Korszerű vakolati rendszerek alkalmazási területei
Homlokzatvakolatok javítása
A homlokzatvakolatok javítása régi épületeken különböző módon és különböző eszközökkel végezhető el. Első lépés mindig a feltárás és a vizsgálat, ami elsősorban a laza részek leverését, valamint a maradó vakolatok és kapcsolódó épülettagozatok vizsgálatát jelenti. A munka menetét a következőkben ismertetjük. A laza vagy levált vakolatokat és az üregesen kopogó hangot adó vakolatrészeket a falról lefejtjük, a megmaradó részek széleit éles szerszámmal egyenesre „vágjuk”, hogy a javításokat könnyebb legyen elvégezni.
A felületeket portalanítani kell, az esetleges falrepedések injektálhatok. A letisztított falfelületet előnedvesítés után gázolni kell, majd a vakolat javítása következik. A hosszabb repedésekkel teli felületeknél vagy a repedéseket, vagy a teljes felületet fedjük be üvegszövettel, majd gletteljük (5.91.-5.94. ábra). A kész és pihentetett felületre bármilyen struktúrájú felület készíthető, kezdve az egyszerű hengerelt változattól, a speciális mintázatún keresztül egészen a szórt felületekig (5.95.-5.96. ábra).
A homlokzati vakolatkárok jelentős részét képező felszívódó (kapilláris) nedvesedés okozta problémák műszaki megoldása lehet a speciális légpórusos javítóvakolat-rendszerek alkalmazása. Egyszerű vakolástechnikai eljárással el lehet érni, hogy a hőszigetelő vakolat felülete, hosszú élettartam mellett, száraz és só kivirágzás mentes legyen. A javítóvakolatot egyéb, utólagos falnedvesség elleni szigetelési eljárásokkal együtt alkalmazva, a szigetelés feletti falszakasz tökéletesen kiszárítható, és a homlokzat felújítási munka folyamatossá tehető.
A javítóvakolatok és – rendszerek:
- TERRANOVA-Terrasan javítóvakolat-rendszer;
- TERRANOVA Redis javítóhabarcsok;
- BAUMIT javítóvakolat;
- ISPO javítóvakolatok.
5.91. ábra. A) foltokban leváló vakolat javítása B) foltok javítása kőműveskanállal vagy spatulával, majd az egész felület erősítő glettelése; C) hidrofóbizáló, mint víztaszító anyag felhordása; D) színező réteg felhordása.
5.92. ábra. Felületi vakolatrepedések javítása A) repedések feltárása; B) repedezés letisztítása, portalanítása; habarcsos javítása; hálóbetét felerősítése; glettelés; C) hidrofóbizálás.
5.93. ábra. Épülethomlokzatok repedéseinek javítása A) repedezés feltárása; B) horonybővítés vágással; portalanítás; tapadó folyadékkal való impregnálás; C) hézag rugalmas anyagú kitöltése; felületi réteg felhordása, üvegszövet csík behelyezése mellett; fal glettelés; D) felületszínezés vagy hidrofóbizálás a végleges könnyű (pl. fröcskölt) nemes vakolati alaphoz.
Lábazati vakolatok
A különböző színű osztályozott kavics anyagú és műanyag bázisú lábazati vakolatok lábazatokra, dekorációs falfelületekre és magasabb igénybevételi kategóriába sorolható falak felületére, egy rétegben hordhatók fel.
A felületet az igénybevételnek megfelelő szilárdságú és anyag összetételű, a páradiffúzió szempontjából is megfelelő alapvakolattal kell ellátni. Az alapvakolat megszilárdulása és kellő pihentetés után kenhető fel – ha a rendszerhez szükséges – az alapozó folyadék, amely tapadó hidat képezve biztosítja a megfelelő szemszerkezeti eloszlást és a kellő tömörségű felületet.
