Vakolatlan falazat fugázása
A vakolatlan falazat burkolótéglából, klinkertéglából vagy mészhomok téglából készül, és egyenletes fugaszélességgel kell rakni. Falazás közben ügyeljünk arra, hogy a fal felületét ne szennyezze be pl. a kinyomódó habarcs, vigyázzunk a habarcs egyenletes felhordására és arra, hogy a habarcsban ne legyenek üregek, különösen a kifelé eső részeken. A falazáshoz esetleg használjunk habarcskeretet. A friss fugázóhabarcsot óvjuk a nagy melegtől.
Kültéri alkalmazásra használjunk 1 térfogatrész cementből és 2-3 térfogatrész homokból összeállított cementhabarcsot. Beltéri használatra 1 térfogatrész meszet, 1 térfogatrész cementet és 3 térfogatrész homokot tartalmazó mészcement habarcs a megfelelő.
A homok szemcsézete ne legyen túl durva (szemcseméret max. 4 mm). Fugázóhabarcsot készhabarcs formájában is lehet kapni. A fugázóhabarcs színét szürke vagy fehér cement alkalmazásával vagy színezéssel lehet változtatni.
A fenti ábrán megfelelően kialakított fugákat láthatunk. A szabadban a fugázóhabarcs a fal csapadék elleni védelméhez legfeljebb 1 mm-rel legyen beljebb a fal síkjánál. Arra is ügyeljünk, hogy vastagsága mindenhol egyenletes legyen.
- Fugázási fortélyok
- Téglafalak – Külső falak csinosítása
- Fürdőszoba kialakítása ferde tető alatt (csempézés és fugázás)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Fugák kialakítása
A habarcs megkötése után keményfa léccel kb. 1,5-2 cm mélyen kaparjuk ki a habarcshézagokat és a meglazult habarcsot távolítsuk el.
Fugázás
A száraz falazatot nedvesítsük be. Fugázáshoz aránylag száraz, de még jól alakítható habarcsot használjunk. Tegyünk a simító-lapátra vagy simítódeszkára némi habarcsot és a fugázó lapáttal szorosan tömjük be a hézagba, kültéri fugáknál olyan tömören, hogy a víz ne tudjon behatolni a hézagba és ott károkat okozni. Az egyes barkácsáruházakban esetleg kapható fugázólemez elsősorban a függőleges fugák kitöltését könnyíti meg.
Fugák alakjának kialakítása
Amikor a habarcs már elég kemény, de még alakítható, a fugázó lapáttal adjuk meg a fugák alakját vagy egy gumicsődarabbal formáljuk ívesre azokat, mégpedig először az álló-, azután a fekvőhézagokban. Vigyázzunk, nehogy utólag beszennyezzük a falat, és a habarcsból frissen készült fugákat óvjuk az esőtől. A fugázóhabarcs megkeményedése után vízzel mossuk le az összes habarcsfoltot. A cementfátyolt a megkötés után speciális, savtartalmú szerekkel (cementfátyol-eltávolító) lehet eltüntetni.
A falazás közbeni fugázás (amikor a fal hézagait még a falazó-habarcs nedves állapotában, falazás közben kitöltjük fugázóhabarccsal) egy laikus építkezőt nehéz feladat elé állít, mert kétféle technikát kell egyidejűleg és biztosan alkalmaznia.
Régi fugák javítása
Régi fugák javításakor mindenekelőtt távolítsuk el az összes laza fugázóhabarcsot, a fugát tisztítsuk meg a homoktól és piszoktól. Nedvesítsük be a javítandó részt. A habarcsot ugyanúgy visszük fel, mint új fugák esetén. A habarcsot a fugázó lapáttal erősen nyomjuk be a fugákba és adjuk meg azoknak a meglévő fugákhoz hasonlító, végleges alakját.