Faborítású könnyűszerkezetes fal készítése
Ha nem akarunk falazni, készíthetünk könnyűszerkezetes falat is. A válaszfalak ezen típusa ugyan nem olyan masszív, de a célnak megfelel.
Számoljuk ki a bordázat, a gipszrostlapok, a deszkázat és a rögzítőanyagok szükséges mennyiségét. Legyünk kicsit nagyvonalúbbak a számításnál, nehogy munka közben fogyjunk ki az anyagból. Az oszlopok/gerendák (lehetnek zárléc vagy palló méretűek is) vásárlásakor ügyeljünk arra, hogy egyenes darabokat válasszunk.
1. lépés
Vágjuk méretre a lábazatnál végigfutó gerendát, a küszöbfát úgy, hogy pontosan illeszkedjen a rendelkezésre álló helyre. Fúrjunk a használni kívánt beütőtipli méretének megfelelő lyukakat a gerenda két végénél, nagyjából 80 cm-es kiosztásban. Vágjunk le egy csíkot a hőszigetelésből, amely olyan hosszú, mint a lábazati gerenda és olyan széles, mint a tervezett falvastagság. Fektessük a fal majdani helyére a levágott szigeteléscsíkot, helyezzük rá a küszöbfát, igazítsuk pontosan a helyére, és megfelelő fúróval, a küszöbfa furatain át fúrjuk ki a padozatban a tiplik helyét.
Miután kifúrtuk és megtisztítottuk a furatot, beütőtiplikkel rögzítsük a küszöbfát a helyére. Ezután következhet a mennyezet alatt végigfutó gerenda. Vágjuk méretre a gerendát. Függőón mellett jelöljük át a küszöbfa pontos helyét a zárófödémre. Szegeljünk vagy ragasszunk fel a mennyezetre az előzőhöz hasonló szigeteléscsíkot, és két farúddal ideiglenesen szorítsuk fel a mennyezet alatt futó gerendát a majdani helyére. A küszöbfa rögzítéséhez hasonlóan fúrjunk megfelelő lyukakat, és rögzítsük a felső gerendát is.
2. lépés
Vágjuk méretre a két szélső függőleges bordát úgy, hogy kissé befeszüljenek a gerendák közé. A szigetelőcsík elhelyezése után, a gerendákkal azonos síkban rögzítsük a bordákat a falhoz. A gerendákból és oldalsó bordákból létrejövő keret a szigetelésből készült alátéteknek köszönhetően rugalmasan csatlakozik a többi épületszerkezethez, ami jól gátolja a testhangok terjedését.
- Hőszigetelés a padlástérben
- Tetőtér- egy jó választás!
- Hogyan szigeteljünk beépített tetőteret hogy javuljon a klíma?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
3. lépés
Jelöljük ki a küszöbfán a függőleges bordák helyét. Hagyjunk egyenletes közöket, lehetőleg a rendelkezésre álló hőszigetelés 2 cm-rel csökkentett szélességi méretének megfelelően. Mérjük le egyenként a bordák magasságát, és vágjuk úgy méretre őket, hogy kissé befeszüljenek az alsó és felső gerenda közé. A szabad belmagasság mérésénél a szakemberek azt a hasznos kis trükköt alkalmazzák, hogy egy pontosan 150 vagy 200 cm hosszúságúra vágott lécet állítanak fel a mérendő helyen, és annak tetejétől mérik le a fennmaradó távolságot. A méretre vágás után vízmérték használatával igazítsuk a bordákat végleges helyükre.
4. lépés
A bordákat mindkét oldalról ferdén a gerendákba vert szögekkel rögzíthetjük. Ügyeljünk arra, hogy a szögelés alatt ne mozduljon el a borda. Az elcsúszást a lábazatnál megakadályozhatjuk úgy, hogy a lábunkat a másik oldalon a gerenda mögé helyezzük, a mennyezetnél pedig úgy, hogy egy nehezebb fejű kalapáccsal ellentartunk.
Amennyiben a könnyűszerkezetes falra később polcot szeretnénk rögzíteni, mindenképpen előre tervezzük meg annak pontos helyét, hogy a falban megfelelő teherbírású vízszintes gerendákat helyezhessünk el a kívánt magasságba.
Ha elkészültünk a fal vázával, rögzíthetjük a gipszrost lapokat. Ezek mérete változatos: az egyik jól kezelhető táblaméret 1 x 1,5 m nagyságú, de válasszunk olyan formátumot, ami jobban illeszkedik a fal méretéhez. Érdemes a lapok méretét, a hőszigetelés szélességét és a bordák kiosztását egymáshoz hangolni, de gondoljunk arra is, hogy fel tudjuk vinni a táblákat a tetőtérbe. A lapok függőleges toldásának mindig borda felett kell készülnie, ez garantálja az erős toldást és a fal stabilitását.
A gipszrost lapokat úgy vágjuk, hogy egy léc mellett mélyen megkarcoljuk, majd egy egyenes élre felfektetve eltörjük a karcolt vonalnál.
A lapok rögzítését végezhetjük szegeléssel (lehet csavarozni is, de nem érdemes). A lapok között hagyjunk 5 mm hézagot, hogy később jól ki lehessen fugázni a toldásokat. A legegyszerűbben úgy érhetjük el a hézag meglétét, hogy munka közben egy hosszabb rétegeitlemez csíkot szorítunk a lapok közé. Szegelés előtt illesszük a lapokat a bordákhoz, és jelöljük át a lap külső oldalára a bordák pontos helyét. A vonal mentén biztonságosan végigszegelhetjük a lemezt. Ha szegeléskor nagyon remeg a fal, akkor kérjünk meg valakit, hogy tartson ellent a másik oldalon.
