Gerendák, födémek és áthidalók anyagai
A födémek és áthidalók túlnyomórészt előre gyártott elemekből, helyszíni kapcsolatokkal készülnek. Anyaguk részben vagy teljesen előre gyártott, szinte 100%-ban vasbeton. A kitöltő elemek anyaga már többféle, vasalás nélküli betonelemektől egészen a kerámia anyagúakig.
Vasbeton tartószerkezetek
A vasbeton tartószerkezetek többsége nagyüzemi előregyártással készül. Az előregyártásnál az egyes termékek mérete és teherviselésük adott, de a beépítés folyamán, kiegészítő vasalásokkal a teherbíró képesség akár meg is többszörözhető (4/11 ábra). A tartószerkezetek hosszúsági méretét (1) a fesztáv (f) és a két vég felfekvési mérete (s+s) adja meg. A típus a terhelés és a beépítés függvényében határozható meg. Egyedi megrendelés esetén a méretezési tartományon belül egyéb fesztávolságokhoz is gyártanak egyes gerendatípusokat.
Nyílásáthidalók
Az áthidalók jelölésénél a betű a típus jele, a számjel az áthidalható nyílás mérete dm-ben (f) (4/12 ábra; 4/5 táblázat). Hőszigeteletlen változataik az „A” és „AD” típusok. Az A jelű áthidaló szerelt (hagyományos) és hegesztett acélbetétes, valamint feszített változatban, az AD jelű pedig nem hegesztett és hegesztett acélbetétekkel készül. Betonminőségük lehetővé teszi a párás és nedves helyeken való beépítést is. Beépítésük fektetve és fordítva tilos!
A hőszigetelt áthidalók fokozott hőtechnikai követelményeknek is eleget tevő falazati rendszereknél alkalmazhatók. Hátrányuk, hogy csak a 30 cm-es falvastagsághoz gyártják. A teherhordó rész a hőszigeteletlen (19 cm-es) főtartó rész, a 6 cm-es hőszigetelést védő köpenyelem pedig csak önmagát tartja, azaz önhordó. Erre a részre legfeljebb a koszorú előtti él téglafal terhelhető a koszorúbetonozás előtt. Alkalmazása csakis száraz helyen lehetséges.
Vasbeton födémgerendák
Hazánkban a legelterjedtebben használt gerendák a feszített beton födém gerendák. Előnyeik a következők:
- kis önsúlyhoz képest nagy terhelhetőség;
- egyszerű beépíthetőség;
- változatos alkalmazási lehetőségek;
- fesztávolságuk 2,40 m-től 60 cm-es lépcsőkben, 7,80 m-ig terjed;
- többféle béléstest is használható;
- a falra való felhelyezéshez nem feltétlenül kell biztosító állvány.
A feszített beton gerendák típusjelölésénél a betű a típus jele, az első szám az elhelyezett feszített huzalok száma, a második számjel a gerenda fesztáv mérete dm-ben megadva (f) (4/13 ábra, 4/6; 4/7 táblázat). Az E jelű gerendával 19-24 cm szerkezeti vastagságú födém építhető 30 és 60 cm-es tengelykiosztással, ül. a gerendák egymás mellé sorolásával. Nyíró vasalás hiányában a beépítésnél ún. bajuszvasakat kell elhelyezni. Az M jelű gerendákból 29 cm szerkezeti vastagságú födém készíthető, 60 és 100 cm-es tengelykiosztással, ill. a gerendák egymás mellé sorolásával. Nyíróvasalás hiányában a beépítésnél itt is bajusz vasakat kell elhelyezni.
- Épülethatároló szerkezetek a hőszigetelésben
- Födémszerkezetek kialakítása és fajtái
- Födémek készítése előre gyártott elemekből
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
4.5. táblázat Vasbeton nyílásáthidalók
4.6. táblázat Feszített beton födémgerendák
4/11 ábra Gerendák és nyílásáthidalók elhelyezése f: falköz; I: elemhossz; s: felfekvési méret
4/12 ábra Előre gyártott vasbeton típusáthidalók
4/13 ábra Előre gyártott vasbeton típusgerendák
4.7. táblázat Normál vasbeton födémgerendák
A normál vasbeton gerendák egyes típusait már négy évtizede gyártják hazánkban. Előnyük a nagy választékon túl az, hogy a koszorúba való beépítésnél nem kell külön nyíróvasat elhelyezni, valamint, hogy nem kell a közbenső biztosító állvány. Kisebb terheléseknél a koszorúkba való beépítésnél az alsó koszorúátvezetés elmaradhat.
