Festőhengerek és fajtái
A festőhengereket főképpen nagyobb felületek bevonására használjuk ( például beltéri falfesték festésénél). Az utóbbi évtized során hazánkban ugrásszerűen terjedt el a használatuk. Számos előnye van a festőkefékkel szemben, így például a gyorsabb munkavégzés, egyenletesebb festék eloszlatás, egységesen strukturált felület, és nem utolsósorban kevesebb cseppenő festékanyag. A kiváló minőségű festőhengerrel, egy mártással gond nélkül akár 1 m2 felület is lefesthető, élettartama ugyanakkor hosszú, egyetlen darabbal több, mint 4 – 5.000 m2, festése is lehetséges.
A hengereket rendszerint a csepegtető ráccsal együtt használjuk oly módon, hogy a mártást követően a felesleges festéket a rács segítségével távolítsuk el a hengerről. A festéket egyenletes hossz- és keresztirányú mozdulatokkal oszlatjuk el. A nyelekhez hosszabbító rúd csatlakoztatható. így létra nélkül, akár több méteres magasságban festhetünk.
A hengerek szerkezete és gyártása
A festőhengereket Európa-szerte erre szakosodott üzemekben készítik. A henger magja műanyagból, fröccsöntéssel készül, rendszerint több darabból áll. Egyidejűleg kettős feladatot lát el: ez hordozza ugyanis „szőrmét”, amellyel a festést végezzük, valamint ez fogadja be a nyelet is. A jobb minőségű hengerek magja műanyag csapágyat is rejt magában, ez megkönnyíti a munkálatokat, ugyanakkor csökkenti a kopást, ezáltal nő a henger élettartama.
A szőrmék különleges, e célra gyártott és fejlesztett anyagok. A hengerre varrás vagy ragasztás útján rögzítik. A nyelek horganyzott, hajlított fémből készülnek, műanyag fogantyúval. A fém szár átmérője rendszerint 6 – 8 mm, a vastagságból következtethetünk a henger minőségére is, hiszen a 6 mm-es kivitel kevésbé tartós, jobban hajlik ezért az iparszerű igénybevételre csak korlátozottan alkalmas.
A radiátorhengerek, illetve lakkozó hengerek esetében használatos a 4 mm-es átmérő is, ez esetben az átmérőből természetesen nem következtethetünk a minőségre, tekintettel, hogy másik termékcsoportról van szó.
- Hogyan használjuk a festőhengert?
- Szerszámok karbantartása festés után
- Fűnyírókés élesítése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A hengerek csoportosítása alapanyaguk szerint
Természetes eredetű alapanyagok
Báránybőr: Máig utolérhetetlen festékfelvételben- és leadásban. Hosszú élettartam, kiváló minőség jellemzi. „Hátránya”, hogy gondos ápolást és karbantartást kíván.
Főként 18-27 cm-es hengereknél használatos. Szokásos felhasználási terület: lakkok, latex- és minden vízbázisú termék esetén. Vigyázat alkáli-, „zsírszerű”-, és oldószertartalmú anyagoknál!
Velúr: 100% gyapjú, szőtt alapanyag. Tulajdonságai a báránybőrhöz teszik hasonlatossá, de annál durvább. Leginkább a MINI hengerek esetében használatos. Felhasználási terület: Műgyanta- és akrillakkok, epoxi- és poliésztergyanták, padlóbevonatok, alapozók. Általánosan használható viszkózusabb és erősen oldószeres festékek esetén.
Szőtt kecskeszőr: Felhasználási terület: mint a velúr alapanyagú hengereknél.
Mesterséges eredetű alapanyagok
a., Poliészter
A Vestan tűzött alapanyag, viszonylag jó szívóképességgel és egyenletes festékleadással. A henger szőrméje a vattához hasonlatos. Felhasználási terület: Főként háztartási festéseknél, diszperziós- és enyves festéseknél elsősorban háztartási célokra. A Moltopren habosított termék, ami a szivacs-, ragasztó- és struktúrahengerek alapanyaga. FCKW-és oldószermentes. Térfogatsúly: 17-60 kg köbméterenként. Agresszív anyagokkal, oldószerekkel szemben nem ellenálló.
A normál minőség általában 17-20 kg/m3, struktúrája narancsos, nem az igényes szakember alapanyaga. A finom minőség 28-30 kg/m3, már finom struktúrát ad. Az iparos minősége, a szuperfinom, 48-60 kg/m3 térfogatsúllyal, egyenletes, sík felületet kapunk a feldolgozást követően.
Felhasználási terület: lakkozás, zománcozási munkálatok. Struktúrahengerek esetében vakolatokhoz, spatulyázó masszákhoz alkalmazható
Poliakril szőtt alapanyag, már „cérnateddy” kategória. Jó szívóképesség, jó ár/teljesítmény viszony jellemzi. Ez az átlagos minőségű henger alapanyag, közepesen tartós, jó festékfelvételi és leadási tulajdonságokkal, univerzálisan használható. A viszonylag alacsony ár miatt az igényes barkácsolóknak javasoljuk. Az alábbi termékek tartoznak ebbe a csoportba: Kanekaron, Perlaflor, Plüss. Felhasználási terület: kül- és beltéri diszperziós, valamint latex- és rozsdavédő festékek.
