- 5 Fóliacsatorna
- 6 Aládeszkázás.
315. ábra. Tetőkibúvó ablak – fóliacsatornával
- 1 Hornyolt alapcserép
- 2 Fólia csatorna
- 3 Alátámasztó léc
- 4 tetőkibúvó ablak
- 5 Ólomkötény
- 6 Cserépléc
- 7 Ellenléc
- 8 Rácserősített alátétfólia
- 9 Horg. szeg rögzítés.
316. ábra. Hófogórács elhelyezése
- 1 Cserépléc
- 2 Ellenléc
- 3 Rácserősített alátétfólia
- 4 Szellőzőszalag
- 5 Bevezetett levegő
- 6 Hófogórács
- 7 Hófogórács tartó 90 cm-ként csavarozva.
317. ábra. Univerzális járórács elhelyezése
- 1 Hódfarkú tetőcserép
- 2 Járórács tartó pótléc
- 3 Univerzális járórács garnitúra
- 4 Cserépléc
- 5 Ellenléc
- 6 Rácserősített alátétfólia.
A tetőszerkezet függőleges szerkezeteihez való csatlakozások csomópontjainak kialakítása
Az orom kialakítása (310. ábra, 311. ábra).
- Az oromnál a szegőcserepek nem érhetnek az oromdeszkához.
- Az oromnál minden kerámiacserepet rögzíteni kell a szél szívóhatása ellen.
- Az alátétfóliát az oromélnél felhajtással kell befejezni.
Az oldalfal csatlakozás kialakítása (312. ábra).
- Az oldalfal csatlakozásnál minden kerámiacserepet rögzíteni kell a szél szívóhatása ellen.
- Az alátétfóliát a falra felvezetve rögzíteni kell.
A kéményszegély kialakítása (313. ábra, 314. ábra). A tetőkibúvó ablak beépítése (315. ábra). A hófogó rács elhelyezése (316. ábra). Az univerzális járórács elhelyezése (317. ábra).
A kerámiacserép tervezésének döntési pontjai
A cikksorozat kerámiacserép pontjaiban – enciklopédikus jelleggel – megtalálható ismeretek lehetővé teszik az olvasó számára az eligazodást a tetőszerkezet kialakítás, a kerámiacserép tetőfedés azon alapvető szakmai követelményei között, amelyek betartása alapvető fontosságú a tető rendeltetésének megfelelő működése érdekében.
A kerámia tetőfedés tervezési fázisában kell biztosítani, hogy a tető, mint „a ház koronája”, környezetbe illesztett formájával, a fedéshez választott kerámiacserép típusával, színével, az alkalmazott fedési móddal keltett esztétikai hatás eredményeként, maradandó értéket teremtve meghatározza az épület stílusát.
A kerámia tetőfedés tervezési szempontjai közül ki kell emelni a csomópontok jelentőségét. A hibalehetőségek elsősorban a tetőfedés kritikus helyein a csomópontoknál, a szerkezetek csatlakozásánál vannak, amelyek – építési hibaként – kedvezőtlenül befolyásolják az egész tetőszerkezet külső és belső hatások elleni megbízható működését.
Alapvető fontosságú, hogy a kiviteli tervek az általános, egybefüggő tetősíkok rétegrendjének tervén kívül kiemelten tartalmazzák az adott tetőhöz tartozó csomópontok: az eresz, a gerinc, a vápa, az él és a függőleges csatlakozások tervezett kialakítását.