Alapvető tapétagyártási eljárások, tapétafajták
Napjainkban a tapétagyártásban lényegében három nyomási eljárást alkalmaznak a gyártók.
Ezek:
- Flexonyomás.
- Mélynyomás.
- Szitanyomás.
„Nyomódúcként” hengereket, illetve körsablonokat használnak. Minden henger csak egy színt nyom és több, egymás utáni nyomási menet adja ki a mintázat összképét.
A flexonyomásnál a hengernek csak a kiálló, festékbe mártott strégjei nyomják a mintát, melynek felülete hajlékony anyagból áll. Ez tehát magasnyomási eljárás éppen úgy, ahogy a hagyományos enyvnyomás, amely több mint 100 éven át meghatározta az egész ipari gyártást. Ezt a modern nyomástechnika majdnem teljesen kiszorította, újabban azonban a különleges, magas értékű kollekcióknál ismét alkalmazzák.
A magasnyomás ellentéte a mélynyomás. Itt a hengernek csak a mélyített részeire nyomják a mintát, az úgynevezett apró festékcsészékre, amelyekből a nyomandó papírpálya „kiszívja” a festéket. A mélynyomás nagyon finom rasztert illetve színlefutást és nagy felviteli mennyiségeket tesz lehetővé, kiváló minőségben.
A szitanyomásnál körszitán át nyomnak. Egy kés a pasztaállagú festéket felülről keresztül nyomja a sablonon a felületre, ahol ezt a hordozó felveszi. A hengereket és a szitasablonokat többnyire lézerrel gravírozzák közvetlenül az iparművész által tervezett eredeti mintáról.
Minden használt nyomásfajta rotációs nyomóeljárás, amely gyors áthaladást tesz lehetővé, és a mindenkori minta szerint tetszőlegesen kombinálható. Nagyon modern, folyamatosan fejlődő nyomógépek, elektronikus szabályzórendszerek, új meg új festékreceptúrák és kombinált technológiák teszik lehetővé, hogy a tervezők elképzeléseit tökéletesen meg lehessen ipari szinten valósítani.
Mindez lehetővé teszi, hogy a tapéta – rendkívül széles minta- és színválasztékának köszönhetően – egy mindig időszerű térkialakítási eszköz legyen, amely díszítő funkciója mellett védő szerepet is betölt.
A tapéták alkalmazási területei
A tapéta nemcsak a belső vakolt oldalfalak és mennyezet bevonására alkalmas, hanem beton, gipsz, gipszkarton vagy egyéb felületekre is használható.
Alkalmazási területei: lakóépületek helyiségei, irodaházak, vendéglátóipari egységek, kulturális létesítmények, középületek, egyéb intézmények falai, illetve mennyezetei. A speciális alkotóelemekből és különleges eljárásokkal készített tapéták speciális tulajdonsággal rendelkeznek (lángállósági fok, dörzsállóság, moshatóság), melyek a közületek biztonsági és felhasználási elvárásainak is tökéletesen megfelelnek. A tapéták általában nem alkalmazhatók olyan helyiségekben, ahol közvetlenül vízzel kerülnek kapcsolatba.
Mit nyújtanak a tapéták?
A tapéták alapvető feladata, hogy harmóniát teremtsenek a lakás helyiségeiben, összecsengve a lakásképpel és az ott lakók egyéniségével. A rendkívül széles minta- és színválaszték, a könnyű cserélhetőség segít az otthonkép minél rugalmasabb kialakításában és változtatásában. A tapétákat iparművészek tervezik tanulmányozva a bútorszíneket, a textilkollekciókat és a padlódivatot, melyek segítségével folyamatosan új trendeket ismernek fel és találnak ki. A tapéta kimondottan divattermék.
Az egyre fejlődő gyártási technológiákkal, új és új termékkonstrukciókkal lehetővé vált sokféle divatstílus követése és kialakítása a falburkolásban is: a természetes (natúr)hatásoktól a fém-pigmentekkel szórt, préselt gyűrődésekkel tarkított olyan „high-tech” hatásokig, amelyek lassan inkább iparművészethez hasonlíthatók, mint lakástervezéshez. Egyre több ember vesz bátorságot a szokatlan formákhoz, és leli örömét rafinált dekorációkban. A tapétákkal erre bőven van lehetőség.
Tapétafajták csoportosítása
A klasszikus színes papírtapétán kívül a falburkoló piacon számtalan különféle tapétatípus kapható: érdekes effekteket lehet elérni különböző anyagok használatával, melyeket vagy a hordozóra visznek fel, vagy – mint például a fűrészporos tapétánál – két papírréteg közé kasíroznak.
