Födémszerkezetek kialakítása és fajtái
A födémszerkezetek a vízszintes teherhordó szerkezetek egyik legfontosabb elemeiként több feladatot is ellátnak.
Ezek a feladatok a következők:
- az építészeti teret vízszintes irányban a kívánságnak megfelelő számú részre osztják;
- kellő biztonsággal viselik a használat során fellépő, ún. hasznos terheket;
- nagy szerepük van az épületek vízszintes irányú merevítésében is. A födémek a falak kihajlási hosszát egy emeletnyi magasságúra csökkentik, miáltal a falak függőleges teherviselő képessége többszörösére nő.
- A födémektől elvárt egyéb tulajdonságok és követelmények – mint általában a többi épületszerkezetnél is – sokfélék, változóak, az épület rendeltetésétől függenek. A lakóépületek födéméit megfelelő hő- és hangszigeteléssel, esetleg vízszigetelő réteggel is el kell látni.
Koszorúk előtti hőszigetelés óriási mértékben csökkenti az épület hő veszteségét.
3/171 ábra Csekély tömegű hangszigetelő képesség-javító táblás hőszigetelés
- Épülethatároló szerkezetek a hőszigetelésben
- Gerendák, födémek és áthidalók anyagai
- Födémek készítése előre gyártott elemekből
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
3/172 ábra Hagyományos födémtípusok a) szalmapólyás; b) falazóblokkból készült horcsik; c)…d) tömör kisméretű téglából készült horcsik; e)…f) poroszsüveg boltozatos; 1 vasbeton gerenda; 2 l-acél tartók; 3 keményfa rúd (vagy léc); 4 szalmapólya; 5 blokktégla; 6 kibetonozás; 7 tömör tégla; 8 vasbeton keresztborda; 9 hosszborda; 10 boltozat (váll); 11 záradéktégla; 12 híg habarcskiöntés; 13 „habarcsmázolás”; 14 ideiglenes támasztórúd; 15 faék
A födémekkel szemben támasztott követelmények
Szilárdság
A födémek szilárdságát a rájuk ható terhelések függvényében kell meghatározni. A terhelések két típusa az állandó teher és az esetleges teher. Állandó teherként jelentkezik a födémen annak saját tömegéből adódó tömegerő, valamint a födémet tartósan terhelő egyéb szerkezetek (válaszfalak, beépített bútorok stb.) terhei. Az esetleges terhek – a használat során – a födémen elhelyezett berendezések és a rajta tartózkodó emberek tömegerejéből, vagyis az ún. hasznos terhelésből, tetőfödémeknél ezeken túl a meteorológiai terhekből (hó-és szélteher) adódnak. A födém terheléssel szembeni ellenálló képességét, azaz szilárdságát a szerkezet választott méretei, valamint a felhasznált anyagok minősége határozza meg.
A födém megkívánt és igen előnyös tulajdonsága az ún. együttdolgozás, ami azt jelenti, hogy a födém szerkezeti elemei és részei az egyes szerkezeti elemeket érő terheket a többi födémszakaszra és szerkezetre is átadják, azok között megosztják. Ez a tulajdonság teszi lehetővé a födém gazdaságos kialakítását. Helyszíni készítésű (monolit) födémeknél ez az együttdolgozás – a készítés módjából eredően – igen erőteljesen érvényesül, szemben az előre gyártott födémekkel, ahol ez külön e célra készített szerkezeti elemek segítségével érhető el.
3/173 ábra Kis keresztmetszetű, ritkagerendás fafödémek (galériafödémek) a) egyterítékű; b) kétterítékű; c) kétterítékű feltöltéses; 1 gyalult fagerenda; 2 hornyolt-gyalult pallódeszka teríték; 3 vendégcsap; 4 zajvédelmi lemez; 5 bitumoperlit; 6 heveder; 7 vakpadló; 8 burkolat; 9 borító deszka; 10 szegőléc; 11 öntapadó szalag
3/174 ábra Közepes keresztmetszetű alul gerendás fafödém, sík deszkaterítékkel 1 fagerenda; 2 hajópadló (fordított terítékként); 3 fólia; 4 temizol; 5 porán; 6 betonyp; 7 horonyléc; 8 szőnyegpadló
3/175 ábra Közepes keresztmetszetű ritkagerendás fafödém, gerendaköz-váltósoros deszkaterítéssel 1 fagerenda; 2 vendégprofil; 3 alsó deszkateríték; 4 felső deszkateríték; 5 fólia; 6 temizol; 7 hőszigetelő lemez; 8 betonyp lemez; 9 szőnyegpadló
3/176 ábra Közepes keresztmetszetű, fejelt gerendázatú alul gerendás fafödém 1 gyalult fagerenda; 2 szegezés; 3 fagerenda (nyomott öv); 4 gyalult-hornyolt deszkaburkolat; 5 fólia; 6 hőszigetelés; 7 temizol; 8 vakpadló; 9 heveder; 10 szegezett parketta
3/177 ábra Közepes keresztmetszetű, szendvics szerkezetű fagerendás pórfödém, váltósoros deszkaterítékkel 1 szegezett fagerenda; 2 gerendabordázat, 3 perem; 4 alsó váltóteríték; 5 takaró deszka; 6 fólia; 7 hőszigetelő lemez; 8 vastag betonyp lemez; 9 „mozaik” ragasztó réteg; 10 hidegburkolat; 11 temizol
3/178 ábra Nagy keresztmetszetű ritkított gerendás fafödém, váltósoros gyalult deszkaterítékkel 1 fagerenda; 2 deszkateríték; 3 fólia; 4 temizol; 5 hőszigetelő lemez; 6 hevederfa; 7 vakpadló; 8 filc; 9 szalagparketta
Hő- és hangszigetelés
A lakóépületek emeletközi födéméinél hőszigetelési probléma gyakorlatilag nincs, hiszen az egymás feletti szinteken lévő lakások, illetve helyiségek hőmérséklete elvileg azonos. Emiatt hőszigetelés nélküli födémen keresztül sem indul meg a hőáramlás, mert – amint tudjuk – ennek feltétele a két helyiség közötti jelentősebb hőmérsékletkülönbség. A megfelelő hőszigetelés azoknál a födémeknél fontos, amelyek a fűtött belső tereket választják el az alacsonyabb hőmérsékletű külső terektől. Ilyenek a lakótereket a padlástól vagy a pincétől elválasztó födémek, valamint a lapos tetős épületek záró födéméi (3/171 ábra).
A levegőben rezgések formájában tovaterjedő hangok ellen a szerkezet tömegének megfelelő mértékű növelésével lehet védekezni. Minél nehezebb (vastagabb) egy fal- vagy födémszerkezet, annál kevésbé hozzák azt rezgésbe a levegőben terjedő hangok (léghangok), tehát a szerkezet a hangot nem tudja továbbítani.
