Csempézés a fürdőszobában
A zuhanyozó, a fürdőkád és a mosdó elhelyezését a vízvezetékek szerelésénél alaposan végiggondoltuk. A fürdőszoba befejező munkáinak következő lépését, a csempeburkolást is gondosan elő kell készíteni.
A vékonyágyazatú ragasztó lehetővé teszi, hogy a fürdőszoba falburkolatát szakember bevonása nélkül is szakszerűen készítsük el. Ennek első feltétele, hogy az alap abszolút sík legyen. A vékony ragasztóréteg ugyanis egyáltalán semmilyen felületi egyenetlenség kijavítására nem alkalmas. A sík csempefelületek alapja azonban a legtöbb esetben már eleve adott: azok a gipszkarton vagy rosterősítésű gipsz építőlapok, amelyekkel például a takarófalas szereléshez szükséges teherviselő vázat beborítottuk, erre a célra kiválóan megfelelnek.
Általában a pórusbeton falakat is elegendő a csempeburkolás előtt csak kissé átcsiszolni, ha azok építését különös gonddal végezték. Csak a zsaluzótéglákat és a „szokásos” falazatot kell tapaszolni vagy vékony (1 cm vastagságú) vakolatréteggel ellátni. Feltétlenül nedves helyiségekben is használható mészcement vakolatot alkalmazzunk. Az alap most már megvan. Ez a legkésőbbi időpont, amikor a csempét meg kell vásárolnunk.
Mindenre gondoljunk!
Anyagszükséglet
Alapozó, csemperagasztó, burkolólap, szegélyprofilok, fugázókeresztek, fugázóhabarcs, tartósan rugalmas tömítőmassza (szilikon), ragasztószalag, kádtartó, fürdőkád és zuhanytálca, szerelőfedél, lefolyószerelvények. Kívánság esetén: bordűrök. Szükség esetén: aljzatkiegyenlítő massza.Fontos: csempe mennyiség kiszámításához a legjobb segítséget itt tudja elolvasni. Mennyi csempét vegyünk?
Szükséges szerszámok
Festőkefe az alapozó felhordásához, mérővessző (colstok), ceruza, kitűzőzsinór, nagy derékszög, függőón, kalapács, faléc, vízmérték, szintvonalzó, fogazott simítólap, kis vakolókanál, fúrógép, keverőszár, vödör, szivacs, csempevágó, csempézőkalapács, lyukmaró, fúrógépállvány, csempelyukasztó fogó (papagájcsőr), gumikalapács, fugázógumi (rákel), szivacsos simítólap, polírozó rongyIdőszükséglet
Burkolólapok lerakása padlóra vagy falra, az alapozást és a fugázást is beleértve: 2,0 óra/m2. Zuhanytálca vagy fürdőkád keményhab tartóinak elhelyezése, a lefolyószerelvény beépítésével együtt: 1,5 óra/darab. Zuhanytálca vagy fürdőkád szerelőnyílásának beépítése: 1,0 óra/darab.A témával foglalkozó sokféle tanácsadóból egy kisokost állítottunk össze:
Szín
A fehér csempék időtállók és többnyire nagyon olcsók is. A fehér csempe adja a későbbi berendezéshez a legnagyobb szabadságot: Tarka törülközőkkel és egyéb felszerelési tárgyakkal, a törülközőtartótól a fogmosópohárig, később is pillanatok alatt megváltoztathatjuk a fürdőszoba jellegét.
A színes tárgyak nagyon jól illenek a fehér csempéhez. A világos burkolatok optikailag megnövelik a teret, a sötét színárnyalatok hatása éppen fordított. A színes fugák kiemelik a csempehálót. Legyünk óvatosak, ha azt akarjuk, hogy a csempék színe illeszkedjen a színes szaniter berendezési tárgyakhoz. Régi bölcsesség, hogy „az azonos színek szinte sohasem azonosak”. Jobb, ha tudatosan kontrasztokra törekszünk. Az extravagáns megoldások hatása sokszor nem tartós. Erre már a kiválasztásnál is gondoljunk.