A vakolatalapok lehetnek beton-, kő-, műkő, azbesztcement felületek, valamint BETONYP és HERAK-LITH termékek. Lábazati vakolat csak pormentes, jól tapadó felületre, az alapozó elkészültét követő napon hordható fel. A felhordási vastagságot a maximális szemnagyság másfélszeresében célszerű megválasztani. Ennél vékonyabb rétegnél kilátszódhat az alapfelület, a vastagabbnál viszont egyenetlen felületet kapunk. A feldolgozáshoz rozsdamentes simító-lap és hagyományos kőműves vakoló-szerszámok használhatók. Fagyveszélyes helyeken lábazati vakolatot ne készítsünk (pl. támfalak, utcai kerítések stb. esetén).
5.94. ábra. Laza és repedezett régi homlokzat üvegszövetes megerősítése (a kész felület vékony nemes vakolattal látható el).
5.95. ábra. Vékonyvakolatok felhordása és eldolgozása a) keverés; b)…d) felhordás és eldolgozás rozsdamentes simítóval; e) rusztikus gördülőszemcsés struktúra készítése filcsimítóval; f) szórt felület készítése.
5.96. ábra. Különleges struktúrák készítése javított vakolatfelületeken a) keverés; b) szivacshengeres felhordás; c) simítóval való felhordás és ecsettel való mintázás; d) kanálnyomós eldolgozás.
Korszerű vakolási technika
A korszerű technika az új vakolatanyagokon túl specifikus bedolgozási módot is jelent, korszerű eszközöket, amelyekkel jól, szépen és hatékonyan végezhető el a munka, az előkészítéstől egészen a felületi eldolgozásig.
Gépi vakolás
A gépi vakoláshoz előkészített építési munkahely és a gépi anyagszállítás számtalan cégnek már természetes. A gépi technikával lényegesen jobb minőség érhető el, a munka jóval könnyebb, ráadásul nagyon gyors is (5.97. ábra).
A korszerű rendszereknél a szárazhabarcsok korszerű tárolását nem a zsákos és raklapos, hanem az acéllemez siló jelenti. A siló már a száraz falazóhabarcs, majd a száraz vakolóhabarcs anyag tárolására is használható, és szükség esetén a vakoló „géplánc” munkafolyamatába is bekapcsolható (5.98.-5.99. ábra).
5.97. ábra. Átfolyó keverő táplálása készre kevert szárazhabarccsal a nyomásálló silóból, pneumatikus szállítóberendezéssel.
5.98. ábra. KNAUF 7 m3-es szárazhabarcs tároló siló 1 pillangószelep; 2 töltő-, ill. szellőzőcső; 3 körmös csatlakozó (töltéshez); 4 tisztítónyílás; 5 ürítő vibrátor kapcsolási helye.
5.99. ábra. Rendszerbe kapcsolt szárazhabarcs siló.
5.100. ábra. Munkahelyi szárazhabarcs tároló silóhoz kapcsolt gépi vakolórendszer működési elve; 1 sűrített levegővel ellátó komplett szerelvény; 2 kompresszor; 3 légtartály és elektromos vezérlés; 4 adagoló tartály; 5 záró (adagoló) szelep; 6 szállító fúvóka; 7 csatlakozó nyak; 8 szállító vezeték; 9 befúvó fedél; 10 porszűrő; 11 jelző szonda; 12 vezérlőkábel; 13 vibrátor kábel; 14 szelepkábel; 15 elektromos tápcsatlakozás; 16 vakoló gumicső szórófejjel.
A korszerű habarcskeverés és vakolás két gépi műveletből áll:
- a habarcs keverése (5.100. ábra);
- a habarcs szállítása és felhordása (5.101. ábra).
A szárazhabarcsok helyszíni keveréséhez kisgépek széles választéka áll rendelkezésre. Ilyenek a PFT típusok (5.102.-5.103. ábra), a HM5 és HM2 folyton keverő gépek, valamint a ZP. 3.V. és a ZP. 3.S. habarcsszivattyúk és a PFT Silómat szállító egységek.
A kis méretű, de nagy teljesítményű D20-as habarcskeverők a következő típusokban kaphatók:
- 220 V elektromos hálózatra készített berendezés, sokoldalú alapkeverő csővel;
- 380 V-os hálózathoz alkalmas berendezés speciális finombeton/esztrich keverőcsővel;
- LP-típus vagy magasabb légpórus tartalmú habarcsok előállításához.