Tűzállóság
A födémek tűzállósága, vagyis a tűzbiztonság a felhasznált anyagok éghetőségétől, tűz esetén tanúsított viselkedéséről függ. Az éghető anyagok beépítése a födém tűzbiztonságát csökkenti (pl. a fa, textíliák, különböző műanyagok stb.). Vannak azután olyan anyagok is, amelyek ugyan maguk nem égnek, de tűz esetén mégsem viselkednek kedvezően, mert pl. hő hatására szilárdságukat rohamos gyorsasággal és nagy mértékben elvesztik; ilyen anyag az acél.
A felhasznált anyagok tűzzel szemben tanúsított ellenálló képessége alapján a födémek három fő csoportra oszthatók; – fokozottan tűzálló födémek, pl. az alul vakolt felületű, 8-10 cm vastag feltöltést tartalmazó, fa anyagú csapos gerenda- vagy borított gerendafödémek.
Időállóság
A födém tartósságát, időállóságát az építéséhez felhasznált anyagok tulajdonságai, a szakszerű tervezés és kivitelezés, valamint a rendeltetésszerű használat határozza meg. A födém anyagainak kiválasztásához mindig figyelemmel kell lenni a szerkezet beépítési és üzemelési körülményeire. Nagy igénybevételnek kitett szerkezetekhez csak igen jó minőségű anyagokat érdemes felhasználni.
A szerkezet időállóságát az is befolyásolja, ha pl. – rosszul értelmezett takarékossági megfontolásokból – elhagyunk a szerkezetből olyan részeket, amelyek hiánya a többi szerkezeti rész idő előtti rongálódásához, tönkremeneteléhez vezet (pl. az ún. vizes helyiségek szigetelése). A födémek további szem előtt tartandó tulajdonságai még a véshetőség, a vakolhatóság, a kis szerkezeti vastagság és a gyors megépíthetőség.
A födémekről általában
Az épületek terei egyaránt lefedhetők vízszintes, sík födémekkel és az íves kialakítású, boltozatos födémekkel.
Az évszázadok során különféle födémépítési módok honosodtak meg. Országrészenként más és más építési módszerrel eltérő födémek épülnek, szabályosan és szabálytalanul. Itt tekintjük át röviden a ma már kevéssé ismert, de még használt födémfajtákat (3/172 ábra). A hazánkban négy évtizede épülő előre gyártott vasbeton gerendás födémeket megelőzően a több mint 100 éves múltra visszatekintő acélgerendás födémek jelentették a falusi „mennyezetépítési” kultúra gerincét. Még régebbiek a keményfára sodort szalmás, ún. szalmapólyás födémek.
Ma is gyakran készítenek ún. horcsik födémeket, amelyeknél az alulról megtámasztott vagy a gerendára függesztett zsaluzatra fektetett égetett agyag falazóelemek közeit helyszínen készülő vasbeton bordákkal töltik ki. A horcsik típusú födémekhez az utóbbi években falazóblokkokat is használnak. A blokktéglát feles kötésben vagy hálósán, javított habarcsba rakják a zsaluzaton, majd a gerendaperemeknél kialakuló hézagot könnyen bedolgozható, C 8 minőségű betonnal kibetonozzák. Ezután a felső felületét, híg cementes habarccsal, seprűvel mázolva beöntik.
A horcsik lemezfödém is hasonlóan készül, de itt a téglák közeit (mini) vasalt betonbordák rácsozata veszi körül. Erőtani szempontból az előbbi vasbeton lemezfödémként, az utóbbi pedig boltozatként viselkedik. Ugyancsak gyakran találkozhatunk az ún. poroszsüveg boltozattal, amelyet fél tégla vastagsággal, gombaállványról, ill. döntve falaznak. Hasonlóan a falazóblokkos horcsikhoz felülről ezeket is híg cementhabarccsal kell „beönteni”. A boltozat falazásánál tilos egyszerre egy gerendaközt végigboltozni, mert az egy oldalról terhelt gerenda elhajlik, és a födém még az építés alatt leszakad. Csakis visszahagyott, 45 fokos lépcsőzéssel, szakaszonként és gerendaközönként egyszerre boltozva lehet haladni.
Fafödémek
Régebben a lakóépületek elsősorban a fa tartószerkezetű és kitöltő elemű födémekkel épültek. Manapság hazánkban elsősorban lakások belső födéméihez használunk fát. Egy fában gazdag országban a fa felhasználása többszöröse is lehet a vasbetonnak, nálunk azonban a fafödémek csak töredéke a szilárd födémeknek. A fafödémek nem nehezek, gyorsan megépíthetők, jó hang- és hőszigetelők, elkészítésükhöz nem kell túl sok munka és különösebb szakértelem. Hátrányuk azonban a tűzveszélyességük, gombásodásra való hajlamuk és a korhadás veszély.
A faanyagú födémek teherhordó szerkezeti rendszerük szerint két fő csoportba sorolhatók:
- sűrűgerendás és
- ritkagerendás fafödémek.
A sűrűgerendás födémek teherhordó gerendái közvetlenül egymás mellé kerülnek, a kitöltő elemek tehát nem szükségesek. A gerendák együttdolgozását 1,5-2,0 m távolságban elhelyezett, 4-5 cm átmérőjű, 8-10 cm hosszú keményfa csapok vagy ékek – esetleg mindkettő – biztosítják. Az ilyen födém neve csapos gerendafödém.
A teherhordó gerenda fenyőfából, kétoldalt leszélezve, középen kettéfűrészelve készült. A gerendák felső felületét nem munkálták meg. A faanyagú födémek között ez a típus a legnagyobb teherbírású, ezért emeletközi födémként is gyakran alkalmazták. A gerendák felfekvése a teherhordó főfalakon legalább 12 cm, úgy, hogy a gerendavégek a falazat nedvesítő hatásától védettek legyenek. Ennek érdekében a gerendák bütüs oldalánál a faanyag megfelelő szellőzésére 2-3 cm-es légrést hagytak. A gerendák a falazaton végigfutó talpdeszkára fekszenek fel.
A ritkagerendás fafödémeknek a gyakorlatban igen sok fajtája használatos. Legismertebbek ezek közül a csak felső oldalukon deszkázott, ún. pórfödémek, valamint a borított gerendafödémek. A ritkagerendás fafödémeknél a terheléstől és a fesztávtól függő méretű (méretezett) gerendákat egymástól 80-100 cm tengelytávolságban helyezték el, és a teherhordó gerendák közeit – a gerendák tengelyére merőlegesen – deszkával borították.
A pórfödém gerendázatának csak felső oldalán készül a 2-4 cm vastag deszkaborítás. A deszkázat hézagait felülről – a töltőanyag lehullásának megakadályozására – keskeny hézagtakaró lécekkel, fóliákkal vagy horonyeresztékes deszkával fedik le. A gerendázat és a deszkák alsó felülete általában nincs vakolva, ezért a felületüket gondosan megmunkálják, gyalulják, esetleg mázolják vagy színtelen lakkal vonják be (3/173-3/180 ábra).
E födém csakis lakáson belüli galériáknál, osztott szinteknél és közbenső födémként használatos. Hátránya az, hogy rugalmas, és az esetleges válaszfalterhelésre külön méretezni kell. Hőszigetelésként régebben földtapasztást, később salakot, ma pedig hőszigetelő lemezeket használnak, mert a belőle fejlődő gázok a fa szerkezetét erősen károsítják.