A megfelelő tapétatípus kiválasztásánál a felületi képnek, a mintázatnak és a felhasználási területnek kell a döntő tényezőnek lennie: a közületi helyiségekbe gyakran magas igénybevételnek megfelelő falburkolóra van szükség, a konyha és a fürdőszoba falfelülete szintén speciális páraálló típusokat követel meg. De a lakóterület igényei (természetes hatás, metáleffektek, avantgárd stílusigények) alapján is sokféle tapétatípus közül lehet választani.
A különböző beépítési módok, az alkalmazott ragasztótípusok szükségessé teszik, hogy a tapétákat négyzetméterenkénti tömegük szerint csoportosítani tudjuk:
- könnyű tapéta (90 g/m2-ig)
- középnehéz tapéta (90-130 g/m2-ig)
- nehéz tapéta (130 g/m2 felett).
A tapétát vásárlók számára azonban gyakran sokkal lényegesebb a tapéta anyaga, mert a felületi képet ez nagymértékben befolyásolja:
- Papírtapéta (könnyű)
- Duplex-papírtapéta (középnehéz)
- Vinyl tapéta (nehéz)
- Habtapéta /struktúrprofil tapéta/ (nehéz)
- Vlies-hordozós tapéta (nehéz)
- Textiltapéta (nehéz)
- Velúrtapéta (nehéz)
- Természetes anyagú tapéta (nehéz)
Manapság egyre elterjedtebbek a falnak alapstruktúrát adó, átfesthető falburkolatok is:
- Fűrészporos tapéta (középnehéz)
- Vlies alapú égésgátolt vinyl tapéta (nehéz)
- Üvegszálas tapéta (nehéz)
Papírtapéták
A tapéták közül a legnagyobb piaci részesedése még mindig a papírtapétáknak van, bár a vinyl tapéták részaránya növekedett az elmúlt időszak során, elsősorban a magasabb esztétikai igények kielégítésének képessége következtében.
A papírtapétáknál a tapéta maga lehet szimplex, azaz egy papírrétegből álló, vagy duplex, azaz két papírréteg összeragasztásával és megnyomásával készített. Ezen utóbbi típusoknál a felületi réteg általában új, míg a hátoldali réteg általában újra feldolgozott papírból készült. A papírtapéták lehetnek simák vagy enyhén préseltek – ez a préselés azonban a falra ragasztás után kisimul. A papírtapéták a legérzékenyebbek a nem gondos felület előkészítésre, mivel a vékony papírréteg nem takarja el a fal esetleges egyenetlenségeit.
A papírtapéták a már korábban ismertetett flexo-, mélynyomási és enyvnyomási technológiával készülnek. A papírtapéták a papír(ok) vastagságától függően általában könnyű, illetve középnehéz tapéták, de a magasabb értékű termékek között előfordulhatnak nehéz tapétáknak minősülő termékek is.
Duplex préselt papírtapéták
A préselt duplex papírtapéták esetében két erősebb papírhordozót ragasztanak össze a gyártás során, és ezekbe nedves állapotban acélhengerekkel nagy nyomás alatt préselik bele a mintázatot úgy, hogy a hengeren lévő minta negatív képe jelenik meg a tapéta felületén. Az ezen technológiával készített papírtapéták préselt mintázata a falra ragasztás után is megmarad, és jobban eltakarja a fal egyenetlenségeit a szimplex minőségeknél.
Habtapéták vagy struktúrprofil tapéták
A habtapéták gyártásánál az egy- vagy kétrétegű papírhordozóra PVC vagy egyéb polimer anyag alapú, színezett plasziszol 170-220 °C közötti hőmérsékleten történő felhabosításával háromdimenziós mintázat állítható elő. Az így kapott mintázatot a gyártás utolsó fázisában brillporral, flitterrel stb. még esetenként megszórják.
A habtapéták mosás- és fényállósága nagyon jó. A normális háztartási piszkolódások könnyedén eltávolíthatók a felületről. Vízpára-áteresztő, így új épületekbe, konyhába, fürdőszobába is alkalmazható, ahol közvetlen vízhatásnak nincs kitéve. A habtapéták hazánkban a másik nagy piacrészesedéssel rendelkező csoport, ugyanis magas esztétikai igényeket elégít ki, jó ár/érték aránnyal rendelkezik és kiválóan eltakarja a fal esetleges hibáit, repedéseit. A habtapéta döntően a nehéz tapéták csoportjába sorolható.
