Festőeszközök: ecset, festőhenger, festőpárna
A festék felhordásának módja nagyrészt egyéni választás kérdése. Feltétlenül szükség van különféle méretű ecsetekre, de a festőhenger vagy párna szintén hasznos lehet. Néhány speciális eszközzel is ki kell egészítenünk a szerszámkészletünket.
Ecset
A szépen festett-mázolt felülethez természetes sortéból vagy jó minőségű műszálból készült ecsetre van szükség. A drágább ecsetekkel rendszerint jobb eredményt érhetünk el, az olcsóbbak viszont jól használhatók kültéri munkákhoz, így fakerítés vagy vakolat festéséhez.
A jó minőségű ecsetek megfelelő karbantartás mellett a használat során tökéletesednek. A laza sörték kihullnak, az ecset hegye szépen lekerekedik. Az új ecsetet használjuk alapozó és közbenső bevonat felhordásához, majd ahogy „öregszik”, már finom fedőfestéket is felvihetünk vele.
A hasznos méretű ecsetek közé tartozik a 12, a 18 és a 25 mm-es, amelyekkel szegélyeket és ablakkeretet lehet mázolni, valamint a falfestésre alkalmas 10, 12,5 és 20 cm-es ecsetek. A radiátorecsetnek hosszú fémnyele van, amelynek segítségével a radiátorok mögötti felületeket is elérhetjük.
Festőhenger
Nagy felületekre könnyen és gyorsan felvihetjük a festéket festőhengerrel, amely kevésbé hagy nyomot, mint az ecset. A különböző szélességű és anyagú hengereket leginkább vizes alapú festékek felhordására alkalmazhatjuk, amelyeket egyszerűen le lehet mosni az eszközről. A sűrű diszperziós festékkel közvetlenül a dobozból tölthetjük fel a hengert, híg festékekhez viszont használjunk festéktálcát. Mennyezet vagy magas fai festésekor illesszünk a hengerhez hosszabbító-rudat – vagy jobb híján szigetelőszalaggal rögzítsünk hozzá egy seprűnyelet.
Leggyakrabban a következő anyagokból készült festőhengereket használjuk:
- Habszivacs: Könnyen tisztítható, de nem lehet vele egészen finom réteget felhordani, és durva felületen használva elszakad.
- Teddy: Kemény henger nagyon rövid bolyhokkal, amellyel finom réteget vihetünk fel sima felületekre. Érdes felületen nem alkalmazható.
- Bárányprém: Drága, de tartós, durva felületekhez is jó.
- Radiátorhenger: Kisméretű, hosszú szőrű festőhenger nagyon hosszú nyéllel, amellyel a radiátorok mögötti nehezen elérhető felületeket is le lehet festeni.
- Struktúrahenger: Speciális festőhenger textúráit festékek felhordásához, amelyekkel anyaghatású falfelületet hozhatunk létre.
Festőpárna
A könnyű és egyszerűen használható festőpárnák négyzet vagy téglalap alakú szivacsrétegre ragasztott vékony szálú velúrszövetből állnak, amelyet fém vagy műanyag nyélhez erősítenek. Egyesek nyelére hosszabbító rudat lehet illeszteni a mennyezet vagy más, nehezen elérhető helyek létra nélküli festéséhez.
A festőpárnát sima és érdes felületekre egyaránt használhatjuk, durva felszínek festésére azonban nem alkalmas. Különösen szép felületet eredményez ajtók lakkozásakor. Közvetlenül a használat után tisztítsuk ki a festőpárnát. Vigyázni kell azonban, mert a tisztítószerek feloldhatják a ragasztót, amely a velúrt a szivacshoz rögzíti.
Egyéb festőszerszámok
Ha folyékony festékkel dolgozunk, érdemes festékes-edényt használni, amelybe át lehet tölteni a szükséges mennyiséget. Így munka közben könnyebben mozgunk, különösen, ha létrázunk, mivel nem minden festékesdoboznak van akasztója. A festékes edény azért is hasznos, mert ha a festék bármilyen módon szennyeződik, csak az edényben lévő adag károsodik.
Egyéb hasznos kellékek:
- három élű vagy íves rasketta, rugalmas spakli és a régi festék eltávolítására szolgáló festékkaparó,
- takarószalag a befesteni nem kívánt felületek megóvására,
- fémlemez vagy műanyag lap a festendő felület határolásához,
- rongy a portalanításhoz,
- védőfólia, régi újságpapír és tiszta, puha szöszmentes rongyok,
- festékkeverő,
- festék típusának megfelelő ecsettisztító szer.
Ecsetek tisztítása és tárolása
A festőhengerek és festőpárnák tisztításakor újságpapírra nyomkodjuk ki a bennük maradt festéket, és az ecsetekhez hasonlóan tisztítsuk ki őket – szükség szerint víz vagy oldószer használatával. Hagyjuk az eszközöket megszáradni. Az ecsetekből tisztítás után erőteljes mozdulattal rázzuk ki a vizet. Ezután tegyünk egy befőttes gumit a még nedves ecset végére, amely összetartja a sörtéket. Ha a gumi nem túl szoros, megfelelő alakban rögzíti a sörtéket, és megakadályozza, hogy a szálak elhajoljanak. Akasszuk fel az ecsetet sörtével lefelé száradni. Amikor teljesen megszáradt, tegyük lezárható műanyag zacskóba, hogy ne porosodjon.