A borított gerendafödém méretezett gerendáit a terv szerinti, általában 80-100 cm-es tengelytávolsággal helyezik el a teherhordó falakra, majd felül 2.. .4 cm vastagságú, alul pedig ettől eltérő méretű deszkaborítással látják el. A felső deszkaborítás 3-4 mm-es hézagait hézagtakaró lécekkel kell takarni, majd erre kerülnek a feltöltés szerepét ellátó úsztató rétegek. E födémek akusztikai szempontból már kedvezőbbek az előzőeknél, de ez a típus is csak lakáson belül alkalmazható (3/181-3/184 ábra). Borított gerendafödémek készülhetnek ún. kombinált (vagy öszvér) megoldással is, főleg ha a lakás technológiai igénye vagy a padlófűtés ezt megkívánja.
A fafödémeknél érdemes külön figyelni a következőkre:
- a beépített faanyagokat gombaölő és égéskésleltető anyaggal kell impregnálni, még feldolgozás közben, de a felületi megmunkálás (gyalulás) után;
- a gerendavégek legalább 12 cm-re feküdjenek fel a főfalra, és a felfekvési felület gerendánként a terhelt födémfelület 1,2-1,4%-a legyen;
- tömör légzárású – főként borított födémmel – a belső légtereket valamely irányban szellőztetni kell, 1 lm3/4-4 cm2 szabad keresztmetszettel. Deszkázott födémnél elegendőek a deszkák rései.
A burkolatként vagy dekorációs aljzatként felhasznált faforgács vagy laminált bútorlapok hátoldalát még a beépítés előtt, vastagságának fél méretéig kézi körfűrésszel be kell vágni úgy, hogy az így kialakuló rácsozat befoglaló mérete 1 m-nél ne legyen hosszabb, és a rácsközök területe 5 m2-nél nagyobb ne legyen. Ezzel megakadályozhatók, de legalábbis a minimálisra csökkenthetők az eltérő páraviszonyok miatti vetemedések.
3/179 ábra Nagy keresztmetszetű alul bordás fafödém, fejelt gerendával és váltósoros deszkaborítással 1 gyalult fagerenda; 2 fagerenda; 3 alsó deszka; 4 takaró deszka; 5 fólia; 6 kemény hőszigetelő lemez; 7 heveder; 8 zajcsillapító lemezcsík; 9 vakpadló; 10 parkettaburkolat
3/180 ábra Fagerendák felfekvése téglafalon a) metszet; b) nézet; 1 bitumenes csupaszlemez 2 fagerenda; 3 légrés; 4 felső légrés; 5 hőszigetelés; 6 végfal; 7 főfal; 8 födémdeszkázat
3/181 ábra Borított gerendafödém nádazott vakolattal, válaszfal-kiváltással 1 fagerenda; 2 szélezetlen deszkaborítás; 3 nádazott vakolat; 4 kemény hőszigetelő lemez; 5 lágy hőszigetelő lemez; 6 légrés; 7 kettőzött deszkateríték (vagy pallózás); 8 filc; 9 szalagparketta; 10 csupaszlemez; 11 felületkezelt acélgerenda; 12 bitumoperlit; 13 válaszfal
3/182 ábra Borított gerendafödém szerelt alsó burkolattal, válaszfal ki váltással 1 fagerenda; 2 dekorlemez; 3 takaróléc; 4 hőszigetelés; 5 teherhordó deszkateríték; 6 temizol; 7 betonyp- vagy faforgácslap; 8 horonyléc; 9 szőnyeg vagy gumilemez burkolat; 10 rezgéscsillapító léc; 11 vasbeton gerenda; 12 hőszigetelő hulladékkal kitömött rés; 13 válaszfal
3/183 ábra Borított gerendafödém felső fiókdeszkázattal, alsó szerelt burkolattal 1 fagerenda; 2 vendégheveder; 3 fólia; 4 betonyp lemez; 5 dekorlemez; 6 fiókdeszkázat; 7 temizol; 8 párnafa; 9 hőszigetelés; 10 vakpadló; 11 parketta; 12 teherhordó válaszfal; 13 könnyített válaszfal
3/184 ábra Kombinált fafödém 1 fagerenda; 2 alsó deszkázat; 3 alsó burkolat vagy nádazott vakolat; 4 hőszigetelés; 5 légrés; 6 teherhordó deszkázat; 7 temizol; 8 fólia; 9 hálós vasalási) aljzatbeton; 10 fejlemezes monolit vasbeton gerenda; 11 padlóburkolat; 12 válaszfal
3/185 ábra Sík vasbeton lemezfödém 1 alsó teherviselő acélbetét; 2 nyíró acélbetét; 3 elosztó acélbetét
Monolit vasbeton födémek
A vasbeton lemezfödémek a következő fő csoportokba sorolhatók:
- sík lemezfödémek;
- alul bordás lemezfödémek;
- felül bordás lemezfödémek;
- acélgerendás lemezfödémek.
A sík lemezfödémek bordázat nélküli vasbeton lemezek, két tartófal közötti kisebb fesztávolságuk lefedésére alkalmas szerkezetek (3/185 ábra). Ha a lefedni szándékozott tér fesztávolsága több, mint 3-4 m, akkor már olyan vastag lemezre lenne szükség, hogy célszerű sík födém helyett bordás vasbeton lemezfödémet tervezni. Az acélbetétek legkisebb mérete fővas betétnél 8 mm, elosztó betétnél pedig 6 mm. Az acélbetétek távolsága a lemez vastagságának (v) legfeljebb kétszerese, és az acélháló közeinek területe legfeljebb 4 dm2 lehet. A sík lemezfödém vastagsága legalább 10 cm legyen.
Az alul bordás vasbeton lemezfödém teherhordó szerkezeti része alulról látható bordákkal erősített, helyszínen készített vasbeton lemez. A bordák tengelytávolságára nincs előírás, de célszerű 1,5…2,5 m bordaközöket tervezni. A bordák mérete, a lemez vastagsága, valamint a szerkezetbe épülő acélbetétek átmérője és darabszáma statikai számítások alapján határozható meg.
Ha a födém alsó felületét – a bordákat – el akarjuk takarni, akkor a bordák aljára cement rabicot vagy más, szerelt, könnyű álmennyezetet kell felfüggeszteni. Az alul bordás födém előnye a nagy fesztávolság, a statikailag előnyös megoldás. A padozat közvetlenül készíthető a lemez felső felületére. Hátránya, hogy készítéséhez teljes felületű mintadeszkázat és alátámasztó állványzat szükséges, továbbá, hogy felülete esztétikai szempontból kifogásolható (3/186 c-f) ábra).