Melegen préselt vinyl tapéták
Ezen típusok a magasabb értékű termékek csoportjába sorolható nehéz tapéták. A gyártási eljárás során a papírhordozóra egy vinyl-réteget hordanak fel. Erre a rétegre nyomják a mintázatot, majd melegpréssel struktúrát adnak a felületnek. A vinyl tapéták speciális gyártási eljárásuk következtében nagy igénybevételnek is ellenállnak, dörzsállók, így a lakószoba mellet megfelelnek a konyhai, fürdő- és előszobai, valamint akár lépcsőházi felhasználásnak is.
A vinyl tapéták további előnye, hogy a későbbi renováláskor szárazon maradéktalanul eltávolíthatók: a vinyl-réteg nagyobb darabokban lehúzható; a falon maradó hordozópapír pedig a következő tapéta alá kitűnő makulatúraként szolgál.
PVC-mentes, akrilhabú struktúrprofil tapéták
Egyes országokban különösen szigorú környezetvédelmi előírások vannak a falburkolókkal kapcsolatban is, ezért a gyártók kifejlesztettek egy PVC-mentes habtapéta típust is – bár meg kell jegyezni, hogy a szakintézeti bevizsgálások alapján a PVC-t tartalmazó típusok sem bocsátanak ki a környezetre és egészségre káros anyagokat. Ez az alapanyag lágyító mentes, elsősorban vinylacetát-kopolimer alapú, és nincs benne klór, formaldehid és FCKW sem.
A pasztát klórmentes papírra viszik fel, és a habtapétához hasonló optikát érnek el vele. A különbség alapvetően az igénybevételi lehetőségekben rejlik: az akrilhab felülete porózus, kevésbé karcálló, könnyebben piszkolódik és nem dörzsálló. Tapétacserénél a hulladék eltávolítása sem okoz problémát, mert a PVC-mentes anyag biológiailag lebomlik.
Vlies alapú tapéták
A nem szőtt textília (vlies) alapú tapéták különösen az utóbbi időben egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, elsősorban a hordozó által biztosított felhasználóbarát tulajdonságoknak köszönhetően. A vlies-hordozó speciális cellulóz- és poliészterszálakból épül fel, melyeket polimer kötőanyagokkal szilárdítanak meg.
A vlies-hordozónak számtalan előnyös tulajdonsága van:
- méretstabil, puha, mégis szilárd anyag,
- vágási stabilitás; a dimenzióstabil vlies egzakt vágása minden állapotban lehetséges még beragasztózva is,
- kevésbé gyúlékony a DIN 4102 B1 szabvány szerint,
- újrapozícionálható,
- dimenzióstabil: hő és nedvesség hatására idővel sem változtatja méretét,
- DIN 53 122 szerinti vízpára-áteresztő képességgel rendelkezik,
- feldolgozás közben is bőrbarát,
- felújításnál szárazon lehúzható.
A színes mintázattal ellátott felület ezen túl a papíralapú habtapétákhoz hasonlóan jó dörzs- és fényálló, nyomásstabil és tartós.
Textiltapéták
A textiltapéta megjelölés olyan falburkoló termékeket takar, melyekben az a közös, hogy a felületére egy textilanyagokat kasíroznak fel. Alapvetően olyan rostokból álló anyagokba kell gondolni, mint pl. a pamut, a len, a gyapjú, a selyem vagy az üvegszál. Az ilyen típusú termékek magas értékűek, felületi tulajdonságaik a szál minőségétől függnek: lehet durva vagy finom, fényes vagy matt stb.
Üvegszálas tapéták
Az üvegfonat falburkolatként történő alkalmazását 30 évvel ezelőtt kezdték el. Azóta az üvegszálas tapéta a belsőépítészet és a lakberendezés egyik legkedveltebb eszköze lett.
Az üvegszálas tapéta tulajdonságai:
Az üvegszálas tapéta megerősíti a falfelületet, megakadályozza a vakolat felhólyagosodását és lepergését. Áthidalja a repedéseket, elfedi a kisebb hibákat, egyenetlenségeket. A festett üvegszálas tapétán nem látszanak az összeeresztések. A tapéta felszíne kellemesen meleg tapintású. Nem nyúlik, nem ráncosodik.
Az üvegszálas tapéták alkalmazási területei:
Az üvegszálas tapéták különösen alkalmasak nagy forgalmú területeken és közösségi helyeken, szállodákban, hivatali épületekben, bankokban, színházakban, gyerekszobákban, lakószobákban stb., a mennyezet- és falfelületek tartós és esztétikus kivitelezésére. A kialakítást a felhasználó igényei szerint lehet elvégezni, mely a fal, illetve a mennyezetfelületeknek tartós, célszerű és dekoratív felületet biztosít.