Csempézés alapjai, szükséges szerszámok képekkel
A csempézést nem nehéz megtanulni, de ahhoz, hogy jól csináljuk, szükség van néhány speciális szerszámra. A jelölő-és vágószerszámokat, valamint a csemperagasztót nem nélkülözhetjük. A kerámia-és kőagyag csempék felrakásához fugázó anyagot is kell használni.
Jelölőszerszámok
A padlóburkoló lapok lerakásához krétás csapózsinórt kell használni, hogy meghatározzuk és bejelöljük a padló középpontját. Fali csempékhez ideiglenes vezetőléceket kell felszögelnünk a falra, hogy egyenesen tudjuk feltenni a burkolólapokat. Ehhez ceruzára, mérőszalagra, falécekre, kalapácsra, néhány hosszú szegre és a lécek pontos vízszintes vagy függőleges helyzetének beállításához vízszintmérőre, illetve függőónra lesz szükségünk.
Zsírkréta: Ezt arra használjuk, hogy a kerámiacsempék mázas oldalán ideiglenes jelet húzhassunk a vágás vonalában.
Acélvonalzó: Az acélvonalzó elengedhetetlen kellék egyenes vonalak húzásához, illetve a kézi csempevágó vagy tapétavágó egyenes vonalú vezetéséhez.
Mintázó sablon: Ez a jelölőeszköz bonyolult alakzatok kivágásához nyújt segítséget. A kéziszerszám egy keretből és a hozzá erősített több száz műanyag tűből vagy szálból áll. Amikor egy felületre rányomjuk, az eszköz felveszi annak pontos alakját, amelyet az után úgy vihetünk át a csempére, hogy zsírkrétával körülrajzoljuk.
- Fugázási fortélyok
- A csempék felragasztása
- Hogyan vágjuk el a csempét?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Vágószerszámok
A kerámiacsempék törhetők, ami azt jelenti, hogy miután egyenes vonalban megkarcoljuk a felületüket, viszonylag könnyen el lehet őket pattintani. A kemény csempék formára vágása a csövek vagy a mosdó környékén azonban ennél bonyolultabb. Szerencsére mindkét feladathoz sokféle vágószerszám áll a csempézők rendelkezésére.
Csempevágó: A rugalmas burkolólapok vágásához egy erős tapétavágó kés is megfelel, a kerámia, kőagyag (gres) és más kemény csempékhez azonban csempevágóra van szükség. A legegyszerűbb eszköz a tollhoz hasonló, vídiabetétes kézi csempevágó, amellyel az acélvonalzó mentén pontos, szép szélt vághatunk. A másik lehetőség a mechanikus karos csempevágó, amely szabályosabb vágást tesz lehetővé, és jobban megfelel a rendkívül vastag vagy kemény burkolólapok elvágásakor. A harmadik változat az elektromos csempevágó gép, amely vízhűtéses gyémánt vágótárcsával működik.
Csempevágó fogó: Ezzel a fogóval szabálytalan alakú darabokat törhetünk le kemény csempékből, például amikor egy cső körül csempézünk.
Csempefűrész: A kézi csempefűrész egyfajta lombfűrész, amely fémkeretbe rögzített vídiaszálból áll. A fűrészszál minden irányban vág, a keret mérete pedig lehetővé teszi, hogy a fűrészt akadálytalanul elfordíthassuk a csempe körül.
Csempereszelő: A rendkívül kemény reszelővel simára csiszolhatjuk az elvágott kemény csempe durva élét. Használhatunk helyette csiszolópapírt vagy szilíciumkarbid köszörűkövet.
Védőruházat: Vastag védőkesztyűt és védőszemüveget kell viselnünk a mázas csempék vágásához vagy fúrásához – a lepattanó máz olyan éles, mint az üvegszilánk.
Csempéző szerszámok
A csempék felrakásához a következő szerszámokra van szükség.
Fogazott glett vas: A glett vasfogazott széle lehetővé teszi, hogy egyenletesen hordjuk fel a csemperagasztót. Ugyanakkor „sávosan” viszi fel a ragasztót, ami lehetővé teszi a ragasztóanyag elmozdulását, amikor rányomjuk a csempét, s így maximális tapadást eredményez.
Csempekereszt: A különféle vastagságú, általában kereszt alakú műanyag eszközök segítenek a csempéket egymástól egyenlő távolságban felragasztani. Van olyan fugakereszt, amelyet a csemperagasztóba kell nyomni a csempék sarkainál, és nem kell eltávolítani, hanem be lehet vonni fugázó anyaggal. Más típusokat a ragasztó száradását követően el kell távolítani. Szükség esetén gyufaszálat vagy vastag kartondarabot is használhatunk erre a célra. A speciális kiképzésű éllel rendelkező csempe automatikus hézagolást eredményez, tehát nincs szükség fugakereszt alkalmazására.
Simító: Simító segítségével a fugázó anyagot egyenletesen beledolgozhatjuk a csempék közötti hézagokba, s így hatékonyan kiszoríthatjuk a benn rekedt levegőt. Fugázó pálcika: A rendszerint műanyagból készült eszközt a fuga elsimítására használjuk. Hasonlóan hatékony rögtönzött szerszám lehet egy tollkupak vagy valamilyen kisméretű, legömbölyített végű fapálca, például egy jégkrém pálca is.
Vezetőléc
Szivacs és tiszta rongy: Szivaccsal letörölhetjük a felesleges fugázó anyagot a csempe felületéről. Amikor a fuga megszáradt, ronggyal távolítsuk el a maradékfugázó anyagot, és fényesítsük ki a csempéket.
Csemperagasztók, fugázó-és tömítőanyagok
Vízálló csemperagasztót kell használni a párának kitett területeken vagy olyan helyeken, ahol a csempét rendszeresen vízéri, például zuhanykabinok vagy konyhai mosogató környékének burkolásához.
A fugázó anyag készre kevert formában vagy por alakban kapható, utóbbit a gyártó utasításai szerint vízzel kell összekeverni. Fehér vagy színes, de magunk is színezhetjük, hogy harmonizáljon a csempe és a berendezés színével. Érdemes mindenhol vízálló anyaggal fugázni, csempézett munkalapon és asztallapon pedig kifejezett követelmény, hogy higiénikus és jól szigetelt felületet alakítsunk ki. A járólapok fugázásához gyakran használnak cementhabarcsot. Ahol a csempeburkolat összeér a kád, a mosdókagyló vagy a zuhanytál szélével, a hatékony szigetelés érdekében szilikon tömítőanyagot kell alkalmazni.