A felül bordás vasbeton lemezfödémnél a teherhordó vasbeton lemez a bordák alsó síkjának magasságában helyezkedik el. A lemez vastagsága általában 6-7 cm, a bordák szokásos tengelytávolsága 1,0… 1,5 m. A bordák helyzete és magassági kötöttsége miatt ez a födémtípus nem gazdaságos, ezért igen ritkán készül. Egyetlen előnye, hogy a bordaközöknél kialakuló teknőszerű mélyedésekben még a nagy átmérőjű csővezetékek is akadálytalanul vezethetők.
3/186 ábra Vasbeton lemezfödémek a) síklemez; b) felül bordás; c) alul bordás; d) kettős lemezes; e) felül bordás, acélgerendával; f) alul bordás, acélgerendával; 1 vasbeton lemez; 2 gerenda; 3 koszorú; 4 ékelés; 5 l-acél tartó; 6 nyomott öv; 7 üregképző betét (vagy hőszigetelés); 8 összekötő borda
3/187 ábra Lemezzsaluzat állványzata 1 oszlop; 2 papucs; 3 hosszheveder (süvegfa); 4 keresztheveder; 5 mintadeszkázat
3/189 ábra Zsaluzat alátámasztó oszlopok a)…c) különböző típusok; 1 fix rúd; 2 állítható rúd; 3 rögzítő karmantyú
3/188 ábra Monolit födém zsaluzása szerelt állványzattal 1 tartó (fém-)oszlopok; 2 állítható bilincs; 3 szerelt kereszttartó; 4 rácsozat; 5 süvegfa; 6 rácsos tartók; 7 deszkateríték; 8 monolit vasbeton borda; 9 vasbeton lemez
Az acélgerendák közötti téglabetétes vasbeton lemezfödém 90-120 cm-en-ként elhelyezett, statikai számítás alapján kiválasztott I-acél gerendákból, és a közéjük készülő, kb. 8 cm vastag, kisméretű téglákkal betétezett vasbeton lemezből áll.
A téglasorok között az acélgerendákra merőlegesen kihagyott, 6-8 cm széles résekben helyezkednek el a 6-8 mm átmérőjű fővasak. A fővasak az acélgerendák vállain támaszkodnak, helyzetüket az acélgerendák vállainál és a lemez közepén egy-egy 6 mm átmérőjű elosztó acélbetét rögzíti. A réseket a vasalás elkészítése után ki kell betonozni. A téglák elrendezésétől függően, a fővas betétek 15-20 cm-enként helyezkednek el a lemezben. Ha a fesztávolság vagy a terhelés a szokásosnál nagyobb, akkor a téglák fölé 5 cm vastag, ún. felbeton is készül.
E födém előnye a tisztán vasbeton anyagú bordás lemezfödémekhez képest, hogy nem olyan nehéz, és jobban vakolható. Hátránya, hogy építéséhez teljes felületű zsaluzat szükséges. Az acélgerendák közötti lemezfödém gerendák közötti födémmezői nemcsak téglabetétes, hanem monolit vasbeton lemezzel is kitölthetők. Ezek az ún. merev acélbetétes födémek, amelyek a lemez gerendához viszonyított helyzete szerint lehetnek alsó- és felsőbordás lemezek.
A gerendák tengelytávolsága 1,2-2,0 m, a teherhordó vasbeton lemez fő acélbetétei a gerendákra merőlegesek, elosztóvasai pedig azokkal párhuzamosak. A lemezek vastagsága a terheléstől és a fesztávolságtól függően 6-10 cm (lásd: 3/186 e-f ábra). A felsőbordás lemez alsó síkja egybeesik az acéltartó alsó övlemezével. A lemez felett elhelyezkedő rétegek azonosak a poroszsüveg födém rétegeivel.
Az alul bordás födémekre a padlóburkolat rendszerint feltöltés nélkül kerül. A gerendák fölötti betontakarás (vx) legalább 2/3 része legyen a lemezvastagságnak (v). YTONG elemekből épülő lakóház ferde födémének építése – munka közben.
3/190 ábra Rácsos zsaluzattartó különböző fesztávokra 1 fix elem 2 csúszó elem
3/191 ábra Feszített gerendás födém koszorúba bekötött beton béléstesttel 1 vasbeton gerenda; 2 beton béléstest; 3 kibetonozás; 4 felbeton; 5 hószigetelés-ragasztó habarcs; 6 keménytáblás hőszigetelés; 7 vakolat; 8 koszorú; 9 hosszvasak; 10 kengyelek; 11 előfalazás; 12 pincefal; 13 védőfal, 14 talajnedvesség elleni szigetelés; 15 lábazat; 16 főfal; 17 homlokzatvakolat
A helyszínen készülő monolit födémek alátámasztása
A vasbeton lemezfödémeknek – mint már említettük – több hátránya is van az előre gyártott elemes födémekhez képest. Ilyen hátrány a zsaluzatok, illetve az alátámasztó állványzatok szükségessége. A zsaluzatok két fő része a tartó állványzat és a zsaluzat deszkázata. Hagyományos zsaluzásoknál ezek együtt épülnek meg, óriási fafelhasználással (3/187 ábra). Faanyagú állványzat a nagy munkaidő felhasználás és a fa tetemes ára miatt csak a legszükségesebb esetekben épül.
Monolit vasbeton födémek állványzataként célszerű részben vagy teljesen előregyártható és szerelhető rendszert felhasználni (3/188-3/190 ábra). A zsaluzati „teríték” egyszerű deszkákból vagy kész zsalutáblákból készül. Helyben ácsolt zsaluzat akkor is szükséges, ha kiegészítő és bordázati zsaluzatként zsalutáblákat használnak.
Előre gyártott vasbeton födémek
Az előre gyártott vasbeton födémek elemei – szemben a monolit födémekkel – nem a helyszínen, az épület építésekor, hanem azt megelőzően, az előregyártó üzemekben, épületelem gyárakban készülnek. Előregyártásukból adódóan e födémeknek számos előnyük van a helyszínen készülő födémekhez képest, amelyek részben a födémelemek gyártásánál, részben pedig a legyártott elemek beépítésénél jelentkeznek.
Az előregyártás során ugyanis:
- a födémelemek szigorúbb technológiai fegyelem mellett, jobb minőségben készülnek;
- a nagyfokú gépesítés nemcsak a termelékenység emelkedését és ezáltal a gyártási költségek csökkenését eredményezi, hanem kihat a minőség javulására, ellenőrzésére és ezen keresztül állandósulására is;
- a födémelemek fémzsaluzatokban készülnek, miáltal az önköltség csökken és az elemek méretpontossága nő. Az előnyök ráadásul nemcsak az előre gyártott elemek gyártásakor, hanem az épületbe való beépítéskor is jelentkeznek. Előre gyártott elemes födémszerkezetnél:
- a munkahelyi élőmunka-ráfordítás jelentősen csökken;
- felesleges a drága, fából készült zsaluzat alátámasztó állványzat;
- az elhelyezett szerkezetek azonnal, teljes mértékben megterhelhetők;
- felesleges a beton munkahelyi utókezelése és a téli fagy védelem.
Vasbeton gerendás födémek
A vasbeton gerendás födémek – az előbb felsorolt előnyök és könnyű beépíthetőségük miatt manapság igen elterjedtek. A födém két fő része:
- a teherhordó gerendázat (elsőrendű teherhordó szerkezet);
- a kitöltő elemek (másodrendű teherhordó szerkezet).