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- Csempézett felületek szakszerű ápolása
- Fugázási fortélyok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Méret
Minél kisebb a helyiség, annál kisebbek legyenek a csempék is. 8 m2-nél kisebb fürdőszobákhoz 15 x 15 cm-es csempéket válasszunk, nagyobb fürdőszobákban 20 x 20 cm-es lapokat alkalmazzunk.
Formátum
A padlóra mindig négyzetes burkolólapokat tegyünk. így nem okoz nehézséget, hogy a falon megkezdett csempehálót a padlón is folytassuk. Az álló alakú hosszúkás falcsempék az alacsony helyiségeket magasabbnak mutatják, függőleges bordűrök hatására a hosszú fürdőszoba rövidebbnek látszik.
Anyag
A burkolólapok anyaga lehet terméskő (gránit, márvány, porfír), illetve finom- és durvakerámia (kőagyag, fajansz). A termésköveket csiszolják, polírozzák, védőbevonattal látják el, a kerámia lehet mázas (könnyen tisztán tartható) vagy mázatlan. A kőagyag jobban terhelhető, mint a fajansz. Ezért a padlóburkolatok anyaga inkább kőagyag, a falakra viszont inkább fajanszot használnak.
Kedveltek (elsősorban a lakóhelyiségekben) a máznélküli téglaagyag („cotto”) burkolólapok. A vörös lapok későbbi utókezelése (viaszolás, polírozás) azonban nagyon fáradságos. Ezért inkább cotto-hoz hasonló (mázas) kerámialapokat alkalmazzunk.
Kopásállósági csoportok
A mázas burkolólapok kiválasztásának egyik fontos kritériuma a felület kopásállósága, amelyet az I-től V-ig terjedő kopásállósági csoportokba sorolással jellemeznek. A kopás mértékének ismerete elsősorban padlóburkoló lapok esetén fontos: a legtartósabbak az V és IV csoportba sorolt lapok (közösségi helyiségek, nagyon sűrűn használt lakóhelyiségek, bejáratok, lépcsők).
Az átlagosan használt lakóhelyiségekben a III. kategóriájú burkolólapok is megfelelnek. A II. és I. csoportba tartozó lapok csak magánlakás fürdőszobáiban és nagyon kis igénybevételű helyiségekben alkalmazhatók, ott, ahol általában csak mezítláb vagy házicipőben közlekedünk. Falcsempék esetén viszont ezeknek a kopásállósági fokozatoknak nincs jelentőségük.
Alapozó és ragasztó
Fontos, hogy amikor a csempét megvásároljuk, azonnal vegyük meg a csemperagasztót és megfelelő alapozót is.
Pórusbeton a fürdőszoba kialakításához
A pórusbeton elemek kézi fűrésszel könnyen méretre vághatok. A fürdőkád vagy a zuhanyozó a köréje húzott fallal és egy eléje épített dobogóval együtt tetszetős fürdősarkot alkot. Az építéshez P2 szilárdsági osztályba tartozó (kis sűrűségű) pórusbeton falazóelemeket használjunk. Ez csökkenti a tömör építmény össztömegét. Ezzel kapcsolatban fontos megemlíteni, hogy pórusbetonból való építkezésünk szándékát feltétlenül egyeztessük egy statikussal. A csempeburkolás előtt a felületet kissé csiszoljuk meg és alapozzuk is.
A mennyiség meghatározása: zegzugos fürdőszobáknál számítsunk 30 % vágási veszteségre
A szükséges mennyiség meghatározását legjobb a csempézendő felületnek egy papírlapra való felrajzolásával kezdeni. Ezután minden részfelülethez számítsuk ki annak m2-ben meghatározott kiterjedését. Figyelem! Kisebb, zegzugos fürdőszobák esetén a vágási veszteség akár 30 % is lehet, ezt itt figyelembe kell venni. Például, ha a csempefelület 26 m2, vágási veszteség (0,3 x 26) 7,8 m2, a vásárolandó mennyiség tehát 33,8 m2.
