Rugalmas burkolatok és fektetésük
A rugalmas burkolatokat, pl. linóleum- és PVC-padlókat eredetileg olcsóságuk és könnyű karbantarthatóságuk miatt alkalmazták. Manapság azonban már hatalmas szín- és mintaválasztékban kaphatók, és minden igényt kielégítenek. Léteznek pala és faburkolatot imitáló PVC-padlók, bordűrrel vagy berakott csempékkel kiegészített változatok, sőt, még a saját magunk tervezte motívumokkal is díszíttethetjük a padlót.
A gumipadló napjainkban egyre inkább divatba jön, és egyre nagyobb színválasztékban kapható, míg a parafa kellemes, meleg hatású burkolat. A bőr padlóburkolat igazi luxus – ennek megfelelő az ára is. A lapokból álló típusok a legkönnyebben lerakható burkolatok közé tartoznak, a tekercsben kapható linóleum- és PVC-lemezek viszont egy amatőr burkolónak meglehetősen nehéz feladatot jelentenek.
Rugalmas burkolatok fektetése
A rugalmas burkolatok, amelyek lapok vagy lemezek formájában kaphatók, a többi padlóburkoló anyagnál vékonyabbak és puhábbak, ami azzal is jár, hogy az aljzat legkisebb egyenetlensége, hibája átüt rajtuk. A lapokban kapható változat a legkönnyebben lerakható burkolatok közé tartozik, a lemezek beépítése viszont már jóval nehezebb, mert nagyméretű elemeket kell mozgatni, és nehéz a szegélyeknél szép csatlakozásokat kialakítani. Lerakás előtt érdemes eltávolítani a szegélyléceket, szegélydeszkákat; ezeket visszahelyezve a kész burkolatra sokkal szebb lesz a falcsatlakozás.
A megfelelő aljzat
A rugalmas burkolatok elég könnyűek ahhoz, hogy fa alátétdeszkázatra rakjuk le őket. Az azonban fontos, hogy az aljzat tökéletesen sík és sima legyen. A deszkázatra fektessünk 6 mm vastag rétegelt lemezt, az aljzatbetonra pedig hordjunk fel aljzatkiegyenlítőt. Bőr padlóburkolat fektetésénél az aljzatra érdemes 2 cm vastag rétegelt lemezt lerakni (2×1 cm feles eltolásban). Az építőanyag-kereskedésben kérjünk tanácsot azzal kapcsolatban, hogy az adott burkolatot milyen aljzattípusra érdemes lerakni.
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
- Fafesték leszedése fafelületekről, padlóról [TIPP 2021]
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A burkolóanyag akklimatizálódása
A rugalmas burkolatokat érdemes lerakás előtt az adott helyiségben pihentetni, hogy átvegyék a helyiség hőmérsékletét. Így a PVC, parafa, gumi, bőr és különösen a linóleum (amely hidegen törik) kellően felmelegszik beépítés előtt, így jóval rugalmasabb lesz, és nem reped meg beépítéskor.
Linóleum és parafa esetén (mivel nedvesség hatására duzzadnak) az is fontos, hogy az anyag átvegye a helyiség nedvességtartalmát. A PVC, bőr és gumi burkolóanyagokat a fűtött helyiségben legalább 24 órán át pihentessük lerakás előtt. A linóleum és parafa esetén viszont ez az időtartam legalább 48 óra.
Lapok vagy lemezek?
A lapokat jóval könnyebb lerakni, ugyanakkor ezeknél vízzáró toldásokat sem kell kialakítani; utóbbi meglehetősen időigényes és nehéz művelet, amelyen a padló vízzárósága áll vagy bukik. Emellett a lemezeket pontosan a helyiségnek megfelelő méretre és formára kell levágni, amit csak sablon segítségével tudunk megoldani.
Még az is elképzelhető, hogy leszabás előtt el kell készítenünk a felület 1 : 1 méretarányú sablonját. Ha azonban a helyiséget teljesen ki tudjuk üríteni, és annak alaprajza teljesen szabályos, a lemezből készült burkolat fektetése már jóval egyszerűbb feladat, és a kész padló is szebb lesz, minta lapokból készült felület.
Az aljzat előkészítése
Mivel a lapokból készült burkolatokat viszonylag egyszerűen méretre vághatjuk, ezért ebben az esetben nem érdemes leszedni a szegélyelemeket, így nem kockáztatjuk azok sérülését sem. A lemezeket azonban már jóval nehezebb pontosan méretre vágni, ezért érdemes eltávolítani a szegélyelemeket, és a burkolat fektetése után visszaszerelni.