- A teherhordó rész fölé kerülnek az épület rendeltetésétől függő számú és fajtájú egyéb rétegek.
- Az előre gyártott gerendák szerkezetük, készítésük, anyaguk szerint két fő csoportba oszthatók:
- normál vasbetétes, hagyományos technológiával készülő vasbeton gerendák (G; Gm; FI; Fk);
- nagy szilárdságú feszítőhuzalokkal készített előfeszített födémgerendák (E; M; PPB);
A kitöltő elemek lehetnek:
- B jelű béléstestek (a normál vasbetétes gerendák között);
- EB és MB jelű béléstestek (a feszített gerendák közeinek kitöltésére);
- vázkerámia kitöltő elemek. Vasbeton gerendás födémek számos változatban, 2,4-7,6 m fesztávolságokkal épülhetnek. A leggyakrabban a 4,2-6,00 m-es gerendákat használják. Gazdaságossági szempontból a födémszerkezet karcsúságát is figyelembe véve, a feszített gerendás födém a legjobb (3/191-3/194 ábra). Az egyes gerendák terhelhetősége megfelelő beépítéssel megháromszorozható.
Az „E” jelű gerendák esetén például a födém teherbírása a következők szerint növelhető:
- Mértékadó a gerenda teherbírása önmagában (ez az induló érték);
- Gerenda magasságú bélés (FB kerámia, ill. EB 30 vagy 60/19-es béléstest, közeik kibetonozva;
- Gerendánál magasabb bélés (EB 60/24-es), közeik kibetonozva;
- A gerendák melletti kibetonozás megfejelése;
- Gerendák és bélés feletti felbeton (min. 3 cm) készítése;
- Gerendák és bélés feletti vasalt felbeton készítése;
- Az előbbiek további erősítése a gerendahornyokba helyezett pótvasakkal;
- A gerendák sűrűbb elhelyezése (egymástól 60, 30, esetleg 15 cm-re).
Az M jelű előfeszített gerendák és a hozzájuk tartozó béléstestek beépítésének szűkebbek a variációs lehetőségei, de csökkentett tengelykiosztással és fel betonnal jelentősen növelhető a terhelhetőség. A feszített gerendák közé ideálisak a kerámia béléstestek, csekély önsúlyuk és egyszerű beépíthetőségük, valamint jó vakolhatóságuk miatt. Ára viszont ezek miatt természetesen magasabb, mint a többi típusé.
A 4,2 m fesztávolságúnál nagyobb feszített gerendákat középen a födémkészítés időtartamára alá kell támasztani, hogy építés közben a gerendák ne lengjenek be. Az építés közbeni munkafolyamatok miatti mozgások a frissen betonozott szerkezetek repedezését, sőt egyenletes ritmusú mozgások esetén a szakadását idézheti elő. 7-10 napos szilárdulás után azonban az alátámasztás már nem szükséges, eddigre a födém már együttdolgozóvá válik. Abban az esetben, ha a födém fölötti szint falazása a betonozást követő második napon kezdődik, az ideiglenes alátámasztást 3,60 m-nél kezdjük építeni, 5,40 m és e felett két sorban építjük meg, és a szintfalazás idejére bent hagyjuk.
A felső födémhez az alsó kibontott állvány már mindenképpen átépíthető. Gyakori rezgésnek kitett helyeken, pl. forgalmas utak közelében a födémszerkezet fel betonját hálós vasalással kell ellátni. A koszorúba való csatlakozásnál a gerendák két oldalán ún. bajuszvasakat – más néven nyíró pótvasakat – kell elhelyezni, mert a feszített gerendák – gyártási módjukból adódóan – nem tartalmaznak nyíróvasalást. Tekintettel arra, hogy a feszített gerendák terheletlen állapotban felfelé íveltek (1-2 cm-rel), az alátámasztó állvány építésénél ehhez alkalmazkodni kell; a béléstestek elhelyezése után kiegyenesedett gerendákat kell alátámasztani (3/195 ábra).
A feszített E-gerendás födémek – a gyakorlati tapasztalatok alapján – ferde síkkal és nem terhelt mezőkben is megépíthetők úgy, hogy a ferde síkú födémrész szilárd kitöltő elemeivel a falkoszorúra támaszkodik. Ezen ferde szakaszokon a gerendáknál „fejelt” vagy fel betonnal végigfutó pótvasakat kell elhelyezni. Az alkalmazási előírások és a szabványok szerint azonban sem E-gerendák, sem egyéb vasbeton tartók (kivéve a PPS) nem építhetők be ferde síkkal, csakis vízszintes, sík födémbe. Kisebb, közepes fesztávolságú családi házaknál viszont előfordulnák, ezért feltétlenül meg kell említenünk ezt a fajta beépítést is (3/196-3/198 ábra).
3/192 ábra E-jelű vasbeton gerendás födém beton béléstesttel a) EB 60/24 béléstesttel; b) EB 60/19-es béléstesttel; c)…d) 60, ill. 30-as béléstestek kombinációjával; 1 vasbeton gerenda; 2 EB 60/24 béléstest; 3 EB 60/19 béléstest; 4 EB 30/19 béléstest; 5 kibetonozás
3/193 ábra E-jelű vasbeton gerendás födém, kerámia béléstesttel a) gerendával egysíkú kibetonozással; b) fejelt kibetonozással; c) fel betonnal és kibetonozással; 1 vasbeton gerenda; 2 kerámia béléstest; 3 kibetonozás; 4 gerenda fejbeton; 5 felbeton; 6 gerendák közötti pótvas; 7 teherelosztó acélháló; 8 nyomott vasbeton öv (M = 60 cm)
3/194 ábra M-jelű vasbeton gerendás födém 1 vasbeton gerenda; 2 MB 100-as béléstest; 3 kibetonozás
3/195 ábra Födém alátámasztó állványzat szereléshez és zsaluzáshoz a) vasbeton gerendákhoz; b) FERT födémhez; c) monolit vasbeton födémhez, ácsolt és szerelt állványzattal; 1 főfal; 2 feltöltés; 3 terhelt födém; 4 süvegfa; 5 faoszlop; 6 rácsozat; 7 ferde támasz; 8 cövek; 9 ékelés; 10 talp; 11 talpheveder (palló); 12 papucsfa; 13 zsaluzó deszka; 14 zsaluzó heveder; 15 rácsos (teleszkópos) tartó; 16 teleszkópos oszlop; 17 bakdúcos oszlop; 18 vasbeton gerenda; 19 beton béléstest; 20 FERT födémgerenda; 21 kerámia béléstest; 22 vasbeton
3/196 ábra Osztott szintű családi ház metszete, kiegészítő ferde és vízszintes síkú feszített vasbeton gerendás födémmel
3/197 ábra Osztott szintű családi ház metszete, részleges beltéri ferde és vízszintes síkú feszített vasbeton gerendás födémmel
3/198 ábra Feszített gerendás födémek csomóponti részletei 1 E-jelű vasbeton gerenda; 2 béléstest; 3 főfal; 4 válaszfal; 5 hőszigetelés; 6 vasbeton koszorú; 7 előfalazás; 8 csupaszlemez-sáv; 9 talpszelemen; 10 tő-csavar; 11 kiegészítő vasbeton gerenda; 12 kibetonozás; 13 perlit beton; 14 aljzatbeton; 15 bennmaradó zsalu; 16 szarufa; 17 pótvasak; 18 könyökfa; 19 légrés; 20 fólia; 21 ellendeszkázat; 22 tetőlécezés; 23 csavaros kötés; 24 saru; 25 orrdeszka; 26 zsalus deszkázat; 27 alsó deszkázat; 28 heveder; 29 5…10 mm-es rések; 30 függesztő; 31 felbeton; 32 burkolat
Feszített vasbeton PPB gerendás födémrendszer
A B VM által gyártott, EP jelű feszített vasbeton gerendákból a hozzájuk tartozó béléselemekkel, a hagyományos és a nyitott rendszerű iparosított technológiával épülő, egy- és többszintes lakóépületekben sokfajta igényt kielégítő, sokféle födémszerkezet építhető.