A csemperagasztó és az alapozó mennyisége ezzel szemben a csempézendő felület tényleges nagyságához igazodik. A csemperagasztók és az alapozók kiadósságát (az alkalmazott csempefajta és az adott alap függvényében) a csomagoláson megadják.
Most pedig lássunk néhány jó tanácsot, amelyeket a burkolás megkezdése előtt hasznos megismernünk:
- Először rajzoljunk fel a falakra és a padlóra egy hozzávetőleges csempehálót. A padló „száraz” kirakása is megfelel erre a célra. így a fugák egyenletes hálózatot fognak alkotni.
- A falakon először középen rakjunk fel egy függőleges csempesort, onnan haladjunk a sarkok felé. Különösen harmonikus lesz a felület megjelenése, ha a szélső csempék egy fél csempénél szélesebbek. Ha nem vagyunk biztosak a dologban, papírra léptékhelyesen rajzoljuk fel a csempekiosztást.
- Az átlós falakra, ferde síkokra és a derékszögtől eltérő többi felületre kerülő csempék helyzetét különösen gondosan tervezzük meg. A fal külső szélénél lehetőleg egész csempével kezdjük a burkolást és kövessük a padló fugáinak menetét.
- A fogazott simítólap fogazatát a burkolólapok méretétől függően kell megválasztani. Irányértékek: 10 cm-nél kisebb élhosszak: a fogazat mélysége 4 mm, 20 cm-nél kisebb élhosszak: a fogazat mélysége 6 mm, 20 cm-nél nagyobb élhosszak: a fogazat mélysége 8 mm. Kezdődhet a munka: A jól előkészített, tiszta, száraz, por- és zsírmentes alapra festőkefével hordjuk fel az alapozót.
Lépések:
- A falicsempéket a középtől a sarkok felé haladva rakjuk. Különösen harmonikus lesz az eredmény, ha a két szélső’ sor azonos szélességű, a fél csempénél szélesebb lapokból áll
- Ha a helyiség kialakítása a vízszintes vonalvezetést valamilyen módon nem határozza meg (például az ajtó felső szélével, amely egyben a csempeburkolat felső széle is), akkor a burkolást a kész padlónál, egész csempével kezdjük
- Kiugró falsarkoknál mindig egész csempével kezdünk. A tört méretű darabok a sarkokba kerülnek. Mindig kövessük a padlófuga hálóját
- A padló fugahálóját még a falak burkolása előtt meg kell határozni. Nagyon bosszantó, ha a szemben lévő falak nem illenek össze a padlóval
- Mindez így néz ki a gyakorlatban: Először egy festőkefével a teljes felületre felhordjuk az adott minőségű falnak megfelelő alapozót.
- Ezután segédvonalakat rajzolunk a falra. Fontos, hogy ha az esztrich még nincs a helyén, a későbbi (kész!) padló magasságát jelölő vonalat is rajzoljuk be
- Megfelel a kenőlap fogazata a csempe méretének? Példa: ha a burkolólap élhossza 20 cm – a fogazat mélysége 6 mm, ha a burkolólap élhossza kisebb, mint 10 cm – a fogazat mélysége 4 mm.
Csemperagasztók és fugázóhabarcsok
Falak
Pórusbetonon és gipszvakolatokon, továbbá meszes, mészcement és cementvakolatokon a normál csemperagasztók helyett inkább jó minőségű, rugalmas ragasztóhabarcsot használjunk. Gipsz építőlapokhoz és forgácslapokhoz (V 100, minimális vastagsága 22 mm) feltétlenül rugalmas ragasztó szükséges. A márványburkolatokhoz speciális márványragasztót lehet kapni.Padlók
Cementesztrichre és betonfelületekre normál vakolattal vagy csemperagasztóval erősítjük a burkolólapokat.Figyelem: A csempe vásárlásánál kérdezzük meg, hogy milyen ragasztót használjunk, ne vigyük haza a kezünk ügyébe eső első zsákot. Tanács a fugázóhabarcs kiválasztásához: a padlón lévő világos fugák nagyon gyorsan bepiszkolódnak. Jobbak a szürke vagy még sötétebb árnyalatok.