A normál vasbetongerenda típusjelölésnél a betű a típus jele, az első szám a gerenda fesztávolsága dm-ben (f), a második szám a statikai határ igénybevételi értéket (MH; k-m) jelöli. Az FF jelű gerendák kis önsúlyú béléstesttel használhatók, 2,4-4,6 m fesztáv tartományban gyártják. A G és Gm gerendák nagyobb terheléseknél 30-100 cm-es kiosztással használhatók. A helyszínen készített téglatálcás – horcsik – födémekhez ez a típus a legmegfelelőbb. 4,2-6,2 m-es fesztáv tartományban használhatók. A H jelű gerendát kis fesztávra, 19 és 24 cm-es födémvastagsághoz gyártják, két méretben.
PPB födémrendszer
Az EP födémrendszer előfeszített gerendáival 60 cm-es tengelykiosztással, béléstestes vagy helyszínen betonozott födém készíthető (4-14 ábra). A 13; 15 és 17 cm magas gerendák 2,4-7,8 m fesztáv tartományban alkalmazhatók. A 60 cm-es hosszúsági méretlépcsőktől eltérően, egyedi méretekben is rendelhetők.
A PPB födémrendszer gerendáinak típusjelölésénél a betű a típus jele, az első kettő szám a magasság cm-ben, a harmadik szám a huzalok darabszáma. A teljes hossz a fesztáv és 10-10 cm felfekvési méret összege.
4/14 ábra PPB előre gyártott vasbeton födémgerendák
Feszített beton födémpallók
Az üreges födémpallók viszonylag kis tömegük miatt kedvező térlefedési elemek (4/15 ábra; 4/8; 4/9 táblázat). A körüreges pallókból 10-10 cm-es egyenletes felfekvéssel stabil födém készíthető, amely jelentősebb terheket is képes elviselni. Előnyük a gyors beépítésen túl a folyamatos munkavégzés lehetősége, kötési idő elteltére nem kell várni.
A PK és PS jelű pallók 2,4-6,6 m, az UF jelű pallók 2,10-6,30 m fesztartományban, 60 cm-es lépcsőkben készülnek. Jelölésüknél a betű a típus jele, az első szám a PS és PK pallónál a fesztáv dm-ben, az UF-6-nál a huzalok száma, a második szám (PS és PK) a statikai határ igénybevételi érték (Mh; kNm), illetve (UF-6) a fesztáv dm-ben. A PS födémpalló 6 db hosszanti ürege egyrészt könnyíti a szerkezetet, másrészt javítja a hang- és hőszigetelő képességét, valamint a gépészeti vezetékek átvezetésére (áttöréssel) lehetőséget biztosít. A PK és UF-6 födémpallók 3 db hosszanti üreggel készülnek. Léteznek ezeken kívül, a lakóház építésben kevésbé használt pallótípusok, pl. az UF-MV; az UF-6; az UF-AS jelű pallók.
4/15 ábra Előre gyártott körüreges födémpallók
4.8. táblázat Körüreges vasbeton födémpallók -1.
4.9. táblázat Körüreges vasbeton födémpallók – II.
Vázkerámia födémgerendák
A vázkerámiás födémek jelentősége a leegyszerűsített előregyártáson túl a könnyű szállíthatóság és beépíthető gerendák üzemi előregyártásának lehetősége. A gerendák alsó profilját a sorba rakott kerámiapapucsok adják. A hegesztéssel kapcsolt vasalást a megfelelő papucsokba helyezve, a gerendák üzemi kibetonozással kapják meg gyártási méretüket.
A FERT gerenda az egyik legkedveltebb típus a lakásépítők körében, aminek oka elsősorban az egyszerű beépíthetőség. Felhasználhatók bármilyen épülethez, statikus terhelés esetén normál (tartósan, legfeljebb 65%) páratartalmú betonra és acélra nem agresszív környezetben (4/16 ábra; 4/10 táblázat).