Az m-tec D 20 berendezés bármilyen gyártmányú kész szárazhabarcsok keverésére és bárhol használható, falazásnál, finombeton felhordásánál, esztrich készítésénél, vakolásnál, szigetelőlapok ragasztásánál és csempézésénél egyaránt. Az alapanyagok zsákból vagy az m-tec 100/140 pneumatikus szállítóberendezésből adagolhatok a berendezésbe.
A kis méretű, közepes teljesítményű gépek előnyei:
- automatizált működés különböző mennyiségű és konzisztenciájú anyagok esetén is;
- optimális, homogén habarcsminőség, a szabadalmaztatott szállítócsigának köszönhetően;
- nincs anyagveszteség;
- 220 V-os hálózatról is üzemeltethető;
- kialakítása olyan, hogy jól bírja az építkezés mostoha feltételeit;
- könnyen szállítható, kerekeken mozgatható;
- tisztítása egyszerű és gyors;
- tiszta, kényelmes, gyors munkát tesz lehetővé.
A kisebb mennyiségű szárazhabarcs vagy a nedves készhabarcsok legegyszerűbben olyan fúrószárakkal keverhetők fel, amelyek keverő végei – a különböző konzisztenciáknak megfelelően – különböző alakúakra cserélhetők (5.104. ábra). A felhordáshoz a különleges profilú rozsdamentes acélsimítók a legcélszerűbbek, amelyek a különböző habarcsok felületi eldolgozására is alkalmasak (5.105. ábra).
Homlokzatszínezések
Az épületek homlokzatainak színtervezése az építészeti tervezésen belül külön szakterületet jelent. Az épített terek arányaikkal, elemeik egymáshoz való viszonyával, az elemek formájával, a formák alkotta renddel, felületi megjelenésükkel, az elemek színével, a színek kapcsolatrendszerével, a térarányok, formaviszonyok és színmegjelenések viszonyrendszerével, annak funkciókifejező tulajdonságával, a funkciókifejező tulajdonság és a valóságos funkció kapcsolatával, a valóságos funkciót kifejező forma- és színasszociációkkal hatást gyakorolnak a bennük élő emberekre.
E hatás, a konkrét térről szerzett tapasztalat, azaz a konkrét tér élménye. A térélmény egy adott térről nyert, a személyiség kiteljesedését szolgáló tapasztalat, amelyben a színnek jut az egyik legjelentősebb szerep. A színekkel a környezetét alakító emberre is visszahatnak környezetének színei. Színérzetei nem önállóan jelentkeznek, a színérzet viszonyokat az ember gyakran színkompozíciós törvényekként értékeli, és felhasználja alkotó tevékenysége során. Ilyenek például a kontrasztjelenségek, amelyeket a fiziológia a látásmechanizmus jobb megismerése érdekében vizsgál.
Az ember környezetétől soha nem függetlenül alakítja ki színérzeteiről az értékítéleteit. A színpreferencia és az asszociációs ismeretek tudatos vagy ösztönös tényezői az alkotásnak. A harmónia a színérzetek közötti rendszerező elv, amely a preferenciával és a kifejezendő tartalommal áll szoros kapcsolatban, szintén a színes térkialakítás elengedhetetlen eszköze. Bizonyos színeket egyesek jobban, mások kevésbé szeretnek, ennek a neve egy szóval színpreferencia. A színpreferencia életkortól, nemtől, tanultságtól, népcsoporthoz való tartozástól és még sok más tényezőtől függ. A fiatalok pl. a meleg és telt színeket, az idősebbek a hideg és tört színeket kedvelik. A színtervezőnek mindezeket figyelembe kell vennie egy lakás színeinek megtervezésekor.
A különböző történelmi korokban is más és más színek tetszettek az embereknek, amit műemléki környezetek színkialakításánál fontos tudni. A színek pszichoszomatikus hatásai, amelyek a színörömöt kiváltják, ugyancsak a környezetformálás eszközei közé tartoznak. A színes környezetalakítás formálja környezetünket, de az alakítás folyamata mindenkor feltételezi a természeti környezetet is. Ez azonban nemcsak vizuális kapcsolatot jelent, hiszen az ég kékje vagy a fa lombjának zöldje nemcsak a nyílásokon át kerül kapcsolatba a belső tér színeivel. A természeti környezet színkapcsolatainak és színviszonyainak hatására kialakult pszicho fiziológiai mechanizmusok a teljesen zárt terekben is tovább élnek bennünk.