Poliamid szőtt, rendkívül strapabíró alapanyag, robusztus minőség. Rendkívül tartós, hosszú életű, kiváló szívó és festékleadó képességgel. Oldószerálló, folyadék biztos. Nem hullatja szálait, könnyű munkát, finom struktúrájú, egyenletes festékfelhordást tesz lehetővé. Kiemelkedő élettartam, nagyon jó ár/teljesítmény viszony. Az igényes iparos kiváló minőségű alapanyaga. Az alábbi termékek tartoznak ebbe a csoportba: Aranyszálas és Gold, Nylon, Gyöngybársony, Perion. Felhasználási terület: Műgyanták, akrilátok, olaj-, rozsdavédő-, latex-, kötő- és diszperziós festékek
Egyéb tulajdonságok szerint
Párnázás szerint
Párnázott hengereknél a mag és a bevonat közé habosított párna kerül. Vastagsága szerint általában 6 – 9 mm vastag habanyagot használunk és párnázott, illetve erősen párnázott hengerekről beszélünk. Az ilyen hengereket elsősorban egyenetlen, nem sima alapokon javasoljuk.
Téves az elképzelés, hogy a párnázott henger lényegesen több festéket vesz fel! A párnán ugyanis egy fólia bevonat feszül, ami megakadályozza a festék beszivárgását a henger magjába. A többlet csakis a habanyag miatt megnőtt kerülettel arányos. Nem párnázott hengereknél hiányzik a habanyag. Elsősorban sima, egyenletes felületre javasoljuk.
Magátmérő szerint
15-35 mm-es magátmérő a fűtőtesthenger kategória, MINI és MIDI hengerek tartoznak ide.
40 – 47 mm-es átmérő általában a kisebb felületek hengere, a kisebb palást miatt többször kell mártani, kevesebb anyagot vesz fel, ugyanakkor „mozgékony”, könnyű vele dolgozni. Főként a befejező munkálatokhoz, pl. oszlatás, eldolgozás, lakkozás használatos.
58 – 69 mm-es átmérővel rendelkeznek a professzionális, nagy felületre kifejlesztett termékek. Nagy palást, több anyagfelvétel, kevesebb mártogatás. Gyors, profi munka jellemző rájuk. Felhordásra, oszlatásra egyaránt megfelelő.
Az alapanyag szálhossza szerint
4-8 mm hosszal, rövidszőrű termékek. Ezek főként oszlatásra (pl. lakkozás, mű-gyantázás, betonfestés stb.) használatosak, a felhordásra kevésbé. Kivétel ez alól az egészen sűrű, viszkózus festék (pl. Rauhfaser, szilárd festékek), amelyekhez kifejezetten rövidszőrű hengert kell használni. Ilyen esetekben sokszor javasolják a már kopott, elhasznált hengerek alkalmazását is. A kapott felület sima, nem narancsos.
10-23 mm hossz alkalmas a felhordásra. 10-14 mm-es a legtöbb fűtőtesthenger. A nagyobb, 20 – 27 cm-es hengerek közül ilyen hosszal rendelkeznek a lakkozáshoz, poliészterhez és műgyantafelhordáshoz alkalmas egyes termékek. A professzionális, nagyobb felületekre használatos hengerek szálhossza 18-23 mm között változik.
Különleges hengerek
A különleges hengereket elsősorban – de nem kizárólag – már felhordott anyagok további megmunkálásához, mintázásához használjuk.
A struktúra – mintázó – hengerekkel a felhordott festék, illetve vakolat végső mintázását végezzük. A mintázatok lehetséges száma végtelen, azoknak csak a fantázia szab határt. Ezért a mintázó hengerek is nagyon sokféle kivitelben készülnek. Az ilyen hengerek szerkezeti felépítése megegyezik a festőhengerekével, külső palástjuk anyaga és mintázata viszont lényegesen eltér azoktól. Ismerünk szivacsból, gumiból, műanyagból, bőrből, textíliából stb. készült termékeket.
E szerszámok felhasználási módja is sokrétű, a „hagyományos” gurítás mellett ismertek más eljárások is, mint pl. az ütögetés, vagy a cuppantás is.
- Más különleges hengerek is ismertek, ilyen például a szöges hengerek egy-egy csoportja. Egyik változat a tapéták eltávolítása során használatos, a másik a műgyantázáskor. Az előbbivel a tapétán apró lyukakat képzünk, amin a víz gyorsabban szivárog át és ezáltal a megnedvesített tapéta hamar eltávolítható, míg az utóbbit a friss műgyantán gurítva lehetővé tesszük az apró levegőbuborékok eltávozását.
- A sarokhengereket kifejezetten a belső sarkok és élek festéséhez fejlesztették ki. Különleges kialakítása lehetővé teszi az élek gyors, könnyű festését, hiszen pl. egy lépcsőházban az eddigi állványozás helyett hosszabbító rúddal könnyedén festhetünk a sarkokban is. Óriási előnye a gyors munkavégzés, további előny, hogy az élekben is a falakkal megegyező struktúráltságú a festés. Gondoljuk csak el, hogyan „fest” a falakon a henger enyhén narancsos mintázatú lenyomata, amikor a sarkokban ugyanez a lenyomat ecsetünk sörtecsíkjait mintázza?!