Egyes szakemberek még a szaniter-berendezéseket (pl. WC-csészét) is leszerelik burkolás előtt, bár ez a művelet a sérülés veszélyét rejti magában. Egy WC-csésze például általában ragasztottan, ágyazóhabarccsal csatlakozik a padlóhoz, ebben az esetben érdemes inkább körbevágni az elemet, és a csatlakozást tömítőanyaggal megoldani.
Lépések:
- A szegélydeszkákat, szegélyléceket feszítővassal vagy bontóvésővel érdemes eltávolítani (ügyelve arra, nehogy megsértsük ezeket). A burkolat lerakása után szegezzük vagy ragasszuk őket vissza.
- Ha a WC-csésze szerelten csatlakozik a padlóhoz, zárjuk el a vizet, majd lazítsuk meg a csavarokat, és csúsztassuk be alá a lemezt olyan mélyen, amennyire csak tudjuk.
- Bizonyos esetekben a kád előtétlapját meg lehet lazítani, így alá lehet csúsztatni a lemezt. Így elkerülhetjük, hogy víz jusson be a burkolat alá, aminek hatására az felpöndörödne. Ha azonban a kád körbe van csempézve, a padlóburkolat és a kád előtétlapjának csatlakozását tömíteni kell. Esetleg szegélyelemet szerelhetünk a berendezési tárgy köré, így szebb lesz a csatlakozás.
Lerakási módok
Az adott burkolathoz feltétlenül a gyártó által ajánlott ragasztót használjuk – ha nem így teszünk, érvényét veszti a garancia. A ragasztó, tömítőanyag vagy a karbantartáshoz használt anyagok megvásárlása előtt mindig kérjünk tanácsot az építőanyag-kereskedésben.
A munka megkezdése előtt készítsük el a burkolat fektetési tervét, beleértve az esetleges mintázatot is. Ha szegélyt is szeretnénk készíteni, a fektetési tervet a keretes módszer szerint készítsük el. Ha erezett, márványos felületet imitáló burkolatot készítünk lapokból, minden egyes lapot 90°-os szögben forgassunk el az előzőhöz képest, így sokkal természetesebb lesz az összhatás. Beépítés előtt mindig rakjuk ki szárazon a teljes padlófelületet.
Fektetésnél ügyeljünk arra, hogy a lapok között ne maradjon ragasztó. A felesleges ragasztó ugyanis a csatlakozásoknál felpúposítja a burkolatot. Minden egyes lapot egyenként rakjunk le.
Rugalmas burkolatok darabolása
A hidegburkolatokkal ellentétben, amelyeknél speciális vágóeszközökre van szükségünk, a rugalmas burkolatokat egy egyszerű univerzális késsel (snitzer) is darabolhatjuk. Szerezzünk be egy jó minőségű kést tartalékpengékkel; az íves linóleumvágó pengék jó szolgálatot tesznek keményebb anyagok (pl. linóleum, gumi) vágásánál, vonalzó mellett azonban nehéz velük dolgozni.
Jó tanács
Jó tanács
Lépések a burkoláshoz:
- Amikor a szélső sorhoz érünk, helyezzünk egy lapot az előző sor egyik elemére.
- Helyezzünk erre a lapra még egy elemet, majd ezt toljuk neki a falnak.
- A felső elem pereme mentén karcoljuk be azalatt lévő lapot. Ácsderékszöggel ellenőrizzük, hogy pontosan merőleges-e a vonal az elem élére. A bejelölt vonal mentén szabjuk le vonalzó mentén univerzális késsel az elemet. Ez lesz a szélső elem. Először vonalzó mellett univerzális késsel jelöljük ki a vágás vonalát, majd ezután vágjunk a linóleumvágó pengével. A gumi burkolólapok lerakásához adott részletes útmutató bemutatja a sablonok használatát sarkoknál és a fürdőszobai berendezések körül. PVC-burkolat fektetésénél ne feledkezzük meg a falcsatlakozásnál lévő hézagról!
Lemezek illesztése
A linóleum- vagy PVC-lemezeket egy, a burkolandó helyiségnél nagyobb szobában szabjuk méretre. A lemezeket illesztéseknél egymást 2,5 cm-re átfedve fektessük le, majd sablonnal szabjuk le a helyiség alaprajzának megfelelő formára. Az illesztés vonalának kijelöléséhez vonalzóval mérjünk ki a faltól azonos távolságban lévő pontokat, majd ezeket vonalzóval kössük össze.
Ezután vigyük át a lemezeket a burkolandó helyiségbe. A linóleum toldását a ragasztó megkötése után (a beépítés után legalább 10 órával) készítjük el: az illesztéseket gyaluval eldolgozzuk, majd forrólevegős hegesztőpisztollyal vékony linóleumcsíkokat (hegesztőzsinórt) olvasztunk a hézagokba.