A PPB födémszerkezetek fő tartóelemei az előfeszített vasbeton gerendák, amelyek háromféle keresztmetszeti mérettel (13, 15 és 17 cm magassággal), keresztmetszetenként többféle huzalszámmal, 2,40.. .7,80 m között, 60 cm-es lépcsőkben változó falköz mérettel készülnek. A 60 cm tengelytávolsággal elhelyezett gerendák közé különböző alakú, méretű és anyagú béléstestek építhetők be. Nagyobb teherbírási igény esetén a gerendák kettesével (duplázva) is elhelyezhetők.
A födémszerkezethez négyféle anyagú béléstest használható (3/199, 3/200 ábra):
- teherhordó felső lemezes, 17, 19 vagy 21 cm magas normál beton béléstest;
- 15 cm magas kohó habsalak béléstest;
- 15 vagy 19 cm magas vázkerámia béléstest;
- 22 vagy 24 cm magas Nikecell betétes béléstest.
A kohó habsalak és vázkerámia anyagú béléstestek fölé 4 cm vastagságú, a Nikecell betétes béléstestek fölé pedig 5 cm vastag helyszínen betonozott vasalt lemezt kell készíteni.
A helyszíni beton a béléstestek között, a gerendákkal együttdolgozó, azok teherbírásában lényeges szerepet vállaló fejrészt alkot, amit minden szerkezeti változatnál el kell készíteni. Helyszínen kell betonozni ezenkívül a béléstestek feletti, hálóval vasalt lemezt, amely elosztja a terheket, összefogja a födémszerkezetet. Ez a vasalt betonlemez megfelelő teherhordó képességű, egymáshoz horonnyal csatlakozó felső övű beton béléstesteknél nem szükséges; ilyenkor a gerenda fel betonján kívül csak a béléstestek felső övében lévő hornyot kell a helyszínen kibetonozni.
3/199 ábra PPB-jelű feszített gerendás födémek a)…b) normál betonnal; c)…d) kerámia béléstestekkel; 1 EP-jelű vasbeton gerenda; 2 BB2 béléselem; 3 BB1 béléselem; 4 BV (154 és 174 mm) kerámia béléstest; 5 BV (194 mm) kerámia béléstest; 6 kibetonozás; 7 felbeton (min. C10); 8 pótvasak; 9 keresztirányú (elosztó) vasak
3/200 ábra PPB-jelű feszített gerendás, BKF (220 és 240 mm) nikecell betétes béléstestes födém 1 vasbeton gerenda; 2 BKF bélés; 3 papucselem; 4 kibetonozás
3/201 ábra FERT gerendás födém tetőtéri csomópontja 1 FERT gerenda; 2 kerámia béléstest; 3 kibetonozás; 4 felbeton; 5 csupaszlemez; 6 hőszigetelés; 7 fólia; 8 aljzatbeton; 9 koszorú; 10 hosszvasak; 11 kengyel; 12 főfal; 13 vakolat; 14 gallér; 15 talpszelemen; 16 tőcsavar; 17 kapocs vas; 18 szarufa; 19 lécezés; 20 előfalazás; 21 csupaszlemez; 22 homlokzatvakolat
A gerendákat egyes födémváltozatoknál építés alatt támaszközben is alá kell támasztani. Az állványzat feladata egyrészt az ideiglenes állapot biztosítása, másrészt a födém végleges alakjának megfelelő kialakítása.
Vázkerámia-béléstestes födémek
A vázkerámia-béléstestes födémek a gerendás-béléstestes födémek csoportjába sorolhatók. A terheket itt is vasbeton gerendák viselik, ezek a gerendák azonban a vázkerámia zsaluzó idomtestekben, a helyszínen vagy előregyártó üzemben betonozva, normál betonacélokkal készülnek.
Az előregyártón vázkerámia-héjelemes gerendák közeit az egyes födémrendszerekhez tartozó béléselemek töltik ki. Ezek a kitöltő béléselemek többféle méretben készülnek, hogy a födém minél több variációban épülhessen.
Az ilyen födémeknek több előnyös tulajdonságuk is van:
- a gerendák vázkerámia-elemei helyettesítik a zsaluzatot;
- a gerendák viszonylag kis önsúlya lehetővé teszi a kézi mozgatást és elhelyezést;
- a födémszerkezethez nem szükséges külön feltöltés, mivel hőtechnikai tulajdonságai kedvezőek.
A vázkerámia-elemes födémeket a hazai gyakorlatban széles körben alkalmazzák, lakó- és hétvégi házaknál egyaránt. További előnye a 0-6,0 m-es falközben a szinte egyedi kialakíthatóság (3/201 ábra). A FERT-födém készítése közel azonos az E-gerendás födémekkel, azzal a lényeges különbséggel, hogy a gerendákat építés közben 1,5-2,0 m-enként alá kell támasztani. A sík és ferde födémek pótvasakkal, a szabvány előírásainak megfelelően készíthetők (3/203, 3/204 ábra).
3/202 ábra FERT gerendás födém a) normál, a béléstest szintjével egybeeső kibetonozással; b) fejelt kibetonozással; c) fel betonnal és kibetonozással; d) vasalt fel betonnal és kibetonozással; 1 FERT födémgerenda; 2 kerámia béléstest; 3 kibetonozás; 4 betonfejelés; 5 felbeton; 6 pótvas; 7 teherelosztó acélháló; 8 nyomott vasbeton öv
3/203 ábra YTONG falazóelemből készült lakóház, vízszintes és ferde síkú FERT födémmel
3/204 ábra FERT födém csomóponti részletei 1 FERT gerenda; 2 kibetonozás; 3 kerámia béléstest; 4 zsaluzat a betonozáshoz; 5 koszorú; 6 kibetonozás; 7 vasbeton áthidaló; 8 hőszigetelés; 9 cementsimítás; 10 YTONG téglafal; 11 YTONG válaszfal elem; 12 csupaszlemez; 13 talpszelemen; 14 tő-csavar; 15 szarufa; 16 aljzatbeton; 17 bennmaradó zsaluzat
Vasbeton pallófödémek
Az előre gyártott vasbeton födémek legkorszerűbb, az építést leginkább meggyorsító típusa a pallófödém. Beemelésük kézi erővel nem lehetséges, de az építési tevékenység egyre nagyobb fokú gépesítésének köszönhetően a födémpallók beépítése rohamosan terjed.