5. lépés
Amikor készen vagyunk a gipszrost lapok rögzítésével, nekikezdhetünk a fugázásnak. Használjunk a gipszrost lapokhoz jól kötő glettanyagot. Előbb rakjunk a résre nagyobb adag glettanyagot, majd húzzuk le simítóval. A hőszigetelés berakása előtt helyezzük el az esetleg szükséges elektromos vezetékeket a falba. A későbbi, másik oldali burkolás közbeni sérülésektől úgy óvhatjuk meg vezetékeket, hogy azokat a már elkészült gipszrost burkolathoz közel vezetjük.
Szükség esetén a bordákon fúrjunk megfelelő méretű lyukakat a vezetéknek. A későbbiekben, a helyiség berendezésekor vigyázzunk a fal fúrásánál, nehogy vezetéket találjunk el. A vezetékek helyének felderítésére kaphatók vezetékkereső készülékek, de az is megfelelő megoldás, ha a falban futó vezetékeket lefényképezzük, mielőtt rátesszük a végső borítóréteget. A falon elhelyezett lámpákhoz szükséges vezetékek kiállásait már ilyenkor elkészíthetjük.
6-7. lépés
Jöhet a szigetelőlemezek beépítése. A táblákat egyszerűen feszítsük be a bordák közé. Ha vágni kell az anyagból, mindig vágjuk 2 cm-rel nagyobbra, mint a rendelkezésre álló hely. A válaszfalakba nem kell párafékező fóliát beépítenünk, hiszen nem külső falról van szó.
8. lépés
A dugaszolóaljzatoknak fúrógépbe fogható koronafúróval vághatunk lyukat. Vigyázzunk, hogy csak olyan mélyre fúrjunk, hogy ne sértsük meg a hőszigetelést és a falban futó vezetékeket.
A kifúrt lyukba speciális szerelődobozt rakjunk, amelybe hátul húzzuk be a vezetékeket. Hagyjuk őket kellően hosszan kiállni, hogy később könnyen menjen majd a szerelés.
9. lépés
A válaszfal készen áll arra, hogy rákerüljön a deszkázat. Mielőtt azonban nekifognánk a munkának, gondoljuk át, hogyan akarjuk a széleket kialakítani. Ha nyitott árnyékfugával kívánjuk a felületet határolni, akkor a fal tartóvázát a majdan kilátszó részeken pácoljuk sötétre, vagy fessük lazúrfestékkel a kívánt színűre. 60 mm-es vázprofilnál nagyjából 20…30 mm szélességű fugát tudunk meghagyni. Ha inkább szegélyléccel akarjuk letakarni a széleket, akkor az előbb említett munkafázist elhagyhatjuk.
Készítsük elő a burkolat deszkáit (lambériát, hajópadlót). Az anyag legyen egyenletesen megcsiszolva. Esetleg előre elkészíthetjük a felületkezelést (lakkozást, lazúrozást vagy viaszolást) is. Vízszintes deszkázat készítésénél az első deszkát az eresztékével lefelé ütköztessük a padlóhoz. Ha árnyékfugát kívánunk létrehozni, akkor a megfelelő magasságban két, félig beütött szegre ültethetjük a deszkát. Függőleges deszkázathoz először vízszintes tartólécezést kell készítenünk, nagyjából 50 cm-es tengelytávolsággal.
A lécezés anyagául megfelel a sima cserépléc is. A deszkázat elhelyezését kezdjük úgy, hogy az első darabot az eresztékével a bal oldali falhoz illesztjük (balkezesek kezdjék a jobb oldalon). Ha a deszkázat anyagában nagy színkülönbségek vannak, akkor előre rendezgessük el a darabokat.
Különböző profilokból kirakott mintákhoz készítsünk burkolási tervet. Egyes mintákhoz szükség lehet arra, hogy a mintának megfelelő tartólécezést készítsünk. Ezek szükséges elrendezését a burkolási tervről olvashatjuk le.
Jó tanács
A mutatós halszálkamintához nem kell különleges tartólécezés, de ehhez nagyon pontosan kell végeznünk a gérvágást (szögbe vágást). Ha még nem csináltunk ilyet, akkor gyakoroljunk inkább néhány hulladékdarabon. A munkához keretes gérvágófűrészt is vásárolhatunk vagy bérelhetünk.
A halszálkaminta készítését kezdjük alul. A ferdén álló legalsó deszkák alsó oldalát a küszöbfára rögzíthetjük. Először készítsünk el egy teljes függőleges mezőt. A mező szabad oldalának egyenesen tartásában segítséget nyújthat egy pontosan függőbe állított léc, amelyet a szélső bordára erősítünk. Munka közben gyakran ellenőrizzük, hogy a deszkák megfelelő szögben állnak-e.
Ha elkészült a burkolat, felerősíthetjük a szegélyléceket. Ezeket lehetőség szerint az téglafalakhoz és födémekhez rögzítsük, mert a válaszfalhoz rögzített szegélylécek a burkolat mozgását követnék. A másik oldalon festés előtt ne feledkezzünk meg a gipszrost alapozásáról.