Színélményeink egymáshoz való viszonyát jelentős százalékban a színkontraszt jelensége határozza meg. A világos színek világosabbnak hatnak sötétek társaságában, a telített színt még telítettebbnek érezzük, ha telítetlenek veszik körül, a vörös színt a zöld, a sárgát a kék környezet emeli ki legjobban. Az ellentétes színek egymás kontrasztjai. A környezettervezésben a színekbeli, a telítettségi és a világosságbeli kontrasztokat használjuk, és megkülönböztetünk hideg-meleg, mennyiségi és minőségi kontrasztokat.
5.101. ábra. Gépi vakolás a felhordástól a simításig vagy glettelésig.
A színtervezésnél színkártyák egymás mellé helyezésével határozzák meg a színeket, ritkábban pedig a kész homlokzati tervet színezik eredeti színalappal vagy kartonra nyomtatott színmásolattal. A végleges döntés az építész és az építtető közös döntése, ami azután akár 2-3 évtizedre is meghatározza a környezetet. Az ISPO cég az általa szállított komplett rendszerekhez díjmentes számítógépes színtervezést nyújt a homlokzati tervek és a színárnyalati igények, valamint a környezet színeinek figyelembe vételével (5.106.-5.107. ábra).
A TERRANOVA, BAUMIT, ISPO, LASSELSBERGER-KNAUF cégek több száz féle színárnyalatban biztosítják a homlokzati felületképzési lehetőségeket. A különböző színezett vakolatstruktúrák, ül. homlokzatfestékek további variációs lehetőséget biztosítanak a homlokzatok díszítésére.
Festéssel felhordott színek
A ma gyártott festékeknek és homlokzatfestékeknek rendkívül nagy a vízgőzáteresztő képessége, ugyanakkor vízfelvételük és a vízzel szembeni áteresztő képességük rendkívül csekély. A levegőt, illetve a különböző gázokat igen nagy mértékben eresztik át, ezért mész vakolatok esetében a karbonátosodás folyamatát nem állítják le, a falazat hőszigetelő képességét viszont javítják, mivel állandóan minimális szinten tartják annak nedvességtartalmát.
Minden bevonatrendszernek alapfeltétele a szakszerű vízszintes falszigetelés, mert hibás falszigetelés esetén a bevonat is tönkremehet. Hosszú ideje vizes falak szigetelése után, a fal vastagságától függően legalább fél éves száradási idő szükséges. A száradási idő letelte után a még falban maradt kisebb mennyiségű nedvesség folyamatos eltávozását a homlokzati színezők rendkívül jó páraáteresztő képessége a bevonat károsodása nélkül teszi lehetővé. Régi felületek be- vonása előtt a laza, pergő, tönkrement mészfestéket mechanikai úton, kaparással el kell távolítani, és a vakolathibákat gondosan ki kell javítani. Az alapfelületet alapozóval gondosan impregnálni kell. Az impregnáló anyagot korongecsettel, két rétegben – nedves a nedvesre – eljárással kell felhordani.
Felhasználás előtt a homlokzatfestéket gépi keveréssel tökéletesen homogenizálni kell. A felhordáshoz legelőnyösebb az ecset vagy a henger használata, ahol azonban a termelékenység növelése fontos szempont, szóró eljárás is alkalmazható. Az alapfelület és a külső levegő hőmérséklete +5 °C fölött legyen. Homlokzati színező anyagot gyártó cégek a BAUMIT, az ISPO, a TERRANOVA és a LASSELSBERGER.
5.104. ábra. Speciális fúró-keverő, elasztikus anyagok keveréséhez a) spirálos; sűrűbb anyagok keveréséhez; b) kész anyag felkeveréséhez és hígításhoz; c) híg anyagok keveréséhez.
5.105. ábra. Rozsdamentes acéllemez habarcssimítók és – lehúzók, párhuzamos, ferde és fogazott él felülettel.