A födémpanel olyan nagy méretű – több négyzetméter felületű – térlefedő és alátámasztó szerkezet, amelynek egyik fő méretét az alátámasztó szerkezetek egymástól való távolsága (a falköz), a másik méretét pedig a meglévő szállító- és emelőszerkezetek műszaki adottságai határozzák meg. A gyakorlatban az alul-felül sík födémpaneleknek számos fajtáját használják, amelyek méreteik, illetve tömegük és keresztmetszetük alapján csoportosíthatók.
Méreteik és tömegük szerint a sík panelek lehetnek:
- középelemes és
- nagyelemes födémpanelek.
A középelemes panelek közé tartoznak az ún. pallófödémek. A nagyelemes födémpaneleket a házgyári épületek építéséhez alkalmazzák tömegesen.
Az alul-felül sík panelek keresztmetszetük szerint lehetnek:
- körüreges födémpanelek és
- tömör vasbeton lemezek. Lakóépületeknél általában az alul-felül sík paneleket használják.
Hagyományos építéstechnológiával készülő épületek födéméihez középelemes födémpanelek vagy födémpallók használhatók.
A födémpallókat általában kéttámaszú tartóként, de a csatlakozóhézagokban elhelyezett felső acélbetétekkel többtámaszúként is beépíthetők. Két változata:
- a PK jelű körüreges feszített vasbeton födémpalló;
- a PS jelű körüreges feszített vasbeton födémpalló.
A pallók vastagsága 19 cm, névleges szélességük 60, ill. 120 cm. (A jelölésnél a P a palló rövidítése, a K a keskeny, az S a széles méretre utal.) A pallókat névleges szélességük szerinti alaprajzi osztástávolsággal, teljes szélességük mentén 10 cm-es sávon felfektetve, a koszorúkba kötve kell beépíteni. A bekötés minőségének biztosítására a pallók közötti hornyoknál mindkét oldalon bekötővasakat kell elhelyezni.
A pallók falon való egyenletes felfekvését a sűrű cementhabarcs ágyazat biztosítja. Pallók alatti ágyazati réteget a végleges helyre való beállítással egy időben kell elkészíteni. Födémpallókból a szabványok szerint csak vízszintes síkú födém építhető. Előfordul azonban, hogy hasznos terhet gyakorlatilag nem viselő, koszorúkra támaszkodó ferde födémet készítenek velük (3/205 ábra).
Statikai méretezése alapján pallós födémek úgy készíthetők, hogy a panelek közé beton vagy kerámia bélés testsort iktatnak be. Bizonyos esetekben (pl. közművezetékek, szellőzők, kémények elhelyezésekor) ez még kedvező is lehet.
3/205 ábra PK, ill. PS panelekből épülő lakóépület, vízszintes és ferde síkú födémmel 1 főfal; 2 koszorú; 3 előfalazás; 4 talpfa; 5 vasbeton gerenda; 6 monolit kiváltó gerenda; 7 kibetonozás; 8 PS födémpalló; 9 PK födémpalló; 10 csupaszlemez; 11 zsaluzat; 12 szarufa; 13 hőszigetelés; 14 aljzatbeton; 15 kiegészítő hőszigetelés; 16 burkolati réteg; 17 válaszfal; 18 légrés
Ferde tetőfödémek
Az utóbbi időkben megsokasodott tetőtéri beépítések különböző, ferde födémekhez is megfelelő technológiákat igényelnek. A vasbeton anyagú födémekkel foglalkozó részben bemutattunk már néhány megoldást. Itt a könnyűszerkezetes kialakításokkal foglalkozunk. A ferde, tetővel összeépített födémek készítésének módja még nem annyira közismert, mint a hagyományos födémeké.
Mindannyian megfigyelhetjük ezt a tömegesen rosszul készített tetőtéri födémeknél, ahol téli időben már egyszerű szemrevételezéssel jól láthatók a hibák. Termo víziós vizsgálatokból pedig az derül ki, hogy a tetők hőszigetelése 80-90%-ban nem megfelelő. Friss hóesésben, 1-5 °C hőmérsékletnél vagy zúzmarás tetőknél jól kirajzolódnak a rosszul elkészített hőszigetelések, a hó vagy zúzmara a tetőről egyenlőtlenül olvad le. A rajzolatok érdekessége még, hogy a szarufák is kirajzolódnak a jó hőszigetelő képességű fa mögött, illetve fölött. A szigetelt tetőfödém leglényegesebb problémája a tető és födém tökéletes szellőztetése és a páradiffúziós lélegeztetés, valamint a héjalás alá kerülő csapadék (pl. pornó) akadálytalan elpárologtatása (3/206 ábra).
3/206 ábra Tető és tetőfödém tökéletes szellőztetése, külön-külön légjáratokkal.
A hőszigetelés háromféle módon építhető be a tetőszerkezetbe:
- a szarufák közé (3/207 ábra);
- átfutó réteggel a szaruzat alá, kereszthevederezéssel (3/208 ábra);
- átfutó réteggel a szaruzat fölé, de a héjalás alatt szabad szellőző keresztmetszet kialakításával (3/209 ábra).
A rétegek helyes megválasztásán túl igen lényeges a szigetelőtáblák jól tömörített beépítése, mivel igen gyakori meghibásodásokat okoz a közel párhuzamos szarufák közé behelyezett párhuzamos oldalú elemek pontatlan beépítése. A táblás lemezeket még beépítés előtt méretre kell vágni, mégpedig ék alakúra (3/210 ábra). Az ék alakú vágásnál a hulladék csak töredék mennyisége a párhuzamos kialakításhoz képest, és a beépítéskor is lényegesen pontosabb megoldást adnak (3/211.. .3/213 ábra).
A kétrétű hőszigetelés bizonyos esetekben túlméretezettnek tűnik, főleg, ha a szabvány által megkívánt értékeket követjük, pedig nyári időben még ez is vékonynak bizonyul, mert a cserépfedés alatt (főként sötétebb színűek alatt a hőmérséklet a 70-80 °C-t is eléri: ez pedig azt jelenti, hogy a tetőtér szélcsendes időben, nyáron nemigen lakható.
