Tetőtér: a belső terek szakipari munkáinak anyagai és elemei
A tetőtér beépítése a megfelelő hőszigeteléssel kezdődik. A házilagos kivitelezéshez a táblás és paplan formájában, alumíniumkasírozással ellátva is kapható ásványgyapot szigetelések a legalkalmasabbak. A szigetelt felületet burkolhatjuk lambériával, deszkázattal vagy gipsz építőlapokkal.
Gipszkarton- és gipszrostlapokkal a legtöbb átépítési munkálat könnyen megoldható: a falak és födém burkolásán kívül tartóvázra szerelve falak is készülhetnek belőlük. A lapok többféle méretben és kivitelben kaphatók. Létezik tűz-gátló lap, vizes helyiségek burkolására alkalmas impregnált lap, hőszigetelt rendszerlap és szárazaljzat is.
A szakipari munkák egyik legfontosabb anyaga a fa. A megfelelően megválasztott faanyag kitűnően alkalmas padozatok és födémek burkolására, valamint tartószerkezeti célra is. A kereskedelemben kaphatók tömör és furnérozott, fa alapanyagú építőlemezek. A képeken látható, milyen sokrétűen használható a fa egy tetőtér beépítésénél.
Az ablak alapvető eleme a helyiségek kialakításának
A két-vagy háromrétegű üvegezéssel ellátott, szabványos kialakítású ablakok minden esetben megfelelnek a hőtechnikai előírásoknak. Amennyiben kandallót vagy cserépkályhát szeretnénk a tetőtérben elhelyezni, mindenképpen kérjük statikus és kéményseprő szakvéleményét.
A padlóburkolatoknak sok követelményt kell egyszerre kielégíteniük: többek között legyenek ellenállóak, szépek és könnyen tisztíthatók. A padlóburkolatok anyaga változatos: kő, kerámia, fa, textil vagy műanyag. Ezen anyagok mindegyikének megvan a maga előnye és hátránya is.
- Hőszigetelés a padlástérben
- Tetőtér- egy jó választás!
- Hogyan szigeteljünk beépített tetőteret hogy javuljon a klíma?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A konyha vizes-helyiség, és ezt az építésnél a legmesszebbmenőkig figyelembe kell venni. A konyha beosztásának tervezésénél különböző lakberendezési szaklapokban nézzünk meg több mintakonyhát. Tájékozódjunk a beépítendő készülékekről is.
A fürdőszobák padozatát és részben a falait is el kell látni vízszigeteléssel, és ezt figyelembe kell venni már a csempézés és a szaniterek elhelyezése előtt. A fürdőszobai választék olyan nagy, hogy érdemes több lakberendezési szaklapot megnézni és bemutatótermet végigjárni, és csak azután dönteni egy-egy berendezési tárgy mellett.
Tervezés
A belsőépítészeti munkálatok alapos megtervezése segít, hogy tisztában legyünk azok pontos költségével és munkaigényével. Lehetőleg jegyezzünk le mindent. Készítsünk több lehetséges változatot is tartalmazó anyaglistát, hogy kézben tudjuk tartani a majdani költségeket.
A belsőépítészeti munkáknál is tartsuk be a hatósági előírásokat, legyen szó akár új fűtési rendszerről, akár egy teljes tetőtér-beépítésről. Beltéri ajtókat szabványos és egyedi méretben is vásárolhatunk vagy készíttethetünk. Az ajtók anyaga lehet fa, üveg, fém vagy műanyag. Manapság az ajtó- és ablakkereteket általában műanyag habbal rögzítik a falazatba. A házilagos beépítésre szánt lépcsők kedvelt fajtája a csigalépcső, amelyeket könnyen össze lehet szerelni.