E födémtípus magas forgalmú utak környezetében épülő lakóházaknál is megfelel, azzal a kiegészítéssel, hogy a födémre készítendő fel betonba a helyszíni betonozás előtt hegesztett acélhálót vagy keresztvasalást helyeznek el (30-40 cm-enként).
4/16 ábra FERT födémgerenda a = 4,5 cm; b = 14 cm; I = 270-690 cm
4.10. táblázat FERT gerendák
Az OPEKA típusú gerenda az előzőnél kisebb falméretű, de hasonlóan előnyösnek mondható tulajdonságokkal rendelkezik (4/17 ábra; 4/11 táblázat). A táblázatban a l1 szerkezeti hossz a gerenda beépítési, az 12 a kiálló vasakkal együtt mért mérete.
A táblázat szerinti jelöléseknél a
- P-1 =U-1 béléstesttel;
- P-2 = U-2 béléstesttel;
- P-3 = U-3 béléstesttel használható.
A vázkerámia gerendafödémeknél a koncentrált terhek 4 cm-es felbeton esetén a 4/18 ábra szerint oszlanak meg.
4/17 ábra OPEKA födémgerenda a = 4 cm; b = 12 cm; I = 220-700 cm
4/18 ábra Vázkerámia-elemes födémek terhelhetősége koncentrált erőkkel 4 cm vastag, vasalatlan fel betonnal kiegészítve; a) egyszeresen elhelyezett gerendára; b) ikresített gerendákra
4.11. táblázat OPEKA födémgerendák
Gerendakitöltő elemek
A födémgerendák és a födémpallók közötti mezőkbe kiválóan használhatók a hazai gyártású, 30-100 cm-es gerendatengely-távolsághoz gyártott bélés-, ill. tálcaelemek, ez utóbbinak a gyártása ugyan – a kereslet elmaradása miatt – majdhogynem megszűnt (4/19 ábra; 4/12 táblázat).
4.12. táblázat Födém béléstestek
A felhasználók körében a legkedveltebbek a kerámia anyagú födém béléstestek, amelyek előnyös tulajdonságai:
- kis tömeg;
- nagy szilárdság;
- jól véshetőség;
- jól vakolható felület;
- kedvező hő- és hangszigetelő képesség;
- szakértelmet nem feltétlenül igénylő bedolgozhatóság.
A gyakorlati tapasztalatok alapján a gyártástól az elem beépítéséig 1-2% mennyiségű törésre lehet számítani, ami a beton anyagú béléstesteknél ennél jóval több. Ráadásul a törött elemek sem mennek veszendőbe, mert szélső, keskenyebb mezőkben gyakran még több is elkelne, mint amennyi eltörött. A 4/12 táblázatban látható kerámia béléstestek a feszített és normál vasbeton gerendákhoz és födémpallókhoz használhatók.
A PPB födémrendszerhez fejlesztették ki a 60 cm-es gerendatávolságokhoz alkalmazható:
- BV-10-17 (174 mm magas)
- BV-14-15 (154 mm magas)
- BV-14-19 (194 mm magas) jelű béléstesteket.
A beton anyagú födém béléstestek – ellentétben a kerámiákkal – 3 cm-es bordavastagsággal, vasalás nélkül készülnek. Nagy üregeik és a beton érzékenysége folytán nem véshetők, vágásukhoz is speciális forgó korongos vágószerszám szükséges. A kerámia béléstestekhez képest 2-2,5-szeres súlytöbbletük miatt a födémet méretezni kell, és többletköltségekkel kell számolni. A 4/12 táblázat szerinti beton béléstestek feszített és normál vasbetongerendákhoz használhatók.
A PPB födémrendszerhez kifejlesztett béléselemek a következők:
- BB2-14-19 (194 mm magas);
- BB2-10-17 (174 mm magas);
- BB1-14-15 (154 mm magas) könnyűbeton elemek.
Ugyancsak e rendszerhez illeszkednek a különleges hőtechnikai igények kielégítésére képes nikecell betétes béléstestek:
- BKF-14-24 (240 mm magas);
- BKF-10-22 (220 mm magas).
Az ilyen béléstestekkel készülő födémek olyan részein, ahol gerendák sorakoznak egymás mellett, alájuk könnyűbeton lemezcsíkot vagy HERAKLIT lemezt kell elhelyezni.
4/19 ábra Födém béléstest méretei a: vastagság; b: szélesség; I: magasság