3/207 ábra Szarufák közötti ferde síkú födém hőszigetelése a) részlet; b) metszet; 1 cserépfedés; 2 szellőzőcserép; 3 szellőztetett kúpozás; 4 légrés; 5 kiszellőzés; 6 felső légjárat; 7 alsó (diffúziós) légjárat; 8 alátétdeszka; 9 tetőfólia; 10 csupaszlemez; 11 tetőlécezés; 12 THERWOOLIN; 13 alsó burkolat; 14 deszkázat; 15 ereszmagasítás; 16 talpszelemen; 17 szarufa
3/208 ábra Szarufák alatt szerelt ferde síkú födém hőszigetelése a) részlet; b) metszet; 1 cserépfedés; 2 szellőzőcserép; 3 szellőztetett kúpozás; 4 légrés; 5 kiszellőzés; 6 felső légjárat; 7 alátétdeszka; 8 tetőfólia; 9 THERWOOLIN; 10 alsó burkolat; 11 alsó légrés; 12 fóliatartó léc; 13 tetőlécezés; 14 talpszelemen; 15 ereszmagasítás; 16 alsó ritkított deszkázat; 17 orrdeszka; 18 csupaszlemez; 19 szarufa
3/209 ábra Szarufák fölött szerelt ferde síkú födém hőszigetelése a) részlet; b) metszet; 1 cserépfedés; 2 szellőzőcserép; 3 szellőztetett kúpozás; 4 légrés; 5 kiszellőzés; 6 felső légjárat; 7 alátétheveder; 8 tetőfólia; 9 THERWOOLIN; 10 alsó burkolat; 11 szarufa; 12 talpszelemen; 13 ereszmagasítás; 14 ereszdeszkázat; 15 csupaszlemez
3/210 ábra Táblás hőszigetelő lemezek leszabása beépítéshez 1 táblás lemez; 2 hulladék
3/211 ábra Szarufák közötti egyrétű hőszigetelés beépítése ferdén vágott elemekből 1 szarufa; 2 hőszigetelés; 3 ellenléc; 4 tetőléc; 5 alátétfólia; 6 szaruzat köz
3/212 ábra Szarufák közé, ill. alá kerülő kétrétegű hőszigetelés készítése ferdére szabott elemekből 1 szaruzat közötti hőszigetelés; 2 alsó hőszigetelés; 3 szarufa; 4 alsó heveder; 5 papucselem; 6 fólia; 7 alátétdeszka; 8 légrés
3/213 ábra Szarufák között és alatt beépített keresztirányú hőszigetelő rétegek 1 ferdén vágott első hőszigetelő réteg; 2 keresztirányú hőszigetelés; 3 szarufa; 4 keresztheveder; 5 függesztő saru; 6 fólia; 7 alátétdeszkázat
Különleges sík födémek
Szerte a világon, a fejlett technológiával rendelkező országokban egyre nagyobb teret hódít a zsaluzóelemes falazati és födémrendszer. A zsaluzóelemes födém részleges előregyártás után, helyszíni beépítéssel és betonozással nyeri el végleges alakját (3/214-3/215 ábra), illetve magasságát. Hazai tipizálás hiányában az ilyen elemeket legyártás előtt statikusnak kell méreteznie, és meg kell terveznie a beépítést is, mind a vasalás, mind az anyagminőség vonatkozásában.
Öszvér födémeknek nevezik az olyan födémeket, ahol eltérő anyagokat, eltérő módon építenek össze. Ezek közül mutatunk be ízelítőül egy-egy példát (3/216 ábra). Ilyen megoldásokkal a hazai szabványok nem foglalkoznak, ezért csak statikai méretezés alapján építhetők be.
3/214 ábra Zsaluzóelemes födém 1 beemelt zsaluzóelem; 2 zsaluzóelem mint tartószerkezet; 3 pótvasak; 4 állványzat; 5 béléstest; 6 kibetonozás; 7 padozati réteg
3/215 ábra Zsaluzóelemes födém beépítése a) zsaluzóelemes fallal; b) YTONG fallal; 1 zsaluzó-elemes födémpalló; 2 födémkibetonozás; 3 béléstest; 4 koszorú; 5 pótvas; 6 zsaluzó-falázó elem; 7 koszorúelem; 8 falkibetonozás; 9 YTONG falazóelem; 10 előfalazás; 11 hőszigetelés
3/216 ábra „Öszvér” födém a) dobozszerű, fagerendás; b) négyzetes, fagerendás; 1 fagerenda; 2 kerámia béléstest; 3 vasbeton gerenda; 4 vasalt felbeton-fejlemez; 5 fólia; 6 vakolat; 7 takaróléc
Boltozatok
Az acélgerendák közötti poroszsüveg boltozatok a vízszintes teherhordó szerkezetek csoportjába – és ezen belül a födémek körébe – tartoznak. Rendeltetésük a terek elhatárolása, illetve nagy belső terek vízszintes irányú elosztása. A boltozatok íves felületű szerkezetek, amelyekkel azonos szerkezeti vastagság és anyag mellett nagyobb terek hidalhatok át, mint a vízszintes födémekkel.
A boltozatok sugárirányban rakott, ék alakú kövekből vagy téglákból készülnek, amelyek a saját tömegük és a felülről ható egyéb terhek – burkolatok terhe, hasznos terhelés – hatására feszülnek egymáshoz. A szerkezetben csak nyomóerők keletkeznek, és ennek felismerése vezetett ahhoz, hogy hajlítószilárdsággal nem vagy csak igen kis mértékben rendelkező anyagokkal – kő, tégla – hatalmas fesztávolságú tereket fedtek le. A boltozat elemei az ékhatás következtében nem tudnak egymáshoz képest elmozdulni. A belső erők a záradéktól a vállak felé hatnak, és a boltozat vallanak felületén, arra merőlegesen adódnak át a gyámfalakra.
Téglaboltozatoknál az elemek sugárirányú elhelyezkedése a téglák megfaragásával vagy ék alakú habarcshézagok kialakításával biztosítható. A habarcs megszilárdulása után kialakul a boltozatos erőátadás. A boltozat a benne keletkező nyomó igénybevétel folytán jelentős oldalnyomást továbbít az alátámasztó szerkezetek, az ún. gyámfalak felé. A keletkező oldalnyomás egyrészt a boltozat ívének vezér görbéjének – alakjától, másrészt a boltozatra ható terhelés nagyságától függ. Az előbbi az oldalnyomás irányát – a gyámfalra átadódó nyomóerő hatásvonalát -, az utóbbi pedig nagyságát határozza meg.
Ugyanolyan nagyságú terhek esetén egy alacsonyabb és egy magasabb ívű boltozat közül az alacsonyabb ívű boltozat oldalnyomása a nagyobb. Ez az oldalnyomás az alátámasztó falazat tömegének – vastagságának – növelésével, támpillérekkel, vagy vízszintes irányú, a két gyámfalat összefogó vonóvasakkal vehető fel (3/217 ábra). Lakóházak pincéjénél manapság egyre gyakrabban építenek ismét boltozatokat.
3/217 ábra Téglaboltozat 1 boltozati fesztáv; 2 ívmagasság; 3 gyámfal; 4 ív; 5 záradék; 6 kitűzési tengely; 7 boltozati váll; 8 boltozati kezdő sor; 9 vállszélesség; 10 hátfalazat; 11 belső ívfelület (intradosz); 12 erősítő borda; 13 boltozat palástfelülete (extradosz)